Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-322/14-4/AG
z 26 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2014 r. (data wpływu 11 czerwca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 września 2014 r. (data wpływu 15 września 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2014 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 1 i § 3 oraz art. 14f § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 29 sierpnia 2014 r., Nr ….. na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 29 sierpnia 2014 r. (data doręczenia 3 września 2014 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 9 września 2014 r. (data wpływu 15 września 2014 r.), nadanym za pośrednictwem polskiej placówki operatora wyznaczonego w dniu 9 września 2014 r.

W uzupełnieniu wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca rozpoczął jednoosobową działalność gospodarczą dnia 1 maja 2014 r. Jako osoba wpisana na listę doradców podatkowych świadczy usługi z zakresu doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw. Płaci w rozliczeniu rocznym składki członkowskie na Krajową Izbę Doradców Podatkowych (KIDP) oraz ubezpieczenie OC od odpowiedzialności za wykonywanie czynności doradztwa podatkowego, łącznie z obu tytułów kwotę ponad 1000 zł za rok. Obie opłaty są wymagane przez KIDP, aby osoba wpisania na listę doradców podatkowych nie utraciła uprawnień. Wnioskodawca ma zamiar w lutym 2015 r. dokonać opłaty OC i rocznej składki członkowskiej samorządu KIDP za rok 2015. Współpracuje obecnie z kancelarią ogólnopolską, która zatrudnia ponad 60 prawników (doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów, aplikantów) i posiada podpisane umowy na obsługę prawną z kilkuset klientami. Kancelaria ogólnopolska posiada zarówno klientów zameldowanych w Polsce, jak i obsługuje obcokrajowców. Aby Wnioskodawca mógł obsługiwać podmioty zagraniczne musi podwyższyć swoje kwalifikacje językowe (firmy zagraniczne wymagają także certyfikatów międzynarodowych na potwierdzenie umiejętności lingwistycznych). W celu pozyskania klientów zagranicznych (posługujących się językiem angielskim) musi w przyszłości ponieść wydatki na zakup książek do nauki języka prawniczego angielskiego oraz wydatki na kurs angielskiego prawniczego organizowany przez Szkołę języków obcych. Wnioskodawca rozważa poniesienie także opłaty egzaminacyjnej związanej z uzyskaniem międzynarodowych certyfikatów w zakresie angielskiego języka prawniczego.

Wnioskodawca posiada portfel klientów (kontakty), liczący kilkaset firm, z którymi z różnym natężeniem współpracuje. Jednocześnie ogólnopolska kancelaria, z którą współpracuje daje Mu możliwość realizacji dodatkowych zleceń z zakresu procedury cywilnej wymagającej uprawnień do występowania przed sądami powszechnymi. Ponieważ Wnioskodawca jest doradcą podatkowym Jego uprawnienia do występowania przed sądami są zawężone tylko do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tym samym część zleceń, których wykonanie umożliwia Mu ogólnopolska kancelaria, nie jest podejmowana. Mając to na uwadze, Wnioskodawca ma zamiar zdobyć uprawnienia radcy prawnego, aby móc podejmować zlecenia, których realizacja wymaga kompetencji do występowania przed sądami powszechnymi (w tym cywilnymi). Ponieważ Wnioskodawca nie może pozwolić sobie na odbycie aplikacji radcowskiej (oznaczałoby to o wiele mniej czasu na obsługę klientów i w konsekwencji rezygnację z 40% dotychczasowych zleceń), to zamierza zdobyć uprawnienia radcy za pomocą obrony rozprawy doktorskiej z nauk prawnych. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca spełnia wszystkie warunki formalne z art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy o radcach prawnych poza posiadaniem tytułu doktora nauk prawnych, podjął studia doktoranckie niestacjonarne na Wydziale Prawa i Administracji. Dzięki temu może nie tylko zdobyć uprawnienia potrzebne do generowania większego dochodu, jak i nowy tytuł zawodowy. Studia doktoranckie, które odbywa, nie są związane z Jego osobistym rozwojem, lecz dotyczą prawa podatkowego i są bezpośrednio użyteczne na potrzeby prowadzonej działalności. W związku z uzyskaną wiedzą oraz dorobkiem naukowym Wnioskodawca zauważył większą ilość klientów, którzy zwracają się do Niego o pomoc po uprzednim zapoznaniu się z artykułami w prasie naukowej, związanymi z prawem podatkowym. Aby ukończyć studia doktoranckie Wnioskodawca będzie musiał brać udział w konferencjach naukowych i ponosić z tego tytułu wydatki na opłaty konferencyjne dotyczące prawa podatkowego. Aby utrzymać stały poziom świadczonych usług doradztwa podatkowego Wnioskodawca ma zamiar brać udział w szkoleniach prowadzonych przez wyspecjalizowane firmy consultingowe, których wykładowcami są specjaliści z zakresu prawa finansów publicznych. Doradca podatkowy nie może wykonywać swojego zawodu bez aktualnej wiedzy na temat przepisów prawa i wykładni prawa podatkowego. Dlatego Wnioskodawca zamierza dokonać zakupu książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego.

Wnioskodawca, w celu reklamowania swojej firmy, chciałby rozdawać klientom długopisy (o wartości poniżej 10 zł), foldery informacyjne, notatniki, terminarze z logiem prowadzonej przez siebie jednoosobowej kancelarii.

Wnioskodawca wskazał ponadto, że Jego przychód z prowadzonej działalności prawniczej jest opodatkowywany stawką liniową 19%, płaci miesięczne zaliczki na podatek dochodowy. Wnioskodawca nie uzyskuje przychodu w innych państwach członkowskich lub krajach trzecich, posiada centrum interesów gospodarczych w Polsce - nie jest wspólnikiem lub członkiem organów zarządczych spółek handlowych lub innych osób prawnych. Ponadto nie otrzymuje przychodu z innych źródeł niż działalność prawnicza. Posiada status podatnika VAT czynnego.

Wnioskodawca poinformował, że nie jest prowadzona pełna księgowość, lecz jedynie księga przychodów i rozchodów. Księgi rachunkowe nie są prowadzone przez Wnioskodawcę samodzielnie, lecz przez spółkę cywilną prowadzoną przez (księgowych) osoby uprawnione do zawodowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wnioskodawca przesłał do organów podatkowych stosowne pełnomocnictwo w zakresie uprawnienia księgowych do występowania w charakterze pełnomocników w zakresie VAT, podatku dochodowego i składek ZUS, tj. składania stosowanych deklaracji.

W związku z powyższymi zdarzeniami przyszłymi zadano następujące pytania:

  1. Czy doradca podatkowy prowadząc działalność gospodarczą może, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (dalej w tekście także KUP) działalności wydatki na składki członkowskie w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywanych czynności doradztwa podatkowego?
  2. Czy doradca podatkowy prowadząc działalność gospodarczą może, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności wydatki związane z nabyciem uprawnień radcy prawnego w przedmiocie opłaty rocznej za studia doktoranckie, niestacjonarne, z dziedziny nauk prawnych (prawo finansów publicznych)?
  3. Czy doradca podatkowy prowadząc działalność gospodarczą może, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności wydatki na szkolenia organizowane przez wyspecjalizowane firmy consultingowe, których wykładowcami są specjaliści z zakresu prawa finansów publicznych, a także zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego oraz opłaty konferencyjne za konferencje dotyczące prawa podatkowego?
  4. Czy doradca podatkowy prowadząc działalność gospodarczą może, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w celu pozyskania klientów zagranicznych (posługujących się językiem angielskim), zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności wydatki na zakup książek do nauki języka prawniczego angielskiego oraz wydatki na kurs angielskiego prawniczego organizowany przez szkołę języków obcych, a także opłaty egzaminacyjne związane z uzyskaniem międzynarodowych certyfikatów w zakresie angielskiego języka prawniczego?
  5. Czy doradca podatkowy prowadząc działalność gospodarczą może, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności wydatki na zakup produktów reklamowych w postaci długopisów z logiem kancelarii, notatników, gadżetów z logiem firmy, o łącznej wartości przekazywanej na rzecz jednego klienta nieprzekraczającej 10 zł?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie Nr 3 w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego. W zakresie pozostałych pytań wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, aktualnie zawody prawnicze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, wybierających swoją drogę zawodową. Poza wymogiem posiadania specjalistycznej wiedzy, wykształcenia oraz złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminów korporacyjnych młody prawnik musi ponieść duże wydatki związane z działalnością prawniczą.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów (dalej w tekście także KUP) są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia (zachowania) źródła przychodów.

Według Wnioskodawcy, doradca podatkowy jest zobowiązany na podstawie przepisów samorządu zawodowego do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji (art. 36 pkt 2 ustawy o doradztwie podatkowym). Jest to wymóg formalny, którego niespełnienie może skutkować postępowaniem dyscyplinarnym, a nawet orzeczeniem przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny Krajowej Izby Doradców Podatkowych skreślenia z listy doradców podatkowych.

Dodano, że aby Wnioskodawca mógł dokonywać czynności z zakresu doradztwa podatkowego musi mieć świadomość aktualnych przepisów prawnych prawa podatkowego, celnego i postępowania egzekucyjnego w administracji. Teksty wszystkich aktów normatywnych nie są dostępne za pośrednictwem ogólnodostępnych stron internetowych. Dlatego też doradca podatkowy musi ponosić wydatki na zakup kodeksów, ustaw i innych książek prawniczych. Gdyby Wnioskodawca ich nie posiadał nie mógłby udzielać w sposób prawidłowy wykładni prawa. Dlatego wydatki na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego stanowią koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

Podsumowując Wnioskodawca podniósł, że działalność prawnicza w zakresie doradztwa podatkowego wiąże się z obowiązkiem poniesienia licznych wydatków przed uzyskaniem pierwszego przychodu. Prawnik ponosi zarówno wydatki ściśle związane z własną profesją, jak i te dotyczące większości przedsiębiorców (reklama, opłaty administracyjne). Tylko wydatki, których związek przyczynowo-skutkowy z możliwością osiągnięcia przychodu jest w stanie udowodnić prawnik (a nie są wyłączone z KUP na mocy ustawy) można zaliczyć co kosztów uzyskania przychodów. Podwyższanie kwalifikacji zawodowych o charakterze osobistym lub nierokującym możliwości zwiększenia przychodu prawnika do kosztów uzyskania przychodów zakwalifikowane być nie może.

Ustawodawca wprowadzając ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów ograniczył wykładnię przepisów dokonywaną przez podatników poprzez wymienienie wydatków niemogących się kwalifikować do KUP. Należy odczytywać to jako próbę ograniczenia możliwości pomniejszania w sposób sztuczny przychodu o wydatki, które nie mogły wygenerować przychodu (lub zabezpieczyć dotychczasowej jego wysokości). Wydatek powinien być odpowiednio udokumentowany i logicznie uzasadniony.

Dlatego też zdaniem Wnioskodawcy wydatki ponoszone przez doradcę podatkowego, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. wydatki na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego mogą stanowić dla Niego koszty uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższy przepis ma charakter ogólny. Z tego względu, każdy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy badać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania wyróżnia się koszty podatkowe bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód) oraz inne niż bezpośrednio z nimi związane, których nie można wprost przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie). W przypadku kosztów pośrednich brak jest możliwości ustalenia, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód. Do tego rodzaju kosztów zalicza się m.in. koszty ogólnego zarządu, koszty administracyjne, wydatki na utrzymanie obiektów, obsługę prawną, ubezpieczenia, świadczenia na rzecz pracowników, koszty promocji i reklamy.

Zatem, podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków pod warunkiem:

  • faktycznego poniesienia wydatku,
  • istnienia związku przyczynowego pomiędzy wydatkiem a przychodami,
  • braku dokonanego wydatku na liście negatywnej, zawartej w art. 23 ustawy,
  • odpowiedniego udokumentowania poniesionego wydatku.

Przy czym obowiązek wskazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności gospodarczej, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, spoczywa na podatniku.

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy czym należy mieć na uwadze, iż obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności gospodarczej, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, spoczywa na podatniku.

W świetle powyższego dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

  • czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc co do zasady ma charakter osobisty.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca wskazał, że jako doradca podatkowy, świadczący usługi z zakresu doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw, nie może wykonywać swojego zawodu bez aktualnej wiedzy na temat przepisów prawa i wykładni prawa podatkowego. W związku z powyższym zamierza dokonać zakupu książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że wydatki, które Wnioskodawca świadczący usługi doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw będzie ponosił na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego, wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, uznać należy za ponoszone w celu uzyskania przychodu bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Wydatki te będą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, stosownie do przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślenia wymaga jednak to, że to na Wnioskodawcy spoczywa ciężar należytego udokumentowania tych wydatków oraz wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …., ul. …., …., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj