Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-683/11-2/IŚ
z 13 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07.07.2011 r. (data wpływu 18.07.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków dla podatkowej grupy kapitałowej z tytułu przejęcia przez Spółkę spółki spoza tej grupy oraz w zakresie sposobu ciążącego na Spółce rozliczenia tego podatku związanego z przedmiotowym przejęciem – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 18.07.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków dla podatkowej grupy kapitałowej z tytułu przejęcia przez Spółkę spółki spoza tej grupy oraz w zakresie sposobu ciążącego na Spółce rozliczenia tego podatku związanego z przedmiotowym przejęciem.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca, czyli A. Sp. z o.o. („Spółka”) - we współpracy z innymi podmiotami z grupy kapitałowej A. („Grupa A.”) - zajmuje się m.in. promocją oraz obrotem hurtowym produktami leczniczymi.

Grupa A. rozważa możliwość przeprowadzenia kompleksowego procesu restrukturyzacyjnego. Jednym z założeń planowanej restrukturyzacji jest utworzenie przez wybrane podmioty z Grupy A. podatkowej grupy kapitałowej („PGK”) w rozumieniu art. 1a ustawy o CIT, z Zakładem Farmaceutycznym P. S.A. („P.”) jako spółką dominującą w rozumieniu art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b) ustawy o CIT oraz innymi podmiotami z Grupy A. wchodzącymi w skład PGK (m. in. Spółką) - jako spółkami zależnymi w rozumieniu art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b) ustawy o CIT. W konsekwencji, P. - jako spółka dominująca - oraz spółki zależne (m. in. A.) zamierzają zawrzeć, w formie aktu notarialnego, umowę o utworzeniu PGK, na okres co najmniej trzech lat podatkowych, która to umowa, spełniająca wszystkie warunki określone w art. 1a ust 3 ustawy o CIT, zostanie zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla spółki wybranej jako podmiot reprezentujący PGK.


W chwili zawarcia ww. umowy o utworzeniu PGK oraz w całym okresie jej funkcjonowania, podmioty z Grupy A. będą spełniały wszystkie wymogi warunkujące utworzenie oraz utrzymanie statusu PGK, tj. w szczególności:


  • będą spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkami akcyjnymi, posiadającymi siedzibę na terytorium kraju;
  • przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą ze spółek tworzących PGK, określony w sposób, o którym mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o CIT, będzie nie niższy niż 1.000.000 PLN;
  • P. - jako spółka dominująca - będzie posiadała bezpośrednio nie mniej niż 5% udziałów/akcji w każdej ze spółek zależnych;
  • spółki zależne nie będą posiadały udziałów/akcji w kapitale zakładowym innych spółek wchodzących w skład PGK;
  • w spółkach wchodzących w skład PGK nie będą występowały zaległości we wpłacie podatków stanowiących dochód budżetu państwa;
  • w okresie funkcjonowania PGK, podmioty tworzące PGK nie będą korzystać ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych przepisów ani nie będą pozostawać w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11 ustawy o CIT;
  • PGK osiągnie w każdym roku swojego funkcjonowania minimalny udział dochodów w przychodach w wysokości 3%.

Spółka rozważa - w okresie funkcjonowania PGK (tj. po spełnieniu wszelkich warunków formalnych dla utworzenia PGK, po zarejestrowaniu umowy o utworzeniu PGK przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego oraz po rozpoczęciu pierwszego roku podatkowego przyjętego dla PGK) możliwość podjęcia określonych działań inwestycyjnych.

Ww. działania inwestycyjne mogą obejmować w szczególności:


  • nabycie przez Spółkę (jako podmiot zależny w ramach funkcjonującej PGK) lub P. (jako podmiot dominujący w strukturze PGK) udziałów/akcji innej spółki kapitałowej, prowadzącej działalność gospodarczą poza PGK (tj. nie będącej stroną umowy o utworzeniu PGK i nie stanowiącej ani spółki dominującej ani spółki zależnej w strukturze PGK Grupy A. - „Spółka Przejmowana”), oraz następnie
  • połączenie Spółki ze Spółką Przejmowaną przez przejęcie przez Spółkę Spółki Przejmowanej w trybie art. 492 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm., „KSH”), tj. przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę w zamian za udziały, jakie Spółka, jako spółka przejmująca, wydałaby wspólnikom Spółki Przejmowanej.

W praktyce oznacza to, że Spółka wydałaby swoje udziały w swoim odpowiednio podwyższonym kapitale zakładowym na rzecz P. - w przypadku, gdy udziały Spółki Przejmowanej zostałyby uprzednio nabyte przez P. i w chwili połączenia wspólnikiem Spółki Przejmowanej byłby P..


Alternatywnie, w przypadku, gdy udziały Spółki Przejmowanej zostałyby uprzednio nabyte przez samą Spółkę i w chwili połączenia wspólnikiem Spółki Przejmowanej byłaby Spółka - przedmiotowe połączenie mogłoby zostać przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki zgodnie z art. 515 § 1 KSH.


Z uwagi na spełnienie przesłanek określonych w art. 44a ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. z 2009 r., Dz. U. Nr 152, poz. 1223 ze zm., dalej: „UoR”), przejęcie zostałoby dokonane metodą łączenia udziałów, tj. zgodnie z art. 44c UoR. Planowane jest, że w związku z dokonywanym przejęciem, Spółka Przejmowana nie dokonałaby zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień połączenia, tzn. na dzień wpisu tego połączenia do rejestru (zgodnie z art. 12 ust. 3 pkt 2 UoR).

Niezależnie od powyższego, może zostać również podjęta decyzja o zamknięciu ksiąg rachunkowych Spółki Przejmowanej na dzień połączenia (tzn. o nieskorzystaniu z uprawnienia wynikającego z art. 2 ust. 3 pkt 2 UoR). W takim przypadku, zostałoby dokonane odpowiednie rozliczenie CIT (złożenie zeznania rocznego) za rok podatkowy Spółki Przejmowanej trwający od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółki Przejmowanej (tzn. do dnia połączenia), zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o CIT.


Zważywszy, że w konsekwencji ww. przejęcia (w sytuacji, gdy udziały Spółki Przejmowanej zostałyby uprzednio nabyte przez P.), podwyższeniu uległby kapitał zakładowy Spółki, Spółka powiadomiłaby o tym fakcie naczelnika właściwego urzędu skarbowego (w terminie 30 dni od dnia wystąpienia tej okoliczności).

Dodatkowo, z uwagi na fakt, że przedmiotowe połączenie dokonane zostałoby metodą przejęcia (nie zaś poprzez utworzenie nowego podmiotu), PGK nie zostałaby rozszerzona na nowe podmioty, tj. lista podmiotów wchodzących w skład PGK pozostałaby niezmieniona.


Jednocześnie, Spółka podkreśla, że ww. działania inwestycyjne nie spowodowałyby naruszenia przez PGK jako całość lub przez którykolwiek podmiot wchodzący w skład PGK indywidualnie żadnego z wymogów, określonych w odpowiednich przepisach podatkowych, warunkujących prowadzenie oraz kontynuowanie działalności w strukturze PGK.

Dodatkowo, w Spółce Przejmowanej - na dzień dokonania przedmiotowego przejęcia - nie będą zachodzić żadne okoliczności które byłyby sprzeczne z warunkami funkcjonowania w ramach PGK, tj. w szczególności Spółka Przejmowana nie będzie korzystać z żadnych zwolnień w zakresie podatku dochodowego na podstawie odrębnych przepisów ani nie będą pozostawać w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11 ustawy o CIT.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy dokonanie połączenia Spółki ze Spółką Przejmowaną metodą przejęcia (ze Spółką jako spółką przejmującą) w okresie funkcjonowania PGK nie będzie naruszało wymogów, określonych w odpowiednich regulacjach ustawy o CIT, warunkujących rozpoczęcie funkcjonowania w strukturze PGK oraz jego kontynuację, tj. w szczególności, nie będzie oznaczało utraty przez PGK w dniu dokonania połączenia statusu podatnika CIT oraz zakończenia w tym dniu roku podatkowego przyjętego przez PGK?
  2. Czy w sytuacji, gdy przedmiotowe połączenie zostanie dokonane przez przejęcie metodą łączenia udziałów bez zamykania ksiąg rachunkowych Spółki Przejmowanej na dzień połączenia, Spółka będzie zobowiązana - w celu ustalenia swojego dochodu podatkowego za rok podatkowy, w którym przeprowadzona zostanie omawiana transakcja - zsumować przychody i koszty uzyskania przychodów wygenerowane przez Spółkę Przejmowaną do dnia połączenia (w roku podatkowym, w którym to połączenie zostanie przeprowadzone) z przychodami i kosztami uzyskania przychodów Spółki osiągniętymi w trwającym bieżącym roku podatkowym przyjętym przez PGK i tak ustalony dochód Spółki będzie uwzględniony przy obliczaniu dochodu PGK Grupy A. za ten rok podatkowy, zgodnie z art. 7a Ustawy o CIT?
  3. Czy w sytuacji, gdy przedmiotowe połączenie zostanie dokonane przez przejęcie metodą łączenia udziałów z jednoczesnym zamknięciem ksiąg rachunkowych Spółki Przejmowanej na dzień połączenia, Spółka będzie zobowiązana do:
    • złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w podatku CIT Spółki Przejmowanej za okres od rozpoczęcia roku podatkowego Spółki Przejmowanej do dnia przedmiotowego połączenia i uregulowania ewentualnych wiążących się z tym faktem zobowiązań w podatku CIT, oraz
    • w celu ustalenia swojego dochodu podatkowego za rok podatkowy przyjęty przez PGK, w którym przeprowadzona zostanie omawiana transakcja, zsumowania przychodów i kosztów uzyskania przychodów wygenerowanych przez Spółkę z działalności wykonywanej przed połączeniem przez Spółkę Przejmowaną - od dnia połączenia do zakończenia roku podatkowego przyjętego przez PGK z pozostałymi przychodami i kosztami uzyskania przychodów wygenerowanymi przez Spółkę w całym roku podatkowym przyjętym przez PGK, w którym będzie miało miejsce przedmiotowe połączenie, i tak ustalony dochód Spółki będzie uwzględniony przy obliczaniu dochodu PGK Grupy A., za ten rok podatkowy zgodnie z art. 7a ustawy o CIT?

Stanowisko Spółki:


Ad. 1.

Spółka stoi na stanowisku, że planowane połączenie Spółki ze Spółką Przejmowaną metodą przejęcia (ze Spółką jako spółką przejmującą) w okresie funkcjonowania PGK nie będzie naruszało wymogów, określonych w odpowiednich regulacjach ustawy o CIT, warunkujących rozpoczęcie funkcjonowania w strukturze PGK oraz jego kontynuację, tj. w szczególności nie będzie oznaczało utraty przez PGK w dniu dokonania połączenia statusu podatnika CIT oraz zakończenia w tym dniu roku podatkowego przyjętego przez PGK.


Analiza przepisów prawnych


Zgodnie z art. 1a ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej: „ustawa CIT”), kontynuowanie działalności w strukturze PGK (zakładając, że spełnione zostały warunki formalne związane z rozpoczęciem działalności PGK, tj. niezbędne do zarejestrowania umowy o utworzeniu PGK przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego) wymaga łącznego spełnienia następujących warunków/wymogów formalnych oraz operacyjnych przez cały okres funkcjonowania PGK:


  • przeciętny kapitał zakładowy, określony w sposób, o którym mowa w art. 16 ust. 7, przypadający na każdą ze spółek tworzących PGK (tj. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych), jest - przez cały czas funkcjonowania PGK - nie niższy niż 1.000.000 zł;
  • spółka dominująca w strukturze PGK posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym każdej z pozostałych spółek tworzących tę PGK (tj. tzw. spółek zależnych w strukturze PGK) – przez cały czas funkcjonowania PGK;
  • spółki zależne w strukturze PGK nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę PGK - przez cały czas funkcjonowania PGK;
  • spółki wchodzące w skład PGK nie korzystają ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw - przez cały czas funkcjonowania PGK;
  • spółki wchodzące w skład PGK nie pozostają w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11, z podatnikami podatku dochodowego niewchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej - przez cały czas funkcjonowania PGK, oraz
  • PGK osiąga za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, określony zgodnie z art. 7a ust. 1, w wysokości co najmniej 3%.


Zgodnie z art. 1a ust. 10 ustawy o CIT, ww. wymogi stanowią warunek konieczny dla kontynuacji funkcjonowania w strukturze PGK (oraz, tym samym, utrzymania przez PGK statusu podatnika). W konsekwencji, naruszenie któregokolwiek z tych warunków w jakimkolwiek okresie funkcjonowania PGK powoduje automatyczną utratę przez PGK statusu podatnika oraz zamknięcia roku podatkowego PGK:


  • na ostatni dzień miesiąca, w którym złożono zeznanie podatkowe PGK, nie później jednak niż dzień, na który przypada termin złożenia tego zeznania - w przypadku naruszenia warunku osiągania przez PGK za każdy rok podatkowy udziału dochodów w przychodach w wysokości co najmniej 3% (tzw. wymóg dotyczący minimalnej rentowności PGK), lub
  • na dzień zaistnienia okoliczności powodujących naruszanie któregokolwiek z pozostałych warunków kontynuacji funkcjonowania w strukturze PGK - w przypadku warunków innych niż wymóg minimalnej rentowności PGK.

Przedmiotowe wymogi, których spełnienie warunkuje możliwość kontynuowania działalności w strukturze PGK stanowią katalog zamknięty, tj. naruszenie tych i tylko tych warunków (któregokolwiek z nich) powoduje utratę przez PGK statusu podatnika oraz zamknięcie jej roku podatkowego. W szczególności, regulacje ustawy o CIT dotyczące warunków kontynuacji funkcjonowania w strukturze PGK nie mogą być definiowane w sposób rozszerzający, tzn. niedopuszczalne jest przyjęcie stanowiska, jakoby zaistnienie jakichkolwiek zmian np. strukturalno-biznesowych (innych niż zmiany naruszające warunki określone powyżej) w poszczególnych spółkach wchodzących w skład PGK powodowało utratę przez PGK statusu podatnika oraz zamknięcie jej roku podatkowego. Innymi słowy, wszelkie działania biznesowe oraz restrukturyzacyjne podejmowane przez spółki wchodzące w skład PGK powinny być uznane za dopuszczalne (tj. nie powodujące utraty przez PGK statusu podatnika oraz zamknięcia jej roku podatkowego) pod warunkiem, że nie prowadzą do naruszenia, w jakimkolwiek okresie funkcjonowania PGK, żadnego z warunków określonych enumeratywnie w przepisach podatkowych.


W konsekwencji, wszelkie działania biznesowe oraz restrukturyzacyjne podejmowane przez spółki wchodzące w skład PGK, które to działania nie skutkują naruszeniem któregokolwiek z warunków określonych w przepisach ustawy o CIT, nie powodują utraty przez PGK statusu podatnika, a jedynie ich skutki mogą podlegać obowiązkowi zgłoszenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego na podstawie art. 1a ust. 8 ustawy o CIT (tj. w terminie 30 dni od zaistnienia tych okoliczności). Ww. obowiązek dotyczy jedynie takich transakcji biznesowych restrukturyzacyjnych, które skutkują:


  1. zmianą umowy będącej podstawą rozpoczęcia działalności w strukturze PGK (tj. umowy podlegającej rejestracji przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego) lub
  2. zmianą w kapitale zakładowym spółek wchodzących w skład PGK.

A zatem, zważywszy, że zgodnie z art. 1a ust. 3 ustawy o CIT, umowa będąca podstawą zarejestrowaia PGK zawiera:


  • wykaz spółek tworzących podatkową grupę kapitałową oraz wysokość ich kapitału zakładowego;
  • informację o udziałowcach (akcjonariuszach) i wysokości ich udziału w kapitale zakładowym w spółce dominującej i w spółkach zależnych tworzących podatkową grupę kapitałową, posiadających co najmniej 5% udziałów (akcji) tych spółek;
  • określenie czasu trwania umowy;
  • wskazanie spółki reprezentującej podatkową grupę kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o CIT oraz z przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej: „Ordynacja podatkowa”);
  • określenie przyjętego roku podatkowego,

Jakiekolwiek zmiany w powyższych elementach tej umowy podlegają obowiązkowi ich zgłoszenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego (w terminie 30 dni od zaistnienia tych okoliczności). W szczególności zatem nie można twierdzić, że zaistnienia okoliczności powodujących zmianę w tych elementach (przy jednoczesnym nienaruszeniu warunków określonych w art. 1a ust 2 ustawy o ClT może, chociażby potencjalnie, powodować utratę przez PGK statusu podatnika oraz zakończenie jego roku podatkowego.


Niezależnie od powyższego, zgodnie z art. 1a ust. 6 ustawy o CIT, po dokonaniu rejestracji umowy o utworzeniu PGK, umowa ta nie może być rozszerzona na inne spółki.


Powyższa regulacja oznacza, że po dokonaniu rejestracji umowy o stworzeniu PGK, która to umowa zawiera w szczególności wykaz spółek tworzących PGK, umowa ta nie może zostać rozszerzona na inne podmioty, tj. podmioty, które w momencie rejestracji przedmiotowej umowy nie były wymienione w tej umowie jako spółki współtworzące PGK. Innymi słowy, nie jest możliwe przystępowanie do uprzednio zawartej umowy o utworzeniu PGK - jako dodatkowej, nowej strony tej umowy - jakichkolwiek podmiotów, które w chwili zawarcia umowy nie były jej stroną.


Zdaniem Spółki, powyższy zakaz odnosi się wyłącznie do sytuacji, w której do istniejącej umowy o utworzeniu PGK przystąpiłaby spółka nie będąca stroną tej umowy w chwili jej zawarcia oraz na moment ww. przystąpienia spółka ta tworzyłaby odrębny podmiot prawny (tj. podmiot posiadający odrębną osobowość prawną od podmiotów już funkcjonujących w ramach PGK). W szczególności, powyższy zakaz nie dotyczy zatem sytuacji, gdy którakolwiek ze spółek wchodzących w skład PGK (tj. będących stroną uprzednio zawartej umowy o utworzeniu PGK) dokonywałaby połączenia ze spółką spoza PGK metodą przejęcia, tzn. metodą nie powodującą powstania w ramach PGK odrębnego podmiotu (a więc efektywnie przystąpienia tego podmiotu do umowy o utworzeniu PGK).


Powyższa konkluzja wynika z charakteru transakcji połączenia metodą przejęcia, wskutek której - w analizowanej sytuacji spółka funkcjonująca w strukturze PGK przejmowałaby majątek spółki funkcjonującej poza PGK w zamian za udziały, jakie spółka przejmująca wydałaby wspólnikom spółki przejmowanej (zakładając, że udziały/akcje spółki przejmowanej nie zostałyby uprzednio nabyte przez samą spółkę przejmującą, w konsekwencji czego to sama spółka przejmująca byłaby wspólnikiem spółki przejmowanej na dzień połączenia). W szczególności, wskutek ww. transakcji zachodziłyby następujące okoliczności, które jednoznacznie wskazują, że transakcja ta nie skutkuje, w żadnym jej momencie, rozszerzeniem PGK na inne podmioty:


  • w skutek połączenia metodą przejęcia, spółka przejmująca (funkcjonująca w ramach PGK) przejmowałaby majątek spółki spoza PGK w zamian za udziały/akcje w podwyższonym kapitale zakładowym spółki przejmującej wydawanej wspólnikom spółki przejmowanej (funkcjonującej poza PGK);
  • a zatem, jedynym skutkiem ww. połączenia mogłoby być efektywnie podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej (tj. spółki funkcjonującej w ramach PGK) - i to wyłącznie w sytuacji, gdyby udziały/akcje spółki przejmowanej zostały uprzednio nabyte przez podmiot inny niż sama spółka przejmująca;
  • w szczególności, wskutek ww. połączenia nie powstałby nowy podmiot (posiadający odrębną osobowość prawną) - a zatem niedopuszczalne byłoby twierdzenie jakoby wskutek ww. połączenia następowało rozszerzenie umowy o utworzeniu PGK (poprzez dołączenie takiego odrębnego podmiotu jako nowej, odrębnej i samoistnej strony umowy o utworzeniu PGK);
  • co więcej, zgodnie z odrębnymi regulacjami prawa, na dzień dokonania przedmiotowego przejęcia, spółka przejmowana (tj. podmiot spoza PGK) utraciłaby byt prawny, a tym samym nie mogłaby stanowić odrębnego (posiadającego odrębną osobowość prawną) podmiotu wchodzącego w skład PGK;
  • jednocześnie, na podstawie art. 93 Ordynacji Podatkowej, spółka przejmująca (tj. podmiot funkcjonujący w strukturze PGK wstąpiłaby we wszystkie prawa i obowiązki przewidziane przepisami prawa podatkowego, spoczywające na spółce przejmowanej (tj. spółce spoza PGK). Innymi słowy, spółka przejmująca nie tylko nie utraciłaby żadnego z przysługujących jej do czasu połączenia praw i obowiązków podatkowych (w tym prawa do funkcjonowania w ramach PGK), lecz również nabyłaby prawa i przejęła obowiązki spółki przejmowanej.

Innymi słowy:


  • przed dokonaniem połączenia - stroną umowy o utworzeniu PGK byłaby spółka przejmująca, natomiast spółka przejmowana nie byłaby stroną tej umowy;
  • po dokonaniu połączenia - stroną umowy o utworzeniu PGK nadal pozostawałaby spółka przejmująca, natomiast spółka przejmowana utraciłaby swój byt prawny i jako taka nie mogłaby być nawet teoretycznie rozpatrywana jako strona umowy o utworzeniu PGK (nie mogłaby stać się i nie stałaby się stroną tej umowy).

Biorąc pod uwagę powyższe, niesłusznym byłoby twierdzenie, że połączenie spółki funkcjonującej w ramach PGK ze spółką spoza PGK metodą przejęcia (ze spółką spoza PGK jako podmiotem przejmowanym) skutkowałoby rozszerzeniem umowy o utworzeniu PGK na inne podmioty.


Jedynym skutkiem ww. transakcji mogłoby być wyłącznie podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej (jedynie w sytuacji, gdy udziały/akcje spółki przejmowanej nie zostałyby uprzednio nabyte przez samą spółkę przejmującą, ale zostałyby nabyte przez inny podmiot), która to okoliczność:


  • nie stanowi naruszenia warunków kontynuacji funkcjonowania PGK, o których mowa w art. 1a ust. 2 ustawy o CIT, lecz jedynie
  • podlega obowiązkowi zgłoszenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie 30 dni od zaistnienia tej okoliczności.

Indywidualna sytuacja Spółki


Biorąc pod uwagę powyższe oraz zważywszy, że intencją Spółki może być przeprowadzenie - w okresie funkcjonowania PGK Grupy A. - transakcji obejmujących, w szczególności:


  • nabycie przez Spółkę (jako spółkę zależną w ramach funkcjonującej PGK) lub P. (jako spółkę dominującą w ramach PGK) udziałów Spółki Przejmowanej, tj. podmiotu funkcjonującego poza PGK oraz następnie
  • połączenie Spółki ze Spółką Przejmowaną poprzez przejęcie przez Spółkę Spółki Przejmowanej,

w pierwszej kolejności należy przeanalizować, czy ww. transakcje powodują naruszenie któregokolwiek z wymogów, warunkujących kontynuację funkcjonowania PGK, określonych w art. 1a ust 2 ustawy o CIT.

W tym miejscu należy podkreślić, że katalog okoliczności powodujących automatyczną utratę przez PGK statusu podatnika nie wymienia ani transakcji nabywania przez spółkę funkcjonującą w ramach PGK udziałów podmiotu spoza tej struktury ani również transakcji polegającej na połączeniu takich spółek.


A zatem, zważywszy, że po dokonaniu ww. transakcji Spółka oraz pozostałe podmioty z PGK Grupy A. będą nadal spełniały łącznie wszystkie warunki określone w art. 1a ust. 2 ustawy o CIT, tj.:


  • przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą ze spółek tworzących PGK Grupy A. (tj. spółek z ograniczoną odpowiedzialności lub spółek akcyjnych), będzie nadal nie niższy niż 1.000.000 zł;
  • P. (jako spółka dominująca w strukturze PGK Grupy A.) będzie nadal posiadała bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym każdej z pozostałych spółek tworzących tę PGK;
  • spółki zależne w strukturze PGK Grupy A. nie będą posiadały udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę PGK;
  • spółki wchodzące w skład PGK Grupy A. nie będą korzystały ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw;
  • spółki wchodzące w skład PGK Grupy A. nie będą pozostawały w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11, z podatnikami podatku dochodowego niewchodzącymi w skład PGK; oraz
  • PGK Grupy A. będzie nadal osiągać za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, określony zgodnie z art. 7a ust. 1, w wysokości co najmniej 3%,

należy stwierdzić, że wskutek omawianych transakcji nie dojdzie do utraty przez PGK Grupy A. statusu podatnika oraz zamknięcia jej roku podatkowego.

Bezpośrednim skutkiem połączenia Spółki ze Spółką Przejmowaną metodą przejęcia (tylko w sytuacji, gdy udziały Spółki Przejmowanej zostaną uprzednio nabyte przez P. a nie przez samą Spółkę) będzie jedynie podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, która to okoliczność będzie skutkować obowiązkiem zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego (które zostanie dokonane przez Spółkę w terminie 30 dni od dnia zaistnienia przedmiotowej okoliczności, nie zaś automatyczną utratą przez PGK Grupy A. statusu podatnika i zakończenia jej roku podatkowego.


Dodatkowo, Spółka podkreśla, że skutkiem omawianej transakcji nie będzie rozszerzenie umowy o utworzeniu PGK Grupy A. na spółki spoza PGK (tj. Spółkę Przejmowaną). Wskutek ww. transakcji, Spółka Przejmowana utraci bowiem swój byt prawny i zostanie „wchłonięta” przez Spółkę - tj. podmiot funkcjonujący w ramach PGK. W tej sytuacji nie nastąpi zatem żadna zmiana umowy o utworzeniu PGK, dotycząca bezpośrednio podmiotów funkcjonujących w ramach PGK Grupy A.


Ad. 2.

Zdaniem Spółki, w sytuacji gdy przedmiotowe połączenie zostanie dokonane przez przejęcie metodą łączenia udziałów bez zamykania ksiąg rachunkowych Spółki Przejmowanej na dzień połączenia, Spółka będzie zobowiązana - w celu ustalenia swojego dochodu podatkowego za rok podatkowy, w którym przeprowadzona zostanie omawiana transakcja - zsumować przychody i koszty uzyskania przychodów wygenerowane przez Spółkę Przejmowaną do dnia połączenia (w roku podatkowym, w którym ww. połączenie zostanie dokonane) z przychodami i kosztami uzyskania przychodów Spółki wygenerowanymi w trwającym bieżącym roku podatkowym przyjętym przez PGK, i tak ustalony dochód Spółki będzie uwzględniony przy obliczaniu dochodu PGK za ten rok podatkowy, zgodnie z art. 7a ustawy o CIT.


Analiza przepisów prawnych


Zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o CIT, dochód podatkowy PGK za dany rok podatkowy stanowi nadwyżkę sumy dochodów podatkowych osiągniętych przez poszczególne spółki funkcjonujące w ramach tej PGK nad sumą strat osiągniętych przez te spółki. W przypadku, gdy ww. wartość jest ujemna, stanowi ona stratę osiągniętą przez PGK w tym roku podatkowym.

W konsekwencji, w celu określenia dochodu podatkowego PGK konieczne jest w pierwszej kolejności:


  1. ustalenie dochodu (straty podatkowej każde] ze spółek funkcjonujących w ramach PCK, a następnie
  2. dochodu/straty PGK jako różnicy pomiędzy dochodami i stratami podatkowymi poszczególnych spółek wchodzących w skład tej PGK.

Jednocześnie, na podstawie ww. regulacji (tj. art. 7a ust. 1 ustawy o CIT), dochód (stratę) podatkową każdej ze spółek funkcjonujących w ramach PGK ustala się odrębnie dla każdej z tych spółek w oparciu o zasady ogólne określone w art. 7 ust. 1-3 ustawy o CIT - tj. jako różnicę pomiędzy przychodami oraz kosztami uzyskania przychodów wygenerowanych przez każdą z tych spółek.

Powyższe oznacza w szczególności, że sposób ustalania dochodu (straty) podatkowej każdej ze spółek wchodzących w skład PGK jest analogiczny do sposobu ustalania takiego dochodu przewidzianego dla spółek funkcjonujących poza taką strukturą, Innymi słowy, na sposób ustalania dochodu (straty) takich spółek nie wpływa w żaden sposób sam fakt ich funkcjonowania w ramach PGK.

Również w przypadku dokonywania połączenia spółki funkcjonującej w ramach PGK ze spółką spoza tej struktury, sam fakt funkcjonowania spółki przejmującej w takiej strukturze nie powinien mieć znaczenia na określenie dochodu (straty) podatkowej tej spółki - tj. dochód (strata) takiej spółki - będące następnie podstawą określenia dochodu (straty) podatkowej PGK - powinien być określony w oparciu o zasady ogólne, przewidziane w przepisach podatkowych.


W konsekwencji, dochód (strata) podatkowy w powyższym przypadku powinien być ustalany tak jak gdyby spójka funkcjonowała poza PGK, tj. powinien być uzależniony wyłącznie od sposobu dokonania połączenia - nie zaś faktu dokonania tego połączenia w strukturze PGK.


Generalnie, odpowiednie regulacje prawne w tym zakresie dopuszczają połączenie spółek przez przejęcie oraz zawiązanie nowego podmiotu. Jednocześnie, jedynie w przypadku dokonania połączenia przez przejęcie (tj. bez zawiązania nowego podmiotu) metodą łączenia udziałów, określoną w art. 44c UoR, odpowiednie regulacje UoR (tj. art. art. 12 ust. 3 pkt 2 tej ustawy) dopuszczają możliwość niezamykania ksiąg rachunkowych podmiotu przejmowanego na dzień dokonania omawianej transakcji.


W konsekwencji, na dzień dokonania ww. połączenia:


  • zsumowaniu ulegają odpowiednie pozycje aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów spółek łączących się, oraz,
  • nie zamyka się ksiąg spółki przejmowanej - w konsekwencji czego, przychody i koszty uzyskania przychodów osiągnięte przez tę spółkę do momentu połączenia (tj. w roku podatkowym, w którym ww. połączenie ma miejsce) sumowane są z przychodami i kosztami uzyskania przychodów spółki przejmującej, a następnie wpływają na wysokość dochodu podatkowego spółki przejmującej na koniec roku podatkowego, w którym przejęcie to ma miejsce.


Innymi słowy, w przypadku dokonania połączenia przez przejęcie metodą łączenia udziałów bez zamykania ksiąg rachunkowych (i tylko w tym przypadku) przychody i koszty uzyskania przychodów wygenerowane przez spółkę przejmowaną do momentu omawianego przejęcia (w roku podatkowym, w którym transakcja ta ma miejsce) sumuje się z przychodami i kosztami spółki przejmującej osiągniętymi w tym samym roku podatkowym. Następnie w oparciu o ww. kwoty ustala się dochód podatkowy spółki przejmującej na koniec roku podatkowego tej spółki, który to dochód - w przypadku funkcjonowania spółki przejmującej w strukturze PGK -stanowi podstawę obliczenia dochodu tej PGK.


Powyższa konkluzja w zakresie sposobu ustalania dochodu podatkowego spółki przejmującej (w sytuacji, gdy połączenie odbywa się przez przejęcie metodą łączenia udziałów oraz bez zamykania ksiąg rachunkowych spółki przejmowanej), znajduje odzwierciedlenie w licznych interpretacjach podatkowych wydawanych w tym zakresie.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 12 kwietnie 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (w imieniu Ministra Finansów), sygn. ILPB3/423-94/10-4/EK organ podatkowy stwierdził, że „(…) skoro w opisanym zdarzeniu przyszłym, spółka przejmowana nie będzie miała obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych, to nie znajdzie zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle powyższego, stwierdzić należy, iż obowiązek rozliczenia przychodów i kosztów spółki przejmowanej za rok, w którym nastąpi połączenie, spoczywać będzie na Wnioskodawcy, jako spółce przejmującej. W konsekwencji, w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), składanym za rok, w którym nastąpi połączenie spółek, poza swoimi przychodami i kosztami ich uzyskania Wnioskodawca powinien również uwzględnić sumę przychodów i kosztów podatkowych spółki przejmowanej za okres od początku roku podatkowego, w którym nastąpi połączenie, do dnia tego połączenia”.


Podobne stanowisko zaprezentowane zostało w interpretacji indywidualnej z dnia 20 października 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (w imieniu Ministra Finansów), sygn. IPPB5/423-454/10-4/IŚ, w której stwierdzono, że „(…) w sytuacji przejęcia spółki zależnej przez Spółkę, rozliczanego na gruncie przepisów ustawy o rachunkowości metodą łączenia udziałów (bez zamykania ksiąg), przy obliczaniu wyniku podatkowego Spółki za okres styczeń-listopad 2010 r. (przy założeniu, że rok podatkowy w obu łączących się spółkach pokrywa się z rokiem kalendarzowym) - dla celów obliczania ewentualnej należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych, a następnie za cały już rok 2010 należy uwzględnić wszelkie przychody i koszty spółki przejmowanej osiągnięte od 1 stycznia 2010 r. do dnia przejęcia, tj. 30 listopada 2010 r. W konsekwencji połączenia rozliczanego metodą łączenia udziałów, po zakończaniu roku podatkowego 2010 r., Spółka - Wnioskodawca jako spółka przejmująca winna złożyć rozliczenie roczne do dnia 31 marca 2011 r. W deklaracji CIT-8 w części J, Spółka powinna wykazać kwotę do zapłaty (lub nadpłatę podatku), uwzględniając kwoty kosztów i przychodów spółki przejmującej i spółki przejmowanej i obowiązującą stawkę podatku. Tak wyliczona wartość podatku należnego powinna zostać rozliczona z wartością zaliczek zapłaconych w roku 2010 r. przez obie spółki połączone”.


Indywidualna sytuacja Spółki


W tym kontekście, w celu ustalenia dochodu PGK Grupy A. za rok podatkowy przyjęty przez PGK, w którym dokonana zostaniu transakcja połączenia Spółki ze Spółką Przejmowaną (tj. podmiotem funkcjonującym poza PGK) - koniecznym jest ustalenie dochodu podatkowego Spółki za ten rok, w oparciu o zasady ogólne określone w art. 7 ust. 1-3 ustawy o CIT, tj. zasadniczo tak, jak gdyby Spółka funkcjonowała poza PGK.

W konsekwencji, dochodem podatkowym Spółki za omawiany rok podatkowy będzie różnica pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodów wygenerowanymi przez Spółkę w tym konkretnym roku podatkowym.


W analizowanej sytuacji, odrębną kwestią pozostaje sam sposób przyporządkowania poszczególnych przychodów i kosztów podatkowych do Spółki, tj. w szczególności fakt, czy kalkulacja dochodu podatkowego Spółki za rok podatkowy przyjęty przez PGK, w którym nastąpi planowane połączenie zostanie dokonana w oparciu o:


  • przychody i koszty podatkowe wygenerowane w tym roku podatkowym wyłącznie przez Spółkę -tj. bez uwzględnienia przychodów i kosztów wygenerowanych w tym roku podatkowym przez Spółkę Przejmowaną (tj. do czasu połączenia i utraty bytu prawnego przez tą spółkę), czy też;
  • przychody i koszty wygenerowane w omawianym roku podatkowym zarówno przez Spółkę jak również przez Spółkę Przejmowaną (do czasu połączenia i utraty bytu prawnego przez tę spółkę).

Biorąc pod uwagę, że omawiane połączenie Spółki ze Spółką Przejmowaną dokonane zostanie przez przejęcie metodą łączenia udziałów oraz bez zamykanie ksiąg rachunkowych Spółki Przejmowanej - dochód podatkowy Spółki na koniec roku podatkowego przyjętego przez PGK, w którym przedmiotowe połączenie zostanie przeprowadzone zostanie określony biorąc pod uwagę zarówno przychody i koszty uzyskania przychodów wygenerowane przez Spółkę w tym roku podatkowym, jak również przychody i koszty uzyskania przychodów Spółki Przejmowanej - wygenerowane do czasu omawianego połączenia (w roku podatkowym, w którym połączenie to zostanie przeprowadzone).

W ten sposób ustalony dochód (strata) podatkowa Spółki będzie stanowiła podstawę określenia dochodu (straty) podatkowego całej PGK Grupy A. za rok podatkowy przyjęty przez PGK, w którym nastąpiło połączenie - tj. dochód (strata) tej PGK za ten rok zostanie określony poprzez zsumowanie w ten sposób określonego dochodu (straty) podatkowej Spółki z dochodami (stratami) podatkowymi pozostałych spółek funkcjonujących w ramach PGK Grupy A..


Ad. 3.

Spółka stoi na stanowisku, że w sytuacji, gdy przedmiotowe połączenie zostanie dokonane przez przejęcie metodą łączenia udziałów z jednoczesnym zamknięciem ksiąg rachunkowych Spółki Przejmowanej na dzień połączenia, Spółka będzie zobowiązana do:


  • złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty w podatku CIT Spółki Przejmowanej za okres od rozpoczęcia roku podatkowego Spółki Przejmowanej do dnia przedmiotowego połączenia i uregulowania ewentualnych wiążących się z tym faktem zobowiązań w podatku CIT, oraz
  • w celu ustalenia swojego dochodu podatkowego za rok podatkowy przyjęty przez PGK, w którym przeprowadzona zostanie omawiana transakcja, zsumowania przychodów i kosztów uzyskania przychodów wygenerowanych przez Spółkę z działalności wykonywanej przed połączeniem przez Spółkę Przejmowaną - od dnia połączenia do zakończenia roku podatkowego przyjętego przez PGK z pozostałymi przychodami i kosztami uzyskania przychodów wygenerowanymi przez Spółkę w całym roku podatkowym przyjętym przez PGK, w którym będzie miało miejsce przedmiotowe połączenie, i tak ustalony dochód Spółki będzie uwzględniony przy obliczaniu dochodu PGK Grupy A., za ten rok podatkowy zgodnie z art. 7a ustawy o CIT.

Analiza przepisów prawnych


W analizowanym przypadku, odpowiednie zastosowanie powinny znaleźć konkluzje odnośnie sposobu ustalania dochodu podmiotów wchodzących w skład PGK oraz PGK jako całości, wskazane w niniejszym wniosku, w uzasadnianiu odnośnie pytania nr 2.


A zatem, w cele określenia dochodu podatkowego PGK konieczne jest w pierwszej kolejności:


  1. ustalenie dochodu (straty) podatkowej każdej ze spółek funkcjonujących w ramach PGK za rok podatkowy przyjęty przez PGK, w którym nastąpiło połączenie, a następnie
  2. dochodu/straty PGK - jako różnicy pomiędzy dochodami i stratami podatkowymi poszczególnych spółek wchodzących w skład tej PGK za fen rok podatkowy.

Jednocześnie, na sposób ustalania dochodu (straty) poszczególnych spółek wchodzących w skład PGK (w tym spółek łączących się) nie wpływa w żaden sposób sam fakt ich funkcjonowania w ramach PGK - tj. dochód ten ustalany jest w oparciu o zasady ogólne, określone w art. 7 ust. 13 ustawy o CIT.

Niezależnie od powyższego, w przypadku dokonania połączenie przez przejęcie (tj. bez zawiązania nowego podmiotu) metodą łączenia udziałów, określoną w art. 44c UoR, odpowiednie regulacje UoR (tj. art. art. 12 ust. 2 pkt 4 tej ustawy) przewidują zamknięcie ksiąg rachunkowych spółki przejmowanej na dzień połączenia (w przypadku, jeżeli nie zachodzą okoliczności określone w art. 12 ust. 3 pkt 2 UoR umożliwiające niezamykanie ksiąg).


W konsekwencji omawianej transakcji (tzn. połączenia przez przejęcie, które zgodnie z odpowiednimi przepisami - powoduje zamknięcie ksiąg rachunkowych spółki przejmowanej na dzień połączenia):


  • podmiot przejmujący jest zobowiązany do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w podatku CIT spółki przejmowanej za okres od rozpoczęcia roku podatkowego spółki przejmowanej do dnia połączenia (tzn. do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki przejmowanej) i uregulowania ewentualnych wiążących się z tym faktem zobowiązań w podatku CIT;
  • na dzień przedmiotowego połączenia, spółka przejmowana traci swój byt prawny, a strumienie przychodów i kosztów uzyskania przychodów generowane dotychczas przez tę spółkę stają się od dnia połączenia odpowiednio strumieniami przychodów i kosztów uzyskania przychodów generowanymi przez spółkę przejmującą;
  • dochód podatkowy (strata) spółki przejmującej za rok podatkowy, w którym ma miejsce omawiana transakcja, ustalany jest w oparciu o przychody i koszty uzyskania przychodów wygenerowane przez podmiot przejmujący w tym roku podatkowym. A zatem, są to przychody i koszty uzyskania przychodów wygenerowane przez spółkę przejmującą w roku podatkowym, w którym ma miejsce przedmiotowe połączenie w oparciu o zarówno przychody i koszty uzyskania przychodów uzyskane przez spółkę przejmującą w danym roku podatkowym przyjętym przez PGK przed dokonaniem omawianego przejęcia, jak również przychody i koszty uzyskania przychodów wygenerowane przez spółkę przejmującą po dniu połączenia (w tym przychody i koszty uzyskania przychodów wygenerowanie przez spółkę przejmującą po dniu połączenia w oparciu o działalność wykonywaną - przed przejęciem przez spółkę przejmowaną).

W przypadku funkcjonowania spółki przejmującej w ramach PGK, dochód (strata) ustalony w sposób wskazany powyżej stanowią podstawę kalkulacji dochodu (straty) PGK za rok podatkowy przyjęty przez PGK, w którym doszło do połączenia, zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o CIT.

Indywidualna sytuacja Spółki


W tym kontekście, w celu ustalenia dochodu PGK Grupy A. za rok podatkowy, w którym dokonana zostanie transakcja połączenia Spółki ze Spółką Przejmowaną (tj. podmiotem funkcjonującym poza PGK) - koniecznym jest ustalenie dochodu podatkowego Spółki za ten rok, w oparciu o zasady ogólne określone w art. 7 ust. 1-3 ustawy o CIT. tj. zasadniczo tak, jak gdyby Spółka funkcjonowała poza PGK.

W konsekwencji, dochodem podatkowym Spółki za omawiany rok podatkowy będzie różnica pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodów wygenerowanymi przez Spółkę w tym konkretnym roku podatkowym.


Biorąc pod uwagę powyższe oraz zważywszy, że przedmiotowe połączenie zostanie dokonane przez przejęcie, metodą łączenia udziałów z jednoczesnym zamknięciem ksiąg rachunkowych Spółki Przejmowanej, Spółka - jako podmiot przejmujący - będzie zobowiązana do złożenia (w określonym terminie) zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w podatku CIT Spółki Przejmowanej za okres od rozpoczęcia roku podatkowego Spółki Przejmowanej do dnia połączenia i uregulowania ewentualnych wiążących się z tym faktem zobowiązań w podatku CIT.


Jednocześnie dochód (strata) podatkowa Spółki za rok podatkowy, w którym przeprowadzone zostanie omawiane połączenie, zostanie określony poprzez zsumowanie przychodów i kosztów uzyskania przychodów wygenerowanych przez Spółkę z działalności wykonywanej przed połączeniem przez Spółkę Przejmowaną - od dnia połączenia do zakończenia roku podatkowego przyjętego przez PGK, z pozostałymi przychodami i kosztami uzyskania przychodów wygenerowanymi przez Spółkę w całym roku podatkowym przyjętym przez PGK, w którym będzie miało miejsce przedmiotowe połączenie.

W ten sposób ustalony dochód (strata) Spółki będą podstawą do kalkulacji dochodu (straty) PGK Grupy A. zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o CIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj