Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-707/14/SK
z 9 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 czerwca 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 13 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej, wydatków związanych z podjęciem studiów prawniczych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej, wydatków związanych z podjęciem studiów prawniczych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 26 sierpnia 2013 r. Wnioskodawca wraz ze swoim ojcem oraz bratem utworzyli rodzinną firmę - spółkę jawną. W dniu 12 września 2013 r. spółka uzyskała wpis do KRS-u. Podstawową działalnością spółki jest detaliczny i hurtowy obrót paliwami ciekłymi. W związku z tym, że działalność ta jest koncesjonowana, w grudniu 2013 r. spółka złożyła wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie koncesji na obrót paliwami ciekłymi. W dniu 3 czerwca 2014 r. zakończone zostało postępowanie dowodowe w sprawie wydania koncesji i w miesiącu czerwcu 2014 r. spółka otrzyma koncesję na obrót paliwami ciekłymi. Spółka rozpoczęła zatem swoją podstawową działalność. Posiadając ww. koncesję, spółka może podjąć rozmowy z hurtowymi dostawcami paliw i podpisać umowy.

Jeden ze wspólników spółki ma wykształcenie średnie rolnicze, drugi wspólnik studiuje obecnie Zarządzanie i Marketing. Wnioskodawca zdał obecnie maturę i w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą chciałby rozpocząć magisterskie studia niestacjonarne na kierunku Prawo. W związku z tym, konieczne jest poniesienie wydatków na opłatę rekrutacyjną, czesne płatne za każdy rok oraz inne wydatki związane z kształceniem. Obecnie prowadzenie działalności gospodarczej wymaga posiadania wiedzy prawniczej lub korzystania z usług zewnętrznych prawników, co jest bardzo kosztowne. Zdobycie przez Wnioskodawcę wiedzy prawniczej będzie uzupełnieniem doświadczenia pierwszego wspólnika i wiedzy ekonomiczno-marketingowej drugiego wspólnika. Uzyskanie wiedzy na ww. studiach w połączeniu z praktycznym wykorzystaniem tej wiedzy w prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej pozwoli na osiągnięcie wymiernych efektów. Wiele obecnie zawieranych umów handlowych posiada skomplikowane i rozbudowane zapisy, których zrozumienie bez wiedzy prawniczej jest często niemożliwe i tym samym może narazić spółkę na ryzyko ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Wiedza zdobyta na studiach, umożliwi Wnioskodawcy korzystne podpisywanie umów, w tym m. in. dot. zakupu paliwa, ustanawianie zabezpieczeń kredytów kupieckich, sporządzanie umów na sprzedaż paliwa, weryfikację kontrahentów oraz prowadzenie skutecznej windykacji, co w znacznym stopniu przyczyni się do uzyskiwania dochodów, zmniejszenia wydatków koniecznych z tytułu korzystania z zewnętrznych usług prawniczych oraz do zabezpieczenia przychodów poprzez efektywną weryfikację kontrahentów i skuteczną windykację należności.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wydatki związane z ww. studiami prawniczymi będę mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej, według udziałów określonych w umowie spółki? (część pytania wymienionego we wniosku)

Zdaniem Wnioskodawcy, zdobywana wiedza prawnicza będzie niezbędna i praktycznie wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej. Wnioskodawca będzie mógł zatem zaliczyć wydatki związane z podjęciem studiów prawniczych do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do jego udziału określonego w umowie spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodu oraz zabezpieczenie i zachowanie tego źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, albowiem to na nim spoczywa ciężar udowodnienia, że jego poniesienie ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów).

Do stwierdzenia, czy wydatki o charakterze edukacyjnym (w tym poniesione w związku z podjęciem studiów prawniczych) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

  • czy takie wydatki związane są ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
  • czy też, wydatki te służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego Wnioskodawca od 26 sierpnia 2013 r. prowadzi w formie spółki jawnej pozarolniczą działalność gospodarczą, której podstawowym przedmiotem jest detaliczny i hurtowy obrót paliwami ciekłymi. W miesiącu czerwcu 2014 r. spółka uzyskała koncesję na obrót paliwami ciekłymi. W związku z powyższym spółka może podejmować rozmowy z kontrahentami i podpisywać umowy. Wnioskodawca podjął decyzję o podjęciu studiów prawniczych, a zdobywana na nich wiedza umożliwi m.in. korzystne podpisywanie umów, prawidłowe ich sporządzanie, weryfikację kontrahentów, skuteczną windykację należności, co w znacznym stopniu przyczyni się do uzyskiwania przychodów oraz do ich zabezpieczenia. Ponadto zdobyta wiedza zminimalizuje wydatki związane z ponoszeniem kosztów z tytułu korzystania z usługi prawniczych firm zewnętrznych.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że jeżeli w istocie wydatki poniesione w związku z podjęciem przez Wnioskodawcę studiów prawniczych, będą przydatne do prawidłowego wykonywania działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej, a zdobyta na nich wiedza prawnicza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu uzyskanego z prowadzonej działalności lub wpłynie na zachowanie albo zabezpieczenie tego źródła przychodu to nie ma przeszkód prawnych, aby wydatki o których mowa we wniosku, można było zaliczać do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, jednakże pod warunkiem ich należytego udokumentowania w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych. Pamiętać przy tym należy, że stosownie do treści art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla Wnioskodawcy, jako wspólnika spółki jawnej, kosztem uzyskania przychodów będzie jedynie część wydatków związanych z podjęciem studiów prawniczych, proporcjonalnie do jego udziału w spółce.

Zauważyć jednocześnie należy, że to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku, jak również przesłanek racjonalności ich ponoszenia, jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Jeśli podatnik nie wykaże ww. związku lub nie przedstawi rzeczowych argumentów wskazujących na celowość i racjonalność poniesionych na naukę na studiach prawniczych, wydatków z punktu widzenia uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia ww. źródła przychodów, to wydatek nie może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów.

Nadmienić także należy, że zasadność zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z podjęciem przez Wnioskodawcę ww. studiów prawniczych przez pozostałych wspólników spółki jawnej wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. ). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj