Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-644/14-2/AO
z 22 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni - przedstawione we wniosku z 3 lipca 2014 r. (data wpływu 10 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki, na której znajduje się stacja transformatorowa - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 lipca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki, na której znajduje się stacja transformatorowa.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem gruntu, który składa się z dwóch odrębnych działek położonych obok siebie i każda z niech posiada KW.


Jako osoba fizyczna Wnioskodawczyni osiąga przychody z tytułu dzierżawy i najmu, i z tego tytułu jest czynnym podatnikiem VAT.


W roku 1990 grunt został wydzierżawiony spółce z o.o., na którym spółka wybudowała budynki produkcyjne oraz budowle i prowadziła tam działalność gospodarczą.


Od 2012 roku budynki nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej (stoją puste).


Wnioskodawczyni poinformowała spółkę o zamiarze sprzedaży gruntu wraz z budynkami i budowlami. Zainteresowany zakupem ww. nieruchomości podmiot wyraził chęć zakupu wyłącznie gruntu, w związku z czym budynki i budowle będą wyburzone.


Pomiędzy stronami transakcji została zawarta w formie aktu notarialnego przedwstępna umowa sprzedaży przedmiotowych działek, która określa zobowiązania sprzedających m.in:

  • doprowadzenie do wyburzenia budynków i budowli
  • pozostawienie:
    1. przyłączy do sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej,
    2. przyłączy energetycznych - stacji transformatorowej.

Ponadto Wnioskodawczyni nadmienia, że kupujący otrzymali decyzję o warunkach zabudowy na ww. działkach na budowę pawilonu handlowego. Wnioskodawczyni dysponuje również zaświadczeniem z Urzędu Miasta o braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wg prawa budowlanego stacja transformatorowa zlokalizowana na jednej z działek jest budynkiem. Nakłady poniesione przez spółkę na wybudowanie stacji transformatorowej zostały przeniesione w 2014 r. za wynagrodzeniem na rzecz współwłaścicieli gruntu i wobec tego Wnioskodawczyni stała się współwłaścicielem stacji transformatorowej.

Ww. czynność została przez spółkę opodatkowana podatkiem VAT i potwierdzona fakturą.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy sprzedaż działki, na której znajduje się stacja transformatorowa będąca budynkiem murowanym posadowiona na fundamencie i przez którą przechodzą przewody od sieci wodociągowej i kanalizacyjnej jest opodatkowana podatkiem VAT czy korzysta ze zwolnienia?

Stanowisko Wnioskodawczyni,


Zdaniem Wnioskodawczyni, transakcja sprzedaży przedmiotowej działki powinna być opodatkowana podatkiem VAT, bowiem nie zaszły przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 10 i art. 43 ust. 1 pkt 10a pozwalające na zastosowanie zwolnienia z podatku VAT.

W przypadku pierwszym nie doszło do pierwszego zasiedlenia (art. 2 pkt 14 ustawy o VAT), natomiast w drugim przypadku czynność przeniesienia nakładów była opodatkowana podatkiem VAT i z tego tytułu przysługuje prawo do odliczenia VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Towarami – w rozumieniu art. 2 pkt 6 ww. ustawy – są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Jak stanowi art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r., poz. 121) rzeczami w rozumieniu niniejszego Kodeksu są tylko przedmioty materialne.


Natomiast w myśl art. 46 § 1 ww. Kodeksu nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Zgodnie zatem z ww. przepisami grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Należy wskazać, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zarówno sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości na podstawie art. 198 k.c., jak i sprzedaż wspólnej nieruchomości za zgodą wszystkich współwłaścicieli na podstawie art. 199 k.c. stanowi odpłatną dostawę towarów.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Kwestię wysokości opodatkowania reguluje art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy. Przy czym, na mocy art. 146a pkt 1 ww. ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%. Jednakże zarówno w treści ustawy jak i w przepisach wykonawczych do niej ustawodawca przewidział zwolnienia od podatku oraz obniżone stawki podatku VAT.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z treści ww. przepisu wynika, że sprzedaż towarów podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT tylko w przypadku gdy przedmiotowy towar wykorzystywany jest wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku a z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia przedmiotowego towaru nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem zwolnienie to dotyczy wszystkich towarów - zarówno nieruchomości, jak i ruchomości - przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych - niezależnie od okresu ich używania przez podatnika - wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

W niniejszych okolicznościach dostawa stacji transformatorowej nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Z wniosku nie wynika aby budynek będący przedmiotem sprzedaży był wykorzystywany przez Wnioskodawczynię w działalności zwolnionej. Ponadto Wnioskodawczyni w związku z nabyciem nakładów poniesionych przez spółkę na wybudowanie stacji transformatorowej przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Tak więc, analizy wymagają inne zwolnienia przewidziane w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT odnoszące się do terenów zabudowanych.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - art. 2 pkt 14 ww. ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W sytuacji kiedy zastosowania nie znajduje zwolnienie od podatku przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT należy dokonać analizy pod kątem możliwości korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a tej ustawy.


W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Treść art. 43 ust. 7a powyższej ustawy wskazuje, że warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W konsekwencji, co do zasady, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług jaką opodatkowane są budynki, budowle lub ich części na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Z przedstawionej treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem gruntu składającego się z dwóch odrębnych działek położonych obok siebie i każda z nich posiada KW. Jako osoba fizyczna Wnioskodawczyni osiąga przychody z dzierżaw i najmu, i z tego tytułu jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W roku 1990 grunt został wydzierżawiony spółce z o.o., na którym spółka wybudowała budynki produkcyjne oraz budowle i prowadziła tam działalność gospodarczą. Od 2012 roku budynki nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej (stoją puste). Wnioskodawczyni poinformowała spółkę o zamiarze sprzedaży gruntu wraz z budynkami i budowlami. Zainteresowany zakupem ww. nieruchomości podmiot wyraził chęć zakupu wyłącznie gruntu, w związku z czym budynki i budowle będą wyburzone. Pomiędzy stronami transakcji została zawarta w formie aktu notarialnego przedwstępna umowa sprzedaży przedmiotowych działek, która określa zobowiązania sprzedających m.in.: doprowadzenie do wyburzenia budynków i budowli i pozostawienie przyłączy do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej sanitarnej oraz przyłączy energetycznych – stacji transformatorowej. Ponadto, kupujący otrzymali decyzję o warunkach zabudowy na ww. działkach na budowę pawilonu handlowego. Wnioskodawczyni wskazała, że zlokalizowana na jednej z działek stacja transformatorowa jest budynkiem w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Nakłady poniesione przez spółkę na wybudowanie stacji transformatorowej zostały przeniesione w 2014 r. za wynagrodzeniem na rzecz współwłaścicieli gruntu. Wobec tego współwłaściciele gruntu stali się właścicielami stacji transformatorowej. Ww. czynność została przez spółkę opodatkowana podatkiem VAT i potwierdzona fakturą.

Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT przy sprzedaży działki, na której znajduje się stacja transformatorowa.

W niniejszych okolicznościach przedmiotem transakcji sprzedaży będzie grunt zabudowany tj. działka, na której znajduje się budynek w postaci stacji transformatorowej. Zatem należy przeanalizować przepisy odnoszące się do kwestii sposobu opodatkowania podatkiem VAT transakcji gruntu zabudowanego tj. art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle przywołanego wyżej art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała czy użytkowana, lecz powinna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie danego obiektu powinno nastąpić w ramach wykonania czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem, które to czynności będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy zauważyć, że zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem, wykonywane przez podatników podatku VAT są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

W niniejszej sprawie, do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług dojdzie w momencie sprzedaży stacji transformatorowej. Stacja ta wybudowana została przez dzierżawcę na wydzierżawionym gruncie. Dzierżawa dotyczyła więc jedynie gruntu. Tym samym, nie można uznać, że doszło w tym przypadku do oddania budynku w ramach wykonywania czynności opodatkowanych. W konsekwencji, sprzedaż stacji transformatorowej a tym samym również sprzedaż działki, na której znajduje się stacja transformatorowa nie może korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zasadne jest więc rozważenie możliwości zwolnienia tej transakcji na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawczyni wskazała, że nakłady poniesione przez spółkę na wybudowanie stacji transformatorowej zostały przeniesione za wynagrodzeniem na rzecz współwłaścicieli gruntu. Ww. czynność została przez spółkę opodatkowana podatkiem VAT i potwierdzona fakturą. Zatem Wnioskodawczyni z tytułu tej transakcji przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. W konsekwencji, do sprzedaży stacji transformatorowej, a w świetle art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług również działki, na której znajduje się stacja transformatorowa, nie znajdzie zastosowania zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie zostaną spełnione warunki określone w tym przepisie.

W świetle przedstawionych okoliczności sprawy i przywołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro stacja transformatorowa - stanowiąca budynek w rozumieniu przepisów prawa budowlanego - nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT ani na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ani też na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług to jej sprzedaż będzie opodatkowana podstawową 23% stawką podatku VAT. Taką samą stawką podatku VAT w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług objęte będzie zbycie gruntu - działki, na której posadowiona jest przedmiotowa stacja transformatorowa.


Tym samym, stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj