Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-680/14/AK
z 19 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania podatku naliczonego oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w sytuacji, gdy zapłata zaliczek dokonywana jest z rachunku powierniczego prowadzonego przez lidera konsorcjum jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania podatku naliczonego oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w sytuacji, gdy zapłata zaliczek dokonywana jest z rachunku powierniczego prowadzonego przez lidera konsorcjum.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Ośrodek (dalej jako: „CTM") jest czynnym podatnikiem VAT. Jest członkiem Konsorcjum realizującego Umowę na projekt oraz budowę nowoczesnego okrętu. Konsorcjum tworzą trzy podmioty: dwóch Konsorcjantów, z których jednym jest CTM oraz Lider Konsorcjum. Konsorcjanci i Lider Konsorcjum są podmiotami posiadającymi siedzibę na terytorium Polski.

Rozliczenia w ramach Konsorcjum odbywają się według następujących założeń:


  1. Lider Konsorcjum reprezentuje Konsorcjum wyłącznie w kontaktach z Zamawiającym (tj. podmiotem, na rzecz którego okręt jest projektowany i budowany). Lider wystawia na rzecz Zamawiającego faktury VAT dokumentujące realizację projektu i budowy okrętu.
  2. Lider nie reprezentuje Konsorcjum w kontaktach z Podwykonawcami (tj. podmiotami niebędącymi uczestnikami Konsorcjum, realizującymi na rzez uczestników Konsorcjum dostawy towarów i usługi związane z projektowaniem i budową okrętu). Umowy z Podwykonawcami zawierane są bezpośrednio przez poszczególnych uczestników Konsorcjum. Podwykonawcy CTM wystawiają na nią faktury (w tym faktury zaliczkowe) z tytułu realizowanych na rzecz CTM dostaw towarów i usług.
  3. Umowa na projekt oraz budowę okrętu realizowana jest etapowo, zgodnie z ustalonym Harmonogramem. Harmonogram określa szczegółowo podział prac między poszczególnych uczestników Konsorcjum, kwoty wynagrodzenia przysługujące danemu uczestnikowi Konsorcjum oraz terminy realizacji poszczególnych Etapów prac. Wynagrodzenie z tytułu realizacji projektu i budowy okrętu przysługujące poszczególnym uczestnikom Konsorcjum zostało podzielone na dwie części: i) wynagrodzenie za „Robociznę i inne koszty" oraz ii) wynagrodzenie za „Materiały i urządzenia". Wynagrodzenie za „Robociznę i inne koszty" przekazywane jest bezpośrednio z rachunku bankowego Zamawiającego na rachunek bankowy Lidera, a następnie przez Lidera, w odpowiedniej części, na rachunki bankowe poszczególnych Konsorcjantów. Wynagrodzenie za „Materiały i urządzenia" jest zasadniczo przekazywane (w całości lub w części) przez Zamawiającego na tzw. Rachunek Powierniczy Lidera. Środki zgromadzone na tym Rachunku służą zasadniczo zapłacie zaliczek na rzecz Podwykonawców poszczególnych uczestników Konsorcjum na poczet zamawianych przez nich od ich Podwykonawców towarów i usług.


Rozliczanie przychodów w ramach Konsorcjum.


  1. Po zakończeniu danego Etapu prac, określonego w Harmonogramie, potwierdzonego odpowiednim Protokołem zdawczo-odbiorczym, Lider reprezentujący Konsorcjum wystawia na rzecz Zamawiającego fakturę VAT dokumentującą realizację tego Etapu. Płatności etapowe, w części za „Robociznę i inne koszty", realizowane są bezpośrednio z rachunku Zamawiającego na rachunek Lidera Konsorcjum.
  2. CTM wystawia Liderowi fakturę VAT za prace wykonane zgodnie z Harmonogramem, w ramach danego zrealizowanego Etapu. Lider Konsorcjum dokonuje na rzecz CTM zapłaty należnego jej wynagrodzenia (po wcześniejszym otrzymaniu zapłaty od Zamawiającego), na rachunek bankowy wskazany przez CTM.


Rozliczanie kosztów w ramach Konsorcjum.


  1. CTM ponosi wszelkie koszty związane z realizowanym przez nią zakresem Umowy na projekt oraz budowę okrętu. Nabywa od Podwykonawców towary oraz usługi wykorzystywane do projektu oraz budowy okrętu. Ponoszone koszty realizacji Umowy na projekt oraz budowę okrętu - „Robocizna i inne koszty" oraz koszty „Materiałów i urządzeń", po wyłączeniu kwot uiszczonych wcześniej zaliczek na rzecz Podwykonawców CTM - są zawarte w kwocie wynagrodzenia fakturowanego przez CTM na Lidera Konsorcjum z tytułu prac wykonanych przez CTM w ramach danego zrealizowanego Etapu.
  2. CTM, z tytułu nabywanych towarów i usług, otrzymuje od swoich Podwykonawców faktury i faktury zaliczkowe.
  3. Należności z faktur wystawionych przez Podwykonawców CTM są regulowane zasadniczo bezpośrednio z rachunku bankowego CTM.
  4. Należności - zaliczki z faktur zaliczkowych wystawionych przez Podwykonawców CTM są regulowane zasadniczo z Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum.


Zamawiający przekazuje na rachunek bankowy Lidera Konsorcjum (tzw. Rachunek Powierniczy) środki pieniężne, które są następnie wykorzystane na zapłatę na rzecz Podwykonawców poszczególnych uczestników Konsorcjum, w tym CTM, zaliczek na zakup towarów i usług nabywanych przez poszczególnych Konsorcjantów od ich Podwykonawców w celu realizacji przez Konsorcjantów ich części prac dotyczących projektu i budowy okrętu.

Środki pieniężne w wysokości danej zaliczki są transferowane z Rachunku Powierniczego na rachunek bankowy danego Podwykonawcy CTM, a w przypadku w którym CTM dokonałaby już zapłaty zaliczki z własnych środków - na rachunek bankowy CTM.

CTM wystawia na Lidera Konsorcjum faktury zaliczkowe, wykazując na nich kwoty zaliczek zapłaconych na rzecz jej Podwykonawców z Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum. Faktury zaliczkowe są wystawiane przez CTM na Lidera Konsorcjum nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania danej zaliczki przez danego Podwykonawcę CTM.

CTM rozlicza dla potrzeb VAT zaliczki fakturowane na rzecz Lidera Konsorcjum, rozpoznając obowiązek podatkowy w momencie otrzymania danej zaliczki, tj. w momencie wpływu kwoty danej zaliczki transferowanej z Rachunku Powierniczego na rachunek bankowy danego Podwykonawcy CTM.

Przykład: zaliczka transferowana z Rachunku Powierniczego Lidera Konsorcjum wpłynęła na rachunek bankowy Podwykonawcy CTM dnia 11 kwietnia. CTM wystawia na Lidera Konsorcjum fakturę zaliczkową, wykazując na niej kwotę zaliczkę zapłaconą Podwykonawcy z Rachunku Powierniczego oraz odpowiednią stawkę podatku. Faktura zaliczkowa wystawiana jest do dnia 15 maja. CTM rozpoznaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu zaliczki na dzień 11 kwietnia i wykazuje ją w deklaracji VAT za kwiecień lub w deklaracji za drugi kwartał.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy CTM ma prawo do odliczania VAT z faktur zaliczkowych wystawianych na jej rzecz przez Podwykonawców, dokumentujących zaliczki na poczet realizowanych przez Podwykonawców na rzecz CTM dostaw towarów, świadczenia usług na terytorium kraju (dostaw krajowych), w sytuacji, gdy zapłata zaliczek dokonywana jest z Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum?
  2. Czy CTM ma prawo do pomniejszania VAT należnego o VAT naliczony przy rozliczaniu dla potrzeb VAT zaliczek uiszczanych na rzecz Podwykonawców, na poczet realizowanych przez Podwykonawców na rzecz CTM dostaw towarów lub usług, z tytułu których podatek jest rozliczany przez CTM jako nabywcę - na zasadzie odwrotnego obciążenia (dostawy z montażem na terytorium Polski, import usług), w sytuacji, gdy zapłata zaliczek dokonywana jest z Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum (przy spełnieniu warunku określonego w art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT)?
  3. Czy CTM ma prawo do pomniejszania VAT należnego o całą kwotę naliczonego podatku przy rozliczaniu dla potrzeb VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od Podwykonawców, w przypadku gdy część kwoty za te towary została uiszczona w formie zaliczek, przekazywanych za pośrednictwem Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum (przy spełnieniu warunków określonych w art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT)?
  4. W którym momencie po stronie CTM powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu zaliczek, wykazywanych na fakturach zaliczkowych wystawianych przez CTM na Lidera Konsorcjum, dokumentujących zaliczki zapłacone na rzecz Podwykonawców CTM z Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum?


Zdaniem Wnioskodawcy:


  1. Ma prawo do odliczania VAT z faktur zaliczkowych wystawianych na jego rzecz przez Podwykonawców, dokumentujących zaliczki na poczet realizowanych przez Podwykonawców dostaw towarów, świadczenia usług na terytorium kraju (dostaw krajowych), w sytuacji, gdy zapłata zaliczek dokonywana jest z Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum.
  2. Ma prawo do pomniejszania VAT należnego o VAT naliczony przy rozliczaniu dla potrzeb VAT zaliczek uiszczanych na rzecz Podwykonawców, na poczet realizowanych przez Podwykonawców dostaw towarów lub usług, z tytułu których VAT jest rozliczany przez CTM jako nabywcę - na zasadzie odwrotnego obciążenia (dostawy z montażem na terytorium Polski, import usług), w sytuacji, gdy zapłata zaliczek dokonywana jest z Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum (przy spełnieniu warunku określonego w art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT).
  3. Ma prawo do pomniejszania VAT należnego o całą kwotę naliczonego podatku przy rozliczaniu dla potrzeb VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od Podwykonawców, w przypadku, gdy część kwoty za te towary została uiszczona w formie zaliczek, przekazywanych za pośrednictwem Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum (przy spełnieniu warunków określonych w art. 86 ust. 1 Ob pkt 2 ustawy o VAT).
  4. Obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu zaliczek, wykazywanych na fakturach zaliczkowych wystawianych na Lidera Konsorcjum, dokumentujących zaliczki zapłacone na rzecz Podwykonawców z Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum, powstaje w dacie wpływu danej zaliczki na rachunek bankowy danego Podwykonawcy, w odniesieniu do kwoty tej zaliczki.


Uzasadnienie.

Prawo do odliczania VAT zostało uregulowane w przepisie art. 86 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniami niemającymi zastosowania w analizowanej sprawie).


Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1,4 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi:


    1. suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

    1. nabycia towarów i usług,
    2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi

    1. kwota podatku należnego z tytułu:

    1. świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca,
    2. dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 lub 7 podatnikiem jest ich nabywca,
    3. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej jako: „WNT"), o którym mowa w art. 9,
    4. WNT, o którym mowa w art. 11.


W analizowanym stanie faktycznym, CTM jest członkiem Konsorcjum realizującego Umowę na projekt i budowę okrętu. Konsorcjum jest reprezentowane przed Zamawiającym przez Lidera Konsorcjum. Natomiast, umowy z Podwykonawcami są zawierane i realizowane bezpośrednio przez poszczególnych Konsorcjantów, w tym CTM.

Zasady rozliczeń w ramach Konsorcjum powodują zatem, iż Konsorcjantów można zasadniczo uznać za „głównych podwykonawców" generalnego wykonawcy - Lidera Konsorcjum, którzy w celu realizacji dostaw, usług na rzecz Lidera Konsorcjum nabywają towary, usługi od własnych Podwykonawców.

Towary i usługi nabywane przez CTM od jej Podwykonawców są wykorzystywane przez CTM (podatnika VAT) do wykonywania czynności opodatkowanych VAT (realizacji działalności gospodarczej CTM opodatkowanej podatkiem VAT). CTM przysługuje zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Przepisy ustawy o VAT wskazują szczegółowo, co stanowi kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi, między innymi, suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi. Przepisy w zakresie VAT nie odnoszą się natomiast do technicznych kwestii sposobu dokonania tej zapłaty (w całości lub w części) przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Ustalone w ramach Konsorcjum zasady rozliczeń przewidują, iż kwoty z faktur otrzymywanych od Podwykonawców CTM są regulowane bezpośrednio z rachunku bankowego CTM, natomiast zaliczki z faktur zaliczkowych od Podwykonawców CTM są płacone za pośrednictwem tzw. Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum. Niemniej jednak, ostatecznie to CTM (a nie Lider Konsorcjum) nabywa towary i usługi od swoich Podwykonawców, na podstawie zawartych z nimi umów, na CTM (a nie na Lidera Konsorcjum) ci Podwykonawcy wystawiają faktury i faktury zaliczkowe, a ponadto to CTM (a nie Lider Konsorcjum) ponosi ostatecznie ciężar zaliczek uiszczanych na rzecz tych Podwykonawców - kwoty zaliczek uiszczonych na rzecz Podwykonawców CTM zmniejszają wynagrodzenie CTM z tytułu realizacji Umowy na projekt i budowę okrętu otrzymywane przez CTM od Lidera Konsorcjum.

W świetle powyższego, zaliczki uiszczane na rzecz Podwykonawców CTM ze środków tzw. Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum, należy, zdaniem CTM, traktować jak zaliczki otrzymywane przez CTM od Lidera a następnie uiszczane przez CTM na rzecz Podwykonawców CTM, z tym zastrzeżeniem jedynie, że technicznie przekaz środków pieniężnych następuje bezpośrednio z rachunku Lidera (z Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum) na rachunek danego Podwykonawcy.

Innymi słowy, na gruncie VAT, zaliczki są przekazywane w konfiguracji: Lider - CTM - Podwykonawca CTM, a jedynie z technicznego punktu widzenia realizacji transferu środków pieniężnych między rachunkami bankowymi, kwoty zaliczek są przekazywane w konfiguracji Lider - Podwykonawca CTM.

Dla rozliczenia zaliczek na gruncie VAT decydujący jest fakt, iż środki pieniężne składające się na kwotę zaliczki są stawiane przez Lidera Konsorcjum do dyspozycji CTM, gdyż to CTM, w swobodny sposób rozporządzając (w sensie faktycznym) tym środkami pieniężnymi, decyduje o przekazaniu ich kwoty na rzecz jej Podwykonawcy, w celu realizacji swojego obowiązku zapłaty zaliczki na poczet towarów, usług dostarczanych na jej rzecz przez danego Podwykonawcę. Fakt, iż przekazanie kwoty odbywa się za pośrednictwem Rachunku Powierniczego Lidera Konsorcjum, pozostaje kwestią czysto techniczną, bez wpływu na rozliczenia podatkowe.

Potwierdzeniem powyższego stanowiska jest m.in. interpretacja indywidualna wydana przez Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu z dnia 28 września 2007 r. nr ZP/443-126/5/07, w której organ podatkowy dokonywał oceny stanu faktycznego, w którym podatnik uiszczał zaliczkę na podstawie faktury wystawionej mu przez jego dostawcę, przekazując środki finansowe bezpośrednio na rzecz podwykonawców tego dostawcy. Podatnik powziął wątpliwość, czy ma prawo od odliczenia VAT z faktury wystawionej na jego rzecz przez dostawcę. Organ podatkowy wskazał, iż: „decydującym kryterium jest tu fakt czy środki finansowe zostały postawione do dyspozycji kontrahenta w ten sposób, iż może on nimi swobodnie dysponować. Fakt, iż płatność na rachunek podmiotu trzeciego następuje na życzenie sprzedającego świadczy zdaniem tut. organu podatkowego o swobodzie w dysponowaniu środkami finansowymi, co oznacza, iż z momentem wpłaty na konto podmiotu trzeciego następuje otrzymanie zaliczki. Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zaliczki w okresie rozliczeniowym, w którym Podatnik otrzymał fakturę lub w miesiącu następnym, o ile towary i usługi, których dotyczą zaliczki służą do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, a ponadto środki finansowe zostaną faktycznie postawione do dyspozycji kontrahenta."

Podobnie stwierdził również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 18 marca 2011 r. nr ILPP2/443-2034/10-2/MN: „Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych wystawianych przez generalnego wykonawcę, także w sytuacji, gdy transfer środków nie nastąpił bezpośrednio na konto generalnego wykonawcy, tylko jak w przedmiotowej sprawie - na rachunek hurtowni budowlanej, z której główny wykonawca zakupuje materiały."

Analizowane we wskazanych powyżej interpretacjach stany faktyczne nie są wprawdzie tożsame z analizowanym stanem faktycznym, wskazują jednak wyraźnie na fakt, iż na gruncie podatkowym techniczne kwestie realizacji zapłaty kwot z faktur zaliczkowych pozostają bez znaczenia.

Dla odliczenia podatku z faktur zaliczkowych kluczowy jest: i) fakt dokonania zapłaty zaliczki (bez względu na techniczne aspekty dokonania tej zapłaty) oraz ii) fakt wykorzystywania towarów, usług na poczet których zaliczka jest uiszczana, do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. W świetle powyższego:


Ad. 1.

CTM ma prawo do odliczania VAT z faktur zaliczkowych wystawianych na jej rzecz przez Podwykonawców, dokumentujących zaliczki na poczet realizowanych przez Podwykonawców na rzecz CTM dostaw towarów, świadczenia usług na terytorium kraju (dostaw krajowych), w sytuacji, gdy zapłata zaliczek dokonywana jest z Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum. Nabywane od Podwykonawców CTM towary i usługi są wykorzystywane przez CTM do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. CTM, przed nabyciem tych towarów i usług, dokonuje na rzecz swoich Podwykonawców zapłaty w całości lub w części (CTM ponosi ekonomiczny ciężar tych zaliczek). Fakt, iż technicznie zapłata dokonywana jest za pośrednictwem Rachunku Powierniczego Lidera Konsorcjum pozostaje bez wpływu na prawo CTM do odliczenia podatku.


Ad. 2.

CTM ma prawo do pomniejszania VAT należnego o VAT naliczony przy rozliczaniu dla potrzeb VAT zaliczek uiszczanych na rzecz Podwykonawców, na poczet realizowanych przez Podwykonawców na rzecz CTM dostaw towarów lub usług, z tytułu których podatek VAT jest rozliczany przez CTM jako nabywcę - na zasadzie odwrotnego obciążenia (dostawy z montażem na terytorium Polski, import usług), w sytuacji, gdy zapłata zaliczek dokonywana jest z Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum (przy spełnieniu warunku określonego w art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT). Nabywane towary i usługi są wykorzystywane przez CTM do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. CTM, przed nabyciem tych towarów i usług, dokonuje na rzecz swoich Podwykonawców zapłaty w całości lub w części (CTM ponosi ekonomiczny ciężar tych zaliczek). Fakt, iż technicznie zapłata dokonywana jest za pośrednictwem Rachunku Powierniczego Lidera Konsorcjum pozostaje bez wpływu na prawo CTM do odliczenia podatku.


Ad. 3.

Zaliczki na poczet WNT nie powodują powstania obowiązku podatkowego w VAT. Rozliczenie WNT dla potrzeb VAT przez CTM - nabywcę, nastąpi w dacie wystawienia faktury (ostatecznej faktury) przez Podwykonawcę - podatnika podatku od wartości dodanej, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT (art. 20 ust. 5 ustawy o VAT). Wówczas, CTM będzie miała prawo do pomniejszenia VAT należnego o całą kwotę VAT naliczonego, niezależnie od faktu, iż część kwoty za te towary została wcześniej zapłacona w formie zaliczek uiszczanych przez CTM na rzecz danego Podwykonawcy za pośrednictwem Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum (przy spełnieniu warunków z w art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT). Nabywane wewnątrzwspólnotowo towary są wykorzystywane przez CTM do wykonywania czynności opodatkowanych.


Ad. 4

Zaliczki, technicznie przekazywane Podwykonawcom CTM ze środków zgromadzonych na Rachunku Powierniczym prowadzonym przez Lidera Konsorcjum, na gruncie VAT, są:


  1. zaliczkami otrzymywanymi przez CTM od Lidera Konsorcjum na poczet dostaw towarów, usług realizowanych przez CTM na rzecz Lidera (kwota środków pieniężnych - zaliczka - jest stawiana przez Lidera do swobodnej dyspozycji CTM),
  2. a następnie dopiero zaliczkami płaconymi przez CTM na rzecz jej Podwykonawców na poczet nabywanych od nich przez CTM towarów, usług (CTM swobodnie dysponując kwotą środków pieniężnych - zaliczek - postawionych do jej swobodnej dyspozycji przez Lidera Konsorcjum reguluje swoje zobowiązania wobec swoich Podwykonawców).


W związku z powyższym, CTM jest zobowiązana do rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu kwot zaliczek otrzymywanych od Lidera Konsorcjum (pkt a powyżej).

Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

W analizowanym stanie faktycznym, zdaniem CTM, za dzień otrzymania zaliczki przez CTM od Lidera Konsorcjum, a tym samym dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu otrzymanej kwoty zaliczki, należy uznać dzień wpływu kwoty zaliczki transferowanej z Rachunku Powierniczego Lidera Konsorcjum na rachunek bankowy danego Podwykonawcy CTM.

W dniu wpływu kwoty zaliczki na konto bankowe danego Podwykonawcy CTM, powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT zarówno po stronie Podwykonawcy (z tytułu otrzymania zaliczki od CTM), jak i po stronie CTM (z tytułu otrzymania zaliczki od Lidera Konsorcjum). Techniczne aspekty zapłaty zaliczek powodują, iż otrzymanie zaliczki przez CTM od Lidera Konsorcjum i zapłata zaliczki przez CTM na rzecz jej danego Podwykonawcy następują w tym samym momencie, tj. w chwili wpływu kwoty zaliczki na rachunek bankowy danego Podwykonawcy CTM.

W związku z powyższym, obowiązek podatkowy w VAT po stronie CTM z tytułu zaliczek, wykazywanych na fakturach zaliczkowych wystawianych przez CTM na Lidera Konsorcjum, dokumentujących zaliczki zapłacone na rzecz Podwykonawców CTM z Rachunku Powierniczego prowadzonego przez Lidera Konsorcjum, powstaje w dacie wpływu danej zaliczki na rachunek bankowy danego Podwykonawcy CTM, w odniesieniu do kwoty tej zaliczki.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj