Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-967/11-2/MK
z 16 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-967/11-2/MK
Data
2012.02.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Spadkobiercy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Zwolnienia czasowe


Słowa kluczowe
dziedziczenie
fundusz inwestycyjny
jednostka uczestnictwa
rachunki
spadek
umorzenie jednostki uczestnictwa
wynagrodzenia


Istota interpretacji
Dochody z tytułu odkupienia przez fundusz jednostek uczestnictwa nabytych w drodze dziedziczenia po zmarłej matce będącej uczestnikiem funduszu nie podlegają zwolnieniu przedmiotowemu, o którym mowa w treści art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast podmiot zarządzający FIO był uprawniony do pobrania zryczałtowanego podatku na mocy art. 41 ust. 4 ww. ustawy.



Wniosek ORD-IN 703 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 28.11.2011 r. (data wpływu 01.12.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wypłatą wynagrodzenia z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego nabytych przez podatnika w drodze dziedziczenia – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.12.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wypłatą wynagrodzenia z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego nabytych przez podatnika w drodze dziedziczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest jednym z dwóch spadkobierców po swojej zmarłej matce. Majątkiem Spadkodawczyni były środki zgromadzone w dolarach amerykańskich w Otwartym Funduszu Inwestycyjnym P. zrównoważony rynku amerykańskiego. Przelane na rachunek funduszu inwestycyjnego środki pochodziły ze zlikwidowanej lokaty w dolarach amerykańskich (dalej usd). Rachunek FIO został założony w październiku 1993 roku. Po założeniu rachunku FIO, spadkodawczyni nie wpłacała na ten rachunek żadnych dodatkowych środków, jak również ich nie wypłacała.

Wartość jednostek uczestnictwa, a więc i ewentualny dochód był zależny od ustalenia wartości rynkowej jednostki uczestnictwa na konkretną datę. Ustalona w dacie zlecenia odkupienia wartość jednostki uczestnictwa po pomnożeniu jej przez posiadaną przez uczestnika FIO liczbę jednostek prowadziła do określenia kwoty do wypłaty uczestnikowi OFI. Przedmiotowe jednostki w FIO zapisane były w rejestrze wyłącznie na nazwisko Spadkodawczyni. Spadkodawczyni zmarła w dniu 16.07.2009 r. Zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia 16.10.2009 r. spadek po zmarłej nabyli w częściach równych (po #189;) jej mąż i jej córka.

W dniu 26.05.2010 r. Spadkobiercy, w tym Wnioskodawczyni, złożyli w placówce prowadzącego w imieniu zarządzającego FIO dystrybucję jednostek (P. X S.A.), tj. w II Oddziale Banku…. S.A. oświadczenie spadkobierców w sprawie podziału jednostek uczestnictwa objętych masą spadkową. FIO podzielił posiadane przez spadkodawczynię jednostki uczestnictwa po połowie dla każdego spadkobiercy - 50% dla męża spadkodawczyni i 50% dla córki spadkodawczyni. Po obliczeniu równowartości zgromadzonych kwot w złotych polskich do wypłaty Wnioskodawczyni przysługuje (przyjmując jej udział w spadku w połowie) połowa środków zgromadzonych na podstawie umowy spadkodawczyni zawartej w roku 1993.

Zamiast wypłaty w pełnej kwocie środków, spadkobiercy, w tym i Wnioskodawczyni otrzymała w dniu 17.06.2010 r. od podmiotu zarządzającego FIO pismo zawiadamiające o kwocie pobranego podatku w wysokości 6.138 zł, w piśmie nie było adnotacji dotyczącej sposobu wyliczenia podatku i brak było określenia podstawy prawnej podatku. Jednocześnie, podmiot zarządzający FIO wypłacił spadkobiercom, w tym i Wnioskodawczyni, połowę z kwoty środków zgromadzonych przez spadkodawczynię na FIO, w dniu 01.06.2010 r. po odliczeniu powyższej wartości podatku. Dodatkowo, podmiot zarządzający FIO - X S.A. w piśmie z 15.09.2010 r. poinstruował Wnioskodawczynię, iż jeżeli kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.

Uzyskane środki, jako wartości majątkowe zostały nabyte w drodze dziedziczenia ustawowego przez córkę spadkodawczyni – Wnioskodawczynię i przez małżonka spadkodawczyni. Wnioskodawczyni, jako spadkobierca, była zobowiązana na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn do złożenia zgłoszenia o nabyciu spadku. Wnioskodawczyni złożyła zeznanie, a Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście określił kwotę należnego podatku od spadku, biorąc jako podstawę wartość nabytych rzeczy (praw majątkowych) – #189; części jednostek uczestnictwa Funduszu P. zrównoważony rynku Amerykańskiego FIO. Kwota, którą nabyła Wnioskodawczyni w drodze spadku stanowiła podstawę opodatkowania, która po odliczeniu kwoty wolnej pozwoliła na wyliczenie podatku od spadku w kwocie 134 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Czy odziedziczone przez Wnioskodawczynię po zmarłej matce jednostki uczestnictwa zgromadzone w Funduszu Inwestycyjnym Otwartym (#189; z 2.027,390 jednostek uczestnictwa w P. zrównoważony rynku Amerykańskiego FIO) podlegają zwolnieniu przedmiotowemu, o którym mowa w art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy w razie uznania, że odziedziczenie ww. środków jest zwolnione od podatku, podmiot zarządzający FIO był uprawniony w związku ze złożonym przez Wnioskodawczynię zleceniem odkupienia jednostek uczestnictwa do potrącenia z wypłacanej Wnioskodawczyni kwoty z tytułu podatku od zysków kapitałowych...
  3. Czy w razie poboru podatku od zysków kapitałowych przez podmiot zarządzający FIO - X S.A. (twierdzącego, że jest płatnikiem podatku), podatnik (Wnioskodawczyni) kwestionując zasadność pobrania podatku powinien złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody uzyskane z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa na podstawie dziedziczenia po zmarłej matce Wnioskodawczyni (posiadaczce rachunku w OFI od roku 1993), podlegają w całości zwolnieniu od podatku, o którym mowa w art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w związku z przysługującym Wnioskodawczyni zwolnieniem przedmiotowym, podmiot zarządzający jednostkami uczestnictwa – Pionier Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA nie był uprawniony do Potrącenia wartości podatku z kwoty przysługującej po odkupieniu jednostek uczestnictwa przez Wnioskodawczynię.

W konsekwencji powyższych wniosków, w razie poboru podatku od zysków kapitałowych przez podmiot zarządzający FIO P. X S.A. (twierdzącego, że jest płatnikiem podatku), podatnik (Wnioskodawczyni) nie musi składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku, gdyż do poboru tego podatku (o ile podmiot faktycznie pobrał podatek i odprowadził na konto urzędu skarbowego) P. X S.A. nie był uprawniony. Przepis art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza przedmiotowe zwolnienie od podatku od zysków kapitałowych.

Zgodnie z przepisem: zwalnia się od podatku dochodowego dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5, jeżeli dochody te są wypłacane podatnikowi na podstawie umów zawartych lub zapisów dokonanych przez podatnika przed dniem 1 grudnia 2001 r. Warunkiem zwolnienia jest zatem obok otrzymania dochodu z odkupu umorzenia jednostek zawarcie z OFI umowy przed datą 1 grudnia 2001 roku. Umowa spadkodawczyni z P. X S.A. została zawarta w roku 1993.

Zgodnie z art. 97 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Przyjmuje się powszechnie w doktrynie prawa podatkowego, że prawo do ulgi jest prawem majątkowym.

Zgodnie z art. 3 pkt 6 Ordynacji podatkowej ulgi podatkowe są to m.in. przewidziane w przepisach prawa podatkowego zwolnienia.

Prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego nie należą do Spadku. Ich sukcesja jest możliwa jedynie na podstawie i w granicach przepisów Ordynacji podatkowej. Sukcesja podatkowa w przypadku spadkobierców obejmuje przede wszystkim majątkowe prawa i obowiązki.

Zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o Funduszach Inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546, z późn. zm.) Jednostki uczestnictwa w OFI nie mogą być zbywane na rzecz osób trzecich. Natomiast przepis art. 83 ust. 3 ustawy o funduszach inwestycyjnych stanowi, iż podlegają one dziedziczeniu. Jest to zatem jedyny prawny sposób, by inna osoba niż osoba zawierająca umowę, czyli uczestnik FIO mogła nabyć jednostki uczestnictwa. Gdyby spadkodawczyni żyła uzyskany przez nią dochód z tytułu wykupionych jednostek uczestnictwa korzystałby z pewnością ze zwolnienia od podatku.

Prawo do zwolnienia przedmiotowego od podatku z tytułu wykupu jednostek uczestnictwa istniało w chwili śmierci spadkodawczyni i jako prawo majątkowe, o którym mowa w art. 97 Ordynacji podatkowej przejęła to prawo Wnioskodawczyni (w odpowiedniej części wynikającej z dziedziczenia ustawowego). Przepisy ustawy wprowadzającej podatek od zysków kapitałowych zapewniają ochronę praw nabytych, o czym wyraźnie stanowi art. 52a ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, Wnioskodawczyni korzystała ze zwolnienia przedmiotowego i pobór podatku przez instytucję finansową był niezgodny z prawem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ogólna zasada ustalania dochodu wyrażona w art. 9 ust. 2 powołanej ustawy stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 – 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 tejże ustawy są kapitały pieniężne i inne prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych, niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych określone zostały w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy podatkowej, w świetle którego za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c.

Pojęcie funduszy kapitałowych zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 14 powołanej ustawy, w świetle którego ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego dochodu. W ust. 6 tego artykułu ustawodawca zastrzega jednak, iż ww. zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu, to jednak nie dotyczy dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Natomiast zgodnie treścią z art. 52a ust. 1 pkt 3 ww. ustawy zwolnione są z podatku dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5, jeżeli dochody te są wypłacane podatnikowi na podstawie umów zawartych lub zapisów dokonanych przez podatnika przed dniem 01 grudnia 2001 r., zwolnienie nie dotyczy dochodów uzyskanych w związku z przystąpieniem podatnika do programu oszczędzania z funduszem kapitałowym, bez względu na formę tego programu – w zakresie dochodów z tytułu wpłat (wkładów) do funduszu dokonanych począwszy od dnia 01 grudnia 2001r., z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1pkt 58 i 59.

Z analizy treści wniosku wynika, że po śmierci matki w dniu 16.07.2009 r. Wnioskodawczyni nabyła - w drodze spadku jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym związane z lokatą inwestycyjną, które spadkodawczyni nabyła przed dniem 01 grudnia 2001 r. (w 1993 r.).

W dniu 26.05.2010 r. Wnioskodawczyni, wraz z pozostałymi spadkobiercami złożyli w placówce prowadzącego w imieniu zarządzającego FIO dystrybucję jednostek, oświadczenie spadkobierców w sprawie podziału jednostek uczestnictwa objętych masą spadkową. W wyniku dokonanego podziału Wnioskodawczyni nabyła 50% jednostek uczestnictwa z masy spadkowej. następnie zostało złożone zlecenie odkupienia odziedziczonych po spadkodawczyni jednostek uczestnictwa. Zamiast wypłaty w pełnej kwocie środków, spadkobiercy, w tym i Wnioskodawczyni otrzymała w dniu 17.06.2010 r. od podmiotu zarządzającego FIO pismo zawiadamiające o kwocie pobranego podatku w wysokości 6.138 zł. Zdaniem Wnioskodawczyni uzyskany dochód z tytułu wykupienia odziedziczonych jednostek uczestnictwa podlega zwolnieniu od podatku, o którym mowa w art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić należy, iż zdarzeniem, którego zaistnienie konstytuuje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, w omawianym stanie faktycznym jest uzyskanie przez spadkobierczynię przychodu z umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego nabytych w drodze dziedziczenia. Należy zatem uznać, że dochód spadkobiercy z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, jest dochodem z udziału w funduszach kapitałowych i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Rozważenia wymaga zatem czy dochód uzyskany z tytułu wykupienia przez fundusz odziedziczonych przez Wnioskodawczynię, jako spadkobierczynię zmarłej uczestniczki funduszu, jednostek uczestnictwa, których stała się właścicielem, może podlegać zwolnieniu, o którym mowa w ww. art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy, na które to zwolnienie powołuje się Wnioskodawczyni.

Z wyżej przytoczonego przepisu art. 52a ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wynika, że aby zwolnienie miało miejsce, dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5 muszą spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • dochody te są wypłacane podatnikowi,
  • są wypłacane podatnikowi na podstawie umów lub zapisów dokonanych przed dniem 01 grudnia 2001r.,
  • są wypacane podatnikowi na podstawie umów lub zapisów dokonanych przez podatnika.

Wykładnia językowa art. 52a ust. 1 pkt 3 wyraźnie wskazuje, że aby wymienione w nim zwolnienie miało zastosowanie, to dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych muszą być po pierwsze wypłacone podatnikowi na podstawie umów zawartych lub zapisów dokonanych przed dniem 01 grudnia 2001 r., po drugie dochody te wypłacane są na podstawie umów czy też zapisów, które powinny być zawarte (umowa) lub też dokonane (zapis) przez tegoż podatnika.

Odnosząc się do argumentu Wnioskodawczyni, że zgodnie z treścią art. 97 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Ordynacja podatkowa, spadkobiercy podatnika (tu: spadkobiercy zmarłego uczestnika funduszu) przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Należy zauważyć, że w przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawczyni nabyła w drodze spadku jednostki uczestnictwa w Funduszu Inwestycyjnym, natomiast zwolnienie przedmiotowe zawarte w art. 52a ust.1 pkt 3 dotyczy dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, tym samym przedmiotem sukcesji nie mogło być zwolnienie, które w momencie nabycia spadku nie istniało, ponieważ przedmiotem spadku nie były dochody z tytułu uczestnictwa w funduszu kapitałowym, a jedynie jednostki uczestnictwa w tymże funduszu. Oznacza to, że w analizowanym przypadku przedmiotem sukcesji wynikającej z ww. art. 97 § 1 ww. ustawy były jednostki uczestnictwa w otwartym funduszu inwestycyjnym, a nie zwolnienie przedmiotowe wynikające z art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy zauważyć, że wszelkie zwolnienia zawsze przysługują określonym podmiotom, po spełnieniu przez nie wskazanych warunków. Bez znaczenia jest czy ulga bądź zwolnienie ma charakter podmiotowy czy przedmiotowy. Zwolniony jest bowiem albo podatnik dzięki samemu faktowi, że posiada określony status, albo zwolniony jest dochód osiągnięty przez tego podatnika. Stąd z ulg i zwolnień zawsze korzystać będzie określony podmiot. Ulga i zwolnienie jest prawem mającym charakter osobisty, które przysługuje określonemu podmiotowi i nie podlega dziedziczeniu, jest przywilejem stanowiącym wyjątek od konstytucyjnej zasady powszechności opodatkowania. Zwrócić uwagę należy na treść art. 922 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 ze zm.) zgodnie, z którym nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Oznacza to, że prawo do ulgi i zwolnienia nigdy nie było i nie jest prawem dziedzicznym, gdyż przysługuje wyłącznie podatnikowi, który spełnia warunki do skorzystania z niego.

Należy podkreślić, iż prawo podatnika wynikające z art. 52a ustawy powstaje w momencie powstania obowiązku podatkowego, a więc wiąże się z faktem uzyskania dochodu. Ma on zatem odniesienie podmiotowe tylko do osoby uzyskującej taki dochód. U spadkodawczyni nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa, a zatem nie miała ona prawa do zwolnienia z art. 52a ustawy. W konsekwencji nie mogą zostać nabyte przez spadkobiercę prawa, których spadkodawczyni nie posiadała.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie, podmiot zarządzający FIO P. X S.A. na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, był zobowiązany do poboru zryczałtowanego 19% podatku dochodowego od dokonywanej na rzecz spadkobierczyni wypłaty z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego nabytych w drodze spadku.

W świetle powyższego udzielenie odpowiedzi w przedmiocie zadanego pytania Nr 3 wniosku stało się bezprzedmiotowe.

Reasumując: dochody z tytułu odkupienia przez fundusz jednostek uczestnictwa nabytych w drodze dziedziczenia po zmarłej matce będącej uczestnikiem funduszu nie podlegają zwolnieniu przedmiotowemu, o którym mowa w treści art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast podmiot zarządzający FIO był uprawniony do pobrania zryczałtowanego podatku na mocy art. 41 ust. 4 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj