Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-583/14-2/LK
z 17 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2014 r. (data wpływu 20 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych zaliczek stawką 0% w związku z wywozem poza terytorium Unii Europejskiej agregatów sprężających – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych zaliczek stawką 0% w związku z wywozem poza terytorium Unii Europejskiej agregatów sprężających.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:


Sp. z o.o. (dalej; „Spółka" lub „Wnioskodawca”) jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Spółka jest wiodącym producentem sprężarek na świecie. Oferta Spółki obejmuje w szczególności dostawy sprężarek odśrodkowych oraz układów kompresorowych, stosowanych w instalacjach przemysłowych: zakładach azotowych, rafineriach, zakładach chemicznych oraz w sektorze wydobycia, magazynowania i przesyłu gazu ziemnego. Konstrukcje sprężarek dobierane są indywidualnie do potrzeb instalacji i oczekiwań (wymagań) określonych przez nabywcę.


W szczególności, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawiera transakcje dostawy agregatów sprężających do krajów poza terytorium Unii Europejskiej.


Agregat sprężający jest urządzeniem składającym się z podzespołów i prefabrykatów, w tym: kompresora, silnika, sprzęgła, elementów okołosprężarkowych, rurociągów i innych elementów montażowych. Poszczególne elementy są montowane na wykonanych przez Spółkę ramach fundamentowych i w takiej postaci agregat jest sprzedawany klientowi. Proces produkcji obejmuje m.in. spawanie i obróbkę ramy fundamentowej wraz z jej zabezpieczeniem antykorozyjnym i malowaniem, posadowienie podzespołów na ramie, montaż osłon, butli antypulsacyjnych i rurociągów: oleju, wody, odpowietrzeń, odwodnień, powietrza sterującego sprężarką. Ponadto, na rurociągach przeprowadzona jest próba szczelności, a następnie są one poddawane konserwacji antykorozyjnej i malowaniu. Na agregacie instalowana jest także dodatkowa aparatura w postaci termopar, przekaźników ciśnienia, skrzynek elektrycznych itp. Po zakończeniu procesu produkcji odbywa się odbiór techniczny gotowych agregatów przez klienta, po którym następuje częściowy demontaż urządzeń dla potrzeb transportu, zakonserwowanie, zapakowanie i przygotowanie do wysyłki transportem samochodowym, kolejowym lub morskim.

Elementy wykorzystywane do produkcji agregatów nabywane są od kontrahentów ze Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów Unii Europejskiej. Produkcja odbywa się w Polsce, a z uwagi na użycie komponentów nabytych od dostawców ze Stanów Zjednoczonych, jest ona realizowana w ramach procedury celnej uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń.

Ze względu na złożoną budowę ostatecznego urządzenia, cykl produkcji agregatu sprężającego trwa standardowo około czterech miesięcy, ale czas ten w indywidualnych przypadkach może się wydłużyć.


Warunki dostawy wskazane w umowie zawartej z nabywcą określają termin wywozu agregatów (dostawy agregatów do nabywcy). Spółka otrzymuje dokument wydany przez urząd celny potwierdzający wywóz agregatów poza obszar celny Unii Europejskiej.

W trakcie procesu produkcyjnego Spółka otrzymuje od nabywcy zaliczki na poczet realizacji zamówienia, Z uwagi na wysoki koszt produkcji agregatów zaliczki często pokrywają 100% ich ceny.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w stosunku do zaliczek otrzymywanych na poczet eksportu towarów, o którym mowa w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Spółce przysługuje prawo do zastosowania stawki 0% VAT na podstawie art. 41 ust. 9a w związku art. 41 ust. 9b ustawy o VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym w stosunku do zaliczek otrzymanych na poczet eksportu towarów, o którym mowa w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, Spółce przysługuje prawo do zastosowania stawki 0% VAT na podstawie art. 41 ust. 9a w związku z art. 41 ust. 9b ustawy o VAT.


Uzasadnienie stanowiska Spółki


Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów. Przez eksport towarów, w myśl art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (z określonymi wyjątkami), jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. przepisu art. 41 ust 9a ustawy o VAT, jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem, że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument, o którym mowa w ust. 6. Przepis art. 41 ust. 9a ustawy o VAT stosuje się również, jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym, pod warunkiem, że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów, o czym stanowi art. 41 ust. 9b ustawy o VAT.


Innymi słowy, stawka 0% VAT przysługuje w odniesieniu do zaliczki na poczet eksportu towarów także wówczas, gdy wywóz towaru nastąpi po upływie dwóch miesięcy od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zaliczkę, o ile są spełnione następujące warunki:


  1. przekroczenie terminu wywozu powyżej dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym otrzymano zaliczkę, wynika ze specyfiki realizacji dostawy,
  2. specyfika realizacji dostawy ma swoje odzwierciedlenie w warunkach dostawy,
  3. warunki dostawy określają termin wywozu towarów.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, Spółka zawiera transakcje dostawy agregatów sprężających, które są transportowane z terytorium Polski do krajów znajdujących się poza terytorium Unii Europejskiej. Wywóz agregatów poza obszar celny Unii Europejskiej jest potwierdzany przez stosowny urząd celny, a Spółka dysponuje potwierdzeniem tego wywozu. Tym samym, zdaniem Spółki, dostawy agregatów dokonywane przez Spółkę stanowią eksport towarów, zdefiniowany w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, wyprodukowanie agregatów wymaga standardowo ok, czteromiesięcznego nakładu pracy i wykorzystania wielu skomplikowanych podzespołów. Cykl produkcji urządzenia wynika z jego złożonej budowy i konieczności wykorzystania licznych modułów i prefabrykatów, wymagających zarówno zamontowania, jak i dodatkowych prac pomocniczych, Przekroczenie terminu wywozu agregatów, ponad termin przewidziany w art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, wynika zatem ze specyfiki dostawy, która musi zostać poprzedzona produkcją urządzenia spełniającego wymagania określone przez danego nabywcę i nadającego się do zamontowania w ramach konkretnej instalacji.


Specyfika ta jest także potwierdzona uzgodnionymi z nabywcą warunkami dostawy w taki sposób, że termin dostawy agregatów do nabywcy jest ustalany z uwzględnieniem czasu niezbędnego do wyprodukowania agregatów. Warunki dostawy wskazują przewidywany, uzgodniony przez strony, termin wywozu. Zarówno przedmiot dostawy, jak i warunki jej realizacji mają odzwierciedlenie w treści umowy zawartej z nabywcą.


W związku z powyższym, w ocenie Spółki, należy uznać, że w przypadku płatności (zaliczek) otrzymywanych przez Spółkę na poczet eksportu towarów, o którym mowa w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, przesłanki określone w art. 41 ust. 9b ustawy o VAT są spełnione. Oznacza to, że w stosunku do tych płatności (zaliczek), Spółce przysługuje prawo do zastosowania stawki 0% VAT, określonej w art. 41 ust. 9a ustawy o VAT,


Powyższy wniosek znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe w podobnych stanach faktycznych, m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez:


  • Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 4 listopada 2013 r. (sygn. ITPP3/443-39l/13/AT),
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 10 kwietnia 2014 r, (sygn. ITPP3/443-19/14/AT),
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 28 marca 2014 r. (sygn. IBPP4/443-665/13/EK).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenie przyszłe jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:


  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy, przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

    - jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Zgodnie zaś z art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Natomiast stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.


Zgodnie natomiast z art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Ponadto stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Na mocy art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%. Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku.

Zgodnie zaś z art. 41 ust. 4 ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%.


Stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej (art. 41 ust. 6 ustawy).


Zgodnie z art. 41 ust. 6a ustawy, dokumentem, o którym mowa w ust. 6, jest w szczególności:


  1. dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;
  2. dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;
  3. zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art. 41 ust. 7 ustawy).


Stosownie do art. 41 ust. 8 ustawy, przepis ust. 7 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.

Natomiast, na podstawie art. 41 ust. 9 ustawy, otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym niż określony w ust. 6 i 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Zgodnie zaś z art. 41 ust. 9a ustawy, jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument, o którym mowa w ust. 6. Przepisy ust. 7, 9 i 11 stosuje się odpowiednio.

Przepis ust. 9a stosuje się również, jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż określony w ust. 9a, pod warunkiem że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów (art. 41 ust. 9b ustawy).

Powyższe oznacza, że w przypadku otrzymania zaliczki zastosowanie dla czynności eksportu towarów 0% stawki podatku będzie możliwe, jeśli wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał taką zapłatę. Warunek wywozu będzie spełniony, jeśli podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej w terminie określonym w art. 41 ust. 6 i 7 ustawy, tj. co do zasady przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin, w jakim miał nastąpić wywóz towarów. Niespełnienie tego warunku spowoduje obowiązek zastosowania stawki właściwej dla danego towaru w kraju. Po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym podatnik będzie mógł dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał ten dokument.

Wyjątkiem od powyższego jest norma wynikająca z art. 41 ust. 9b ustawy, która przewiduje możliwość przedłużenia okresu zastosowania stawki podatku w wysokości 0% do otrzymanych zaliczek. Mianowicie w sytuacji gdy wywóz towarów następuje w okresie dłuższym niż dwa miesiące od otrzymania zaliczki, a jest to uzasadnione specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów, brak jest konieczności korekty deklaracji w której wykazano zaliczkę ze stawką w wysokości 0% aż do momentu złożenia deklaracji podatkowej za okres w którym nastąpi wywóz towarów poza Wspólnotę.


W kontekście powyższego zauważyć należy, że o możliwości zastosowania normy art. 41 ust. 9b ustawy decydować będą każdorazowo obiektywne przesłanki. O faktycznym przedmiocie czynności przesądzać będzie zakres oraz specyfika tych czynności oraz treść umów (warunków dostawy) zawartych każdorazowo przez podatnika i jego kontrahenta (kontrahentów).

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika że Wnioskodawca jest producentem sprężarek. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawiera transakcje dostawy agregatów sprężających do krajów poza terytorium Unii Europejskiej. Agregat sprężający jest urządzeniem składającym się z podzespołów i prefabrykatów, w tym: kompresora, silnika, sprzęgła, elementów okołosprężarkowych, rurociągów i innych elementów montażowych. Po zakończeniu procesu produkcji odbywa się odbiór techniczny gotowych agregatów przez klienta, po którym następuje częściowy demontaż urządzeń dla potrzeb transportu, zakonserwowanie, zapakowanie i przygotowanie do wysyłki transportem samochodowym, kolejowym lub morskim.

Elementy wykorzystywane do produkcji agregatów nabywane są od kontrahentów ze Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów Unii Europejskiej. Produkcja odbywa się w Polsce, a z uwagi na użycie komponentów nabytych od dostawców ze Stanów Zjednoczonych, jest ona realizowana w ramach procedury celnej uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń. Ze względu na złożoną budowę ostatecznego urządzenia, cykl produkcji agregatu sprężającego trwa standardowo około czterech miesięcy, ale czas ten w indywidualnych przypadkach może się wydłużyć. Warunki dostawy wskazane w umowie zawartej z nabywcą określają termin wywozu agregatów (dostawy agregatów do nabywcy). Spółka otrzymuje dokument wydany przez urząd celny potwierdzający wywóz agregatów poza obszar celny Unii Europejskiej.


W trakcie procesu produkcyjnego Spółka otrzymuje od nabywcy zaliczki na poczet realizacji zamówienia. Z uwagi na wysoki koszt produkcji agregatów zaliczki często pokrywają 100% ich ceny.


Wątpliwości Wnioskodawcy w związku z tak przedstawionym opisem sprawy dotyczą opodatkowania otrzymanych zaliczek stawką 0% w związku z wywozem poza terytorium Unii Europejskiej agregatów sprężających.


Po analizie przedstawionych okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że możliwe jest zastosowanie stawki 0% w eksporcie towarów w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę zaliczki, pod warunkiem że wywóz towarów, co do zasady, nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym Wnioskodawca otrzyma taką zapłatę. Warunek wywozu będzie spełniony, jeżeli Wnioskodawca otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej w terminie określonym w art. 41 ust. 6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. co do zasady przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin, w jakim miał nastąpić wywóz towarów. Natomiast w sytuacji, gdy wywóz nastąpi w terminie późniejszym, ale – na co wskazują okoliczności sprawy – uzasadnione to będzie specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których zawarty będzie termin wywozu towarów, zastosowanie znajdzie norma art. 41 ust. 9b ustawy. W tej sytuacji Wnioskodawca winien posiadać wskazywany we wniosku dokument, o którym mowa w art. 41 ust. 6a ustawy, potwierdzający wywóz towarów poza terytorium UE przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpi wywóz towarów (zgodnie z warunkami dostawy) – art. 41 ust. 9b w powiązaniu z art. 41 ust. 9a oraz art. 41 ust. 6 w zw. z art. 41 ust. 6a ustawy. Należy przy tym uwzględnić ewentualność zastosowania art. 41 ust. 7, 9 i 11 ustawy. W konsekwencji w niniejszej sprawie Wnioskodawca ma prawo do zastosowania 0% podatku dla otrzymanej zaliczki w związku z eksportem towarów po upływie 2 miesięcy od chwili otrzymanej zaliczki z uwagi na specyfikę realizacji dostawy, w sytuacji gdy Spółka otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium UE. Tym samym w przypadku eksportu towarów zastosowanie stawki w wysokości 0% dla otrzymanej całości lub części zapłaty jest możliwe w przypadku spełnienia wskazanych wyżej warunków.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. 2012, poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj