Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-731/14-5/MD
z 16 marca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2014 r. (data wpływu 16 grudnia 2014 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło w dniu 2 marca 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z wykupieniem polisy ubezpieczeniowej dla pracownika (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 19 lutego 2015 r., Nr IPTPB1/415-731/14-2/MD, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 19 lutego 2015 r. (data doręczenia 23 lutego 2015 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem, które wpłynęło do tutejszego Organu w dniu 2 marca 2015 r., nadanym za pośrednictwem placówki pocztowej w dniu 27 lutego 2015 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny, ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca - osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług elektrotechnicznych, zakupił polisę - Ubezpieczenie na Życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym. Przedmiotem Umowy Ubezpieczenia jest ubezpieczenie na życie ubezpieczonego pracownika. Pracodawca wpłaca regularne składki ubezpieczeniowe, które z dniem zapłacenia stają się aktywami Towarzystwa. Każda ze składek dzieli się na część ochronną i inwestycyjną. Część ochronna pobierana jest przez Towarzystwo w formie opłaty za ryzyko. Za inwestycyjne składki nabywane są jednostki uczestnictwa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Do czasu dokonania cesji praw albo praw i obowiązków z umowy ubezpieczenia przez ubezpieczającego na ubezpieczonego, prawa do jednostek uczestnictwa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych przysługują ubezpieczającemu.

W polisie zawarte są dodatkowe postanowienia wiążące strony umowy ubezpieczenia: „w związku z wnioskiem ubezpieczającego w sprawie zaliczenia składek w koszty uzyskania przychodu:

  1. wypłata całkowita, częściowa lub wypłata środków z tytułu wygaśnięcia umowy ubezpieczenia na skutek jej wypowiedzenia albo niezapłacenia składki regularnej może dokonać nie wcześniej niż po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym umowa ubezpieczenia została zawarta,
  2. uprawnionym do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego nie może być ubezpieczający,
  3. umowa, w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została zawarta, wyklucza:
    1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy ubezpieczenia;
    2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw majątkowych wynikających z umowy ubezpieczenia;
    3. wypłatę z tytułu dożycia przez ubezpieczonego wieku oznaczonego w umowie ubezpieczenia.”


Istotnym dla sprawy może być fakt, że ubezpieczonym pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę jest córka ubezpieczającego - pracodawcy, posiadająca oddzielne gospodarstwo domowe, różne od ubezpieczającego miejsce zameldowania i zamieszkania. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, jako formę opodatkowania wybrał podatek liniowy, koszty w księdze ujmowane są memoriałowo.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania, ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku:

  1. Czy Wnioskodawca może na bieżąco w miarę wpłacania kolejnych składek ubezpieczeniowych, zaliczyć wpłacane składki w pełnej wysokości w koszty uzyskania przychodu?
  2. Czy wykup polisy i wypłata na rzecz ubezpieczonego spowoduje powstanie u niego przychodu, od którego Wnioskodawca powinien pobrać i odprowadzić podatek?
  3. Czy Wnioskodawca ma obowiązek potraktowania składek uiszczanych dla ubezpieczonego pracownika, jako jego przychodu z tytułu stosunku pracy, podlegającego obowiązkowi odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 1, w zakresie kosztów uzyskania przychodów, natomiast w zakresie pytań oznaczonych Nr 2 i 3, dotyczących obowiązków płatnika wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma wątpliwości co do możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wpłacanych składek. Jednocześnie w umowie ubezpieczenia zawarto dodatkowe postanowienia wymienione w ww. artykule.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 57 ww. ustawy, nie uważa się za koszy uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grupy 1, 3 i 5 działu I oraz grupy 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 950, z późn. zm.), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Jak wynika z załącznika do ww. ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, do wskazanych w cyt. powyżej przepisie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych umów ubezpieczenia należą:

  • ubezpieczenia na życie (dział I, grupa 1),
  • ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (dział I, grupa 3),
  • ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem innych ubezpieczeń działu I – grupy 1-4 (dział I, grupa 5),
  • ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (dział II, grupa 1):
    • świadczenia jednorazowe,
    • świadczenia powtarzające się,
    • połączone świadczenia, o których mowa w pkt 1 i 2,
    • przewóz osób,
  • ubezpieczenia choroby (dział II, grupa 2):
    • świadczenia jednorazowe,
    • świadczenia powtarzające się,
    • świadczenia kombinowane.


W świetle powyższego zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów składek poniesionych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzależnione jest od łącznego spełnienia przewidzianych w tym przepisie warunków. Pierwszy dotyczy uprawnionego do otrzymania świadczenia, którym nie może być pracodawca. Kolejny warunek wskazuje, że umowa ubezpieczenia musi wykluczać w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono:

  • wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy ubezpieczenia,
  • możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z tej umowy,
  • wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w tej umowie.

W przedstawionym opisie wskazano, że Wnioskodawca, jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą, wykupił polisę – Ubezpieczenie na Życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym. Przedmiotem umowy ubezpieczenia jest ubezpieczenie na życie ubezpieczonego pracownika.

W polisie zawarte są dodatkowe postanowienia wiążące strony umowy ubezpieczenia: „w związku z wnioskiem ubezpieczającego w sprawie zaliczenia składek w koszty uzyskania przychodu:

  1. wypłata całkowita, częściowa lub wypłata środków z tytułu wygaśnięcia umowy ubezpieczenia na skutek jej wypowiedzenia albo niezapłacenia składki regularnej może dokonać nie wcześniej niż po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym umowa ubezpieczenia została zawarta,zawarta,
  2. uprawnionym do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego nie może być ubezpieczający,
  3. umowa, w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została zawarta, wyklucza:
    • wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy ubezpieczenia;
    • możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw majątkowych wynikających z umowy ubezpieczenia;
    • wypłatę z tytułu dożycia przez ubezpieczonego wieku oznaczonego w umowie ubezpieczenia.”


Z powyższego wynika zatem, że nie zachodzą przesłanki, które uniemożliwiałyby Wnioskodawcy zaliczenie poniesionych wydatków na wykupienie polisy ubezpieczeniowej dla pracownika w koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, w świetle powołanych przepisów prawa stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie zostaną spełnione warunki określone w art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które pozwalają na zaliczenie opłaconych przez Wnioskodawcę składek ubezpieczeniowych do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej. Zatem, Wnioskodawca może na bieżąco zapłacone w pełnej wysokości składki ubezpieczeniowe zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj