IPPP2/443-228/12-2/KG, Dyrektor - IPPB3/423-127/12-2/EŻ">

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-127/12-2/EŻ
z 14 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-127/12-2/EŻ
Data
2012.05.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
faktura
powierzchnia
przychód
wynagrodzenia
wynajem
zwrot


Istota interpretacji
Na jakich zasadach wnioskodawca winien rozpoznać przychód z tytułu otrzymanego wynagrodzenia?



Wniosek ORD-IN 570 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2012r. (data wpływu 01.03.2012r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych– jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 01.03.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w przychodów podatkowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (dalej wnioskodawca) prowadzi działalność w zakresie wynajmu powierzchni handlowo-usługowych mieszczących się w budynku centrum handlowego, którego jest właścicielem. W przypadku przedwczesnego rozwiązania stosunku najmu z jednym z najemców wnioskodawca zamierza na mocy porozumienia stron podpisywać aneksy - porozumienie o rozwiązaniu - do zawartych umów najmu, regulujące kwestię finansowe z tego tytułu. Stosownie do postanowień porozumienia o rozwiązaniu przedterminowe rozwiązanie umowy najmu nastąpi w sytuacji, gdy:

  • wnioskodawca (wynajmujący) znajdzie właściwego następnego najemcę powierzchni sklepowej, z którym zawarta zostanie nowa długoterminowa umowa najmu. Wybór nowego najemcy pozostaje jedynie w gestii wynajmującego, który zobligowany jest do poinformowania najemcy w określonym w aneksie terminie o efekcie poszukiwań następnego najemcy. W przypadku, gdy powyższy warunek nie zostanie spełniony umowa najmu nadal obowiązuje, natomiast przedmiotowe porozumienie o rozwiązaniu nie wyjdzie w życie,
  • najemca zapłaci rzecz wnioskodawcy (wynajmującego) w określonym terminie wynagrodzenie w związku z możliwością przedterminowego rozwiązania umowy najmu.

W przypadku nieuregulowania wynagrodzenie przez najemcę wnioskodawca - zgodnie z postanowieniami porozumienia o rozwiązaniu - będzie upoważniony do pisemnego odstąpienia od tego porozumienia. W takim przypadku umowa najmu nadal będzie obowiązywać, przy czym najemcy nie będą przysługiwać przeciwko wnioskodawcy żadne roszczenia z tego tytułu. Ponadto porozumienie o rozwiązaniu przewiduje, iż wynagrodzenie należne jest w dacie wystawienia faktury vat, która jest tożsama z terminem zwrotu powierzchni najmu jak również podpisaniem protokołu zdawczo – odbiorczego.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:

Na jakich zasadach wnioskodawca winien rozpoznać przychód z tytułu otrzymanego wynagrodzenia...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Jedynie w art. 12 ust. 1 updop zostały wskazane przykładowe przysporzenia zaliczane do tej kategorii. Zgodnie z ww. przepisem, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 12 ust. 1 updop można stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną - przychód powstaje zatem z momentem jego faktycznego uzyskania przez podatnika. Powyższa regulacja stanowi niejako zasadę ogólną od której updop przewiduje szereg wyjątków. Zgodnie z art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Za datę powstania przychodu, o których mowa powyżej uznaje dzień wydania rzeczy zbycia prawa majątkowego, lub wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności. Mając na uwadze powyższe zdaniem wnioskodawcy przychód z tytułu świadczenia usługi powstrzymania się od dalszego świadczenia usług powinien zostać rozpoznany na zasadach ogólnych zatem w dacie wykonania usługi, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, w tym zakresie odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj