Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-344/14-2/JSK
z 28 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2014 r. (data wpływu 28 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia: czy udostępnienie konta bankowego wraz z dokonaniem z niego przelewów na zlecenie Szkoły powinno być traktowane jako nieodpłatne świadczenie usług niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy bez znaczenia dla Wnioskodawcy jest wartość obrotów dokonanych na udostępnionym koncie bankowym od strony podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia: czy udostępnienie konta bankowego wraz z dokonaniem z niego przelewów na zlecenie Szkoły powinno być traktowane jako nieodpłatne świadczenie usług niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy bez znaczenia dla Wnioskodawcy jest wartość obrotów dokonanych na udostępnionym koncie bankowym od strony podatku od towarów i usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Stowarzyszenie (dalej: Wnioskodawca, Zainteresowany, Stowarzyszenie) powstało w roku 2011 i zostało zarejestrowane w KRS w dniu 28 grudnia 2011 r. Powstało ono z myślą o uczniach Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi (dalej: Szkoła), szczególnie tych z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Założycielami i członkami Stowarzyszenia są przede wszystkim nauczyciele i absolwenci wspomnianej szkoły oraz rodzice uczniów.


Ze względu na ograniczone możliwości Szkoły w pozyskiwaniu i udzielaniu pomocy materialnej dzieciom niepełnosprawnym, zagrożonym niedostosowaniem społecznym, a także dzieciom zdolnym, powstało Stowarzyszenie, które ma wspierać działania Szkoły.


Wnioskodawca ma na celu przede wszystkim wspieranie dzieci i młodzieży z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz zdolnych uczniów w ich rozwoju.

Jedną z tradycji Szkoły są coroczne wyjazdy na Zieloną Szkołę, które trwają nieprzerwanie od ponad 15 lat. Jest to ogromne przedsięwzięcie, w którym uczestniczy zawsze ok. 300 uczniów Szkoły wraz z opiekunami – nauczycielami tejże placówki (jednocześnie założycielami Stowarzyszenia).


Ze względu na zmiany, jakie miały miejsce w Szkole, dotyczące m.in. przejęcia księgowości przez jednostkę sfery budżetowej, pojawił się problem rozliczeniowo-księgowy Zielonej Szkoły.

W roku 2012 Szkoła zwróciła się do Stowarzyszenia z prośbą o możliwość skorzystania z konta bankowego należącego do Wnioskodawcy, na które przelewane byłyby wpłaty od rodziców uczniów jadących na Zieloną Szkołę i z niego też robione byłyby przelewy dla wykonawców zleceń. Nadal Szkoła byłaby organizatorem i jednostką decydującą i odpowiedzialną za wyjazd, a Stowarzyszenie byłoby jedynie administratorem konta bez możliwości wpływu na decyzje dotyczące wyjazdu. Wszelka korespondencja odbywała się pomiędzy rodzicami wyjeżdżających uczniów a Szkołą jako organizatorem wyjazdu.

Stowarzyszenie wyraziło zgodę i utworzyło w banku specjalne subkonto, na które w roku szkolnym 2012/2013 po raz pierwszy rodzice uczniów mieli możliwość wpłat pieniędzy, które zostały w całości wydatkowane na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem na Zieloną Szkołę.

Szkoła nie ma możliwości założenia specjalnego konta bankowego, na które rodzice uczniów mogliby wpłacać pieniądze na sfinansowanie Zielonej Szkoły, ponieważ cała księgowość prowadzona jest przez odpowiednie jednostki w Gminie .Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom Szkoły, jako instytucji, przy której znajduje się Wnioskodawca i dla której Stowarzyszenie powstało, została wyrażona zgoda na skorzystanie z subkonta bankowego należącego do Zainteresowanego.

Stowarzyszenie w celach statutowych wpisane ma m.in. (...) „pobudzanie środowiska lokalnego do działania na rzecz współpracy ze szkołą i wspierania realizacji jej zadań edukacyjnych i wychowawczych, (...) stwarzanie możliwości wszechstronnego rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością”.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że wszelkie wpływy odbyły się wyłącznie na konto bankowe i nie miała miejsca żadna wpłata w formie gotówkowej.

Kwota wpłat na wyodrębnione konto bankowe Zielonej Szkoły przekroczyła wartość 150.000,00 zł w proporcji do okresu prowadzonej działalności.

Stowarzyszenie wyraziło zgodę, aby wszelkie faktury/rachunki zostały wystawione na Wnioskodawcę w celu możliwości zapłaty. Zainteresowany nie posiada wpisu do ewidencji, o której mowa w ustawie o systemie oświaty.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy udostępnienie konta bankowego wraz z dokonaniem z niego przelewów na zlecenie Szkoły do konkretnych kontrahentów na podstawie wystawionych faktur powinno być traktowane jako nieodpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT?
  2. Czy bez znaczenia dla Wnioskodawcy jest wartość obrotów dokonanych na udostępnionym koncie bankowym od strony podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, w celu prawidłowego funkcjonowania Szkoły Stowarzyszenie zobowiązane jest do udzielenia jej wszelkiej niezbędnej pomocy w realizacji zadań dotyczących stworzenia możliwości wszechstronnego rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością zgodnie ze swoimi celami statutowymi.

Jedną z form takiej pomocy jest nieodpłatne udostępnienie konta bankowego na rzecz Szkoły.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że wykonywane usługi w zakresie wyjazdu na Zieloną Szkołę można traktować jako usługi świadczone przez jednostkę objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054).


Usługa wykonywana jest i świadczona przez Szkołę, która jest jednostką objętą systemem oświaty. Szkoła jest placówką oświatową prowadzoną przez jednostkę samorządu terytorialnego – Gminę. Nadzór pedagogiczny nad Szkołą pełni Kurator Oświaty.

W sprawach dotyczących wyjazdu na Zieloną Szkołę decyzje podejmuje wyłącznie Szkoła jako świadcząca usługę – decyduje o kwotach wpłat od rodziców, miejscu i datach wyjazdu czy też zakresie działań, jakie zostaną na miejscu przeprowadzone. Szkoła odpowiada za organizację i przebieg wyjazdu. Osobami prowadzącymi zajęcia są nauczyciele zatrudnieni w Szkole.

Została sporządzona umowa pomiędzy Szkołą a Stowarzyszeniem jako administratorem konta, gdzie wprost odpowiedzialność za wyjazd spoczywa po stronie Szkoły. Stowarzyszenie nie pobiera żadnych opłat z tytułu udostępnienia konta oraz nie osiąga z tego tytułu żadnych dochodów. O ewentualnej nadwyżce przychodów nad kosztami (która nie była celem na etapie kalkulacji kosztów przez Szkołę) decyduje wyłącznie Szkoła.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcji udostępnienia konta bankowego nie można traktować jako dostawy towarów. Szkoła nie ma możliwości rozporządzania kontem jak właściciel. Wpłaty dotyczą wyłącznie wyjazdu na Zieloną Szkołę, w określonym czasie wpłaty mogą być dokonywane i w określonym czasie muszą być wydane. Decyzje i kontrole sprawuje nad kontem cały czas Stowarzyszenie.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zgodnie z powyższym przepisem opodatkowaniu podlegać powinno, jako nieodpłatne świadczenie usług, użycie towarów, które stanowią własność podatnika, do celów innych niż działalność gospodarcza/statutowa, jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabywaniu towarów.

Udostępnienie konta bankowego jest dla Stowarzyszenia celem statutowym w postaci stworzenia możliwości dla dzieci i młodzieży wyjazdu na Zieloną Szkołę. Jeżeli Stowarzyszenie nie stworzy takiej szansy – wyjazdy nie będą się mogły odbywać, gdyż Szkoła nie ma możliwości rozliczenia takiego wyjazdu na koncie bankowym Szkoły.

W związku z powyższym Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że nieodpłatne udostępnienie na rzecz Szkoły konta w ramach działalności statutowej, stanowi nieodpłatne świadczenie usług niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bez znaczenia jest w tym wypadku wysokość dokonanych wpłat dla Stowarzyszenia, gdyż usługa świadczona jest przez jednostkę objętą system oświaty korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy – przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się – w myśl art. 8 ust. 1 ustawy – każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę, w rozumieniu przepisów ustawy.

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie niebędące dostawą towarów. Z powyższego jednoznacznie wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Na mocy art. 7 ust. 2 ustawy – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2013 r., przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy – w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r. – przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z kolei stosownie do treści art. 8 ust. 2 ustawy – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2013 r., za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy – w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r. – za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie towarów stanowi dostawę tylko wtedy, gdy powoduje przeniesienie prawa do rozporządzania wydanymi towarami jak właściciel. W analizowanej sprawie nie można mówić o przeniesieniu prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a tym samym o dostawie towarów. W konsekwencji wykorzystanie towarów w pewnej części także do zdarzeń spoza zakresu ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi dostawy, o której mowa w art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Z kolei, by uznać dane świadczenie za opodatkowane podatkiem VAT musi ono być odpłatne w myśl art. 8 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, bądź też nieodpłatne, ale spełniające warunki wynikające z art. 8 ust. 2 ustawy. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie podlega opodatkowaniu, w świetle art. 8 ust. 2 ustawy, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia.

Zatem opodatkowaniu podlegać powinno, jako odpłatne świadczenie usług, użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza (w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników), jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Tylko łączne zaistnienie ww. przesłanek umożliwia zastosowanie fikcji prawnej i objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie. Jeśli jeden z tych warunków nie jest spełniony Wnioskodawca nie powinien opodatkowywać takiego nieodpłatnego świadczenia usług.

Zauważyć należy, że dla ustalenia, czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.

Ponadto wskazać należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w pkt 1) na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało, czy też nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają zatem wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Podkreślić należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatnie świadczenie usług na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało, czy tez nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

W świetle postanowień art. 15 ust. 1 ustawy – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2013 r. – działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r., działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Nie każda zatem czynność dokonana przez podmiot będący podatnikiem, będzie podlegać opodatkowaniu. Status bycia podatnikiem podatku od towarów i usług nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. Zatem za działalność rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług, należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki.

Z opisu sprawy wynika, że Stowarzyszenie powstało w roku 2011 i zostało zarejestrowane w KRS w dniu 28 grudnia 2011 r. Powstało ono z myślą o uczniach Szkoły, szczególnie tych z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Założycielami i członkami Stowarzyszenia są przede wszystkim nauczyciele i absolwenci wspomnianej szkoły oraz rodzice uczniów.

Ze względu na ograniczone możliwości Szkoły w pozyskiwaniu i udzielaniu pomocy materialnej dzieciom niepełnosprawnym, zagrożonym niedostosowaniem społecznym, a także dzieciom zdolnym, powstało Stowarzyszenie, które ma wspierać działania Szkoły.

Wnioskodawca ma na celu przede wszystkim wspieranie dzieci i młodzieży z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz zdolnych uczniów w ich rozwoju.

Jedną z tradycji Szkoły są coroczne wyjazdy na Zieloną Szkołę, które trwają nieprzerwanie od ponad 15 lat. Jest to ogromne przedsięwzięcie, w którym uczestniczy zawsze ok. 300 uczniów Szkoły wraz z opiekunami – nauczycielami tejże placówki (jednocześnie założycielami Stowarzyszenia).

Ze względu na zmiany, jakie miały miejsce w Szkole, dotyczące m.in. przejęcia księgowości przez jednostkę sfery budżetowej, pojawił się problem rozliczeniowo-księgowy Zielonej Szkoły.

W roku 2012 Szkoła zwróciła się do Stowarzyszenia z prośbą o możliwość skorzystania z konta bankowego należącego do Wnioskodawcy, na które przelewane byłyby wpłaty od rodziców uczniów jadących na Zieloną Szkołę i z niego też robione byłyby przelewy dla wykonawców zleceń. Nadal Szkoła byłaby organizatorem i jednostką decydującą i odpowiedzialną za wyjazd, a Stowarzyszenie byłoby jedynie administratorem konta bez możliwości wpływu na decyzje dotyczące wyjazdu. Wszelka korespondencja odbywała się pomiędzy rodzicami wyjeżdżających uczniów a Szkołą jako organizatorem wyjazdu.

Stowarzyszenie wyraziło zgodę i utworzyło w banku specjalne subkonto, na które w roku szkolnym 2012/2013 po raz pierwszy rodzice uczniów mieli możliwość wpłat pieniędzy, które zostały w całości wydatkowane na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem na Zieloną Szkołę.

Szkoła nie ma możliwości założenia specjalnego konta bankowego, na które rodzice uczniów mogliby wpłacać pieniądze na sfinansowanie Zielonej Szkoły, ponieważ cała księgowość prowadzona jest przez odpowiednie jednostki w Gminie. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom Szkoły, jako instytucji, przy której znajduje się Wnioskodawca i dla której Stowarzyszenie powstało, została wyrażona zgoda na skorzystanie z subkonta bankowego należącego do Zainteresowanego.

Stowarzyszenie w celach statutowych wpisane ma m.in. (...) „pobudzanie środowiska lokalnego do działania na rzecz współpracy ze szkołą i wspierania realizacji jej zadań edukacyjnych i wychowawczych, (...) stwarzanie możliwości wszechstronnego rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością”.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że wszelkie wpływy odbyły się wyłącznie na konto bankowe i nie miała miejsca żadna wpłata w formie gotówkowej.

Kwota wpłat na wyodrębnione konto bankowe Zielonej Szkoły przekroczyła wartość 150.000,00 zł w proporcji do okresu prowadzonej działalności.

Stowarzyszenie wyraziło zgodę, aby wszelkie faktury/rachunki zostały wystawione na Wnioskodawcę w celu możliwości zapłaty. Zainteresowany nie posiada wpisu do ewidencji, o której mowa w ustawie o systemie oświaty.

W związku z przedstawionym opisem sprawy wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii: czy udostępnienie konta bankowego wraz z dokonaniem z niego przelewów na zlecenie Szkoły powinno być traktowane jako nieodpłatne świadczenie usług niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy bez znaczenia dla Wnioskodawcy jest wartość obrotów dokonanych na udostępnionym koncie bankowym od strony podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze treść przywołanych powyżej przepisów należy wskazać, że za usługę należy uznać każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów. Nie oznacza to jednak, że każdy przepływ środków pieniężnych pomiędzy podmiotami, którego nie da się ściśle przyporządkować do konkretnej transakcji, powinien być potraktowany jako wynagrodzenie za świadczenie usług. Wyklucza to samo rozumienie pojęcia świadczenia. Przepływ środków pieniężnych winien być uznany za wynagrodzenie za świadczenie usług tylko i wyłącznie wówczas, gdyby stanowić będzie wynagrodzenie za świadczone usługi (powstrzymanie się od świadczenia).

Aby dane świadczenie uznać za usługę muszą być spełnione następujące warunki:

  • istnieje związek prawny między stronami, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne;
  • wynagrodzenie otrzymane przez jedną ze stron stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz drugiej;
  • istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy;
  • odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem;
  • istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawioną analizę przepisów prawa podatkowego w kontekście opisu sprawy należy uznać, że utworzenie w banku specjalnego subkonta, na które rodzice uczniów mają możliwość wpłat pieniędzy, które zostają w całości wydatkowane na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem na Zieloną Szkołę, nie spełnia definicji świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT, nie dochodzi bowiem do realizacji świadczenia na rzecz drugiej strony stosunku prawnego. Zatem wyrażenie zgody na skorzystanie z subkonta bankowego należącego do Wnioskodawcy nie stanowi czynności wymienionej w art. 5 ust. 1 ustawy, a w szczególności w art. 8 ust. 2 ustawy.

Analogicznie należy wypowiedzieć się w kwestii przekazania środków pieniężnych na rzecz wykonawców zleceń. Zapewne czynność przekazania środków pieniężnych wykonawcom jest dokonywana w związku z uregulowaniem należności wynikającej z organizacji Zielonej Szkoły, jednak samo przekazanie środków pieniężnych nie stanowi odpłatnego świadczenia przez Wnioskodawcę usług zdefiniowanego w art. 8 ust. 1 ustawy, jak również określonego w art. 8 ust. 2 ustawy, zatem nie stanowi u Zainteresowanego czynności podlegającej opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy.

Podsumowując:

  1. Udostępnienie przez Wnioskodawcę konta bankowego wraz z dokonaniem z niego przelewów na zlecenie Szkoły do konkretnych kontrahentów na podstawie wystawionych faktur nie stanowi świadczenia usług w rozumieniu przepisów ustawy. Zatem czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
  2. W konsekwencji bez znaczenia dla Wnioskodawcy jest wartość obrotów dokonanych na udostępnionym koncie bankowym od strony podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj