Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-448/14-2/MC
z 2 grudnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2014 r. (data wpływu 15 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania niepodzielonych zysków – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania niepodzielonych zysków.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: „Wspólnik”) jest spółką kapitałową zarejestrowaną w Polsce i posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Wnioskodawca może zostać udziałowcem innej spółki kapitałowej (dalej: „Spółka”).

Do Spółki stosują się przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. 2014, poz. 851; dalej: „ustawa o CIT”) oraz przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r., poz. 330; dalej: „ustawa o rachunkowości”).

Spółka posiada składniki majątku, które zostały ujęte w jej księgach rachunkowych (dalej: „Składniki Majątku”). Bieżąca wartość rynkowa Składników Majątku jest wyższa niż ich wartość historyczna z dnia nabycia, ujawniona w księgach rachunkowych Spółki. W odniesieniu do Składników Majątkowych nie zostało dokonane przeszacowanie ich wartości (tj. nie została dokonana aktualizacja wyceny Składników Majątkowych do wartości godziwej). W konsekwencji Spółka nie rozpoznała tej różnicy jako zysk dla celów bilansowych.

Aktualnie planowane jest przekształcenie Spółki w spółkę osobową, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. 2013, poz. 1030, dalej: „KSH”). Po dokonaniu przekształcenia Wnioskodawca zostanie wspólnikiem przekształconej spółki osobowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z planowanym przekształcaniem Spółki w spółkę osobową, różnica pomiędzy wartością historyczną Składników Majątku a ich wartością rynkową na moment przekształcenia stanowić będzie dla Wnioskodawcy dochód (przychód) podatkowy z udziału w zyskach osób prawnych z tytułu niepodzielonych zysków (na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT)?

Zdaniem Wnioskodawcy fakt istnienia różnicy pomiędzy wartością rynkową Składników Majątku a ich wartością historyczną nie spowoduje, że w wyniku przekształcenia Spółki w spółkę osobową, po stronie Wnioskodawcy powstanie dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Uzasadnienie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe.

Przepisy ustawy o CIT, jak również przepisy innych aktów prawnych w zakresie podatków, nie zawierają definicji pojęcia „niepodzielone zyski”. W efekcie, zdaniem Wnioskodawcy, w celu dokonania interpretacji tego pojęcia, należy odnieść się do definicji i wyjaśnień zawartych w innych aktach prawnych.

W tym miejscu należy podkreślić, iż zysk jest kategorią prawa bilansowego. W efekcie, żeby określić, jakie elementy są objęte pojęciem „zysku” („niepodzielonego zysku”) trzeba w pierwszej kolejności odwołać się do ustawy o rachunkowości. Stanowisko to potwierdza również praktyka podatkowa – przykładowo w interpretacji z dnia 26 marca 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sygn. IPPB3/423-990/09-2/JG stwierdzono, że za niepodzielone zyski należy uznać zyski wynikające ze sprawozdań finansowych.

Tym samym, w opinii Wnioskodawcy, w przypadku, gdy analizowana różnica pomiędzy wartością bilansową a godziwą Składników Majątku nie została wykazana jako zysk w sprawozdaniu finansowym Spółki – nie będzie można utożsamiać jej z „zyskiem” bądź „niepodzielonym zyskiem” w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Za taką wykładnią pojęcia zysków niepodzielonych przemawiają również przepisy zawarte w KSH, przykładowo treść art. 191 KSH. Zgodnie z art. 191 § 1 KSH wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1 KSH.

Konkludując, różnica pomiędzy wartością rynkową Składników Majątku a ich wartością historyczną, która nie została rozpoznana jako zysk w sprawozdaniu finansowym, nie stanowi zysku niepodzielonego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. W konsekwencji w momencie przekształcenia różnica ta nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w dotychczasowej praktyce organów podatkowych, np. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 28 grudnia 2011 r. sygn. IPPB1/415-870/11-5/KS, IPPB1/415-876/11-5/KS oraz IPPB1/415-871/11-5/KS oraz w dniu 12 grudnia 2013 r. sygn. IPPB3/423-714/13-2/EŻ, IPPB3/423-715/13-2/EŻ, IPPB3/423-718/13-2/EŻ, IPPB3/423-720/13-2/EŻ, IPPB3/423-721/13-2/EŻ oraz IPPB3/423-722/13-2/EŻ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu natomiast do powołanych przez Spółkę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj