Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-428/12-2/KSM
z 28 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-428/12-2/KSM
Data
2012.08.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
drewno
faktura
materiały budowlane
obwieszczenie
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)


Istota interpretacji
Czy za powyższe materiały przysługuje zwrot VAT na wniosek (VZM-1) o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych od dnia 1 maja 2004 r. ?



Wniosek ORD-IN 213 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2012 r. (data wpływu 18 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie możliwości zwrotu części wydatków poniesionych na zakup półfabrykatów - bali sosnowych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 2011 r. rozpoczął budowę domu jednorodzinnego. Dom jest budowany jako drewniany z półfabrykatów – bali sosnowych. Sprzedawca ww. materiałów określił symbol klasyfikacji statystycznej PKWiU na fakturze VAT następująco: 20.10.21 10.90. W załączeniu Wnioskodawca przekazuje kserokopię faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy za powyższe materiały przysługuje zwrot VAT na wniosek (VZM-1) - o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych od dnia 1 maja 2004 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, może On ubiegać się o zwrot części wydatków. Swoje stanowisko uzasadnia tym, iż w wykazie materiałów i usług pozycja była objęta stawką podatku 7% w załączniku nr 5 do ustawy o VAT – poz. 71 – komplety elementów budynków mieszkalnych wolnostojących i szeregowych z drewna i materiałów drewnopodobnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 ze zm.), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.

W myśl art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

  • budową budynku mieszkalnego;
  • nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  • remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

W art. 2 pkt 1 ww. ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym została zawarta definicja budynku mieszkalnego. W myśl tego przepisu, ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym – rozumie się przez to budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków. Przepis ten definiuje pojęcie budynku mieszkalnego przez odniesienie do pojęcia budynku, które nie zostało jednak w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem zawartej w prawie budowlanym. Określając zatem pojęcie budynku, należy odnieść się do definicji zawartej w prawie budowlanym. Budynkiem, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016 ze zm.) jest obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundament i dach.

Stosownie do treści art. 3 ust. 2 ww. ustawy zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. Zwrot, o którym mowa powyżej, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, tj. stawką 22% i wyższą (art. 3 ust. 3 w zw. Z art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym).

Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej. Z kolei w myśl art. 2 pkt 3 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ilekroć w ustawie jest mowa o fakturze - rozumie się przez to fakturę VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, dokumentującą zakupy, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Stosownie do art. 4 ust. 1 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

W myśl natomiast art. 4 ust. 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków, związanych z budownictwem mieszkaniowym, prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:

  • prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego;
  • pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

W myśl regulacji zawartej w art. 5 ust. 5 pkt 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki należy załączyć do składanego w urzędzie skarbowym wniosku o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych od dnia 01 maja 2004r. (VZM-1).

Obowiązujący do 31 grudnia 2010 r. wykaz materiałów budowlanych, których zakup uprawniał do otrzymania zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zawarty był w załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie ogłoszenia wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MTiB z 2006r. Nr 1, poz. 1).

Zastosowana w ww. wykazie symbolika PKWiU odpowiadała Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, o której mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844; z 2005 r. Nr 90, poz. 760) - przypis 2 ww. obwieszczenia.

Jak wynika z brzmienia § 2 ww. rozporządzenia zastosowanie znajdowała Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Natomiast od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. Ministra Infrastruktury Nr 11, poz. 35). Wykaz ten opiera się na symbolach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Wyliczenie zawarte w tymże wykazie materiałów budowlanych (jak i w poprzednio obowiązującym) ma charakter enumeratywny i jest wykazem (katalogiem) zamkniętym. W wykazie tym zostały ściśle określone nazwy towarów oraz ich symbole PKWiU, które podlegają zwrotowi. Wykaz zawiera szczegółowe zestawienie materiałów budowlanych wymienionych z nazwy i symbolu, ale przewiduje również w swej specyfikacji materiały budowlane, które bez względu na symbol PKWiU podlegają rozliczeniu.

W celu wyeliminowania wątpliwości dotyczących terminu obowiązywania nowego wykazu oraz załącznika do niego, w tytule obwieszczenia oraz w załączniku do niego umieszczono datę, od której będzie ono obowiązywać, czyli dzień 1 stycznia 2011 r. Mając zatem na uwadze powyższe stwierdzić należy, że od dnia 1 stycznia 2011 r. osoby, które starają się o zwrot VAT związany z zakupem materiałów budowlanych, w celu ustalenia materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do otrzymania zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym winny posługiwać się nowym załącznikiem do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zatem, w wyniku wprowadzonych zmian stawek w podatku od towarów i usług od dnia 1 stycznia 2011 r. podstawę do właściwej kwalifikacji danego materiału, pod kątem zwrotu podatku od towarów i usług stanowi obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004r. są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, w którym zastosowano symbolikę PKWiU odpowiadającą klasyfikacji wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

W związku jednak z tym, że na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) do dnia 31 grudnia 2010 r. do celów opodatkowania m.in. podatkiem od towarów i usług stosowało się klasyfikację PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 1997 r. a równocześnie w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej od dnia 1 stycznia 2009 r. obowiązywała już Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w praktyce może wystąpić sytuacja, w której osoby starające się o zwrot VAT po dniu 31 grudnia 2010 r. (składające wniosek po tym dniu) będą dysponować fakturami, na których materiały budowlane będą opisane według symboliki pochodzącej z różnych klasyfikacji, zarówno z PKWiU z 1997 r., jak i z PKWiU z 2008 r.

Jednakże, niezależnie od tego, składając wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym po 31 grudnia 2010 r. i ustalając listę materiałów budowlanych, których zakup będzie uprawniał do ww. zwrotu należy analizować ją na podstawie nowego wykazu, stanowiącego załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., bez względu na to czy faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych wystawione zostały w 2011 r. czy wcześniej i czy zawierają symbole PKWiU z 2008 r. czy z 1997 r. Zatem, sporządzając wniosek o zwrot VAT na materiały budowlane zakupione w 2011 r. podatnicy powinni posługiwać się nowym - stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. - wykazem materiałów budowlanych, opierającym się na symbolach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r.

Sytuacja opisana powyżej miała miejsce w przedmiotowej sprawie. Jak wskazał Wnioskodawca na fakturze VAT z dnia 22 grudnia 2011 r., dokumentującej zakup półfabrykantów – bali sosnowych został wpisany symbol PKWiU – 20.10.21 10.90 – drewno iglaste kształtowane w sposób ciągły (łącznie z klepkami i listwami na parkiet nie połączonymi) pozostałe z wyłączeniem nasyconego. Symbol 20.10.21 10.90 z dopiskiem „ex” widniał w załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 kwietnia 2005 r. (Dz. Urz. MTiB Nr 1, poz. 1).

Tymczasem ustalając po 31 grudnia 2010 r. listę materiałów budowlanych objętych systemem zwrotu podatnicy nie mogą posługiwać się dwoma wykazami w zależności od tego, do którego łatwiej im dopasować znajdujący się na fakturze symbol PKWiU.

Po pierwsze, jak zostało wskazane powyżej, posługiwanie się wykazem stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 31 grudnia 2005 r. jest nieuzasadnione, ponieważ wykaz ten w 2011 r. już nie obowiązuje w związku z wprowadzeniem nowego wykazu obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r.

Jednak w sytuacji, w której na fakturze dokumentującej zakup materiału budowlanego znajduje się materiał z symbolem PKWiU z 1997 r., to w celu ustalenia czy zgodnie z obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., opierającym się na symbolach PKWiU z 2008 r., od tego materiału budowlanego przysługuje podatnikowi zwrot części wydatku poniesionego na jego zakup - należy dokonać porównania odpowiednich symboli starego PKWiU z 1997 r. z symbolami z nowego PKWiU z 2008 r. w celu ułatwienia jego identyfikacji i odnieść to oznaczenie PKWiU do obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. załącznika do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r.

Odnosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, skoro Wnioskodawca ma zamiar ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych po 1 stycznia 2011 r. winien posługiwać się obowiązującym właśnie od tego dnia załącznikiem do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., a nie obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. załącznikiem do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. W tym celu, w przypadku przedmiotowego materiału Wnioskodawca winien dokonać porównania PKWiU z 1997 r. z PKWiU z 2008 r.

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w opisie zaistniałego stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał symbol 20.10.21 10.90 – który zaczerpnięty został z PKWiU w 1997 r. – 20.10.21 obejmującym „Drewno wycinane wzdłuż dowolnej krawędzi lub powierzchni” wydzielono podgrupę 20.10.21 10 obejmującą „Drewno iglaste kształtowane w sposób ciągły”, której odpowiada podgrupa 20.10.21 10.90 „Drewno iglaste kształtowane w sposób ciągły (łącznie z klepkami i listwami na parkiet nie połączonymi)”. Jednak w zestawieniu PKWiU z 2008 r. materiały określone powyżej znajdują się pod symbolem 16.10.21.0 – „Drewno kształtowane w sposób ciągły wzdłuż dowolnej krawędzi lub powierzchni, włączając niepołączone drewniane materiały podłogowe oraz wałki i listwy przypodłogowe”. Zatem zgodnie z obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. należy odnieść się do PKWiU z 2008 r.

Zatem, jeżeli wykaz materiałów budowlanych stanowiący załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., w podgrupie ex. 16.10.21.0 zawiera „Drewno kształtowane w sposób ciągły wzdłuż dowolnej krawędzi lub powierzchni wyłączając niepołączone drewniane materiały podłogowe oraz wałki i listwy przypodłogowe” – jako materiały budowlane od zakupu których podatnikom przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT, Wnioskodawcy przysługuje zwrot podatku VAT.

Jednak w przedmiotowej sprawie Wnioskodawcy nie przysługuje powyższy zwrot, ponieważ zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., w pozycji 4 widnieje symbol ex 16.10.21.0, który owszem obejmuje .”Drewno kształtowane w sposób ciągły wzdłuż dowolnej krawędzi lub powierzchni, włączając niepołączone drewniane materiały podłogowe oraz wałki i listwy przypodłogowe – wyłącznie:

  • tarcica podłogowa strugana z drewna iglastego;
  • listwy przyścienne z drewna iglastego;
  • kostka brukowa z drewna iglastego i liściastego, inna niż nasycona;
  • drewno iglaste pozostałe nienasycone (łącznie z klepkami i listwami na parkiet, niepołączonymi), inne niż boazeria, tarcica podłogowa nasycona, listwy przyścienne nasycone;
  • drewno liściaste nienasycone pozostałe, inne niż listwy i ramy do obrazów, boazeria;
  • klepki, listwy i fryzy na parkiet z drewna liściastego (obrobione).

Należy podkreślić, iż zgodnie z objaśnieniem umieszczonym pod ww. wykazem dopisek "ex" przed symbolem PKWiU oznacza, że zakres wyrobów objętych wykazem jest węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Mając zatem na uwadze powyższe stwierdzić należy, że znajdujące się pod pozycja 4 wymieniającą oznaczone symbolem PKWiU ex 16.10.21.0 „Drewno kształtowane w sposób ciągły wzdłuż dowolnej krawędzi lub powierzchni, włączając niepołączone drewniane materiały podłogowe oraz wałki i listwy przypodłogowe” oznaczenie „ex” wskazuje, że wymieniony w tym grupowaniu towar posiada pewne wyłączenia. Dopisek „ex” w sposób jednoznaczny wskazuje, iż w ramach grupowania materiałów 16.10.21.0, których zakup uprawnia do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym objęte są wyłącznie: tarcica, listwy, kostka brukowa, drewno iglaste, klepki, listwy i fryzy. W grupowanie tym nie zostały zatem ujęte półfabrykaty z bali sosnowych, co oznacza, że zakup przedmiotowego materiału nie uprawnia do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na jej zakup. W konsekwencji Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do zwrotu części wydatków związanych z zakupem półfabrykatów z bali sosnowych do samodzielnego montażu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj