Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1217/14/AD
z 30 października 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2014 r. (data wpływu 9 września 2014 r.), uzupełnionym w dniu 21 października 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 września 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 21 października 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 22 maja 2002 r. Pan R. S. i Pani M. K. nabyli od Fundacji nieruchomość w postaci budynku oraz prawa użytkowania wieczystego działek oznaczonych numerami … i …. Stawiający do aktu notarialnego, w imieniu Fundacji, oświadczył, że w momencie sprzedaży Fundacja była podatnikiem VAT, jednakże Pan R. S i Pani M. K - osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, we współwłasności majątkowej małżeńskiej, nie dokonali odliczenia VAT z tytułu zakupu nieruchomości w postaci budynku oraz prawa wieczystego użytkowania ww. działek. Sprzedający wszedł w posiadanie przedmiotu sprzedaży na podstawie umowy sprzedaży nieruchomości potwierdzonej aktem notarialnym, od Przedsiębiorstwa w dniu 17 sierpnia 1994 r. Wcześniejsza historia przedmiotu sprzedaży odnośnie odliczenia VAT z tytułu nabycia, pierwszego zasiedlenia, jak i wykorzystywania do działalności opodatkowanej nie jest znana.


W dniu 9 maja 2003 r. została zawarta umowa spółki „R”. sp. z o.o. Kapitał zakładowy „R.” sp. z o.o. podzielony został na 1340 udziałów po 500 zł każdy. Jej udziałowcami zostały osoby fizyczne, Pan P. K., który objął 67 udziałów pokrytych w całości w gotówce oraz Pan R. S. i Pani M. K. we współwłasności majątkowej małżeńskiej, którzy objęli wspólnie 1273 udziały, na pokrycie których wnieśli aport w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów … i … oraz posadowionego na tych działkach budynku (murowanego magazynu) stanowiącego odrębny przedmiot własności. Aport nie podlegał opodatkowaniu VAT, tym samym nie był udokumentowany fakturą VAT, w związku z tym spółka nie dokonała z tytułu nabycia odliczenia VAT. Podziału wartości przypadającej na prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynek dokonano na podstawie operatu szacunkowego wykonanego dla celów określenia wartości rynkowej ww. nieruchomości, dla ustalenia aktualnego sposobu użytkowania - dla potrzeb amortyzacji podatkowej - przez Rzeczoznawców Majątkowych z dnia 15 lipca 2003 r. Oszacowano wartość rynkową nieruchomości według stanu na 10 maja 2003 r., na podstawie której ustalono proporcję: 81,78% przypadająca na budynek i 18,22% na prawa użytkowania wieczystego. Na podstawie powyższej kalkulacji w księgach ujęto budynek, z którego wyodrębniono inne obiekty: system alarmowy, plac utwardzony i centralę telefoniczną oraz prawa wieczystego użytkowania. W celu przystosowania ww. obiektów do potrzeb prowadzonej działalności poniesiono nakłady, z których dokonano odliczenia VAT:


  • na wniesiony aportem budynek poniesiono nakłady w wysokości 136,11% wartości wniesionego aportem budynku. Budynek przyjęto do ewidencji środków trwałych 10 grudnia 2003 r. i wykorzystywany był przez „R.” sp. z o.o. od dnia przyjęcia do dnia wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki komandytowej oraz obecnie przez „R.” sp. z o.o. sp. k.,
  • na wniesione aportem prawa wieczystego użytkowania poniesiono nakłady w wysokości 1,89% wartości wniesionego aportem prawa wieczystego użytkowania. Prawa wieczystego użytkowania przyjęto do ewidencji środków trwałych 10 grudnia 2003 r. i wykorzystywane były przez „R.” sp. z o.o. od dnia przyjęcia do dnia wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki komandytowej oraz obecnie przez „R.” sp. z o.o. sp. k.,
  • na wniesiony aportem plac utwardzony poniesiono nakłady w wysokości o 0,57% wartości wniesionego aportem placu utwardzonego. Plac utwardzony przyjęto do ewidencji środków trwałych 10 grudnia 2003 r. i wykorzystywany był przez „R.” sp. z o.o. od dnia przyjęcia do dnia wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki komandytowej oraz obecnie przez „R.” sp. z o.o. sp. k.


W lutym 2004 r. wykonano budowlę w postaci ogrodzenia. Od nakładów odliczono VAT. Ogrodzenie przyjęto do ewidencji środków trwałych 29 lutego 2004 r. i wykorzystywane było do czynności opodatkowanych przez „R.” sp. z o.o. od dnia przyjęcia do dnia wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki komandytowej oraz obecnie przez „R.” sp. z o.o. sp. k.

W okresie od kwietnia 2006 r. do kwietnia 2007 r. wykonano dwie budowle w postaci parkingu oraz drugiego ogrodzenia. Od nakładów na parking odliczono VAT. Parking przyjęto do ewidencji środków trwałych 16 kwietnia 2007 r. i wykorzystywany był przez „R.” sp. z o.o. od dnia przyjęcia do dnia wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki komandytowej oraz obecnie przez „R.” sp. z o.o. sp. k. Od nakładów na drugie ogrodzenie odliczono VAT. Budowlę przyjęto do ewidencji środków trwałych 16 kwietnia 2007 r. i wykorzystywana była do czynności opodatkowanych przez „R” sp. z o.o. od dnia przyjęcia do dnia wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki komandytowej oraz obecnie przez „R.” sp. z o.o. sp. k.

Jedno z pomieszczeń ww. budynku, którego pow. całkowita wynosi 894,00 m², tj. pomieszczenie o pow. 10,40 m² było przedmiotem wynajmu. Pozostała część budynku nie była przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu. Pomieszczenie o powierzchni 10,40 m² wynajmowane było od sierpnia 2005 r. do grudnia 2010 r. Od stycznia 2011 r. budynek nie był przedmiotem wynajmu. Budowle, tj. ogrodzenie, plac utwardzony, parking i drugie ogrodzenie, nigdy nie były przedmiotem wynajmu. W dniu 31 lipca 2014 r. „R.” sp. z o.o. wraz z dotychczasowymi jej udziałowcami zawarła umowę spółki komandytowej „R.” sp. z o.o. sp. k., w której znalazła się w charakterze komplementariusza. „R.” sp. z o.o. tytułem wkładu do „R.” sp. z o.o. sp. k. wniosła aport w postaci przedsiębiorstwa „R.” sp. z o.o. Aportem wniesiono między innymi: budynek, prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowiony jest budynek i budowle oraz ogrodzenie, plac utwardzony, parking i drugie ogrodzenie. „R.” sp. z o.o. sp. k. została zarejestrowana przez Sąd Rejonowy w dniu 8 sierpnia 2014 r. „Nabycie ww. składników majątku trwałego” „R.” sp. z o.o. zostało wniesione do „R.” sp. z o.o. sp. k. zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z czym nie podlegało opodatkowaniu VAT, ani udokumentowaniu fakturą VAT.

Na dzień dzisiejszy „R.” sp. z o.o. sp. k. zamierza dokonać sprzedaży wymienionych powyżej obiektów. Budynek, prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowiony jest budynek i budowle oraz ogrodzenie, plac utwardzony, parking i drugie ogrodzenie zostaną sprzedane, przy czym „R.” sp. z o.o. sp. k. zamierza nadal prowadzić działalność w dotychczasowym zakresie na innym obiekcie.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  • Czy „R.” sp. z o.o. sp. k. do sprzedaży ww. budynku, ogrodzenia, placu utwardzonego, parkingu oraz drugiego ogrodzenia wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów, na których znajdują się ww. nieruchomości powinna:


  1. przy sprzedaży budynku w części niewynajmowanej, placu utwardzonego zastosować zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt l0a ustawy w związku z art. 43 ust. 7a ustawy;
  2. przy sprzedaży budynku w części wynajmowanej zastosować zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy;
  3. przy sprzedaży budowli wykonanych przez Spółkę R. z o.o. zastosować stawkę podstawową 23%?


  • Czy „R.” sp. z o.o. sp. k. przy sprzedaży ww. budynku, ogrodzenia, placu utwardzonego, parkingu oraz drugiego ogrodzenia wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów, na którym znajdują się ww. nieruchomości powinna nie wyodrębniać na fakturze sprzedaży wartości prawa wieczystego użytkowania gruntów doliczając je odpowiednio w proporcji do wartości początkowych wynikających z ewidencji środków trwałych budynku, placu utwardzonego, ogrodzenia, parkingu i drugiego ogrodzenia?


Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa budynku na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług stanowi dostawę towarów, a zaprezentowany stan faktyczny wskazuje na możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy w związku z art. 43 ust. 7a ustawy.

W przypadku sprzedaży budynku, w części wynajmowanej w okresie od sierpnia 2005 r. do grudnia 2010 r. przez „R.” sp. z o.o. wniesionego aportem w postaci przedsiębiorstwa w 2014 r. do „R.” sp. z o.o. sp. k., podlega ona zwolnieniu na podstawie art. 43 ust 1 pkt. 10 ustawy o VAT w związku z pierwszym zasiedleniem, które miało miejsce w 2010 r.


W myśl art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  • wybudowaniu lub
  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


W przypadku sprzedaży wynajmowanej części budynku przez „R.” sp. z o.o. sp. k., z uwagi na wynajem części nieruchomości, który trwał w okresie od sierpnia 2005 r. do grudnia 2010 r., upłynęły już ponad 2 lata od chwili ostatniego pierwszego zasiedlenia, w związku z tym „R.” sp. z o.o. sp. k. przy sprzedaży budynku w części wynajmowanej skorzysta ze zwolnienia wymienionego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W przypadku sprzedaży budynku w części niewynajmowanej przez „R.” sp. z o.o. wniesionej aportem w postaci przedsiębiorstwa do „R.” sp. z o.o. sp. k. w 2014 r. ma zastosowanie zwolnienie „z faktu” wykorzystywania budynku do czynności podlegających opodatkowaniu przez „R” sp. z o.o. oraz obecnie przez „R.” sp. z o.o. sp. k. nieprzerwalnie od grudnia 2003 r. do dnia dzisiejszego, co wypełnia znamiona art. 43 ust 7a ustawy, tj. wykorzystywania nieruchomości do czynności podlegających opodatkowaniu przez okres co najmniej 5 lat, licząc od momentu przyjęcia ulepszenia do używania (art. 43 ust. 7a ustawy). Zarówno „R.” sp. z o.o. jak i „R.” sp. z o.o. sp. k. nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT w związku z nabyciem nieruchomości. Chociaż nakłady na ulepszenie, od których „R.” sp. z o.o. odliczyła VAT przekroczyły 30% wartości początkowej budynku, to jednak stosując art. 43 ust 7a ustawy o VAT, budynek w stanie ulepszonym był wykorzystywany do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat. Zatem zgodnie z wykładnią przepisów o VAT, przyjętą w orzecznictwie sądów administracyjnych, w zakresie dostawy przedsiębiorstwa „R.” sp. z o.o. sp. k. staje się sukcesorem praw i obowiązków spółki z o.o. odnośnie nabywanego majątku. Tym samym, po przeanalizowaniu przepisów ustawy o VAT niewynajmowana część budynku skorzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt l0a ustawy o VAT w związku z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT.

W przypadku sprzedaży placu utwardzonego wniesionego przez „R.” sp. z o.o. aportem w postaci przedsiębiorstwa do „R.” sp. z o.o. sp. k. w 2014 r. ma zastosowanie zwolnienie w związku z tym, że w stosunku do budowli nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem nieruchomości, a podatnik nie ponosił wydatków na ulepszenie „ww. budynków”, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym, po przeanalizowaniu przepisów ustawy o VAT, dostawa placu utwardzonego skorzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt l0a ustawy o VAT.

W przypadku zaś sprzedaży pozostałych budowli, tj. ogrodzenia, parkingu i drugiego ogrodzenia podatnik (jako sukcesor praw i obowiązków „R.” sp. z o.o. w zakresie VAT w związku z nabyciem przedsiębiorstwa) z tytułu nabycia (wytworzenia) dokonał odliczenia VAT, co wyklucza możliwość zastosowani zwolnienia z VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT nie będzie miało miejsca, z uwagi na to, że ogrodzenie, parking, drugie ogrodzenie nie były przedmiotem pierwszego zasiedlenia. W związku z tym do sprzedaży ww. budowli „R” sp. z o.o. sp. k. zastosuje stawkę podstawową 23%.

Zdaniem Spółki, sformułowanym w odniesieniu do pytania drugiego zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że grunt, na którym posadowione są sprzedawane budynki lub budowle przejmuje stawkę właściwą dla samych obiektów.

Jeśli zatem obiekt opodatkowany jest określoną stawką VAT, to stawka ta właściwa jest dla całej transakcji obejmującej zarówno sam obiekt, jak i grunt, na którym jest on posadowiony. Jeżeli natomiast obiekt objęty jest zwolnieniem, to i grunt korzysta ze zwolnienia z VAT.

W przypadku podatnika, do dostawy obiektów posadowionych na gruncie objętym prawem wieczystego użytkowania stosuje się zasadę, zgodnie z którą sprzedaż tego prawa opodatkowana jest stawką VAT właściwą dla sprzedawanego obiektu, a z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Tym samym, w zaprezentowanym stanie faktycznym przedmiotem sprzedaży są: budynek, ogrodzenie, plac utwardzony, parking i drugie ogrodzenie, zaś wartość praw wieczystego użytkowania gruntu zostanie doliczona do wartości obiektów proporcjonalnie do ich wartości początkowych wynikających z ewidencji środków trwałych prowadzonej przez „R.” sp. z o.o. sp. k.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Stawka podatku – zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 tej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Od zasady opodatkowania według stawki podstawowej przewidziano jednak pewne wyjątki. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług ujęte zostały w art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawa budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.


Przez pierwsze zasiedlenie – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt, lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt (jego część) zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem. Zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.


Na mocy art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:


  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


Z treści ust. 11 ww. artykułu wynika, że oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:


  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.


Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a tej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:


  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy).

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Powyższe oznacza, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowana jest dostawa budynków lub budowli na nim posadowionych. W sytuacji zatem, gdy dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.


Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że planowana dostawa:


  • budynku w części nie wynajmowanej - będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, ponieważ będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu i upłynął okres 5 lat od poniesienia nakładów na jego ulepszenie,
  • budynku w części wynajmowanej - będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nastąpi po upływie ponad dwóch lat od pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ww. ustawy (najem od 2005 r. do 2010 r.), o ile strony nie wybiorą opcji opodatkowania, o której mowa w art. 43 ust. 10 powołanej ustawy,
  • placu utwardzonego - będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, ponieważ będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, a Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu i ponoszone wydatki na jego ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nie przekroczyły 30% wartości początkowej tego obiektu,
  • dwóch ogrodzeń i parkingu - nie będzie zwolniona od podatku od towarów i usług zarówno na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, jak i art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, ponieważ będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy, a Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich wybudowaniu, a zatem będzie podlegała opodatkowaniu 23% stawką podatku.


Wobec powyższego – przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy – również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym są posadowione:


  • budynek oraz plac utwardzony będzie podlegać zwolnieniu od podatku,
  • dwa ogrodzenia i parking podlegać będzie opodatkowaniu 23% stawką podatku.,


Wskazać należy, że prawidłowe jest stanowisko Spółki, że w przypadku dostawy obiektów, o których mowa we wniosku, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, na którym są one posadowione, niemniej jednak zaznaczyć należy, że wybór przyjętej metody w jaki sposób Spółka dokona przypisania prawa wieczystego użytkowania gruntu do poszczególnych obiektów należy wyłącznie do obowiązków podatnika.

Jednocześnie należy wskazać, że analiza przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.), nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym niniejszej interpretacji udzielono przy założeniu, że obiekty, o którym mowa we wniosku, stanowią budynki i budowle w rozumieniu ww. ustawy Prawo budowlane.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj