Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/4512-43/15-2/MC
z 6 lutego 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2015 r. (data wpływu 21 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 stycznia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Misją Fundacji jest edukacja i podnoszenie świadomości wizualnej społeczeństwa realizowana za pomocą inicjatyw z zakresu szeroko pojętej sztuki, grafiki, fotografii oraz komunikacji multimedialnej. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy B. zamierza przybliżyć zalety krajoznawczo-turystyczne rejonu tworząc program informacyjno-edukacyjny, którego nadrzędnym wyróżnikiem i znaczącą wartością będzie propagowanie zasobów rybnych Zalewu przedstawionych m.in. w formie przepisów kulinarnych.

Odwzorowaniem portalu stanie się wysokiej klasy publikacja książkowa przedstawiająca uroki krajobrazowe i charakter obszarów Zalewu w formie pięknych ilustracji, bogato przeplatanych przepisami kulinarnymi wykorzystującymi ryby występujące m.in. na w/w obszarze. Dopełnieniem staną się działania w formie eventów kulinarnych, edukacyjnych, szkoleń bezpośrednio przybliżające atrakcje Zalewu.


Program czyli wzmocnienie atrakcyjności Lokalnej Grupy Rybackiej składa się z trzech integralnych działań w ramach projektu:

  1. Portal - mający na celu krzewienie wiedzy o wartościach krajobrazowych, przyrodniczych, turystycznych terenów Zalewu, przedstawiający bogatą, a mało znaną szerokiej publiczności faunę Zalewu i pokazujący możliwości jej wykorzystania m.in. w formie przepisów kulinarnych. Odwzorowaniem będzie publikacja książkowa promująca kulinaria i atrakcje Zalewu.
  2. Zajęcia edukacyjne dla dzieci w Klubie (uczestnictwo mieszkańców z całego obszaru)
    • w czasie trwania turnusów żeglarskich, organizowanych przez Akademię, fundacja zorganizuje zajęcia przybliżające atrakcje przyrodnicze terenu Zalewu
    • podczas w/w turnusów i kursów odbędą się również zajęcia z przygotowywania potraw z ryb występujących na terenie Zalewu
    • podobne akcje fundacja może organizować w miejscowych szkołach
  3. Festiwal (uczestnictwo partnerów i mieszkańców z całego obszaru) - jednodniowa impreza w jednym z ośrodków nad Zalewem, promująca zasoby rybne tego terenu. Potrawy z ryb, występujących w zalewie, zaprezentują znakomite restauracje działające w tym regionie i jego okolicach. Również miejscowi przedsiębiorcy i rybacy będą mogli sprzedawać podczas festiwalu swoje lokalne wyroby. Dla pragnących nauczyć się przygotowywania potraw z ryb prowadzone będą warsztaty kulinarne.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy Fundacji B. jako organizacji pożytku publicznego i zarazem jednostce realizującej projekt czyli podnoszenie atrakcyjności Lokalnej Grupy” ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego, zapewniających inwestycje w zrównoważone rybołówstwo, środek 4.1: Rozwój obszarów zależnych od rybactwa Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013, będzie przysługiwało prawo do odpisania podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług nabywanych w celu realizacji projektu?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 86 ust. 1 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz 535 ze zm.) Fundacji nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług, które będą nabywane w celu, które będą nabywane w celu realizacji projektu, gdyż nie będą służyć sprzedaży opodatkowanej.

Usługi świadczone w ramach realizowanego projektu będą świadczone bezpłatnie. Nie przewiduje się, by projekt generował przychody. Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego jest istnienie związku tegoż podatku z czynnościami opodatkowanymi w rozumieniu art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem Fundacja nie będzie miała do czynienia z obrotem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym Fundacja nie będzie mogła odliczyć od podatku należnego podatku naliczonego, zawartego w cenach towarów i usług, które będą nabywane w celu realizacji projektu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z okoliczności sprawy wynika, że Fundacja B. jako organizacja pożytku publicznego realizuje projekt..., czyli podnoszenie atrakcyjności Lokalnej Grupy”. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy B. zamierza przybliżyć zalety krajoznawczo-turystyczne rejonu Zalewu tworząc program informacyjno-edukacyjny, którego nadrzędnym wyróżnikiem i znaczącą wartością będzie propagowanie zasobów rybnych Zalewu przedstawionych m.in. w formie przepisów kulinarnych.


Program czyli wzmocnienie atrakcyjności Lokalnej Grupy Rybackiej Zalewu składa się z trzech integralnych działań w ramach projektu:

  1. Portal - mający na celu krzewienie wiedzy o wartościach krajobrazowych, przyrodniczych, turystycznych terenów Zalewu, przedstawiający bogatą, a mało znaną szerokiej publiczności faunę Zalewu i pokazujący możliwości jej wykorzystania m.in. w formie przepisów kulinarnych. Odwzorowaniem będzie publikacja książkowa promująca kulinaria i atrakcje Zalewu.
    • Zajęcia edukacyjne dla dzieci w Klubie (uczestnictwo mieszkańców z całego obszaru)
    • w czasie trwania turnusów żeglarskich, organizowanych przez Akademię, fundacja zorganizuje zajęcia przybliżające atrakcje przyrodnicze terenu Zalewu
    • podczas w/w turnusów i kursów odbędą się również zajęcia z przygotowywania potraw z ryb występujących na terenie Zalewu
    • podobne akcje fundacja może organizować w miejscowych szkołach
  2. Festiwal (uczestnictwo partnerów i mieszkańców z całego obszaru) - jednodniowa impreza w jednym z ośrodków nad Zalewem, promująca zasoby rybne tego terenu. Potrawy z ryb, występujących w zalewie, zaprezentują znakomite restauracje działające w tym regionie i jego okolicach. Również miejscowi przedsiębiorcy i rybacy będą mogli sprzedawać podczas festiwalu swoje lokalne wyroby. Dla pragnących nauczyć się przygotowywania potraw z ryb prowadzone będą warsztaty kulinarne.

Przy tym usługi świadczone w ramach realizowanego projektu będą świadczone bezpłatnie. Nie przewiduje się by projekt generował przychody.

Analiza opisu stanu faktycznego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego prowadzą do wniosku, że w opisanej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących dokonane zakupy – związek nabywanych w celu realizacji przedmiotowego projektu towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną. Dokonane zakupy nie będą wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem Wnioskodawca nie ma prawa odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego w związku z realizowanym projektem.

Tym samym Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących dokonane zakupy w ramach realizacji projektu czyli podnoszenie atrakcyjności Lokalnej Grupy”.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. 2012, poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj