Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1088/13-2/KB
z 25 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2013 r. (data wpływu 27 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach świadczenia usług factoringu - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 listopada 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach świadczenia usług factoringu.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka SA (dalej zwana „Spółką” lub „Operatorem”) jest operatorem telefonii komórkowej, którego głównym przedmiotem działalności jest świadczenie usług telekomunikacyjnych dla klientów indywidualnych, podmiotów gospodarczych oraz klientów instytucjonalnych. Spółka sprzedaje również szereg innych towarów i usług wspomagających lub rozszerzających jej ofertę handlową.

Podobnie jak większość innych przedsiębiorstw z tej branży, Spółka poszukuje nowych rozwiązań oraz rozwija i wprowadza na rynek nowe produkty w celu zwiększenia atrakcyjności oferowanych towarów i usług, a tym samym zachowania lub polepszenia posiadanej pozycji konkurencyjnej. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie rynkowe oraz rozwój możliwości technicznych w zakresie usług oferowanych przez operatorów telekomunikacyjnych, Spółka spodziewa się, że tendencja związana z wdrażaniem nowych produktów, będzie się znacząco nasilała.


Aktualnie Spółka oferuje usługi telekomunikacyjne w dwu podstawowych systemach rozliczeń:

  • w tzw. systemie „postpaid” lub „abonamentowym”: Spółka fakturuje „z góry” stałe opłaty za okres rozliczeniowy oraz „z dołu” opłaty za czynności dodatkowe w stosunku do tej stałej opłaty (np. opłaty za połączenia nie objęte opłatą naliczoną „z góry”);
  • w tzw. systemie „prepaid” lub „przedpłaconym”: w celu korzystania z usług Spółki klienci muszą posiadać aktywną kartę SIM oraz kwotę na koncie rozliczeniowym, konieczną do opłacenia usług. Wykorzystanie nabytych jednostek jest możliwe przez czas określony przez Spółkę w regulaminie.


Doładowanie konta rozliczeniowego i przedłużenie ważności konta następuje po zakupie i zarejestrowaniu na koncie rozliczeniowym kodu uzupełniającego, kuponu lub jednostek doładowujących, nabytych od Spółki lub jej Dystrybutorów. Kody, kupony i jednostki doładowujące są sprzedawane zarówno w formie fizycznej jak i elektronicznej, czy to w punktach sprzedaży, czy za pośrednictwem serwisów internetowych, czy też poprzez pośredników finansowych (np. w bankomatach).

Przedstawione poniżej zagadnienie prawne dotyczy systemu rozliczeniowego w wariancie „postpaid”. Spółka aktualnie zamierza wdrożyć nowe rozwiązanie, umożliwiające klientom korzystającym z usług w systemie „postpaid”, dokonanie za jej pośrednictwem zapłaty za świadczenia (tj. towary lub usługi) realizowane przez zewnętrznych dostawców.

Dokonując wyboru modelu współpracy z Operatorem na zasadach „postpaid”, każdy z Abonentów otrzyma możliwość dokonywania za jego pośrednictwem zapłaty za szerszy wachlarz usług niż tylko usługi telekomunikacyjne.


Przykładem opłat, które Spółka zamierza dodatkowo oferować swoim klientom, jako jeden z wariantów nowego systemu rozliczeń, będą opłaty za aplikacje (programy) udostępniane klientowi przez funkcjonujące na rynku sklepy internetowe. W prezentowanym modelu klient będzie miał możliwość dokonania, w sklepie internetowym zakupu wybranej przez siebie usługi, świadczonej przez zewnętrznego dostawcę. Rola Spółki w odniesieniu do tego rodzaju transakcji pomiędzy dostawcą usługi a klientem Spółki, wyrażać się będzie w:


i) naliczeniu opłaty należnej dostawcy od klienta oraz

ii) przyjęciu zapłaty od klienta z tytułu powyższej opłaty.


W przypadku nieuregulowania przez klienta należności za naliczoną opłatę, Spółka uprawniona będzie także do podejmowania działań windykacyjnych w powyższym zakresie.

Aspekty techniczno-rozliczeniowe wynikające z wzajemnej współpracy kilku podmiotów uczestniczących w transakcji, a implikowane wyborem przez klienta oferowanej przez Spółkę formy zapłaty w postaci „zapłaty za aplikacje za pośrednictwem operatora” zostały opisane poniżej.

Dla uproszczenia przedstawione zostały założenia dla jednego, przykładowego projektu. Niemniej jednak Spółka zamierza wykorzystywać analogiczny model współpracy i dokonywania rozliczeń w odniesieniu do innych, podobnych modeli. W związku z powyższym, opisany projekt można traktować jako reprezentatywny dla celów zapytania.

Opis procesu „Zapłata za aplikacje za pośrednictwem operatora”


Pojęcia stosowane poniżej będą miały następujące znaczenie:

  • „Operator”: „Spółka”.
  • „Abonent”: podmiot, z którym Spółka ma zawartą umowę na świadczenie usług telekomunikacyjnych, w systemie „postpaid”.
  • „Aplikacja”: komputerowy program użytkowy, a także książki, magazyny i gazety dostępne w wersji elektronicznej oraz pliki z muzyką i nagraniami video.
  • „Sklep Internetowy” : sklep internetowy z aplikacjami prowadzony przez Właściciela Sklepu.
  • „Właściciel Sklepu”: podmiot gospodarczy, podatnik podatku od wartości dodanej oraz rezydent podatkowy (w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania) kraju innego niż Rzeczpospolita Polska.
  • „Koordynator Grupy”: podmiot gospodarczy, prowadzący działalność gospodarczą, podatnik podatku od wartości dodanej oraz rezydent podatkowy (w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania) Wielkiej Brytanii.
  • „Deweloper”: Właściciel i Sprzedawca Aplikacji oferowanych w Sklepie Internetowym. Deweloperem może być Właściciel Sklepu lub jeden z jego kontrahentów.
  • „podatek od towarów i usług”: podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.: dalej zwanej: „ustawa o VAT”).
  • „podatek od wartości dodanej”: podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej innego niż Polska.
  • „podatek VAT”: podatek od towarów i usług oraz podatek od wartości dodanej.


Typowy schemat transakcji wyglądać będzie następująco:


Właściciel Sklepu prowadzi Sklep Internetowy, tzn. domenę internetową, za pośrednictwem której użytkownicy internetu mają możliwość zapoznania się z ofertą tego Sklepu i mogą dokonywać zakupu Aplikacji.

Oprócz typowych sposobów zapłaty za nabyte Aplikacje (płatności drogą elektroniczną, np. przelewem bankowym lub kartą kredytową) Właściciel Sklepu umożliwi dodatkowy sposób zapłaty, jako alternatywny do już istniejących. Schemat nowego rozwiązania przewiduje, że po dokonaniu zakupu, klient Sklepu będzie miał możliwość dokonania wyboru opcji zapłaty za pośrednictwem Operatora.

W przypadku, gdy klientem Sklepu Internetowego będzie Abonent Spółki i wybierze on formę zapłaty za pośrednictwem Operatora, to wówczas dojdzie do następujących czynności prawnych i faktycznych:


poniżej przedstawione są one w kolejności chronologicznej, przy czym z racji tego, iż okresy rozliczeniowe stosowane przez Spółkę w rozliczeniach z Abonamentami są inne niż miesiąc kalendarzowy, może mieć miejsce sytuacja, iż zdarzenia z pkt 4 lub 5 wystąpią przed zdarzeniem z pkt 3:


  1. Dokonanie zakupu Aplikacji od Dewelopera przez Abonenta w Sklepie Internetowym. Cena Aplikacji wyrażona będzie w złotych (PLN) i będzie ceną brutto (będzie zawierała podatek od wartości dodanej obliczony według obowiązującej stawki uwzględniając miejsce świadczenia usługi, czyli stawkę podatku VAT jednego z krajów Unii Europejskiej). Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT z tytułu sprzedaży Aplikacji na rzecz Abonenta będzie Deweloper;
  2. Przeniesienie wierzytelności Dewelopera względem Abonenta, w momencie sprzedaży Aplikacji, z Dewelopera na Właściciela Sklepu (przeniesienie pierwsze), a natychmiast potem przeniesienie tej wierzytelności z Właściciela Sklepu na Koordynatora Grupy (przeniesienie drugie), a natychmiast potem przeniesienie tej wierzytelności z Koordynatora Grupy na Spółkę (przeniesienie trzecie). W rezultacie czynności opisanych w punktach 1 i 2 wierzycielem z tytułu zakupu Aplikacji przez Abonenta będzie Spółka. Podstawą prawną do przeniesienia na Spółkę wierzytelności, będzie zawarta z Koordynatorem Grupy umowa na świadczenie usług faktoringu. W tym celu Spółka zawrze z Koordynatorem Grupy ramową umowę faktoringu, na podstawie której będzie otrzymywać od niego, na bieżąco, informacje o kwotach wierzytelności przysługujących Koordynatorowi Grupy wobec poszczególnych Abonentów. Umowa faktoringu będzie poddana prawu niemieckiemu.
  3. Po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego, stosowanego przez Spółkę w rozliczeniach wynikających z umowy o świadczenie usług z Abonentem, Spółka wystawi fakturę Abonentowi obejmującą m.in.:
    1. opłaty za usługi świadczone przez Spółkę na rzecz Abonenta,
    2. opłaty za świadczenia osób trzecich odpowiadającą kwocie nabytych względem Abonenta wierzytelności.
    Kwota nabytych wierzytelności względem Abonenta, zostanie wyraźnie oddzielona na fakturze od czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Będzie ona ujęta w odrębnej pozycji, poza główną treścią faktury.
  4. Po zakończeniu miesiąca kalendarzowego, Koordynator Grupy przedstawi Spółce zestawienie wierzytelności („Statement”), które przeniósł na Spółkę w okresie rozliczeniowym, oraz zestawienie kwot jakie Spółka powinna przekazać na rzecz Koordynatora Grupy z tytułu obciążenia Abonentów opłatami za nabyte Aplikacje. W rozliczeniach między Spółką a Koordynatorem Grupy okresem rozliczeniowym będzie miesiąc kalendarzowy. Kwoty do zapłaty przez Spółkę Koordynatorowi Grupy będą pomniejszone o kwoty wynikające z przyznanych Abonentom zwrotów lub reklamacji. Rozliczenia będą dokonywane w złotych.
  5. Wystawienie przez Spółkę faktury na rzecz Koordynatora Grupy za świadczone przez nią w okresie rozliczeniowym usługi faktoringu. Wynagrodzenie to będzie ustalane w postaci prowizji liczonej od wartości opłat za nabyte Aplikacje, którymi Spółka będzie obciążała Abonentów w danym okresie rozliczeniowym. Rozliczenia będą dokonywane w złotych.
  6. Zapłata Abonenta za fakturę wystawioną przez Spółkę, w tym opłaty za świadczenia osób trzecich. W przypadku braku częściowej lub całkowitej zapłaty Spółka będzie prowadziła działania windykacyjne, jak również może zbyć taką wierzytelność.

Spółka, w opisanym modelu, nie będzie dokonywała sprzedaży Aplikacji. W związku z powyższym pierwotnie nie będzie ona wierzycielem należności powstałych z tego tytułu. Wypracowany model współpracy zakłada, że wierzytelności powstałe z tytułu sprzedaży Aplikacji na rzecz Abonentów, zostaną przeniesione na Spółkę, w wyniku kolejno następujących po sobie zdarzeń, tj.:

i) przeniesienia wierzytelności z Dewelopera na Właściciela Sklepu (jeżeli Właściciel Sklepu nie jest jednocześnie Deweloperem),

ii) przeniesienia wierzytelności z Właściciela Sklepu na Koordynatora Grupy,

iii) przeniesienia wierzytelności z Koordynatora Grupy na Spółkę.


Taki złożony schemat przenoszenia wierzytelności wynika z faktu, iż Właściciel Sklepu współpracuje z wieloma Deweloperami z jednej strony (ze swoimi dostawcami), oraz z kilkoma grupami telekomunikacyjnymi z drugiej strony, przy czym do każdej z grup należy kilka lub więcej podmiotów.

Opisany model współpracy jest skierowany nie tylko do Spółki i jej Abonentów, lecz ma na celu umożliwienie rozliczania zapłaty za Aplikacje przez abonentów innych operatorów, na podobnych zasadach. W zamierzeniu opracowany model ma być dostępny dla klientów wielu operatorów z różnych krajów oraz łatwy w stosowaniu. Odpowiednio oznacza to, iż Spółka nabędzie tylko te wierzytelności, które powstaną w wyniku zakupów dokonanych przez jej Abonentów i tylko wtedy, gdy przy danej transakcji Abonent wybierze opcję „płatności za pośrednictwem operatora”.


W celu realizacji przedstawionego modelu, ramowa umowa faktoringu z Koordynatorem Grupy będzie zawierała m. in. następujące postanowienia:


i) Przenoszenie przez Koordynatora Grupy na Spółkę wierzytelności względem Abonentów, wynikających z zakupu Aplikacji;

ii. Obciążanie przez Spółkę Abonentów kwotami wynikającymi z przejętych wierzytelności;


iii. Dokonywanie płatności na rzecz Koordynatora Grupy w wysokości równej wartości nabytych wierzytelności (czyli wartości równej sumie opłat za nabyte Aplikacje) bez względu na fakt, czy Abonenci dokonali zapłaty tych opłat na rzecz Spółki;


iv. Promowanie funkcjonalności polegającej na możliwości dokonywania zapłaty za nabyte Aplikacje za pośrednictwem Operatora.


Ustalone zasady rozliczeń pomiędzy Spółką a Koordynatorem Grupy będą uwzględniały proces rozpatrywania reklamacji i akceptacji zwrotu należności z tytułu zakupionych przez Abonentów Aplikacji. Zaznaczyć należy, że Spółka nie będzie podmiotem uprawnionym do merytorycznego rozpatrywania zasadności reklamacji, chyba że reklamacja będzie dotyczyła błędnego naliczenia opłaty przez Spółkę.

W przypadku skutecznej rezygnacji z zakupu, Spółka będzie otrzymywała informację o takiej okoliczności od Koordynatora Grupy i będzie zobowiązana do zwrotu Abonentowi opłaty za zakupioną przez niego Aplikację. Dokonanie zwrotu będzie dokumentowane przez Spółkę poprzez uwzględnienie zwracanej kwoty na fakturze dokumentującej świadczenie usług telekomunikacyjnych. W przypadku anulowania transakcji sprzedaży Aplikacji, nabyte przez Spółkę wierzytelności będą wygasać. Będzie to uwzględniane w rozliczeniach dokonywanych przez Spółkę z momentem uzyskania przez Spółkę informacji o tej okoliczności.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy kwoty opłat pobierane przez Spółkę od Abonentów za dokonywane przez nich zakupy w Sklepie Internetowym, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy kwoty płacone przez Spółkę na rzecz Koordynatora Grupy wynikające z miesięcznych zestawień (Statement’ów), odpowiadające wartości wierzytelności, które zostały przeniesione na Spółkę przez Koordynatora Grupy w ramach umowy faktoringu, będą podlegały opodatkowaniu, po stronie Spółki, podatkiem od towarów i usług, jako wynagrodzenie z tytułu importu usług?
  3. Czy usługi faktoringu świadczone przez Spółkę na rzecz Koordynatora Grupy, będą objęte zakresem przedmiotowym przepisów Ustawy o VAT, a jednocześnie - z uwagi na miejsce ich świadczenia poza terytorium kraju - nie będą podlegały opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług?
  4. Czy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, z tytułu wykonywania usług faktoringu na rzecz Koordynatora Grupy, będzie powstawał w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, którego dotyczą te usługi?

Zdaniem Wnioskodawcy:


  1. Kwoty opłat pobierane przez Spółkę od Abonentów za dokonywane przez nich zakupy w Sklepie Internetowym, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
  2. Kwoty płacone przez Spółkę na rzecz Koordynatora Grupy wynikające z miesięcznych zestawień (Statement’ów) odpowiadające wartości wierzytelności, które zostały przeniesione na Spółkę przez Koordynatora Grupy w ramach umowy faktoringu nie będą po stronie Spółki podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako wynagrodzenie z tytułu importu usług.
  3. Usługi faktoringu świadczone przez Spółkę na rzecz Koordynatora Grupy będą objęte zakresem przedmiotowym przepisów o VAT, a jednocześnie - z uwagi na miejsce ich świadczenia poza terytorium RP - nie będą podlegały opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług.
  4. Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, z tytułu wykonywania usług faktoringu na rzecz Koordynatora Grupy, będzie powstawał w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, którego dotyczą te usługi.

Ad pytania 1


Ustawa o VAT zawiera zamknięty katalog czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).


Zgodnie z art. 5 tejże Ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Co do zasady, dla zaistnienia świadczenia usługi w rozumieniu przepisów ustawy o VAT konieczne jest wystąpienie stosunku wzajemności, w ramach którego jedna strona dokonuje określonego świadczenia, a w zamian otrzymuje od drugiej strony ekwiwalent tego świadczenia (najczęściej w postaci wynagrodzenia). Związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz podmiotu, który tej płatności dokonuje musi mieć przy tym charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było uznać, że realizacja płatności następuje w zamian za to właśnie świadczenie.


Mając powyższe na uwadze, należy uznać, że dana czynność stanowi usługę i podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach relacji zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności.


W analizowanym przypadku nie można w sposób świadomy dopatrywać się świadczenia Spółki na rzecz Abonenta. Wnioskodawca nie ma wątpliwości, że nie będzie miało miejsca odpłatne świadczenie przez nią usług na rzecz Abonentów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Racjonalność prezentowanego stanowiska wywodzić należy również z oczywistego faktu, że płatność od Abonentów będzie świadczeniem wzajemnym w stosunku do świadczenia Dewelopera zakupionego przez Abonentów w Sklepie Internetowym. Skoro zatem będzie to odpłatność za świadczenie Dewelopera, to nie może być ona jednocześnie wynagrodzeniem za jakąkolwiek usługę Spółki. Nie można zatem uznać, że pobranie przez Spółkę opłaty od Abonenta - stanowi wynagrodzenie dotyczące jakiejkolwiek czynności opodatkowanej wykonywanej przez Spółkę w tym za kresie.

Opłaty, którymi Spółka będzie obciążała Abonentów nie będą również wynagrodzeniem za dokonanie dostawy towarów przez Spółkę na rzecz Abonentów. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towar należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym nie będzie miało miejsca przeniesienie prawa do rozporządzania jakimikolwiek rzeczami ze Spółki na rzecz Abonentów.

W związku z tym, że Spółka nie będzie dokonywała na rzecz Abonentów czynności objętych zakresem opodatkowania Podatkiem od towarów i usług, nie będzie ona zobowiązana do obciążenia podatkiem od towarów i usług opłat należnych od Abonentów, w związku z ich zakupami w Sklepie Internetowym.


Ad pytania 2


Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Oznacza to, że - co do zasady - zobowiązany do obliczenia i odprowadzenia podatku VAT jest podmiot świadczący usługę (ewentualnie dokonujący dostawy towaru).

Wyjątki od tej zasady zostały określone w art. 17 Ustawy o VAT. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Czynności te zwane są importem usług (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT).

W ocenie Spółki, w przypadku zapłaty na rzecz Koordynatora Grupy kwot wynikających z miesięcznych zestawień (Statement’ów), odpowiadających wartości wierzytelności, które zostały przeniesione przez niego na Spółkę w ramach umowy faktoringu, w sytuacji gdy Koordynator Grupy, posiada siedzibę za granicą RP i nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności, nie wystąpi po stronie Spółki obowiązek rozpoznania importu usług w rozumieniu art. 17 ust. 4 ustawy o VAT.

Wartość kwot wynikających z miesięcznych zestawień (Statement’ów) nie będzie bowiem stanowiła wynagrodzenia za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, a w szczególności za świadczenie usług.

Dokonywanie takich rozliczeń jest konsekwencją i elementem świadczenia przez Spółkę usług faktoringu, w ramach których za wynagrodzeniem przejmuje ona wierzytelności przysługujące Koordynatorowi Grupy, oraz obciąża ich wartością Abonentów.

Wartość przeniesionych na Spółkę wierzytelności nie powinna być zatem opodatkowana przez Spółkę, podatkiem od towarów i usług, na zasadach właściwych dla importu usług.


Ad pytania 3


Zdaniem Spółki, czynności wykonywane przez nią na rzecz Koordynatora Grupy, tzn. przejęcie wierzytelności z tytułu opłat należnych od Abonentów oraz ich wyegzekwowanie i przekazanie Koordynatorowi Grupy równowartości tych wierzytelności należy uznać za świadczenie usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Poprzez realizację wymienionych czynności, Spółka zaspokaja istotną potrzebę ekonomiczną Koordynatora Grupy, tj. potrzebę faktycznego doprowadzenia do zapłaty należnych mu kwot. W związku z tym, że Spółka wykonuje te czynności za wynagrodzeniem, mamy do czynienia ze świadczeniem przez nią usług opodatkowanych w rozumieniu przepisów o podatku VAT.

Usługi Spółki należy traktować jako typowy faktoring. W odniesieniu do takich usług nie ulega wątpliwości ich opodatkowanie podatkiem VAT, w szczególności opodatkowanie wynagrodzenia w postaci prowizji faktora. Takie stanowisko zostało ustalone orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE. Mianowicie w wyroku ETS z 26 czerwca 2003 r. w sprawie C-305/01 (MKG-Kraftfahrzeuge-Factoring GmbH), Trybunał podkreślił, że prowizja (wynagrodzenie), czy premia del credere należne faktorowi stanowią wynagrodzenie, co w konsekwencji powoduje, że czynności faktora należy uznać za usługi na gruncie podatku VAT.

W związku z tym, że nabywca usługi, tj. Koordynator Grupy posiada siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii i nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, miejsce świadczenia usługi będzie znajdowało się poza terytorium Polski. Wynika to z art. 28b ust. 1 Ustawy o VAT, zgodnie z którym, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (z zastrzeżeniami nie odnoszącymi się do analizowanego przypadku).


Ad pytania 4


Jak zostało wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 3, miejscem świadczenia usługi świadczonej przez Spółkę na rzecz Koordynatora Grupy będzie siedziba Koordynatora Grupy, znajdująca się poza terytorium Polski. Oznacza to, że usługa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT w Polsce.

Niezależnie od powyższego, Spółka będzie zobowiązana do ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania usługi na rzecz Koordynatora Grupy, ponieważ z chwilą powstania obowiązku podatkowego powinna wykazać transakcję w składanej deklaracji kwartalnej VAT-7D. Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego jest również konieczne do prawidłowego wykazania usługi w składanej przez Spółkę Informacji Podsumowującej o Dokonanych Wewnątrzwspólnotowych Transakcjach (dalej: „Informacja Podsumowująca”).

Obowiązek podatkowy powinien zostać ustalony w oparciu o przepis art. 100 ust. 11 Ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, na potrzeby ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla celów składania informacji Podsumowujących, w zakresie świadczenia usług, opodatkowanych poza terytorium Polski, świadczonych na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej (lub osób prawnych niebędących tymi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby VAT), przepisy art. 19 ust. 19a i 19b stosuje się odpowiednio.


Zgodnie z art. 19 ust. 19a Ustawy o VAT, w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że:

  1. usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;
  2. usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.

Jednocześnie według art. 19 ust. 19b Ustawy o VAT do usług, o których mowa w ust. 19a, przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio. Zgodnie zaś z tym artykułem, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z analizy powyższych przepisów wynika zatem, że w przypadku usług ciągłych, tj. usług, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń moment powstania obowiązku podatkowego powinien zostać ustalony na koniec okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia płatności. Jednakże w przypadku otrzymania płatności przed momentem upływu okresu rozliczeniowego (np. zaliczka, przedpłata itp.) obowiązek podatkowy powinien zostać rozpoznany z momentem otrzymania tej płatności.


Mając na uwadze fakt, że jak to zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka będzie otrzymywała od Koordynatora Grupy wynagrodzenie za wykonane usługi „z dołu”, obowiązek podatkowy, dla potrzeb podatku od towarów i usług, z tytułu wykonania usług faktoringu na rzecz Koordynatora Grupy, należy wykazać w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego.

W świetle obowiązującego. stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Ponadto, należy wskazać, że niniejsza interpretacja rozstrzyga przedstawione zdarzenia przyszłe wyłącznie w zakresie ustawy o podatku od towarów i usług. W pozostałym zakresie, tj. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj