Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-402/14/MD
z 15 października 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2014 r. (data wpływu 22 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur, na których widnieje tylko skrócona nazwa nabywcy, bez konieczności wystawiana not korygujących z tego tytułu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur, na których widnieje tylko skrócona nazwa nabywcy, bez konieczności wystawiana not korygujących z tego tytułu.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Pełna nazwa Spółki według KRS brzmi „E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa” (dalej jako „Spółka”), a nazwa skrócona brzmi „E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K.”. Spółka prowadzi działalność w formie spółki osobowej prawa handlowego spółka komandytowa, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z art. 104 § 3 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030), jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, której w tym wypadku nazwa brzmi „E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”.

Ze względu na długą firmę (nazwę) nie wszyscy kontrahenci współpracujący ze Spółką, a także instytucje państwowe (w tym ZUS) mają możliwość w wykorzystywanych przez siebie programach komputerowych taką firmę zamieścić (pole na wpisanie firmy jest ograniczone pewną ilością znaków) i wówczas stosują ogólnie przyjęty w obrocie skrót „sp. z o. o.”. Skrócona nazwa Spółki jest umieszczana m.in. na fakturach wystawionych przez jej kontrahentów dokumentujących nabycie przez Spółkę towarów i usług związanych z wykonywanymi przez nią czynnościami opodatkowanymi. Art. 106a ust. 1 pkt 3 znowelizowanej ustawy o VAT obowiązującej od 1 stycznia 2014 r. określa, że faktury wystawione od dnia 1 stycznia 2014 r. powinny obowiązkowo zawierać „imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy”. Spółka, jako uprawniona do korzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez jej kontrahentów zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. „E. sp. z o.o. Sp. K.” korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez jej kontrahentów zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. „E. sp. z o.o. Sp. K.”.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy Spółka korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez jej kontrahentów zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. „E. sp. z o.o. Sp. K.”, nie będąc jednocześnie zobowiązaną do wystawiania not korygujących tych faktur?
  2. Czy w związku z faktem, że w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2 oraz w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, została podana zgodnie ze statutem inna nazwa skrócona Spółki, tj. „E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K.”, Spółka może korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez jej kontrahentów zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. „E. sp. z o.o. Sp. K.”, nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wstawiania not korygujących tych faktur.


Zdaniem Spółki, może ona korzystać w obrocie gospodarczym z nazwy skróconej spółki komandytowej w ten sposób, że używa skróconej nazwy, tj. „E. sp. z o.o. Sp. K.”, a w związku z tym przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez jej kontrahentów zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. „E. sp. z o.o. Sp. K.”, nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania not korygujących tych faktur.

Podanie nazwy skróconej Spółki na fakturze nie pozbawia Spółki prawa do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury, jeżeli tylko zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług i odzwierciedlają rzeczywiste transakcje handlowe.

W art. 88 ustawy o VAT, ustawodawca wskazał zamknięty katalog przypadków, w których faktury nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Brak prawa do odliczenia VAT dotyczy tylko tych pozycji i tych czynności wskazanych w fakturze VAT, które zostały uznane za nieprawidłowe, czyli w których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością lub stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane, wreszcie są czynnościami pozornymi.

Spółka zauważyła, że pozostałe dane ujawniane na fakturach, tj. NIP oraz adres Spółki są tożsame z NIP i jej adresem, a użycie na fakturach nazwy skróconej Spółki niezgłoszonej w zgłoszeniu rejestracyjnym oraz w zgłoszeniu identyfikacyjnym jest błędem czysto technicznym, który mając na uwadze zasadę neutralności podatku VAT, nie powinien skutkować odebraniem Spółce prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez jej kontrahentów.

Zbieżne stanowisko ze stanowiskiem Spółki zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 24 lutego 2014 r. nr IPTPP1/443-913/13-3/MW twierdząc, że: „W przypadku, gdy otrzymane faktury zakupu będą zawierały dane zainteresowanego umożliwiające jego identyfikację, przy czym w nazwie odbiorcy faktury zastosowany zostanie ogólnie przyjęty skrót sp. z o.o., zamiast Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli zakupy te będą miały związek z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi oraz nie zaistnieją przesłanki negatywne, określone w art. 88 ustawy. Faktury te będą stanowiły podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z nich wynikający, pomimo iż w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2 oraz w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R została podana zgodnie ze statutem inna nazwa skrócona Spółki, tj. „K. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawa Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.) . Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj