IBPP1/443-1360/11/AZb, Dyrektor - IBPP1/443-1359/11/AZb">

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1359/11/AZb
z 8 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1359/11/AZb
Data
2011.12.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
szkolenie
usługi pomocnicze
usługi szkoleniowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Zwolnienie od podatku dla usług wynajmu sali jako ściśle związanej z usługą nauczania języka obcego.



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2011r. (data wpływu 25 sierpnia 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 listopada 2011r. (data wpływu 28 listopada 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania (zwolnienia od podatku) usług wynajmu sali na zajęcia dotyczące szkolenia z języka angielskiego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania (zwolnienia od podatku) usług wynajmu sali na zajęcia dotyczące szkolenia z języka angielskiego.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 listopada 2011r. (data wpływu 28 listopada 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 14 listopada 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność w zakresie m.in. usług szkoleniowych – pozostałe formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 85.59.B).

W ramach tych usług Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie:

  • usług nauczania języków obcych – kursy językowe dla dorosłych, realizowane na zamówienie innych firm lub instytucji, dla pracowników tych firm lub instytucji;
  • usług szkoleniowych dla kadry kierowniczej, pracowników instytucji publicznych,

realizowanych na podstawie złożonego zamówienia lub w wyniku udziału w przetargu, jak również w formie szkoleń otwartych (dla osób zgłaszających się na szkolenia indywidualnie, na podstawie ogłoszeń zamieszczanych na stronie internetowej).

W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług od dnia 1 stycznia 2011r. w zakresie usług objętych zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy, Wnioskodawca ma następujące zapytania dotyczące objęcia zwolnieniem wykonywanych usług:

  • Zapytanie dotyczące usług nauczania języków obcych oraz usług ściśle z tymi usługami związanych (art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy).

Spółka zorganizowała w miesiącu maju 2011r. szkolenie z języka angielskiego oraz zajęcia w ramach treningu interpersonalnego, jako podwykonawca dla Spółki X, będącej głównym organizatorem szkoleń w ramach projektu realizowanego ze środków EFS. Uczestnikami szkolenia były losowo wybrane kobiety w wieku powyżej 40 lat, niezależnie od statusu zawodowego. W zakres usługi wchodziła organizacja szkolenia pod kątem dydaktycznym (zapewnienie wykładowców/trenerów oraz materiałów szkoleniowych), jak również wynajem sali, w której odbywały się szkolenia. Sala była wynajmowana od innego podmiotu, cena ustalana była według stawki godzinowej.

Za wykonanej usługę Spółka wystawiła nabywcy fakturę VAT, w której rozliczono sprzedaż usługi według stawek podatku VAT w następujący sposób:

  • zajęcia z języka angielskiego – ilość godzin x cena jednostkowa, jako sprzedaż zwolniona;
  • trening interpersonalny („moduł podnoszący kompetencje miękkie” – nazwa zgodna z zamówieniem nabywcy) – ilość godzin x cena jednostkowa, opodatkowane stawką 23%;
  • wynajem sali na rzecz szkoleń za miesiąc maj 2011r. – jedna kwota, opodatkowane stawką 23%.

Wynajem sali dotyczył wyłącznie szkoleń z powyższego zakresu, w ilości godzin odpowiadającej ilości godzin szkoleniowych.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 23 listopada 2011r. Wnioskodawca wskazał, że szkolenie z języka angielskiego stanowiło czynność zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czynność wynajmu sali jest czynnością ściśle związaną i niezbędną do prawidłowego wykonania usługi podstawowej – szkolenia z języka angielskiego oraz szkolenia z zakresu kompetencji miękkich (treningu interpersonalnego), w wynajętej sali odbywały się wyłącznie przeprowadzone szkolenia.

Głównym celem wynajmu sali nie było osiągnięcie dodatkowego dochodu przez Spółkę, gdyż sala była wynajęta odpłatnie, od innego podmiotu, w celu zorganizowania w niej szkolenia.

Kwotę należną za wynajem sali można przypisać proporcjonalnie (godzinowo) do przeprowadzonych szkoleń.

Spółka nie organizuje wyłącznie kursów językowych, większość projektów dotyczy kursów o tematyce mieszanej, w tym m.in. prowadzone są szkolenia językowe, można je wyodrębnić z całego bloku szkoleniowego według ilości godzin szkolenia – kursy językowe prowadzą inni wykładowcy, zajęcia prowadzone są blokami godzinowymi. W przypadku prowadzenia kursów językowych zakres zlecenia obejmuje kompleksową usługę, w tym m.in. zapewnienie sali wykładowej (wynajem sali). Usługi wykonywane są na rzecz różnych podmiotów, gdyż jest to przedmiotem działalności Spółki, jednakże każdorazowo Wnioskodawca organizuje odbiorcy usługę kompleksową, wraz z zapewnieniem (wynajmem) sali.

W przypadku organizowania wyłącznie kursów językowych będą one stanowić czynność zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność wynajmu sali będzie usługą ściśle związaną i niezbędną do prawidłowego wykonania usługi podstawowej – szkoleń językowych, ich głównym celem nie będzie osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 23 listopada 2011r.):

Czy Spółka prawidłowo zastosowała stawkę podatku 23% w odniesieniu do wynajmu sali na zajęcia dotyczące kursu języka angielskiego, czy nie powinno być w tym przypadku zastosowane zwolnienie od podatku dotyczące tego wynajmu, jako usługi ściśle związanej z prowadzeniem zajęć nauczania języka obcego... Z zawartej umowy wynika ilość godzin lekcyjnych przeznaczonych na poszczególne zajęcia szkoleniowe, ilość ta również określona jest w wystawionej fakturze VAT sprzedaży, więc możliwe byłoby przypisanie proporcjonalnie kwoty należnej za wynajem sali na usługi nauczania języka angielskiego i zastosowanie do tej części usługi najmu zwolnienia od podatku. Czy w przypadku organizowania wyłącznie kursów językowych wynajem sali na ten kurs podlegałby w całości zwolnieniu od podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 23 listopada 2011r.), usługa wynajmu sali na cele przeprowadzenia kursu języka powinna korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy, jako usługa ściśle związana z usługą nauczania języków obcych, albowiem wynajem sali wykładowej jest niezbędny, aby takie kursy przeprowadzić. W opisywanym przypadku zwolnienie zastosowane powinno być jednak tylko w odniesieniu do kwoty należnej za wynajem sali za godziny przeznaczone na przeprowadzenie kursu językowego. Ponadto usługa wynajmu sali nie stanowi w tym przypadku odrębnej, niezależnej usługi, wchodząc w zakres usługi podstawowej, tj. zorganizowania i przeprowadzenia szkoleń.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., a od dnia 26 sierpnia 2011r. t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT – dodanego do tej ustawy od dnia 1 stycznia 2011r. – w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo – rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

– oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  3. finansowane w całości ze środków publicznych

– oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Jednocześnie zgodnie z art. 43 ust. 17 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 marca 2011r.), zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub
  2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 17 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011r., zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub
  2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Ponadto w art. 43 ust. 17a ww. ustawy dodanym do ustawy o VAT od dnia 1 kwietnia 2011r., ustawodawca doprecyzował zwolnienie dotyczące dostawy towarów i świadczenia usług związanych z usługami wymienionymi m. in. w art. 43 ust. 1 pkt 28, wskazując, że zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18a, 23, 26, 28, 29 i 33 lit. a, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, iż Spółka zorganizowała w miesiącu maju 2011r. szkolenie z języka angielskiego oraz zajęcia w ramach treningu interpersonalnego, jako podwykonawca dla Spółki X, będącej głównym organizatorem szkoleń w ramach projektu realizowanego ze środków EFS. Uczestnikami szkolenia były losowo wybrane kobiety w wieku powyżej 40 lat, niezależnie od statusu zawodowego. W zakres usługi wchodziła organizacja szkolenia pod katem dydaktycznym (zapewnienie wykładowców/trenerów oraz materiałów szkoleniowych), jak również wynajem sali, w której odbywały się szkolenia. Sala była wynajmowana od innego podmiotu, cena ustalana była według stawki godzinowej.

Za wykonanej usługę Spółka wystawiła nabywcy fakturę VAT, w której rozliczono sprzedaż usługi według stawek podatku VAT w następujący sposób:

  • zajęcia z języka angielskiego – ilość godzin x cena jednostkowa, jako sprzedaż zwolniona;
  • trening interpersonalny („moduł podnoszący kompetencje miękkie” – nazwa zgodna z zamówieniem nabywcy) – ilość godzin x cena jednostkowa, opodatkowane stawką 23%;
  • wynajem sali na rzecz szkoleń za miesiąc maj 2011r. – jedna kwota, opodatkowane stawką 23%.

Wynajem sali dotyczył wyłącznie szkoleń z powyższego zakresu, w ilości godzin odpowiadającej ilości godzin szkoleniowych.

Szkolenie z języka angielskiego stanowiło czynność zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czynność wynajmu sali jest czynnością ściśle związaną i niezbędną do prawidłowego wykonania usługi podstawowej – szkolenia z języka angielskiego oraz szkolenia z zakresu kompetencji miękkich (treningu interpersonalnego), w wynajętej sali odbywały się wyłącznie przeprowadzone szkolenia.

Głównym celem wynajmu sali nie było osiągnięcie dodatkowego dochodu przez Spółkę, gdyż sala była wynajęta odpłatnie, od innego podmiotu, w celu zorganizowania w niej szkolenia.

Kwotę należną za wynajem sali można przypisać proporcjonalnie (godzinowo) do przeprowadzonych szkoleń.

Spółka nie organizuje wyłącznie kursów językowych, większość projektów dotyczy kursów o tematyce mieszanej, w tym. m.in. prowadzone są szkolenia językowe, można je wyodrębnić z całego bloku szkoleniowego według ilości godzin szkolenia – kursy językowe prowadzą inni wykładowcy, zajęcia prowadzone są blokami godzinowymi. W przypadku prowadzenia kursów językowych zakres zlecenia obejmuje kompleksową usługę, w tym m.in. zapewnienie sali wykładowej (wynajem sali). Usługi wykonywane są na rzecz różnych podmiotów, gdyż jest to przedmiotem działalności Spółki, jednakże każdorazowo Wnioskodawca organizuje odbiorcy usługę kompleksową, wraz z zapewnieniem (wynajmem) sali.

W przypadku organizowania wyłącznie kursów językowych będą one stanowić czynność zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność wynajmu sali będzie usługą ściśle związaną i niezbędną do prawidłowego wykonania usługi podstawowej – szkoleń językowych, ich głównym celem nie będzie osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Odnosząc się do powyższego zaznaczyć należy, że art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT przewiduje zwolnienie od podatku dla świadczenia usług i dostawy towarów ściśle związanych z usługami nauczania języków obcych, innymi niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29.

Aby ustalić, czy dana czynność ma ścisły związek z powyższymi usługami, należy zastosować w pierwszym rzędzie wykładnię językową przepisu posiłkując się w tym zakresie definicją słownikową. Zgodnie z Małym Słownikiem Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994, s. 1170), „związek” to stosunek różnych elementów łączących się ze sobą, wpływających na siebie, oddziaływających na siebie; spójność, łączność, powiązanie.

Określenie „ścisły związek” oznacza, że do wykonania usługi podstawowej niezbędna jest dostawa towarów lub świadczenie usług pomocniczych, przy czym nie może to być jakikolwiek związek, lecz relacja o charakterze wskazującym na nieodzowność tych ostatnich dla prawidłowego przebiegu podstawowej działalności.

Tym samym świadczenia dodatkowe związane z realizacją opisanych we wniosku szkoleń będą również zwolnione od podatku pod warunkiem, że będą ściśle z tymi usługami związane, lub wręcz będą elementem kompleksowej usługi szkoleniowej.

Jak ponadto stanowi art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 s. 1 ze zm.), państwa członkowskie zwalniają kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie. Oznacza to, że przepis ten zwalnia od podatku określone działania wykonywane w interesie publicznym wraz z innymi dostawami towarów i świadczeniem usług ściśle powiązanymi z działalnością zwolnioną od podatku.

Warunki, które powinny być spełnione, aby zwolnienie mogło zostać zastosowane, znaleźć można m.in. w wyroku w sprawie C-434/05 (Stichting Regionaal Opleidingen Centrum Noord-Kennemerland/West-Frlesland – Horizon College).

Po pierwsze, zarówno działalność edukacyjna, jak i dostawa towarów lub świadczenie usług muszą być wykonywane przez podmiot, który jest uprawniony do zastosowania zwolnienia z VAT (odpowiedni podmiot prawa publicznego lub inna instytucja działająca w dziedzinie kształcenia).

Po drugie, zwolnienie z VAT przysługuje dla świadczeń, które są konieczne do wykonywania transakcji podlegających zwolnieniu. Przykładowo bez wykorzystania tych towarów i usług nie byłoby gwarancji, że nauczanie miałoby taką samą wartość.

Po trzecie, świadczenie usług i dostawa towarów są wyłączone z zakresu zwolnienia, jeśli ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu poprzez dokonywanie transakcji stanowiących bezpośrednią konkurencję w stosunku do działalności przedsiębiorstw opodatkowanych VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że redagując przepisy ustawy o podatku od towarów i usług i rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, polski ustawodawca uwzględnił wnioski wypływające z orzecznictwa. Zgodnie z tą regulacją zwolnienia dotyczące dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi (w tym przypadku usługami nauczania języków obcych) mają zastosowanie, jeżeli:

  • świadczenie usług i dostawa towarów są ściśle związane z usługami podstawowymi (usługami nauczania języków obcych),
  • świadczone usługi nauczania języków obcych, z którymi świadczenie usług lub dostawa towarów są ściśle związane, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT,
  • świadczenie usług i dostawa towarów są wykonywane przez podmiot świadczący usługi podstawowe,
  • świadczenie usług i dostawa towarów są niezbędne do wykonania usługi podstawowej,
  • głównym celem świadczenia usług i dostawy towarów nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca zrealizował szkolenie z języka angielskiego oraz zajęcia w ramach treningu interpersonalnego, wystawiając nabywcy fakturę VAT przy zastosowaniu stawek podatku: zajęcia z języka angielskiego – sprzedaż zwolniona, trening interpersonalny – stawka 23%, wynajem sali na rzecz szkoleń – stawka 23%.

Wnioskodawca zaznacza jednak, że kwotę należną za wynajem sali można przypisać proporcjonalnie (godzinowo) do przeprowadzonych szkoleń.

Należy podkreślić, że w przedmiotowej sprawie przyjęto opis stanu faktycznego wskazany przez Wnioskodawcę, mianowicie fakt, że szkolenie z języka angielskiego stanowiło czynność zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto Wnioskodawca zaznaczył, że czynność wynajmu sali jest czynnością ściśle związaną i niezbędną do prawidłowego wykonania usługi podstawowej – szkolenia z języka angielskiego oraz szkolenia z zakresu kompetencji miękkich (treningu interpersonalnego), w wynajętej sali odbywały się wyłącznie przeprowadzone szkolenia.

Głównym celem wynajmu sali nie było osiągnięcie dodatkowego dochodu przez Spółkę, gdyż sala była wynajęta odpłatnie, od innego podmiotu, w celu zorganizowania w niej szkolenia.

Zatem w przedmiotowej sprawie należy uznać, iż opisana we wniosku czynność pomocnicza w postaci wynajmu sali korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT wyłącznie w zakresie (proporcji), w jakim stanowi czynność ściśle związaną i niezbędną do prawidłowego wykonania usługi podstawowej tj. usługi nauczania języka obcego, pod warunkiem jednak, że usługa podstawowa stanowi faktycznie czynność zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług, oraz jeżeli jest możliwe – jak zaznacza Wnioskodawca – proporcjonalnie przypisanie czynności wynajmu sali do przeprowadzonego szkolenia w zakresie nauki języka obcego.

Ponadto w przypadku organizowania przez Wnioskodawcę wyłącznie kursów językowych, jeżeli szkolenia te będą rzeczywiście stanowiły czynność zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług, zaś czynność wynajmu sali będzie usługą ściśle związaną i niezbędną do prawidłowego wykonania usługi podstawowej – szkoleń językowych, a jej głównym celem nie będzie osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia – wówczas dla wynajmu sali zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (w szczególności gdy usługi nauki języka obcego realizowane przez Wnioskodawcę nie stanowią usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT) lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj