Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-956/14-2/GJ
z 25 listopada 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2014 r. (data wpływu 15 września 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z tytułu nieodpłatnego przeniesienia na gminę lub Skarb Państwa prawa wieczystego użytkowania gruntów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 15 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z tytułu nieodpłatnego przeniesienia na gminę lub Skarb Państwa prawa wieczystego użytkowania gruntów .


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe


Przedsiębiorstwo (dalej „P.” lub „Spółka”) zawarła umowy nieodpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntów o nr ew. działek 640/24, 640/29, 592/10, 592/13, 591/2, 7795/1,458/84,1153/8 z likwidatorem Przedsiębiorstwa w M.. Na mocy postanowień umów Przedsiębiorstwo w M. w likwidacji na podstawie przepisów ustawy z dn. 12.10.1994 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. U. Nr 119, poz. 567) nieodpłatnie przeniosło na rzecz P. sp. z o. o. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o numerach ewidencyjnych działek 640/24, 640/29,592/10, 592/13, 591/2, 7795/1, 458/84, 1153/8 a P. sp. z o. o. nabyła prawo użytkowania wieczystego w/w nieruchomości.

W związku z podwyższeniem opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, jak również brakiem uzasadnionych ekonomicznie przesłanek do dalszego wykorzystywania nieruchomości na działalność statutową P. sp. z o. o., Zarząd Spółki podjął decyzję o zawarciu umowy przekazania nieruchomości na mocy postanowień, której użytkownik wieczysty nieodpłatnie przeniesie na gminę lub Skarb Państwa prawo użytkowania wieczystego nieruchomości w trybie art. 9021 § 1 KC.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy zawarcie umowy przekazania nieruchomości na mocy postanowień, której użytkownik wieczysty nieodpłatnie przeniesie na gminę lub Skarb Państwa prawo użytkowania wieczystego nieruchomości w trybie art. 9021 § 1 KC podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeśli tak jaką wartość nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym P. sp. z o. o. należy przyjąć dla wyliczenia kwoty podatku bieżącą czy archiwalną?
  2. Czy przekazanie nieruchomości w związku z zawarciem umowy pokazania nieruchomości na mocy postanowień, której użytkownik wieczysty nieodpłatnie przeniesie na gminę lub Skarb Państwa prawo użytkowania wieczystego nieruchomości w trybie art. 9021 § 1 KC stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011 r., Nr 177 poz. 1054 ze zm.) i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Przedmiotem niniejszej interpretacji są przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie nr 1); w zakresie pytania nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy:


Z przestawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza przekazać nieodpłatnie na rzecz gminy lub Skarbu Państwa, w trybie art. 902¹ kodeksu cywilnego, prawo wieczystego użytkowania gruntu. Katalog przychodów podlegających opodatkowaniu, określony został w art. 12 i 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. jedn.: Dz. U. 2014 r. poz. 851.). W świetle przytoczonych powyżej regulacji kodeksu cywilnego, podstawowym elementem umowy przekazania jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian, ani też nie zobowiązuje się do innego świadczenia w przyszłości, przy czym to świadczenie drugiej strony nie musi mieć charakteru majątkowego, może być np. korzyścią osobistą. Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż czynność polegająca na przekazaniu nieruchomości w trybie art. 902¹ kodeksu cywilnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, bowiem w jej efekcie nie powstanie po stronie przekazującego, tj. po stronie Spółki, przychód podlegający opodatkowaniu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj