ILPP1/443-1463/11-4/AW, Dyrektor - ILPP1/443-1463/11-3/AW">

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-1463/11-3/AW
z 21 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-1463/11-3/AW
Data
2012.02.21


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
działalność opodatkowana
działalność zwolniona od opodatkowania
kontrahenci
pracownik
prawo do odliczenia
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
rada nadzorcza


Istota interpretacji
Nieodpłatne przekazanie i prawo do odliczenia.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2011 r. (data wpływu 21 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe – w zakresie nieodpłatnego przekazania artykułów spożywczych i napojów (ciastka, paluszki, kawa, herbata, itd.):
    • pracownikom, którzy zużywają je w godzinach świadczenia pracy,
    • kontrahentom lub mieszkańcom Spółdzielni do spożycia podczas spotkań,
    • członkom Organów Spółdzielni i innym uczestnikom (mogą nimi być pracownicy, mieszkańcy zasobów Spółdzielni) do zużycia podczas posiedzeń,
  • nieprawidłowe – w zakresie zapewnienia lokalu, transportu, poczęstunku i nagłośnienia sali uczestnikom corocznych spotkań Zarządu z pracownikami oraz Rady Nadzorczej.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieodpłatnego przekazanie artykułów spożywczych i napojów (ciastka, paluszki, kawa, herbata, itd.) oraz zapewnienia lokalu, transportu, poczęstunku i nagłośnienia sali uczestnikom corocznych spotkań Zarządu z pracownikami oraz Rady Nadzorczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadzi działalność w oparciu o ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Działalność Spółdzielni związana jest ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Spółdzielnia realizuje swoje statutowe zadania również poprzez organy Spółdzielni. Organy Spółdzielni, takie jak Rada Nadzorcza i Rady Osiedli tworzą członkowie Spółdzielni niebędący pracownikami Spółdzielni, wybierani w drodze głosowania. Pozostałe Organy Spółdzielni, tj. Walne Zgromadzenie oraz Zebrania Wyodrębnionych Nieruchomości tworzą członkowie i pozostali mieszkańcy Spółdzielni, natomiast Zarząd wybierany jest przez Radę Nadzorczą (z członkami Zarządu podpisywana jest umowa o pracę).

Organy Spółdzielni w celu realizacji swoich zadań odbywają zebrania, narady, posiedzenia o różnych porach i w różnych miejscach, w zależności od potrzeb. Spotkania takie mają miejsce w lokalach należących do Spółdzielni, a czasami ze względów organizacyjnych wynajmuje się lokale obce, np. salę gimnastyczną w szkole na Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni.

W godzinach świadczenia pracy, a także podczas spotkań z kontrahentami oraz zebrań i posiedzeń Organów Spółdzielni – pracownikom i innym uczestnikom zapewnia się napoje w postaci wody, soków, kawy, herbaty oraz przekąski, takie jak ciastka, cukierki, paluszki, ciasto, itp.

Ponadto, poza bieżącymi posiedzeniami organizowane są coroczne spotkania Zarządu z pracownikami oraz Rady Nadzorczej. Uczestniczą w nich zarówno członkowie Organów, jak i pracownicy Spółdzielni. Spotkania takie mają inny charakter niż te, o których wcześniej mowa, gdyż nagradza się na nich zasłużonych pracowników Spółdzielni za ich osiągnięcia i wkład włożony w pracę, dokonuje się oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej Spółdzielni oraz przedstawia się perspektywy dalszego funkcjonowania. Coroczne spotkania są pewnym podsumowaniem kolejnego etapu działalności Spółdzielni. Wykorzystując okazję do zintegrowania załogi, niewątpliwie przekładającego się na efektywność pracy – w programie takich spotkań przewiduje się także część rozrywkową. Coroczne spotkania odbywają się w miejscach przeznaczonych do przyjęcia dużej liczby osób z możliwością zapewnienia poczęstunku (np. w lokalu gastronomicznym).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy zapewnienie pracownikom produktów spożywczych i napojów (ciastka, paluszki, kawa, herbata, itd.), które zużywają w godzinach świadczenia pracy należy uznać za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 i z tego tytułu odprowadzić VAT należny...
  2. Czy serwowanie produktów spożywczych i napojów (ciastka, paluszki, kawa, herbata, itd.) do spożycia podczas spotkań z kontrahentami lub mieszkańcami Spółdzielni należy uznać za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 i z tego tytułu odprowadzić VAT należny...
  3. Czy zapewnienie członkom Organów Spółdzielni i innym uczestnikom (mogą nimi być pracownicy, mieszkańcy zasobów Spółdzielni) produktów spożywczych i napojów (ciastka, paluszki, kawa, herbata, itd.) do zużycia podczas posiedzeń należy uznać za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 i z tego tytułu odprowadzić VAT należny...
  4. Czy zapewnienie lokalu, transportu, poczęstunku i nagłośnienia sali uczestnikom corocznych spotkań Zarządu z pracownikami oraz Rady Nadzorczej, służącym podsumowaniu i ocenie działalności Spółdzielni oraz integracji załogi, które odbywa się poza siedzibą Spółdzielni, należy uznać za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, a w przypadku usług – za odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 2 i z tego tytułu odprowadzić VAT należny...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zapewnienie pracownikom produktów spożywczych i napojów (ciastka, paluszki, kawa, herbata, itd.), które zużywają w godzinach świadczenia pracy nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 i z tego tytułu nie należy odprowadzać podatku VAT należnego. Udostępnienie pracownikom ww. produktów spożywczych w godzinach wykonywania obowiązków służbowych wpływa pozytywnie na komfort pracy. Ww. cel, jakiemu służy ponoszenie wydatków na artykuły spożywcze wyklucza uznanie takich wydatków za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 2.

Serwowanie produktów spożywczych i napojów (ciastka, paluszki, kawa, herbata, itd.) do spożycia podczas spotkań z kontrahentami lub mieszkańcami Spółdzielni nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 i z tego tytułu nie należy odprowadzać podatku VAT należnego. Drobny poczęstunek kontrahentów lub mieszkańców zasobów Wnioskodawcy podczas spotkań związanych z działalnością Spółdzielni świadczy o kulturze, dobrych obyczajach oraz służy budowaniu dobrych relacji, zatem nie ma on charakteru dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 3.

Zapewnienie członkom Organów Spółdzielni i innym uczestnikom produktów spożywczych i napojów (ciastka, paluszki, kawa, herbata, itd.) do zużycia podczas posiedzeń nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 i z tego tytułu nie należy odprowadzać podatku VAT należnego. Zebrania, posiedzenia są nieodzownym elementem pracy Organów Spółdzielni. W trakcie takich spotkań Organy realizują swoje statutowe zadania (podejmują uchwały, rozpatrują wnioski, sprawozdania, odwołania, uchwalają regulaminy, itd.), a zapewnienie im poczęstunku w postaci kawy, herbaty, soków, paluszków, itp. wpływa jedynie na komfort ich pracy.

Ad. 4.

Zapewnienie lokalu, transportu, poczęstunku i nagłośnienia sali uczestnikom corocznego spotkania Zarządu z pracownikami oraz corocznego spotkania Rady Nadzorczej stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 lub odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT i z tego tytułu należy odprowadzać podatek VAT należny. Organizowanie takich corocznych spotkań wynika z tradycji przyjętych w Spółdzielni, jako sposób podsumowania i zamknięcia pewnego okresu działalności Spółdzielni. Uczestnicy spotkań dowiadują się z jednej strony o sytuacji finansowo-ekonomicznej firmy, perspektywach dalszego funkcjonowania i jednocześnie mają możliwość zintegrowania się, co przekłada się potem na atmosferę i jakość pracy. Wprawdzie coroczne spotkania są organizowane w związku z prowadzoną działalnością, jednakże powiązane z nią w sposób pośredni, dlatego też Wnioskodawca uważa, że wszelkie wydatki poczynione na ich organizację należy potraktować jako przekazanie, zużycie towarów lub świadczenie usług na cele osobiste.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • prawidłowe – w zakresie nieodpłatnego przekazania artykułów spożywczych i napojów (ciastka, paluszki, kawa, herbata, itd.):
    • pracownikom, którzy zużywają je w godzinach świadczenia pracy,
    • kontrahentom lub mieszkańcom Spółdzielni do spożycia podczas spotkań,
    • członkom Organów Spółdzielni i innym uczestnikom (mogą nimi być pracownicy, mieszkańcy zasobów Spółdzielni) do zużycia podczas posiedzeń,
  • nieprawidłowe – w zakresie zapewnienia lokalu, transportu, poczęstunku i nagłośnienia sali uczestnikom corocznych spotkań Zarządu z pracownikami oraz Rady Nadzorczej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów – w myśl art. 7 ust. 1 ustawy – rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte –w przypadku dostawy towarów w art. 7 ust. 2 ustawy oraz – w przypadku świadczenia usług w art. 8 ust. 2 ustawy.

I tak, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Art. 7 ust. 2 ustawy wskazuje bowiem czynności, które mimo braku odpłatności uważane są za zrównane z odpłatną dostawą. Jak wynika z ww. art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, czynnościami zrównanymi z odpłatną dostawą towarów jest m. in. zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, przy zakupie których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części.

Jednocześnie, na mocy art. 7 ust. 3 ustawy, ustawodawca wyłączył z opodatkowania czynności, które są ściśle związane z prowadzonym przedsiębiorstwem – drukowane materiały reklamowe i informacyjne, prezenty o małej wartości oraz próbki.

Ponadto, z treści przytoczonego art. 7 ust. 2 ustawy wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega zużycie towarów, gdy ich spożytkowanie nastąpiło na cele osobiste osób ściśle określonych w tym przepisie, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zauważyć przy tym należy, że ustawodawca posłużył się dwoma pojęciami: „przekazanie” i „zużycie”.

Zatem z art. 7 ust. 2 ustawy wynika, iż opodatkowaniu podlega, zgodnie z pkt 1, przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste ściśle wymienionych osób, a zgodnie z pkt 2 tego przepisu, wszelkie inne darowizny. Skutkiem tak sformułowanych norm prawnych jest przyjęcie, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w trybie art. 7 ust. 2 ustawy, podlega wszelkie przekazanie towarów, natomiast zużycie – tylko na rzecz podmiotów wymienionych w pkt 1 tego przepisu.

Nie podlegają zatem opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele związane z prowadzoną działalnością, w przypadku gdy beneficjentem jest np. kontrahent przedsiębiorcy (potencjalny kontrahent) – osoba trzecia, niebędąca pracownikiem, udziałowcem ani inną osobą wymienioną w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, a także zużycie towarów na cele własne prowadzonej działalności gospodarczej.

Zwrócić przy tym należy uwagę, że przepisy nie definiują pojęcia „potrzeb osobistych”. Za Słownikiem Języka Polskiego uznać należy, że potrzebami „osobistymi” są takie potrzeby, które „dotyczą danej osoby” i które są jej potrzebami „prywatnymi”, tj. potrzebami niezwiązanymi z prowadzoną przez tą osobę działalnością gospodarczą, statusem pracownika czy pełnioną funkcją.

Zatem można przyjąć, że potrzebami osobistymi są te, których realizacja nie jest związana ze stosunkiem pracy, a zatem potrzeby osobiste to te, których zaspokojenie wynika z dobrej woli pracodawcy.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zatem interpretując powyższy przepis art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy stwierdzić należy, iż opodatkowaniu podlegać powinno, jako odpłatne świadczenie usług, użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza (w tym w szczególności m. in. do celów osobistych podatnika lub jego pracowników), jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu tych towarów.

Tylko łączne zaistnienie ww. przesłanek umożliwia zastosowanie fikcji prawnej i objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie. Jeśli jeden z tych warunków nie jest spełniony Wnioskodawca nie powinien opodatkowywać takiego nieodpłatnego świadczenia usług.

Analizując natomiast treść powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy zauważyć należy, że dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.

Podkreślić należy, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w pkt 1) na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało, czy też nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Ponadto, z powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu podlega tylko takie nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracowników, które służy celom osobistym pracowników (ich celom bezpośrednio konsumpcyjnym), zatem nie ma żadnego związku z działalnością przedsiębiorstwa podatnika.

Z treści wniosku wynika, iż Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadzi działalność w oparciu o ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Działalność Spółdzielni związana jest ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Spółdzielnia realizuje swoje statutowe zadania również poprzez Organy Spółdzielni, tj. Rada Nadzorcza i Rady Osiedli. Pozostałe Organy Spółdzielni, tj. Walne Zgromadzenie oraz Zebrania Wyodrębnionych Nieruchomości tworzą członkowie i pozostali mieszkańcy Spółdzielni, natomiast Zarząd wybierany jest przez Radę Nadzorczą.

Organy Spółdzielni w celu realizacji swoich zadań odbywają zebrania, narady, posiedzenia o różnych porach i w różnych miejscach, w zależności od potrzeb. Spotkania takie mają miejsce w lokalach należących do Spółdzielni, a czasami ze względów organizacyjnych wynajmuje się lokale obce, np. salę gimnastyczną w szkole na Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni.

W godzinach świadczenia pracy, a także podczas spotkań z kontrahentami oraz zebrań i posiedzeń Organów Spółdzielni – pracownikom i innym uczestnikom zapewnia się napoje w postaci wody, soków, kawy, herbaty oraz przekąski, takie jak ciastka, cukierki, paluszki, ciasto, itp.

Ponadto, poza bieżącymi posiedzeniami organizowane są coroczne spotkania Zarządu z pracownikami oraz Rady Nadzorczej. Uczestniczą w nich zarówno członkowie Organów, jak i pracownicy Spółdzielni. Spotkania takie mają inny charakter niż te, o których wcześniej mowa, gdyż nagradza się na nich zasłużonych pracowników Spółdzielni za ich osiągnięcia i wkład włożony w pracę, dokonuje się oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej Spółdzielni oraz przedstawia się perspektywy dalszego funkcjonowania. Coroczne spotkania są pewnym podsumowaniem kolejnego etapu działalności Spółdzielni. Wykorzystując okazję do zintegrowania załogi, niewątpliwie przekładającego się na efektywność pracy – w programie takich spotkań przewiduje się także część rozrywkową. Coroczne spotkania odbywają się w miejscach przeznaczonych do przyjęcia dużej liczby osób z możliwością zapewnienia poczęstunku (np. w lokalu gastronomicznym).

Jak wynika z przedstawionych wyżej regulacji prawnych, nie podlegają opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele związane z prowadzoną działalnością, w przypadku gdy beneficjentem jest np. kontrahent przedsiębiorcy (potencjalny kontrahent) – osoba trzecia, niebędąca pracownikiem, udziałowcem ani inną osobą wymienioną w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, a także zużycie towarów na cele własne prowadzonej działalności gospodarczej.

Zatem w świetle powołanych wyżej norm prawnych oraz opisu stanu faktycznego należy stwierdzić, iż nieodpłatne przekazanie artykułów spożywczych i napojów (ciastka, paluszki, kawa, herbata, itd.):

  • pracownikom, które zużywają w godzinach świadczenia pracy,
  • kontrahentom lub mieszkańcom Spółdzielni do spożycia podczas spotkań,
  • członkom Organów Spółdzielni i innym uczestnikom (mogą nimi być pracownicy, mieszkańcy zasobów Spółdzielni) do zużycia podczas posiedzeń

- nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż niewątpliwie dotyczy zużycia na potrzeby związane z prowadzoną działalnością.

Mając zatem na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż nieodpłatne zużycie ww. artykułów spożywczych i napojów będących przedmiotem wniosku, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, i związane jest wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem ww. czynności nie stanowią zużycia ani przekazania, ani też darowizny, które podlegałyby opodatkowaniu w trybie art. 7 ust. 2 ustawy.

Ponadto, w przedmiotowej sprawie należy wskazać, iż nabyte towary i usługi wykorzystane do organizacji corocznych spotkań Zarządu z pracownikami oraz Rady Nadzorczej poprzez zapewnienie lokalu, transportu, poczęstunku i nagłośnienia sali, w sposób pośredni są związane z działalnością gospodarczą Spółdzielni. Celem powyższych spotkań jest podsumowanie kolejnego etapu działalności Spółdzielni i jej ocena, a także motywowanie oraz integrowanie załogi, co niewątpliwie przekłada się na efektywność ich pracy.

Z uwagi na powyższe, w świetle ww. przepisów ustawy, czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ organizacja przedmiotowych corocznych spotkań związana jest z prowadzoną przez Spółdzielnie działalnością.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż organizowanie przez Wnioskodawcę coroczne spotkania mają niewątpliwie związek z prowadzoną przez Spółdzielnię działalnością. Zatem przedmiotowe organizowane spotkania nie stanowią dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, ani świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy i w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, przekazanie artykułów spożywczych i napojów (ciastka, paluszki, kawa, herbata, itd.):

  1. pracownikom, które zużywają w godzinach świadczenia pracy,
  2. kontrahentom lub mieszkańcom Spółdzielni do spożycia podczas spotkań,
  3. członkom Organów Spółdzielni i innym uczestnikom (mogą nimi być pracownicy, mieszkańcy zasobów Spółdzielni) do zużycia podczas posiedzeń

- nie stanowi dostawy towarów, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ponadto, zapewnienie lokalu, transportu, poczęstunku i nagłośnienia sali uczestnikom corocznych spotkań Zarządu z pracownikami oraz Rady Nadzorczej również nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, ani świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym od powyższych czynności nie należy odprowadzać podatku VAT należnego.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie nieodpłatnego przekazania artykułów spożywczych i napojów (ciastka, paluszki, kawa, herbata, itd.) oraz zapewnienia lokalu, transportu, poczęstunku i nagłośnienia sali uczestnikom corocznych spotkań Zarządu z pracownikami oraz Rady Nadzorczej.

Natomiast, kwestia dotycząca stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu produktów i usług przeznaczonych na zorganizowanie rocznego spotkania Zarządu z pracownikami oraz Rady Nadzorczej została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji z dnia 21 lutego 2012 r., nr ILPP1/443-1463/11-4/AW.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj