Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-806/14/IL
z 24 listopada 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2014 r. (data wpływu 26 sierpnia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 27 sierpnia 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego rozliczenia uzyskanych dochodów - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 27 sierpnia 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego rozliczenia uzyskanych dochodów.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W miesiącu grudniu 1998 r. będąc wdową Wnioskodawczyni na podstawie postanowienia Sądu rodzinnego stała się opiekunem prawnym córki urodzonej w dniu 18 lipca 1995 r. Wnioskodawczyni dokonała pełnej adopcji i nabyła uprawnienia do rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dziecko już w 1998 r. W czerwcu 2013 r. Wnioskodawczyni wyszła za mąż za wdowca. Przed ślubem podpisała umowę małżeńską ustanawiającą rozdzielność majątkową z mężem, która od momentu podpisania w sposób nieprzerwany nadal trwa. Po ślubie Wnioskodawczyni podpisała z mężem umowę o zrzeczeniu się prawa do dziedziczenia po sobie. Mąż Wnioskodawczyni posiada potomstwo z poprzedniego związku (2 synów i 1 córkę), mieszkające pod innymi adresami, osiągające dochody i prowadzące samodzielne gospodarstwa domowe. Wnioskodawczyni nie posiada z mężem wspólnych dzieci. Adoptowana córka Wnioskodawczyni ma 19 lat i nie osiąga żadnych dochodów, gdyż uczęszcza jeszcze do szkoły. Mąż nie posiada władzy rodzicielskiej nad adoptowaną córką Wnioskodawczyni oraz nie ponosi konsekwencji wychowawczych w odniesieniu do niej. Mąż Wnioskodawczyni ma inny adres zameldowania i zamieszkania niż ona i jej córka. Pomimo wyjścia za mąż Wnioskodawczyni dalej mieszka z córką, prowadzi z nią wspólne gospodarstwo domowe, samotnie troszczy się o zaspokojenie jej codziennych potrzeb i pełni codzienną (samotną) pieczę nad nią.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy fakt wyjścia za mąż w czerwcu 2013 r. zmienił sytuację Wnioskodawczyni w kwestii możliwości rozliczania uzyskanych dochodów w kolejnych latach podatkowych (po 2013 r.) jako osoba samotnie wychowująca adoptowaną w grudniu 1998 r. córkę, do ukończenia przez nią 25 lat, jeżeli będzie uczyć się i pozostawać przez ten czas wyłącznie na jej utrzymaniu?


Wnioskodawczyni uważa, że pomimo tego, iż w 2013 r. wyszła za mąż, zachowała nabyte w 1998 r. uprawnienia do rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dziecko w kolejnych (po 2013 r.) latach podatkowych, do ukończenia przez adoptowaną córkę 25 lat, jeżeli będzie się uczyć i pozostawać przez ten czas na jej wyłącznym utrzymaniu. Mąż nie adoptował córki, nie jest jej prawnym opiekunem, zatem nie posiada i nigdy nie posiadał praw rodzicielskich , więc nie można go było pozbawić czegoś, czego nigdy nie posiadał. Zdaniem Wnioskodawczyni jej sytuacja pod względem prawnym jest taka jak osoby pozostającej w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich. Według Wnioskodawczyni pomimo wyjścia za mąż dalej samotnie troszczy się o zaspokojenie codziennych potrzeb córki i pełni codzienną (samotną) pieczę nad nią, ponieważ mąż jest zameldowany i mieszka pod innym adresem, a córka nadal jest na jej wyłącznym utrzymaniu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) od dochodów rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:


  1. małoletnie,
  2. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3. do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej


  • podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.


W myśl art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. (art. 6 ust. 9 ww. ustawy).

Ponadto, art. 6 ust. 10 ww. ustawy stanowi, iż sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1.

Analizowany przepis art. 6 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie stanowi, że ze wskazanej w nim preferencji może skorzystać rodzic (przysposabiający) lub opiekun prawny samotnie wychowujący dzieci, będący w roku podatkowym, którego preferencja ma dotyczyć panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem. Osobami samotnie wychowującymi dzieci mogą być również, wyjątkowo, niektóre osoby pozostające w związku małżeńskim, dotyczy to osób, wobec których orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osób, których małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Z przedstawionego w niniejszej sprawie stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni nie jest osobą stanu wolnego, bowiem od czerwca 2013 r. pozostaje w związku małżeńskim. Ponadto Wnioskodawczyni nie jest osobą wobec której orzeczono separację, a jej małżonek nie został pozbawiony praw rodzicielskich ani nie odbywa kary pozbawienia wolności. Zatem nie można jej uznać za „osobę samotnie wychowującą dziecko” w rozumieniu art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni od 2014 r. nie przysługuje prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, według zasad określonych w ww. przepisie, przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj