Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-597/12/AK
z 31 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-597/12/AK
Data
2012.07.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
import towarów
kraj trzeci
odprawa celna
sprzedaż towarów


Istota interpretacji
Czy dostawa towaru dokonana poza polskim obszarem celnym na warunkach DAF granica, może być uznana za czynność, w stosunku do której nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 920 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2012 r. (data wpływu 21 maja 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia transakcji dostawy - na warunkach DAF - towarów nabytych uprzednio od podmiotu z państwa trzeciego, na rzecz odbiory krajowego, który dokona odprawy celnej tych towarów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 maja 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia transakcji dostawy - na warunkach DAF - towarów nabytych uprzednio od podmiotu z państwa trzeciego, na rzecz odbiory krajowego, który dokona odprawy celnej tych towarów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka zamierza nabyć gaz do napełniania silników samochodowych od kontrahenta z kraju trzeciego (Rosja), poza polskim obszarem celnym. Zakupiony gaz, w momencie nabycia, nie zostanie odprawiony przez służby celne. Następnie zostanie sprzedany firmie polskiej również przed ocleniem. Dopiero wówczas firma ta dokona odprawy celnej i wprowadzi gaz do obrotu na terytorium Polski, opłacając podatek od towarów i usług.

Spółka nie dokonuje odprawy celnej, nie opłaca podatku należnego przy zakupie tego gazu.


W związku z powyższym zadano pytanie sprowadzające się do kwestii:


Czy dostawa towaru dokonana poza polskim obszarem celnym na warunkach DAF granica, może być uznana za czynność, w stosunku do której nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, transakcje pomiędzy firmami polskimi na terenie poza polskim obszarem celnym powinny być traktowane jako niepodlegające przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka nie będzie mieć żadnych praw dotyczących podatku naliczonego z tytułu importu gazu, ponieważ nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy (nie ciąży na Spółce obowiązek uiszczenia cła). Nie wystąpi podatek należny z tytułu importu towarów i w konsekwencji brak będzie podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

W myśl art. 2 pkt 1 cyt. wyżej ustawy, przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Przez terytorium państwa trzeciego rozumie się terytorium państwa niewchodzącego w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a ust. 1 i 3 (art. 2 pkt 5 ustawy).

W pkt 7 ww. artykułu zawarto definicję importu, przez który rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Formuła DAF (ang. Delivered At Frontier ...) oznacza, iż sprzedający wypełnia swoje obowiązki związane z dostawą, gdy towar, po dokonaniu odprawy celnej w eksporcie, został postawiony do dyspozycji w oznaczonym miejscu na granicy, ale przed granicą celną kraju sąsiedniego.

Przepisy dotyczące miejsca świadczenia przy dostawie towarów uregulowane zostały w art. 22 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z zasadą ogólną sformułowaną w ust. 1 pkt 1 wskazanego artykułu, miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy nabywcę lub przez osobę trzecią – jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu do nabywcy.

Natomiast w ust. 4 tego artykułu postanowiono, że w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka zamierza nabyć gaz do napełniania silników samochodowych od kontrahenta z kraju trzeciego (Rosja), poza polskim obszarem celnym. Zakupiony gaz, w momencie nabycia, nie zostanie odprawiony przez służby celne. Następnie zostanie sprzedany firmie polskiej również przed ocleniem. Dopiero firma ta dokona odprawy celnej i wprowadzi gaz do obrotu na terytorium Polski, opłacając podatek od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż nabycie przez Spółkę towaru (gazu) od kontrahenta z kraju trzeciego, nie mieści się w ustawowej definicji importu towarów, a zatem potraktować je należy jako transakcję dokonaną na terytorium państwa trzeciego (Rosji), niewywołującą skutków podatkowych na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

Podobnie dostawa przez Społkę przedmiotowych towarów na rzecz polskiego nabywcy na terenie państwa trzeciego na warunkach DAF, który dokona odprawy celnej i wprowadzi towar na polski obszar celny, nie może być uznana za transakcję podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, gdyż nie wypełnia dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj