Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-498/14-2/KBr
z 20 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2014 r. (data wpływu 30 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu rozliczeniowego, w którym powstanie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 30 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu rozliczeniowego, w którym powstanie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca („Spółka”) jest podmiotem świadczącym usługi związane z poszukiwaniem i udostępnianiem złóż węglowodorów, w tym gazu niekonwencjonalnego. Usługi oferowane przez Spółkę obejmują usługi sejsmiczne, szczelinowania hydraulicznego oraz wiertnicze.

W ramach prowadzonej działalności Spółka nabywa szereg towarów i usług wykorzystywanych do czynności w stosunku do których przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Spółka rozlicza podatek od towarów i usług miesięcznie.


Kwoty podatku naliczonego wynikają z otrzymanych przez Spółkę faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, duplikatów faktur, faktur dokumentujących dokonanie całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi lub dokumentów celnych w przypadku importu towarów.


Z uwagi na fakt, że w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (dalej: „odliczenie VAT”) powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, Spółka rozważa następujące przypadki, które mają wpływ na moment odliczenia VAT:


  1. Spółka otrzymuje fakturę dokumentującą nabycie towarów lub usług w miesiącu kolejnym, po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy (przykładowo - faktura otrzymana w lutym 2014 r. dokumentująca nabycie towarów lub usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał w styczniu 2014 r.). Spółka nie odliczyła VAT w rozliczeniu za luty 2014 r., jak również nie odliczyła VAT w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych, tj. za marzec i kwiecień 2014 r.
  2. Spółka otrzymuje fakturę dokumentującą nabycie towarów lub usług w drugim miesiącu po miesiącu, w którym powstaje obowiązek podatkowy (przykładowo faktura otrzymana w kwietniu 2014 r. dokumentująca nabycie towarów lub usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał w lutym 2014 r.).
  3. Spółka otrzymuje fakturę dokumentującą nabycie towarów lub usług w trzecim miesiącu bądź miesiącach następnych po miesiącu, w którym powstanie obowiązek podatkowy (przykładowo faktura otrzymana w maju 2014 r. dokumentująca nabycie towarów i usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał w styczniu 2014 r.).
  4. W maju 2014 r. Spółka otrzymuje duplikat faktury do faktury dokumentującej nabycie towarów lub usług wystawionej przykładowo w marcu 2013 r. lub w styczniu 2014 r., w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał przykładowo w marcu 2013 r. lub w styczniu 2014 r. Faktura pierwotna, do której został wystawiony duplikat, nigdy nie wpłynęła do Spółki (zaginęła).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy Spółka ma prawo, w związku z art. 86 ust. 10, ust. 10b pkt 1, ust. 11 ustawy o VAT, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze (bądź duplikacie faktury) dotyczącej zakupu towarów i usług, w rozliczeniu za miesiąc otrzymania tejże faktury (bądź duplikatu faktury) lub w rozliczeniu za dwa kolejne miesiące rozliczeniowe następujące po tym miesiącu, przy założeniu, że obowiązek podatkowy w stosunku do usług bądź towarów udokumentowanych tą fakturą (bądź duplikatem faktury) powstał w miesiącu otrzymania tej faktury (bądź duplikatu faktury) przez Spółkę lub wcześniej?
  2. Czy w przypadkach opisanych w stanie faktycznym, Spółka postępuje prawidłowo dokonując odliczenia VAT:

Ad. 1. Poprzez korektę deklaracji VAT za luty 2014 r. - w sytuacji, gdy Spółka otrzyma w lutym 2014 r. fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał w styczniu 2014 r., jednakże Spółka nie dokonała odliczenia VAT za luty 2014 r., za marzec 2014 r. i za kwiecień 2014 r.?


Ad. 2. W rozliczeniu za kwiecień 2014 r., maj 2014 r. lub czerwiec 2014 r. - w sytuacji, gdy Spółka otrzyma w kwietniu 2014 r. fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał w lutym 2014 r.?


Ad. 3. W rozliczeniu za maj 2014 r., czerwiec 2014 r. lub lipiec 2014 r. - w sytuacji, gdy Spółka otrzyma w maju 2014 r. fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał w styczniu 2014 r.?


Ad. 4. W rozliczeniu za maj 2014 r., czerwiec 2014 r. lub lipiec 2014 r. - w sytuacji, gdy faktura (wystawiona w marcu 2013 r. lub w styczniu 2014 r.), do której został wystawiony duplikat otrzymany przez Spółkę w maju 2014 r., nie wpłynęła do Spółki?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 10, ust. 10b pkt 1, ust. 11 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w dacie otrzymania faktury (bądź duplikatu faktury) dokumentującej nabycie towarów lub usług lub w dwóch następnych okresach rozliczeniowych, przy założeniu, że obowiązek podatkowy w stosunku do usług bądź towarów udokumentowanych tą fakturą (bądź duplikatem faktury) powstał w miesiącu otrzymania tej faktury (bądź duplikatu faktury) przez Spółkę lub wcześniej.


Uzasadnienie:


Pytanie 1.


Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Zasadę tę stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczonej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi (art. 86 ust. 10c ustawy o VAT).


Jednocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 1 (nabycia towarów i usług, dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi) oraz art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a (importu towarów) - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.


Dodatkowo, w myśl art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.


Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, w obowiązującym stanie prawnym, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w momencie powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem, że podatnik posiada fakturę lub dokument celny, z których to dokumentów będzie wynikać kwota podatku.


W opinii Spółki, jeżeli podatnik nie jest w posiadaniu faktury bądź dokumentu celnego w chwili powstania obowiązku podatkowego, moment, w którym podatnik może zrealizować przysługujące mu prawo do odliczenia VAT, przesuwa się na moment otrzymania faktury (duplikatu faktury) bądź dokumentu celnego. Zdaniem Spółki, w obowiązującym stanie prawnym, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony powstaje w związku z powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu czynności będącej źródłem podatku naliczonego. Zatem, jeżeli obowiązek podatkowy z tytułu danej czynności powstanie u dostawcy towarów czy usług, to u podatnika będącego odbiorcą tej czynności powstanie także prawo do odliczenia (którego źródłem jest ta właśnie czynność).

Jednocześnie Spółka pragnie wskazać, że przepis art. 86 ust. 11 ustawy o VAT wyznaczający dwa kolejne okresy, w których podatnik uprawniony jest do zrealizowania prawa do odliczenia podatku naliczonego nie zawiera odwołania do przepisu art. 86 ust. 10b ustawy o VAT, wprowadzającego dodatkowy warunek skorzystania z prawa do odliczenia w postaci konieczności posiadania faktury lub dokumentu celnego. Pomimo tego, zdaniem Wnioskodawcy, brak jest podstaw pozbawienia prawa do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych.


Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w tym m.in.:


W opinii Spółki, stanowisko odmienne od przedstawionego powyżej pozostawałoby w sprzeczności z fundamentalną zasadą neutralności podatku VAT. Jeżeli przyjąć, że odliczenie podatku VAT jest możliwe jedynie w miesiącu/kwartale powstania obowiązku podatkowego (lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych), pod warunkiem posiadania w tych okresach faktury przez nabywcę, podatnik zostałby pozbawiony prawa do odliczenia podatku VAT w sytuacji, gdy otrzyma fakturę z opóźnieniem (po upływie drugiego okresu rozliczeniowego po okresie powstania obowiązku podatkowego).

Zgodnie z zasadą neutralności podatku VAT, określoną w art. 1 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 ze zm.), która jest podstawową cechą krajowego i wspólnotowego systemu VAT, co do zasady podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta stanowi, że podatek VAT powinien być dla podatników neutralny na każdym etapie wykonywania działalności gospodarczej i wyraża się poprzez realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego, czyli w stworzeniu takich rozwiązań legislacyjnych w ustawodawstwie wewnętrznym, w ramach których podatek naliczony (zapłacony) przez podatnika w cenie nabytych towarów i usług dla celów jego działalności opodatkowanej może zostać odliczony, nie stanowiąc tym samym dla podatnika kosztu w sensie ekonomicznym. Zatem prawo do odliczenia jest podstawowym prawem podatnika, wynikającym z samej konstrukcji podatku VAT jako podatku od wartości dodanej. Nie może być więc traktowane jako przywilej podatnika.


Zasada ta wielokrotnie była przywoływana w orzeczeniach krajowych sądów administracyjnych oraz w orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości UE. Przykładowo, w orzeczeniu w sprawie 268/83 D.A. Rompelman i E.A. Rompehnan-Van Deelen TSUE stwierdził, że system odliczeń ma na celu zwolnienie podatnika w całości od obciążeń podatkiem VAT należnym do zapłaty lub zapłaconym w toku całości jego działalności gospodarczej. Wspólny system podatku od wartości dodanej zapewnia zatem to, by całość działalności gospodarczej, niezależnie od jej celu lub rezultatów, pod warunkiem, że działalność taka sama w sobie podlega VAT - była opodatkowana w całkowicie neutralny sposób.


Reasumując, zgodnie z art. 86 ust. 10, ust. 10b pkt 1, ust. 11 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w dacie otrzymania faktury (bądź duplikatu faktury) dokumentującej nabycie towarów lub usług lub w dwóch następnych okresach rozliczeniowych, przy założeniu, że obowiązek podatkowy w stosunku do usług bądź towarów udokumentowanych tą fakturą powstał w miesiącu otrzymania tej faktury (bądź duplikatu faktury) przez Spółkę bądź wcześniej.


Pytanie 2.


W przypadkach 1-4 opisanych w stanie faktycznym, w związku z tym, że:


  • zgodnie z art. 86 ust. 10, ust. 10b pkt 1. ust. 11 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w dacie otrzymania faktury dokumentującej nabycie towarów lub usług bądź w dwóch następnych okresach rozliczeniowych, przy założeniu, że obowiązek podatkowy w stosunku do usług bądź towarów udokumentowanych tą fakturą powstał w miesiącu otrzymania tej faktury przez Spółkę bądź wcześniej,
  • zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, jeżeli Spółka nie dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może ona obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,

obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nastąpi:


Ad. 1. Poprzez korektę deklaracji VAT za luty 2014 r. - w sytuacji, gdy Spółka otrzyma w lutym 2014 r. fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał w styczniu 2014 r., jednakże Spółka nie dokonała odliczenia VAT za luty 2014 r., za marzec 2014 r. i za kwiecień 2014 r.


Ad. 2. W rozliczeniu za kwiecień 2014 r., maj 2014 r. lub czerwiec 2014 r. - w sytuacji, gdy Spółka otrzyma w kwietniu 2014 r. fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał w lutym 2014 r.


Ad. 3. W rozliczeniu za maj 2014 r., czerwiec 2014 r. lub lipiec 2014 r. - w sytuacji, gdy Spółka otrzyma w maju 2014 r. fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał w styczniu 2014 r.


Ad. 4. W rozliczeniu za maj 2014 r., czerwiec 2014 r. lub lipiec 2014 r. - w sytuacji, gdy faktura wystawiona w marcu 2013 r. lub w styczniu 2014 r., do której został wystawiony duplikat otrzymany przez Spółkę w maju 2014 r., nie wpłynęła do Spółki.


Uzasadnienie.


Ad. 1.


Zdaniem Spółki, w analizowanym przypadku zastosowanie ma art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, zgodnie z którym, w momencie, gdy dla nabytych towarów i usług, powstało już prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego tj. wystąpił obowiązek podatkowy i jednocześnie podatnik dysponował fakturą, a nie dokonał w ustawowym okresie odliczenia VAT, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem, że korekty tej można dokonać nie później niż w czasie 5 lat od początku roku, w którym to prawo powstało.


W takiej sytuacji, Spółka uprawniona jest do korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Okresem tym będzie okres w którym, zostały spełnione łącznie obydwie przesłanki, wynikające z treści art. 86 ust. 10 oraz ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT:


  • powstał obowiązek podatkowy w stosunku do nabywanych towarów i usług oraz
  • podatnik jest w posiadaniu faktury dokumentującej nabycie towarów i usług, w stosunku do których powstał obowiązek podatkowy.

W analizowanym przypadku, wskazane przesłanki zostały łącznie spełnione w lutym 2014 r. Z uwagi, iż Spółka nie dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego za luty 2014 r., marzec 2014 r., lub kwiecień 2014 r., może ona obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za luty 2014 r., zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, czyli za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.


Ad. 2.

Zdaniem Spółki, w obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. stanie prawnym, podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach, nie wcześniej niż w okresie rozliczeniowym, w którym w stosunku do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, a podatnik będzie dysponował fakturą dokumentującą tę sprzedaż.

Jak już wykazano powyżej, moment skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest warunkowany przez dwie przesłanki, i dopiero zaistnienie obydwu z nich pozwala podatnikowi obniżyć podatek należny o podatek naliczony.


W analizowanym przypadku, wskazane przesłanki zostały łącznie spełnione w kwietniu 2014 r. Zgodnie z art. 86 ust. 10, ust. 10b pkt 1 oraz ust. 11 ustawy o VAT, Spółka może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za kwiecień 2014 r., maj 2014 r. lub czerwiec 2014 r.


Ad. 3.

Zdaniem Spółki, w obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. stanie prawnym, podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach, nie wcześniej niż w okresie rozliczeniowym, w którym w stosunku do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, a podatnik będzie dysponował fakturą dokumentującą tę sprzedaż.

Jak już wykazano powyżej, moment skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest warunkowany przez dwie przesłanki, i dopiero zaistnienie obydwu z nich pozwala podatnikowi obniżyć podatek należny o podatek naliczony.


W analizowanym przypadku, wskazane przesłanki zostały łącznie spełnione w maju 2014 r. Zgodnie z art. 86 ust. 10, ust. 10b pkt 1 oraz ust. 11 ustawy o VAT, Spółka może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za maj 2014 r., czerwiec 2014 r. lub lipiec 2014 r.


Ad. 4.

Zgodnie z art. 106l ust. 1 i 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia, wystawia ponownie fakturę - na wniosek nabywcy - zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika. Faktura wystawiona ponownie powinna zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia.

Powyższe oznacza zatem, że duplikat faktury w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług stanowi fakturę VAT dokumentującą w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze, co faktura „pierwotna”.


Z uwagi, że faktura pierwotna (wystawiona w marcu 2013 r., lub w styczniu 2014 r.), dokumentująca nabycie towarów lub usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał w marcu 2013 r. lub w styczniu 2014 r, nigdy nie wpłynęła do Spółki, natomiast Spółka jest w posiadaniu duplikatu do tej faktury, który wpłynął do Spółki w maju 2014 r., Spółka może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z duplikatu faktury zgodnie z art. 86 ust. 10, ust. 10b pkt 1 oraz ust. 11 ustawy o VAT, tj. w rozliczeniu za maj 2014 r., czerwiec 2014 r. lub lipiec 2014 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj