Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/436-202/14/MCZ
z 18 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 czerwca 2014 r. (data wpływu do Biura – 18 czerwca 2014 r), uzupełnionym 1 września 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku ze zniesieniem współwłasności nieruchomości nabytej w spadku po matce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku ze zniesieniem współwłasności nieruchomości nabytej w spadku po matce.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z 25 sierpnia 2014 r. znak: IBPB II/2/415-584/14/MMa i znak: IBPB II/1/436-202/14/MCZ wezwano o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono 1 września 2014 r. W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca stwierdził m.in., że przedmiotem wniosku jest zagadnienie z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia 28 grudnia 2010 r. zmarła matka Wnioskodawcy. W spadku po matce Wnioskodawca odziedziczył 1/8 część spadku. Jego siostra również nabyła 1/8 część spadku po matce. Ojciec i brat Wnioskodawcy zrzekli się swojej części spadku na rzecz siostry Wnioskodawcy. Siostra wystąpiła do sądu o zniesienie współwłasności nieruchomości i zasądzenie spłaty na rzecz Wnioskodawcy.

Sprawa o zniesienie współwłasności odbyła się w lutym 2013 r.

Spłata została dokonana w czerwcu 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie skutki podatkowe dla Wnioskodawcy spowoduje otrzymanie spłaty w związku ze zniesieniem współwłasności nieruchomości nabytej w spadku po matce?

Zdaniem Wnioskodawcy, spłata otrzymana od siostry w związku ze zniesieniem współwłasności nieruchomości nabytej w spadku po matce nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż otrzymana spłata nie przekracza wartości rynkowej nabytego przez Wnioskodawcę udziału we współwłasności opisanej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat.

Stosownie do pkt 3 tego przepisu podatkowi podlegają także orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy stanowi, że przepisy ustawy o czynnościach cywilnoprawnych stosuje się odpowiednio do przedmiotów opodatkowania określonych w ust. 1 pkt 2 i 3 (tj. do zmian umów i orzeczeń sądów).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu, doręczenia wyroku sądu polubownego lub zawarcia ugody – od przedmiotów opodatkowania określonych w art. 1 ust. 1 pkt 3.

W myśl art. 4 pkt 5 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie o zniesienie współwłasności ciąży na podmiocie nabywającym rzeczy lub prawa majątkowe ponad udział w spadku lub we współwłasności.

Z treści wniosku i jego uzupełnienia wynika, że 28 grudnia 2010 r. zmarła matka Wnioskodawcy. W spadku po matce Wnioskodawca odziedziczył 1/8 część spadku. Jego siostra również nabyła 1/8 część spadku po matce. Ojciec i brat Wnioskodawcy zrzekli się swojej części spadku na rzecz siostry Wnioskodawcy. Siostra wystąpiła do sądu o zniesienie współwłasności nieruchomości i zasądzenie spłaty na rzecz Wnioskodawcy. Sprawa o zniesienie współwłasności odbyła się w lutym 2013 r. Spłata została dokonana w czerwcu 2013 r.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że spłata zasądzona przez sąd na rozprawie o zniesienie współwłasności nieruchomości nabytej w spadku, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednakże obowiązek podatkowy, zgodnie z treścią art. 4 pkt 5 ww. ustawy, ciąży na podmiocie nabywającym rzecz ponad udział w spadku lub we współwłasności.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż podmiotem nabywającym rzecz (nieruchomość) ponad udział w spadku jest siostra Wnioskodawcy, która w związku z tym dokonała na rzecz Wnioskodawcy spłaty.

Zatem – mając na uwadze zapis art. 4 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z otrzymaniem spłaty od siostry.

Stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj