Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-854/14-5/JSK
z 17 grudnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2014 r. (data wpływu 17 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokonywania rozliczeń przez Spółkę przekształconą oraz możliwości składania korekt deklaracji VAT-7 dotyczących okresów rozliczeniowych przed przekształceniem (pytania oznaczone we wniosku nr 6, 7 i 9) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokonywania rozliczeń przez Spółkę przekształconą oraz możliwości składania korekt deklaracji VAT-7 dotyczących okresów rozliczeniowych przed przekształceniem (pytania oznaczone we wniosku nr 6, 7 i 9).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskująca o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych Spółdzielnia Pracy (dalej również: Spółdzielnia, Wnioskodawca, Zainteresowany) zamierza zgodnie z postanowieniami art. 203e - 203x ustawy prawo spółdzielcze dokonać przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku planowanym przekształceniem zrodził się po stronie Wnioskodawcy szereg wątpliwości natury podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług. Spółdzielnia złożyła równocześnie drugi wniosek ORD-IN zawierający pozostałe wątpliwości podatkowe w ramach innych przepisów podatkowych.

Przekształcenie Spółdzielni Pracy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w ocenie Wnioskodawcy, determinowane jest następującymi uwarunkowaniami formalno-organizacyjnymi:

  1. Dniem przekształcenia jest data wpisu spółki przekształconej do rejestru przedsiębiorców krajowego rejestru sądowego, a więc z dniem wpisu prawnie, organizacyjnie i gospodarczo funkcjonuje już spółka, a nie Spółdzielnia.
  2. Postanowienie o wpisie spółki do rejestru dotrze do Wnioskodawcy z kilkudniowym opóźnieniem, ponieważ dostarczane jest ono listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, a w konsekwencji obrót gospodarczy, w tym sprzedaż przy wykorzystaniu kas rejestrujących, pomiędzy datą wpisu, a datą otrzymania informacji prowadzony będzie pod nazwą i numerem NIP Spółdzielni przekształcanej.
  3. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia Spółdzielni Pracy, zgodnie z dyspozycją art. 93a § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa jest następcą prawnym przekształcanej Spółdzielni.
  4. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstałej z przekształcenia Spółdzielni Pracy nadany zostanie nowy numer identyfikacji podatkowej NIP, co wynika z postanowień art. 12 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
  5. Księgi Spółdzielni zamykane są na dzień poprzedzający dzień przekształcenia, a w konsekwencji na dzień poprzedzający przekształcenie sporządzane jest sprawozdanie finansowe za okres od pierwszego dnia przyjętego roku obrotowego do dnia poprzedzającego przekształcenie. Odpowiednio w spółce przekształconej księgi spółki otwierane są z dniem przekształcenia, a zamykane na ostatni dzień przyjętego roku obrotowego. Za te okresy sporządzane są odrębne rozliczenia podatkowe. Kwestie zamknięcia ksiąg i sporządzenia sprawozdania finansowego określa ustawa o rachunkowości, natomiast konieczność rozliczenia podatkowego poszczególnych okresów ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych.
  6. System „jednego okienka” powoduje, że po dokonaniu wpisu przekształcenia sąd rejestrowy wysyła do właściwego urzędu skarbowego wniosek o rejestrację podatnika i nadanie mu numeru NIP, a w konsekwencji nadanie numeru NIP może nastąpić wiele dni po dacie przekształcenia, od której to daty funkcjonuje już spółka przekształcona.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Jaki powinien być okres rozliczenia podatku VAT, jeżeli przekształcenie Spółdzielni nastąpi w trakcie miesiąca kalendarzowego (pytanie oznaczone we wniosku nr 6)?
  2. Czy Spółka przekształcona jako następca podatkowy Spółdzielni przekształcanej kontynuuje jej rozliczenia w zakresie podatku VAT (pytanie oznaczone we wniosku nr 7)?
  3. Czy Spółka przekształcona ma prawo składać korekty do deklaracji podatkowych VAT-7 dotyczących okresów rozliczeniowych przed przekształceniem, a więc składanych przez Spółdzielnię przekształcaną i z jakimi danymi takie deklaracje powinny być składane (pytanie oznaczone we wniosku nr 9)?

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Jeżeli przekształcenie Spółdzielni nastąpi w trakcie miesiąca kalendarzowego, to okres rozliczenia podatku VAT przez Spółdzielnię powinien być dokonany do dnia poprzedzającego przekształcenie, a pierwszy okres rozliczeniowy Spółki przekształconej zaczyna się od dnia przekształcenia.
  2. Spółka przekształcona jako następca podatkowy Spółdzielni przekształcanej kontynuuje jej rozliczenia w zakresie podatku VAT, w tym ma prawo do ujęcia w deklaracji podatkowej ewentualnych kwot podatku do rozliczenia w przyszłym okresie wynikające z ostatniej deklaracji złożonej przez Spółdzielnię przekształcaną.
  3. Spółka przekształcona jako następca prawny Spółdzielni przekształcanej ma prawo składać korekty do deklaracji podatkowych VAT-7 dotyczących okresów rozliczeniowych przed przekształceniem, a więc składanych przez Spółdzielnię przekształcaną, a w deklaracji powinna podawać swoje dane i numer NIP, ponieważ Spółdzielnia już nie istnieje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 203f ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2013 r., poz. 1443), zwana dalej Prawo spółdzielcze, spółdzielnia pracy może być przekształcona w spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Powyższy przepis zawarty jest w dziale VI (Przekształcenia spółdzielni pracy) ww. ustawy, który został dodany przez art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622, z późn. zm.) z dniem 1 lipca 2011 r.


W myśl art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030), spółką handlową jest m.in. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.). W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zgodnie z przepisem art. 93a § 1 ww. ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Na mocy art. 93a § 2 wskazanej ustawy, powołany wyżej przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
    1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    2. spółki kapitałowej;
  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Jednak w myśl art. 93e Ordynacji podatkowej, ww. przepis art. 93-93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.

Z powyższego wynika, że następstwo podatkowe związane jest przede wszystkim ze zdarzeniami prawnymi określonymi jako: przekształcenie, połączenie, podział osób prawnych. Należy zaznaczyć, że następstwo podatkowe stanowi odstępstwo od reguły powiązania praw i obowiązków podatkowych z bytem prawnym wyłącznie podatnika, jest więc nietypową instytucją w prawie podatkowym. Z tychże względów wszelkie tego rodzaju sytuacje, nawet dostatecznie uzasadnione ekonomicznie, muszą mieć wystarczającą podstawę prawną aby można było wobec nich zastosować instytucję sukcesji podatkowej.

Zauważyć należy, że wskazane przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, regulując kwestię następstwa prawnego na gruncie przepisów prawa podatkowego, stanowią normy lex generali. Oznacza to, że jeżeli w przepisach prawa podatkowego przewidziane zostały inne, bardziej szczegółowe przepisy regulujące ww. kwestię (lex specialis), to tym samym mają one pierwszeństwo przed normami bardziej ogólnymi (w tym przypadku przed przepisami Ordynacji podatkowej), co wynika z zasady lex specialis derogat legi generali.

Powyższe oznacza, że aby określić zakres przejmowanych przez następcę prawnego praw i obowiązków, należy dokonać oceny nie tylko przepisów Ordynacji podatkowej, ale także innych aktów prawnych oraz ustalić, jakie przepisy w konkretnej sytuacji mogą znaleźć zastosowanie. „Odrębne ustawy”, o których mówi powyższy przepis, to każdy akt prawny rangi ustawowej, zarówno z zakresu prawa podatkowego, jak i pozapodatkowy.

W myśl natomiast art. 203g Prawo spółdzielcze, przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę handlową następuje z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla z rejestru spółdzielnię.

Zgodnie z art. 203h § 1 ustawy Prawo spółdzielcze, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółdzielni.

Spółka przekształcona – co wynika z treści § 2 powołanego przepisu – pozostaje w szczególności podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które przysługiwały spółdzielni przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowią inaczej.

Stosownie do treści art. 203h § 3 Prawo spółdzielcze, członkowie spółdzielni uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Z kolei na mocy art. 203h § 5 ustawy Prawo spółdzielcze, spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy obok nowej firmy z dodaniem wyrazu „dawniej”, przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia.

Należy wskazać, że istotą przekształcenia jest zmiana formy prawnej, w której funkcjonuje dany podmiot. Podmiot przekształcany nie jest traktowany jako podmiot likwidowany, gdyż prowadzona przez niego działalność, przy wykorzystaniu tego samego majątku, będzie kontynuowana w innej formie prawnej. Skutkiem przekształcenia jest wstąpienie we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przekształcanego.

Mając na uwadze art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, należy stwierdzić, że z ograniczeniami wynikającymi z zastosowania art. 93e tej ustawy, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstanie w wyniku przekształcenia Spółdzielni Pracy wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej Spółdzielni Pracy.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z dyspozycją art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2012 r., poz. 1314, z późn. zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.

Stosownie do art. 2 ust. 2 i ust. 3 ww. ustawy, obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, oraz płatnicy podatków, a także podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek ubezpieczeniowych.

Powyższe oznacza, że każdy podmiot, który należy do jednej z ww. kategorii, jest obowiązany do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego. Należy podkreślić również, że nie jest prawnie dopuszczalna sytuacja nadania jednego NIP dwóm podmiotom, jak również posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej nadanym innemu podmiotowi. Numer identyfikacji podatkowej nie może być używany w oderwaniu od nazwy podmiotu, która występuje w decyzji administracyjnej o nadaniu NIP.

Z kolei, w oparciu o przepis art. 12 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

  1. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy;
  2. przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

Jak wynika z przepisu art. 12 ust. 1a ww. ustawy, do celów identyfikacji podatkowej za przekształcenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uznaje się również wpis spółki cywilnej do rejestru na podstawie art. 26 § 4 ustawy Kodeks spółek handlowych.

W przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika, nadany NIP wygasa, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 1 i 1a (art. 12 ust. 2 ww. ustawy).

W świetle powyższego, stwierdzić należy, że omawiane przepisy ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, stanowią przepisy lex specialis w stosunku do przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, jednakże wyłącznie w zakresie sukcesji nadanego podatnikowi numeru NIP.

Zatem, zgodnie z ww. przepisem art. 12 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mająca powstać w wyniku przekształcenia Spółdzielni Pracy nie jest sukcesorem przyznanego na rzecz Spółdzielni Pracy numeru identyfikacji podatkowej (NIP). W związku z powyższym spółka ta nie będzie miała prawnej możliwości posługiwania się numerem NIP nadanym Spółdzielni Pracy. Oznacza to, że w przedmiotowej sytuacji powstanie nowy podmiot, na który nie przechodzi numer NIP nadany przekształcanemu podatnikowi (Spółdzielni Pracy). Właściwe w tym przypadku będzie wystąpienie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o nadanie jej odrębnego numeru NIP.

Należy zaznaczyć, że podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku należnego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Zatem w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo – prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Na mocy art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

W myśl art. 86 ust. 10c ustawy, przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.

Stosownie do art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a (art. 86 ust. 13 ustawy).

Stosownie do brzmienia art. 86 ust. 14 ustawy, w przypadku podatników obowiązanych do dokonywania korekt kwot podatku naliczonego, o których mowa w art. 91 ust. 1 i 2, część kwoty podatku naliczonego obniżającą kwotę podatku należnego oblicza się w oparciu o proporcję właściwą dla roku podatkowego, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego niezależnie od terminu obniżenia kwoty podatku.

Na mocy art. 87 ust. 1 ustawy – w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Przepis ten pozwala na przerzucenie, wygenerowanej w danym okresie rozliczeniowym, nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na następny okres rozliczeniowy lub jej zwrot na rachunek bankowy.

Zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1, przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości (art. 99 ust. 12 ustawy).

Z kolei, zgodnie z treścią art. 99 ust. 1-3 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

Wskazać należy, że w okolicznościach niniejszej sprawy Spółdzielnia przekształcana i Spółka przekształcona są odrębnymi podatnikami VAT, posiadającymi odrębną podmiotowość podatkową oraz odrębne numery NIP, na których ciążą określone obowiązki podatkowe, w tym obowiązek złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług. Do momentu wyrejestrowania Spółdzielni przekształcanej jest ona odrębnym podatnikiem podatku VAT, wystawiającym i otrzymującym we własnym imieniu faktury VAT oraz prowadzącym ewidencję dla potrzeb sporządzenia deklaracji VAT-7. Na podstawie tych ewidencji winna być sporządzona deklaracja podatkowa za ostatni okres działalności Spółdzielni. Deklaracja jest bowiem potwierdzeniem wykonywania czynności w danym okresie rozliczeniowym. Czynności te w okresie, za który składana będzie deklaracja, tj. do momentu wyrejestrowana Spółdzielni wykonywane będą przez pełnoprawnego podatnika VAT.

W przypadku, gdy dzień wyrejestrowania Spółdzielni (zakończenia jej bytu prawnego) nastąpi w ciągu okresu rozliczeniowego (w trakcie miesiąca kalendarzowego) i w momencie składania deklaracji Spółdzielnia nie będzie istnieć to następca prawny (Spółka przekształcona) działający jedynie jako sukcesor praw i obowiązków zobowiązany będzie do faktycznego złożenia tej deklaracji. Zatem w przypadku przekształcenia Spółdzielni w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, odrębna deklaracja podatkowa VAT-7 za ostatni okres działalności podmiotu przekształcanego powinna zostać złożona przez podmiot przekształcony (Spółkę).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskująca o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych Spółdzielnia Pracy zamierza zgodnie z postanowieniami art. 203e - 203x ustawy prawo spółdzielcze dokonać przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie Spółdzielni Pracy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w ocenie Wnioskodawcy, determinowane jest następującymi uwarunkowaniami formalno-organizacyjnymi:

  1. Dniem przekształcenia jest data wpisu spółki przekształconej do rejestru przedsiębiorców krajowego rejestru sądowego, a więc z dniem wpisu prawnie, organizacyjnie i gospodarczo funkcjonuje już spółka, a nie Spółdzielnia.
  2. Postanowienie o wpisie spółki do rejestru dotrze do Wnioskodawcy z kilkudniowym opóźnieniem, ponieważ dostarczane jest ono listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, a w konsekwencji obrót gospodarczy, w tym sprzedaż przy wykorzystaniu kas rejestrujących, pomiędzy datą wpisu, a datą otrzymania informacji prowadzony będzie pod nazwą i numerem NIP Spółdzielni przekształcanej.
  3. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia Spółdzielni Pracy, zgodnie z dyspozycją art. 93a § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa jest następcą prawnym przekształcanej Spółdzielni.
  4. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstałej z przekształcenia Spółdzielni Pracy nadany zostanie nowy numer identyfikacji podatkowej NIP, co wynika z postanowień art. 12 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
  5. Księgi Spółdzielni zamykane są na dzień poprzedzający dzień przekształcenia, a w konsekwencji na dzień poprzedzający przekształcenie sporządzane jest sprawozdanie finansowe za okres od pierwszego dnia przyjętego roku obrotowego do dnia poprzedzającego przekształcenie. Odpowiednio w spółce przekształconej księgi spółki otwierane są z dniem przekształcenia, a zamykane na ostatni dzień przyjętego roku obrotowego. Za te okresy sporządzane są odrębne rozliczenia podatkowe. Kwestie zamknięcia ksiąg i sporządzenia sprawozdania finansowego określa ustawa o rachunkowości, natomiast konieczność rozliczenia podatkowego poszczególnych okresów ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych.
  6. System „jednego okienka” powoduje, że po dokonaniu wpisu przekształcenia sąd rejestrowy wysyła do właściwego urzędu skarbowego wniosek o rejestrację podatnika i nadanie mu numeru NIP, a w konsekwencji nadanie numeru NIP może nastąpić wiele dni po dacie przekształcenia, od której to daty funkcjonuje już spółka przekształcona.

Wątpliwości Zainteresowanego w rozpatrywanej sprawie dotyczą kwestii sposobu dokonywania rozliczeń przez Spółkę przekształconą oraz możliwości składania korekt deklaracji VAT-7 dotyczących okresów rozliczeniowych przed przekształceniem.

Zgodnie z treścią art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Wskazany przepis statuuje ogólną zasadę, prawo podatnika do korygowania uprzednio złożonych deklaracji. Przy czym, stosownie do art. 3 pkt 5 cyt. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach – rozumie się przez to również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Korekta deklaracji (zeznań) ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy jej sporządzeniu. Może on dotyczyć określenia wysokości zobowiązania podatkowego, wysokości nadpłaty lub zwrotu podatku oraz innych danych zawartych w treści deklaracji. Skorygowanie deklaracji polega na ponownym, poprawnym już wypełnieniu deklaracji z dołączonym pisemnym uzasadnieniem wyjaśniającym przyczynę korekty.

W tym miejscu należy podkreślić, że przy korekcie deklaracji należy uwzględnić przepisy dotyczące przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zgodnie z art. 70 § 1 ww. ustawy, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Zaznaczenia wymaga, że Spółka przekształcona, jako następca prawny, będzie uprawniona/zobowiązana do złożenia deklaracji VAT za ostatni okres, w którym Spółdzielnia prowadziła działalność jako zarejestrowany podatnik VAT oraz składania ewentualnych korekt do deklaracji VAT składanych przez Spółdzielnię w okresie, w którym podmiot ten prowadził działalność jako zarejestrowany podatnik VAT.

Odnosząc powołane powyżej przepisy prawne do przedstawionego opisu sprawy należy wskazać, że:

Ad. 1

W sytuacji, gdy przekształcenie Spółdzielni Pracy w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nastąpi w trakcie miesiąca kalendarzowego, wówczas – jak wskazał sam Zainteresowany – okres rozliczenia podatku od towarów i usług przez Spółdzielnię powinien być dokonany do dnia zakończenia bytu prawnego Spółdzielni, czyli do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia. Natomiast pierwszy okres rozliczeniowy przekształconej Spółki – jako nowego podatnika – rozpocznie się od dnia przekształcenia, czyli zarejestrowania Spółki w rejestrze.

Ad. 2

Z uwagi na fakt, że w miejsce wykreślonej z rejestru Spółdzielni powstanie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która stanie się następcą prawnym Wnioskodawcy (będzie działać jako sukcesor praw i obowiązków Spółdzielni), będzie ona kontynuowała rozliczenia Spółdzielni na gruncie podatku od towarów i usług. W konsekwencji Spółka przekształcona będzie miała prawo do ujęcia w deklaracji podatkowej ewentualnych kwot podatku do rozliczenia w przyszłym okresie, wynikających z ostatniej deklaracji złożonej przez Spółdzielnię przekształconą.

Ad. 3

Spółka przekształcona – jako następca prawny Spółdzielni Pracy – będzie miała prawo do składania korekt deklaracji podatkowych VAT-7, które dotyczyły okresów rozliczeniowych przed przekształceniem, a więc składanych przez Spółdzielnię przekształcaną jeszcze przed jej wyrejestrowaniem. Korekty tych deklaracji powinny być składane z danymi Spółki przekształconej i jej numerem NIP. Należy jednak pamiętać, że – stosownie do treści art. 203h § 3 ustawy Prawo spółdzielcze – Spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy obok nowej firmy z dodaniem wyrazu „dawniej”, przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia.

W niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokonywania rozliczeń przez spółkę przekształconą oraz możliwości składania korekt deklaracji VAT-7 dotyczących okresów rozliczeniowych przed przekształceniem (pytania oznaczone we wniosku nr 6, 7 i 9). Natomiast wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, jakie dane powinny zostać umieszczone na fakturach pomiędzy datą przekształcenia a datą uzyskania przez spółkę numeru NIP (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) oraz ustalenia, czy w rejestrach zakupów i sprzedaży prowadzonych przez spółkę powstałą z przekształcenia Spółdzielni Pracy, ujęte mogą zostać dokumenty zakupu i sprzedaży wystawione po dacie przekształcenia z danymi Spółdzielni przekształcanej, w tym jej numerem NIP (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) został rozpatrzony w interpretacji indywidualnej z dnia 17 grudnia 2014 r. nr ILPP1/443-854/14-2/JSK. Z kolei wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu korygowania faktur (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) został rozpatrzony w interpretacji indywidualnej z dnia 17 grudnia 2014 r. nr ILPP1/443-854/14-3/JSK, a w zakresie konieczności dokonania zgłoszenia rejestracyjnego przez spółkę przekształconą oraz konieczności złożenia przez Spółdzielnię przekształcaną druku VAT-Z (pytania oznaczone we wniosku nr 4 i 5) został rozpatrzony w interpretacji indywidualnej z dnia 17 grudnia 2014 r. nr ILPP1/443-854/14-4/JSK. Natomiast wniosek w części dotyczącej kas rejestrujących (pytania oznaczone we wniosku nr 8 i nr 10) został załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj