Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP4/443-472/14-4/RG
z 30 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2014 r. (data wpływu 27 czerwca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 września 2014 r. (data wpływu 18 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz udziału w gruncie lub prawie wieczystego użytkowania gruntu – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie

  • ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz udziału w gruncie lub prawie wieczystego użytkowania gruntu;
  • ustalenia czy ustanowienie odrębnej własności lokalu jest sprzedażą opodatkowaną;
  • zwolnienia z podatku VAT dla usługi najmu lokalu mieszkalnego.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 15 września 2014 r. (data wpływu 18 września 2014 r.) w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Spółdzielnia Mieszkaniowa zakończyła w roku 2009 inwestycje dotyczącą budowy:

  • budynku mieszkalnego (8 mieszkań) przy ul. … na działkach gruntu własnego,
  • budynku mieszkalnego (27 mieszkań i 11 garaży) przy ul. … na działkach gruntu, którego jest użytkownikiem wieczystym.

Powyższe inwestycje były podjęte w celu ustanowienia odrębnej własności poszczególnych lokali wraz z udziałem w prawie własności gruntu lub w prawie użytkowania wieczystego gruntu.

Wskazania wymaga fakt, że … Spółdzielnia Mieszkaniowa jest podatnikiem czynnym VAT a jej działalność opodatkowana jest związana między innymi z dostawą budynków mieszkalnych i użytkowych.

Mając na uwadze powyższe Spółdzielnia obniżyła kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z kosztem podjętych inwestycji.

Do chwili obecnej nie zostały jednak ustanowione prawa odrębnej własności to jest: do 1 lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. … oraz 4 lokali mieszkalnych i 2 garaży przy ul. ….

… Spółdzielnia Mieszkaniowa w celu zmniejszenia kosztów utrzymania pustostanów postanowiła powyższe lokale wynająć pod warunkiem, iż najemca zobowiązuje się do pokrycia pełnych kosztów budowy lokalu mieszkalnego oraz udziału w gruncie, na którym posadowiony jest przedmiotowy budynek, w sposób następujący:

  1. przed zawarciem umowy Najemca winien wpłacić 20% wymaganego wkładu budowlanego,
  2. pozostałą część wymaganego wkładu budowlanego najemca będzie wpłacał w ratach płatnych z góry do 20-go dnia każdego miesiąca przelewem na konto Wynajmującego,
  3. od dnia wydania przedmiotowego lokalu Najemca będzie obowiązany wpłacać na konto Wynajmującego czynsz najmu wraz z opłatami związanymi z eksploatacją lokalu oraz pozostałą część wkładu budowlanego zgodnie z postanowieniami pkt 2,
  4. z chwilą spłaty pełnego wkładu budowlanego przed datą zawarcia umowy przenoszącej własność lokalu Najemca zobowiązany będzie do spłaty udziału w gruncie.

Budynek mieszkalny przy ul. … został oddany do użytkowania dnia 30 listopada 2009 r.

Budynek mieszkalny przy ul. … został oddany do użytkowania dnia 28 lutego 2010 r

Po oddaniu wyżej wymienionych budynków mieszkalnych do użytkowania lokale, na które nie zostały ustanowione prawa odrębnej własności nie były wykorzystywane (użytkowane, wynajmowane) przez … Spółdzielnię Mieszkaniową i do chwili obecnej nie są zasiedlone.

Spółdzielnia z osobami zainteresowanymi lokalami będzie zawierać umowy najmu w postanowieniach, których znajduje się zapis wskazujący wysokość pełnych kosztów budowy lokalu, który najemca podpisując umowę akceptuje oraz zobowiązuje się w terminie oraz w ratach wskazanych przez Spółdzielnię pokryć te koszty.

Spłata wkładu budowlanego nie będzie przedmiotem odrębnej umowy.

Najemca zobowiązuje się do pokrycia pełnych kosztów budowy lokalu, na ww. zasadach. Najemca jest jednocześnie nabywcą lokalu. Najemca po spłaceniu pełnych kosztów budowy oraz udziału w gruncie, na którym posadowiony jest przedmiotowy budynek ma prawo żądania od Spółdzielni zawarcia z nim umowy o ustanowienie i przeniesienie prawa własności przedmiotowego lokalu w terminie 3 miesięcy od daty dokonania ostatniej wpłaty.

Najemca staje się nabywcą z chwilą podpisania umowy ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu w formie aktu notarialnego.

Przeniesienie prawa do rozporządzania lokalem przez najemcę jako właściciel powstaje z chwilą podpisania umowy przeniesienia prawa własności tego lokalu.

Poszczególne lokale, które będą przedmiotem najmu są wpisane do ewidencji środków trwałych Spółdzielni.

Spółdzielni przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego z tytułu budowy przedmiotowych lokali.

Pierwsze zasiedlenie poszczególnych lokali objętych zakresem nastąpi z chwilą podpisania umowy najmu. Poszczególne lokale (pustostany) nie były przedmiotem najmu, dzierżawy i innych czynności. W poszczególnych lokalach objętych zakresem pytań nie było pierwszego zasiedlenia. Wnioskodawca nie ponosił i nie będzie ponosił wydatków na ulepszenie ww. lokali. Brak ulepszenia.

Usługa najmu będzie prowadzona przez Spółdzielnię na własny rachunek. Najemca z tytułu najmu będzie opłacał czynsz zgodnie z kartą opłat a ponadto spłacał pełne koszty budowy lokalu w ratach i terminach wskazanych przez Spółdzielnię.

Celem najmu poszczególnych lokali będzie cel mieszkaniowy z wyjątkiem dwóch garaży znajdujących się przy ul. ….

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

(we wniosku Nr 1) Kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego (ustanowienia odrębnej własności) oraz z tytułu udziału w gruncie własnym lub w prawie użytkowania wieczystego gruntu?

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego powstanie z chwilą oddania do użytkowania lokalu mieszkalnego, a w części otrzymanego wkładu w chwili jego otrzymania (art. 19a).

Natomiast z chwilą podpisania umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności powstanie obowiązek podatkowy z tytułu udziału w gruncie własnym lub w prawie użytkowania wieczystego gruntu, chyba, że wcześniej zostanie uregulowana część lub całość należności z tego tytułu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 – to w myśl art. 8 ust. 1 ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii – art. 2 pkt 6 ustawy.

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Generalna zasada wynikająca z brzmienia powołanego powyżej art. 19a ust. 1 ustawy, wskazuje, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Zgodnie z tą regulacją podatek stanie się wymagalny w miesiącu dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi i co do zasady zostanie rozliczony za ten okres rozliczeniowy.

Wprowadzenie generalnej zasady, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, oznacza zmianę terminu rozliczenia podatku – co do zasady – jedynie w odniesieniu do przypadków gdy dla sprzedaży dokonywanej pod koniec miesiąca, możliwe było wystawienie faktury w następnym miesiącu (nie później niż 7. dnia od dokonania sprzedaży). Tylko w takiej bowiem sytuacji (tj. jeżeli podatnik wystawi fakturę w miesiącu następnym po miesiącu, w którym miały miejsce czynności opodatkowane) termin rozliczenia podatku zostanie przesunięty o jeden okres rozliczeniowy. W pozostałym zakresie podatek stanie się wymagalny w miesiącu dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi i co do zasady zostanie rozliczony za ten okres rozliczeniowy.

Ponadto, należy wskazać, że regulacja art. 19a ust. 1 jest zgodna z art. 63 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – (Dz.Urz. UE.L. Nr 347, str. 1 ze zm.), który mówi, że zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a VAT staje się wymagalny w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług.

W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę (art. 19a ust. 2 ustawy).

W myśl art. 19a ust. 3 ustawy, usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Przepis ust. 3 – stosownie do art. 19a ust. 4 ustawy – stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, z wyjątkiem dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2.

W oparciu o art. 19a ust. 8 ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Powyższy przepis znajduje odzwierciedlenie w art. 65 Dyrektywy 2006/112/WE, z którego wynika, że w przypadku wpłaty zaliczek przed dostawą towarów lub świadczeniem usług, VAT staje się wymagalny w momencie otrzymania wpłaty i naliczany jest od wartości otrzymanej wpłaty.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego w kontekście wskazanego opisu sprawy stwierdzić należy, że w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 19a ust. 1 ustawy. W ustawie brak jest szczególnego przepisu odnoszącego się do momentu powstania obowiązku podatkowego w tym zakresie.

Oznacza to, że obowiązek podatkowy z tytułu dostawy budynku, budowli lub ich części powstaje z chwilą dokonania dostawy tych towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2004 r., Nr 141, poz. 1492), odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, a także jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ww. ustawy, umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego; do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu może być zawarta albo przez współwłaścicieli nieruchomości, albo przez właściciela nieruchomości i nabywcę lokalu (art. 7 ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z brzmieniem art. 353¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121), strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Z powyższej zasady wynika, że strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, w tym także przepisy prawa podatkowego.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest czynnym, zarejesrtowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

… Spółdzielnia Mieszkaniowa zakończyła w roku 2009 inwestycje dotyczącą budowy:

  • budynku mieszkalnego (8 mieszkań) przy ul. … na działkach gruntu własnego,
  • budynku mieszkalnego (27 mieszkań i 11 garaży) przy ul. … na działkach gruntu, którego jest użytkownikiem wieczystym.

Do chwili obecnej nie zostały ustanowione prawa odrębnej własności do 1 lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. … oraz 4 lokali mieszkalnych i 2 garaży przy ul. …. … Spółdzielnia Mieszkaniowa w celu zmniejszenia kosztów utrzymania pustostanów postanowiła powyższe lokale wynająć pod warunkiem, iż najemca zobowiązuje się do pokrycia pełnych kosztów budowy lokalu mieszkalnego oraz udziału w gruncie, na którym posadowiony jest przedmiotowy budynek, w sposób następujący:

  1. przed zawarciem umowy Najemca winien wpłacić 20% wymaganego wkładu budowlanego,
  2. pozostałą część wymaganego wkładu budowlanego najemca będzie wpłacał w ratach płatnych z góry do 20-go dnia każdego miesiąca przelewem na konto Wynajmującego,
  3. od dnia wydania przedmiotowego lokalu Najemca będzie obowiązany wpłacać na konto Wynajmującego czynsz najmu wraz z opłatami związanymi z eksploatacją lokalu oraz pozostałą część wkładu budowlanego zgodnie z postanowieniami pkt 2,
  4. z chwilą spłaty pełnego wkładu budowlanego przed datą zawarcia umowy przenoszącej własność lokalu Najemca zobowiązany będzie do spłaty udziału w gruncie.

Najemca zobowiązuje się do pokrycia pełnych kosztów budowy lokalu, na ww. zasadach. Najemca jest jednocześnie nabywcą lokalu. Najemca po spłaceniu pełnych kosztów budowy oraz udziału w gruncie, na którym posadowiony jest przedmiotowy budynek ma prawo żądania od Spółdzielni zawarcia z nim umowy o ustanowienie i przeniesienie prawa własności przedmiotowego lokalu w terminie 3 miesięcy od daty dokonania ostatniej wpłaty. Najemca staje się nabywcą z chwilą podpisania umowy ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu w formie aktu notarialnego. Przeniesienie prawa do rozporządzania lokalem przez najemcę jako właściciel powstaje z chwilą podpisania umowy przeniesienia prawa własności tego lokalu. Poszczególne lokale, które będą przedmiotem najmu są wpisane do ewidencji środków trwałych Spółdzielni. Spółdzielni przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego z tytułu budowy przedmiotowych lokali.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Wnioskodawca powziął wątpliwość w kwestii, kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego (ustanowienia odrębnej własności lokalu) oraz z tytułu sprzedaży udziału w gruncie lub w prawie użytkowania wieczystego gruntu.

Odnosząc się do powyższego należy wskazać, że zgodnie z definicją zawartą w art. 7 ust. 1 ustawy, istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W celu przedstawienia właściwego rozumienia pojęcia „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” należy zaznaczyć, że dotyczy ono tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Należy przy tym uznać, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności, zatem zwrotu „prawo do rozporządzania jak właściciel” nie można interpretować jako „prawa własności”. Idąc dalej należy wskazać, że czynności przejścia własności ekonomicznej nie musi towarzyszyć przejście własności w sensie prawnym, bowiem „dostawa towarów” nie ogranicza się wyłącznie do zbycia prawa własności rzeczy.

Jednocześnie należy podkreślić, że dla celów powstania obowiązku podatkowego dokonanie czynności następuje z chwilą faktycznego jej dokonania, za wyjątkiem przypadków w których przepisy ustawy określają wprost ten moment. W konsekwencji postanowienia umów cywilnoprawnych o uznaniu dostawy towarów za dokonaną pozostają bez znaczenia dla celów powstania obowiązku podatkowego, mogą pełnić jedynie funkcję pomocniczą w przypadku zaistnienia wątpliwości.

W tym miejscu zauważyć należy, iż z wydaniem towaru przez dostawcę łączy się istotny skutek dokonania sprzedaży towarów, polegający m.in. na przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Chwilą decydującą o przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru jest - co do zasady - wydanie towaru. Dokonanie dostawy, o którym mowa w art. 19a ust. 1 ustawy oznacza zatem faktyczne zrealizowanie dostawy.

Zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi rodzi powstanie obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania zapłaty (lub jej części) oraz w odniesieniu do jej wysokości. Zapłatą będzie w szczególności: przedpłata, zaliczka, zadatek, rata, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu.

Jak wskazał Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego postanowił lokale będące przedmiotem wniosku wynająć pod warunkiem, iż najemca zobowiązuje się do pokrycia pełnych kosztów budowy lokalu mieszkalnego oraz udziału w gruncie, na którym posadowiony jest przedmiotowy budynek. Najemca staje się nabywcą z chwilą podpisania umowy ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu w formie aktu notarialnego. Przeniesienie prawa do rozporządzania lokalem przez najemcę jak właściciel powstaje z chwilą podpisania umowy przeniesienia prawa własności tego lokalu. Przed zawarciem umowy Najemca winien wpłacić 20% wymaganego wkładu budowlanego, pozostałą część wymaganego wkładu budowlanego najemca będzie wpłacał w ratach płatnych z góry do 20-go dnia każdego miesiąca przelewem na konto Wynajmującego.

Zatem, biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że obowiązek podatkowy w stosunku do tych transakcji będzie powstawał z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Zazwyczaj będzie miało to miejsce w chwili podpisania aktu notarialnego. Jeżeli jednak przed podpisaniem tego aktu będzie miało miejsce wydanie tych budynków, budowli lub ich części obowiązek podatkowy powstanie z tym dniem. Natomiast jeśli przed dokonaniem dostawy zostanie uiszczona całość lub część należnej zapłaty obowiązek podatkowy powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty.

Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku dostawy udziału w gruncie lub w prawie wieczystego użytkowania gruntu.

Przenosząc zatem powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że jeżeli z chwilą podpisania aktu notarialnego nastąpi dostawa opisanych we wniosku lokali mieszkalnych łącznie z udziałem w gruncie lub w prawie wieczystego użytkowania gruntu na którym budynek jest posadowiony, to w tym dniu powstanie obowiązek podatkowy z tytułu transakcji ich sprzedaży (tj. zarówno dla lokalu jak i dla udziału w gruncie lub prawie wieczystego użytkowania gruntu), pod warunkiem, że wcześniej nie nastąpi ich wydanie. Natomiast jeśli przed dokonaniem dostawy zostanie uiszczona całość lub część należnej zapłaty obowiązek podatkowy powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty.

Tym samym oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym „obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego powstanie z chwilą oddania do użytkowania lokalu mieszkalnego, a w części otrzymanego wkładu w chwili jego otrzymania (art. 19a). Natomiast z chwilą podpisania umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności powstanie obowiązek podatkowy z tytułu udziału w gruncie własnym lub w prawie użytkowania wieczystego gruntu, chyba, że wcześniej zostanie uregulowana część lub całość należności z tego tytułu,” należało uznać je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualny błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz udziału w gruncie lub prawie wieczystego użytkowania gruntu. Natomiast w pozostałej części zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj