Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-160/14/TJ
z 15 października 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2014 r. (data wpływu 15 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania odpłatnego zniesienia współwłasności –jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania odpłatnego zniesienia współwłasności.


We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni jest jednym z trzech wspólników spółki cywilnej. Spółka cywilna nie prowadziła i nie prowadzi działalności. Jedynym celem jej założenia było nabycie nieruchomości w drodze licytacji komorniczej, prowadzonej przez komornika sądowego pod nadzorem sądu. Przedmiotem licytacji było 18 działek niezabudowanego gruntu. Na początku egzekucji stanowiły one jedną działkę będącą własnością trzech dłużników. W toku postepowania egzekucyjnego dłużnicy podzielili geodezyjnie jedną działkę na 18 działek, a następnie wyodrębnili je do nowych ksiąg wieczystych, a co za tym idzie licytacja dotyczyła już 18 działek (udziałów w tych działkach, gdyż udział każdego z trzech dłużników był licytowany odrębnie), z których każda ma księgę wieczystą. Jedna z tych działek została wydzielona w taki sposób, że stanowi tzw. działkę drogową, tj. działkę stanowiącą drogę wewnętrzną prowadzącą do pozostałych 17 działek. W ramach spółki cywilnej wkłady zostały wniesione w ten sposób, że Wnioskodawczyni wniosła wkład odpowiadający wartości 1/2 w całym majątku spółki cywilnej (wspólników spółki cywilnej), a pozostali dwaj wspólnicy wkłady odpowiadające wartości 1/4. Z wniesionych wkładów gotówkowych wspólnicy nabyli prawo własności ww. działek i obecnie do każdej z 18 ksiąg wieczystych wpisani są jako współwłaściciele nieruchomości w ramach spółki cywilnej. Obecnie wspólnicy, w tym Wnioskodawczyni, mają zamiar rozwiązać spółkę cywilną i podzielić majątek spółki (wspólny majątek wspólników) poprzez fizyczny podział nieruchomości (za wyjątkiem tzw. działki drogowej, która w dalszym ciągu pozostanie przedmiotem współwłasności, ale w częściach ułamkowych, a nie w ramach tzw. wspólności łącznej dotychczasowych wspólników spółki cywilnej). 17 działek zostanie zatem podzielonych pomiędzy trzech dotychczasowych wspólników tak, aby każdemu z nich przypadły działki, które będą stanowiły jego wyłączną własność. Wnioskodawczyni ma otrzymać 8 działek, drugi ze wspólników 5 działek, a trzeci 4. Ponieważ wielkość, a co za tym idzie także wartość działek jest różna, 8 działek, które otrzyma Wnioskodawczyni w ramach podziału majątku spółki cywilnej po jej rozwiązaniu, nie będzie odpowiadać wielkości wniesionego przez Nią wkładu, tzn. ich wartość będzie niższa niż wartość wkładów wniesionych do spółki. W związku z tym Wnioskodawczyni od pozostałych dwóch wspólników otrzyma spłatę tak, aby wartość działek i otrzymanych spłat odpowiadała Jej udziałowi w majątku wspólnym, tj. 1/2 jego wartości.


Wobec powyższego opisu zadano następujące pytanie:


Czy w opisanej sytuacji podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% powinien być zapłacony przez wszystkich wspólników (w tym Wnioskodawczynię) czy też wyłącznie przez wspólników, którzy w wyniku fizycznego podziału majątku spółki cywilnej otrzymają działki o wartości przekraczającej ich wkład (udział), a tym samym zobowiązani będą do spłat na rzecz Wnioskodawczyni?


Zdaniem Wnioskodawczyni, dzieląc majątek spółki cywilnej poprzez zniesienie współwłasności 17 działek gruntu wyodrębnionych do osobnych ksiąg wieczystych i przyznanie poszczególnych działek na wyłączną własność określonym wspólnikom oraz jednoczesne dokonanie zmiany udziałów w tzw. działce drogowej tak, aby udziały te odpowiadały proporcjonalnie wielkości działek, które przypadną poszczególnym wspólnikom oraz nakładając na tych wspólników, którzy otrzymają w ten sposób majątek, którego wartość przekracza wartość wkładów wniesionych i udziałów przypadających na nich w spółce, obowiązek spłaty na rzecz jednego ze wspólników (którym jest Wnioskodawczyni), podatek od czynności cywilnoprawnych powinien być zapłacony od kwoty spłat przez tych wspólników, którzy tej spłaty dokonują. Kwota spłat przypadająca Wnioskodawczyni, a należna od dwóch pozostałych wspólników, będzie bowiem odpowiadała nadwyżce jaką otrzyma każdy z tych wspólników w postaci działek w stosunku do wniesionego do spółki wkładu i przypadającego udziału w spółce.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat.

Jak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a stosownie do art. 4 pkt 5 przy umowie o dział spadku lub o zniesienie współwłasności ciąży on na podmiocie nabywającym rzeczy lub prawa majątkowe ponad udział w spadku lub we współwłasności.

Podstawa opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych określona została w art. 6 ust. 1 ustawy. Zgodnie z pkt 5 tego przepisu przy umowie o zniesienie współwłasności lub o dział spadku stanowi ją wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału we współwłasności lub spadku.

Stosownie natomiast do art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. a) od umów zamiany, dożywocia, o dział spadku, o zniesienie współwłasności oraz darowizny przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym stawka podatku wynosi 2 %.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni wraz z dwiema innymi osobami zawarła umowę spółki cywilnej w celu nabycia nieruchomości na licytacji komorniczej. Udział Wnioskodawczyni w spółce wynosi 1/2, natomiast dwóch pozostałych wspólników po 1/4. Przedmiotem licytacji było 18 działek gruntu wpisanych do osobnych ksiąg wieczystych, a powstałych z 1 nieruchomości. Obecnie wspólnicy spółki cywilnej zamierzają rozwiązać spółkę i podzielić majątek spółki poprzez fizycznych podział nabytych nieruchomości (poza działką stanowiącą drogę dojazdową, która w dalszym ciągu stanowić będzie przedmiot współwłasności). Na skutek podziału Wnioskodawczyni otrzyma 8 działek, jeden ze wspólników 5, a drugi 4. Wartość działek otrzymanych przez Wnioskodawczynię będzie niższa od wartości Jej udziału w spółce, w związku z czym pozostali wspólnicy zobowiązani będą do dokonania spłat na Jej rzecz tak, aby wartość działek otrzymanych działek i spłat odpowiadała wartości udziału Wnioskodawczyni.

W związku z tak przedstawionym opisem stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie, w związku z odpłatnym zniesieniem współwłasności, dojdzie do dokonania czynności cywilnoprawnej, co do zasady powodującej powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednakże wskazać należy, że podmiotami zobowiązanymi do zapłaty tego podatku będą wspólnicy dokonujący spłat w związku z nabyciem na wyłączną własność działek gruntu o wartości przekraczającej wartość ich udziałów w majątku wspólnym. Oznacza to, że Wnioskodawczyni na skutek opisanej czynności nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj