IPTPP4/443-338/12-4/BM, Dyrektor - IPTPP4/443-338/12-5/BM">

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP4/443-338/12-5/BM
z 21 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP4/443-338/12-5/BM
Data
2012.08.21


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
grupa producentów
odliczenia
prawo do odliczenia
środek trwały
świadczenie nieodpłatne
usługi


Istota interpretacji
Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT od środków trwałych zakupionych i udostępnionych wspólnikom na podstawie umowy użyczenia?



Wniosek ORD-IN 349 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2012 r. (data wpływu 15 maja 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 sierpnia 2012 r. (data wpływu 7 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od środków trwałych zakupionych i udostępnionych wspólnikom na podstawie umowy użyczenia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania udostępniania środków trwałych wykorzystywanych przez członków grupy producentów przy zbiorze, przechowywaniu i transporcie owoców za czynności związane z działalnością gospodarczą Spółki oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od środków trwałych zakupionych i udostępnionych wspólnikom na podstawie umowy użyczenia.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 3 sierpnia 2012 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca - Sp. z o.o. jest grupą producentów owoców i warzyw oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa owoców, w które Spółka zaopatruje się u udziałowców będących jednocześnie sadownikami. Cechą charakteryzującą działalność grupy producentów są wzajemne dwustronne i ekwiwalentne świadczenia pomiędzy Spółką a udziałowcami. Obowiązek wzajemnych świadczeń wynika z ustawy o grupach producentów owoców i warzyw, a także idącymi za ustawą zasadami umowy Spółki.

Celem działania Spółki oprócz podstawowego wymienionego przedmiotu działania, jest również zgodne z zapisem par. 7 umowy Spółki:

  1. Stosowanie korzystnych dla środowiska metod uprawy, technologii produkcji i metod gospodarki odpadami, w szczególności w celu ochrony zasobów wody, gleby i krajobrazu.
  2. Planowanie produkcji owoców i warzyw i dostosowanie jej do popytu, zwłaszcza pod względem jakości.
  3. Koncentracja podaży i wprowadzanie do obrotu owoców i warzyw wyprodukowanych w gospodarstwach Wspólników.
  4. Optymalizacja kosztów produkcji i stabilizowanie cen produktów.

Jednym z licznych warunków zawiązywania i prawnego uznania grupy producentów owoców i warzyw jest zgodnie z art. 5 oraz art. 15 ust. 4 ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego (Dz. U. z dnia 18 stycznia 2001 r.) konieczność sprzedaży płodów rolnych za pośrednictwem Spółki, przy czym za produkty sprzedane za pośrednictwem grupy uważa się również produkty sprzedane bezpośrednio przez jej członków zgodnie z art. 5 ust. pkt l i 2. Zapis ten ma odzwierciedlenie w umowie Spółki w paragrafie 15 pkt 2 podpunkt 4 /wspólnik ma obowiązek do sprzedaży wyprodukowanych w swoim gospodarstwie owoców i warzyw w ilości nie mniejszej niż określona w planie dochodzenia do uznania na dany rok za pośrednictwem Spółki.

W zakresie przestrzegania zasad prowadzenia działalności gospodarczej z uwzględnieniem norm ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego Spółka podlega nadzorowi Marszałka Województwa. W istniejącym stanie faktycznym, potwierdzonym urzędowo przez decyzję Marszałka Województwa Spółka jest osobą prawną działającą zgodnie z ustawą opublikowaną dnia 18 stycznia 2001 r. grupą producentów.

Tak więc w charakterze działania Spółki są wzajemne ekwiwalentne świadczenia pomiędzy Spółką a udziałowcami-producentami. Z jednej strony producenci mają obowiązek sprzedaży swoich płodów przez Spółkę, co uniemożliwia im negocjowanie cen z innymi podmiotami - takie świadczenie niewątpliwie ma wymiar finansowy. Z drugiej strony Spółka, aby wypełnić zapisy ustawy i umowy Spółki, które zobowiązują ją do zaopatrzenia się w maszyny i urządzenia, nabywa środki trwałe, które wspomagają proces organizacji sprzedaży począwszy od zbioru owoców w sadach, transportu do chłodni, poprzez przechowywanie w chłodni do sortowania, pakowania i transportu towarów do odbiorcy.

Środki trwałe zakupione przez Spółkę umożliwiają optymalny proces sprzedaży, który w przypadku grupy producentów zaczyna się już w momencie zbioru owoców, Spółka zapewnia sobie konieczne zaopatrzenie w owoce pochodzące od producentów z grupy, będące następnie przedmiotem realizowanych przez Spółkę kontraktów handlowych w odpowiedniej ilości i spełniające określone wymogi jakościowe w odpowiednim czasie. Zakupione przez Spółkę środki trwałe służą unowocześnieniu procesów: zbioru, transportu, przechowywania, sortowania oraz pakowania, co ma bezpośredni wpływ na uzyskanie i utrzymanie wysokich standardów jakościowych oferowanych owoców, możliwość konkurowania na wymagających rynkach i negocjowania wyższych cen sprzedaży. Taka optymalizacja procesu jest korzystna zarówno dla Spółki jak również dla udziałowców/producentów. Z treści ustawy o grupach oraz umowy Spółki wynika charakter wzajemnej współpracy przynoszący obustronną korzyść w perspektywie mający wymiar finansowy.

Wzajemne wywiązywanie się z obowiązków stanowi istotny argument o wzajemności świadczeń.

Spółka udostępnia udziałowcom środki trwałe zakupione w ramach realizacji planu dochodzenia do uznania, na zasadzie nieodpłatnego świadczenia usługi najmu zgodnie z ww. ustawą. Udostępnienie środków trwałych stanowi wypełnienie obowiązków grupy producentów wynikające z planu dochodzenia do uznania.

Nabyte środki trwałe były, są i będą wykorzystywane wyłącznie do zbioru, przechowywania i transportu owoców przez członków grupy w związku z działalnością gospodarczą Spółki.

Wnioskodawca stwierdził, iż z uwagi na fakt, że przedmiotowe środki trwałe wykorzystywane są wyłącznie przez członków Grupy, ich użyczenie do użytkowania udziałowcom należy potraktować jako związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.

W związku z udostępnieniem do produkcji przez Spółkę środków trwałych udziałowcom nie następuje fakt przeniesienie prawa własności ww. środków trwałych na udziałowców, stanowią one nadal własność Spółki i pozostają w ewidencji środków trwałych. Odpisy amortyzacji środków trwałych udostępnionych udziałowcom, następują na podstawie miesięcznego harmonogramu amortyzacji Spółki.

Wnioskodawca stwierdził, iż podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż owoców i warzyw wyprodukowanych w gospodarstwach udziałowców.

Spółka uzyskuje tylko przychody opodatkowane podatkiem VAT. Środki trwałe przekazane na podstawie umowy użyczenia na rzecz udziałowców Członków Grupy Producentów, będące przedmiotem tego wniosku, są związane ze sprzedażą opodatkowaną Wnioskodawcy, zgodnie z umową użyczenia. Przychody wynikające z tego tytułu są deklarowane w deklaracji VAT-7.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT od środków trwałych zakupionych i udostępnionych wspólnikom na podstawie umowy użyczenia...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z zakupem środków trwałych, udostępnionych wspólnikom Spółki, zgodnie z art. 86 ust. 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści cytowanego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony (art. 88 ust. 4 ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, działająca jako grupa producentów owoców i warzyw, aby wypełnić zapisy ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego i umowy Spółki, które zobowiązują ją do zaopatrzenia się w maszyny i urządzenia, nabywa środki trwałe, które wspomagają proces organizacji sprzedaży począwszy od zbioru owoców w sadach, transportu do chłodni, poprzez przechowywanie w chłodni do sortowania, pakowania i transportu towarów do odbiorcy. Środki trwałe zakupione przez Spółkę umożliwiają optymalny proces sprzedaży, który w przypadku grupy producentów zaczyna się już w momencie zbioru owoców, Spółka zapewnia sobie konieczne zaopatrzenie w owoce pochodzące od producentów z grupy, będące następnie przedmiotem realizowanych przez Spółkę kontraktów handlowych w odpowiedniej ilości i spełniające określone wymogi jakościowe w odpowiednim czasie. Zakupione przez Spółkę środki trwałe służą unowocześnieniu procesów: zbioru, transportu, przechowywania, sortowania oraz pakowania, co ma bezpośredni wpływ na uzyskanie i utrzymanie wysokich standardów jakościowych oferowanych owoców, możliwość konkurowania na wymagających rynkach i negocjowania wyższych cen sprzedaży. Nabyte środki trwale były, są i będą wykorzystywane wyłącznie do zbioru, przechowywania i transportu owoców przez członków grupy w związku z działalnością gospodarczą Spółki. W związku z udostępnieniem do produkcji przez Spółkę środków trwałych udziałowcom nie następuje przeniesienie prawa własności ww. środków trwałych na udziałowców, stanowią one nadal własność Spółki.

Środki trwałe przekazane na podstawie umowy użyczenia na rzecz udziałowców Członków Grupy Producentów, będące przedmiotem tego wniosku, są związane ze sprzedażą opodatkowaną Wnioskodawcy, zgodnie z umową użyczenia. Przychody wynikające z tego tytułu są deklarowane w deklaracji VAT-7.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przedmiotowych środków trwałych, bowiem zakupy te - jak wskazał Wnioskodawca – są związane ze sprzedażą opodatkowaną Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Informuje się, że niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w zakresie podatku od towarów i usług, w przedmiocie prawa do odliczenia podatku naliczonego od środków trwałych zakupionych i udostępnionych wspólnikom na podstawie umowy użyczenia. Wniosek w zakresie uznania udostępniania środków trwałych wykorzystywanych przez członków grupy producentów przy zbiorze, przechowywaniu i transporcie owoców za czynności związane z działalnością gospodarczą Spółki, został załatwiony interpretacją nr IPTPP4/443-338/12-4/BM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj