Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-523/14-4/MG
z 26 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2014 r. (data wpływu 11 lipca 2014 r.) oraz w uzupełnieniu wniosku z dnia 22 września 2014 r. (data nadania 22 września 2014 r., data wpływu 25 września 2014 r.) na wezwanie organu z dnia 15 września 2014 r. Nr IPPB2/415-523/14-2/MG i Nr IPPB2/436 -369/14-2/AF (data nadania 15 września 2014 r., data doręczenia 17 września 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawcy z tytułu darowizny Spółce 2 przez Fundację udziałów w Spółce 1 – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 lipca 2014 r. złożony został ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawcy z tytułu darowizny Spółce 2 przez Fundację udziałów w Spółce 1.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca, polski rezydent, jest fundatorem i głównym beneficjentem fundacji (dalej: „Fundacja”) z siedzibą w Lichtensteinie. Fundacja została założona w celu wspierania Wnioskodawcy oraz jego rodziny. Fundacja jest zarządzana przez niezależną Radę Dyrektorów (dalej: „Zarząd”), którzy rządzą nią według własnego uznania. W szczególności, Wnioskodawca może przedkładać Zarządowi prośby - ten może je jednak zarówno zatwierdzić, jak i odrzucić zależnie od sytuacji Fundacji oraz swojej własnej oceny.

Kilka lat temu, Wnioskodawca pożyczył od Fundacji pewną sumę pieniędzy (dalej: „Dług Wnioskodawcy” lub „Dług”). Pożyczka została udzielona na czas nieokreślony.

Fundacja wkrótce utraci swoje źródła dochodu i cele, którym służy, nie będą już dłużej osiągalne. W związku z tym, Fundacja zostanie rozwiązana. Zanim rozwiązanie będzie miało miejsce, dług Wnioskodawcy wobec fundacji musi zostać usunięty z jej aktywów. Wobec tego rozważane jest przyjęcie następującego rozwiązania:

Fundacja zakłada spółkę w kraju innym niż Polska i Liechtenstein lub na terytorium posiadającym swoją własną jurysdykcję podatkową. Fundacja obejmie 100% udziałów w tej spółce (Spółka 1) w zamian za wniesienie aportem Długu Wnioskodawcy. Wobec tego, Dług stanie się aktywem Spółki 1, a Fundacja przestanie być wierzycielem Wnioskodawcy. Fundacja jest właścicielem 100% udziałów w Spółce 1.

Następnie, w tej samej lub innej jurysdykcji, Wnioskodawca osobiście założy spółkę obejmując 100% jej udziałów (Spółka 2).

Ostatni krok polegać będzie na darowaniu Spółce 2 przez Fundację 100% udziałów w Spółce 1. W konsekwencji, zarówno Dług, jak i udziały w Spółce 1, przestaną być aktywami Fundacji.


Przedmiotowy wniosek obarczony był brakami formalnymi, w związku z tym pismem z dnia 15 września 2014 r. Nr IPPB2/415-523/14-2/MG i Nr IPPB2/436-369/14-2/AF (data nadania 15 września 2014 r., data doręczenia 17 września 2014 r.), na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • Przeformułowanie zadanego przez Wnioskodawcę pytania, tak aby odnosiło się ono do skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawcy jako udziałowca w Spółce 2 z tytułu darowania Spółce 2 przez Fundację udziałów w Spółce 1, ponieważsformułowane pytania nie dotyczy skutków podatkowych powstałych po stronieWnioskodawcy jako występującego z wnioskiem o interpretację indywidualną, natomiast dotyczy konsekwencji po stronie Spółki 2 w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Wnioskodawcy do zadanego pytania odnosi się do skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawcy jako osoby fizycznej występującej z wnioskiem o interpretację z tytułu darowania Spółce 2 przez Fundację udziałów w Spółce 1.

Należy zauważyć, że sformułowane pytanie i stanowisko Wnioskodawcy muszą być spójne.


Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w ustawowym terminie pismem z dnia 22 września 2014 r. (data nadania 22 września 2014 r., data wpływu 25 września 2014 r.).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy darowanie Spółce 2 przez Fundację udziałów w Spółce 1 stanowi zdarzenie objęte (dla Wnioskodawcy) przepisami PITU? Innymi słowy, czy darowanie Spółce 2 przez Fundację udziałów w Spółce 1 skutkuje nałożeniem na Wnioskodawcę przez PITU jakichkolwiek obowiązków, czy też jest to zdarzenie dla Wnioskodawcy neutralne z punktu widzenia PITU?

Interpretacja indywidualna została wydana w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W odniesieniu do ustawy o podatku od spadków i darowizn zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy, darowanie Spółce 2 przez Fundację udziałów w Spółce 1 nie jest objęte przepisami PITU.


W świetle polskich przepisów podatkowych, rozważane rozwiązanie nie ma żadnego wpływu na zobowiązania podatkowe Wnioskodawcy. Fundacja, podobnie jak Spółka 1 i Spółka 2 są odrębnymi od Wnioskodawcy osobami prawnymi, posiadającymi swoją własną osobowość prawną, swoje własne aktywa i pasywa, prawa i obowiązki. Z punktu widzenia polskiego prawa podatkowego, darowanie Spółce 2 udziałów w Spółce 1 nie jest widziane jako przekazanie aktywów Wnioskodawcy, nawet jeśli Wnioskodawca jest 100% właścicielem Spółki 2 - darowiznę otrzyma Spółka 2 (będąca własnością Wnioskodawcy), ale nie Wnioskodawca.

Zgodnie z art. 1 PITU, ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych. Jak wynika z opisu stanu faktycznego, darowizna udziałów w Spółce 1 zostanie przez Fundację dokonana na rzecz osoby prawnej (Spółki 2), nie zaś na rzecz osoby fizycznej. Wobec tego, darowizna ta nie może być objęta przepisami PITU, skoro zgodnie z jej art. 1, obejmuje ona dochody wyłącznie osób fizycznych. Ponadto, żaden przepisu PITU, ani w ogóle żaden przepis polskiego prawa podatkowego czy też polskiego prawa w ogóle nie pozwala na przyjęcie tezy, iż dochód otrzymany przez osobę prawną (tutaj Spółkę 2), choćby i kontrolowaną przez osobę fizyczną (tutaj Wnioskodawcę) stanowi dochód tej osoby fizycznej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj