Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-1141/14-2/ES
z 16 lutego 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z 12 listopada 2014 r. (data wpływu: 18 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednym ze spadkobierców byłego właściciela nieruchomości, oznaczonej jako działki nr: 190/10 i 190/24 – o łącznej powierzchni 6,9471 ha, stanowiącej zespół pałacowo-parkowy.

Prawo własności przedmiotowej nieruchomości zwrócono spadkobiercom byłego właściciela na mocy prawomocnej decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 21 sierpnia 2013 r., utrzymującej w mocy decyzję Wojewody z 18 kwietnia 2012 r., stwierdzającej, że ww. nieruchomość nie podlegała pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e) dekretu z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej.

Ww. decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 21 sierpnia 2013 r. została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wyrokiem z 12 sierpnia 2014 r. oddalił skargę. Wyrok ten uprawomocnił się w listopadzie 2014 r.

Roszczenie o zwrot ww. nieruchomości Zainteresowany nabył w drodze dziedziczenia po zmarłej w 1983 r. matce (postanowienie Sądu Rejonowego z 3 marca 2011 r.).

Wnioskodawca planuje zbyć, po ujawnieniu tytułu własności w księdze wieczystej, przysługujący Zainteresowanemu udział w prawie własności ww. nieruchomości.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku zbycia przysługującego Wnioskodawcy udziału w prawie własności przedmiotowej nieruchomości przed upływem 5 lat od daty wydania prawomocnej decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 21 sierpnia 2013 r., na mocy której zwrócono prawo własności nieruchomości, powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku zbycia nieruchomości w ciągu 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, powstaje przychód.

Stosownie do art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się w chwili śmierci spadkodawcy, natomiast art. 925 ww. Kodeksu, stanowi, że spadkobierca nabywa spadek w chwili jego otwarcia.

Zainteresowany nabył w drodze dziedziczenia roszczenie o zwrot bezprawnie odebranej nieruchomości w 1983 r., zatem – w Jego opinii – pięcioletni termin na zbycie nieruchomości należy liczyć od końca tego roku, a zatem termin ten upłynął z końcem 1988 r.

Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z treścią ww. decyzji Wojewody oraz utrzymującej ją w mocy ww. decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nieruchomość została odebrana wstępnym Zainteresowanego bezprawnie, zatem pomimo odebrania posiadania i odmiennego wpisu w księdze wieczystej, prawo własności nieruchomości, zgodnie z prawem pozostało przy wstępnych Wnioskodawcy. Wobec powyższego, Zainteresowany stoi na stanowisku, że nabył w drodze dziedziczenia udział w tym prawie własności w chwili otwarcia spadku, a zatem w 1983 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, powołane wyżej decyzje administracyjne mają charakter deklaratoryjny, a zatem jedynie potwierdzają stan prawny, a nie go kreują. Zatem Zainteresowany został współwłaścicielem nieruchomości w drodze dziedziczenia, w chwili otwarcia spadku, a nie uprawomocnienia się decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wobec powyższego, w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę przedmiotowego udziału w prawie własności nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj