Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-320/14/MN
z 18 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 marca 2014 r. (data wpływu 18 marca 2014 r.) uzupełnionym pismem z 10 czerwca 2014 r. (data wpływu 13 czerwca 2014 r.) oraz pismem z 11 czerwca 2014 r. (data wpływu 17 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • nieprawidłowe w zakresie:

- braku obowiązku opodatkowania zaliczki uiszczonej na poczet ceny przed uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy i przed dostawą nieruchomości oraz

  • prawidłowe w zakresie:

- opodatkowania dostawy gruntu objętego w dacie zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży decyzją o warunkach zagospodarowania
- prawa do obniżenia podatku należnego o uiszczony w cenie nieruchomości, którą zamierza zakupić.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o uiszczony w cenie nieruchomości, którą zamierza zakupić. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 10 czerwca 2014 r. (data wpływu 13 czerwca 2014 r.) oraz pismem z 11 czerwca 2014 r. (data wpływu 17 czerwca 2014 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie doprecyzowany w piśmie z 11 czerwca 2014 r.):

W dniu 23 stycznia 2014 r. Wnioskodawczyni jako kupująca zawarła umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru gruntów jako nieruchomość rolna. Zgodnie z ustaleniami ze sprzedawcą nieruchomość ma zostać podzielona, na część przeznaczoną do sprzedaży ma zostać wydana decyzja o warunkach zabudowy i po podziale oraz uzyskaniu powyższej decyzji ma zostać zawarta umowa przyrzeczona sprzedaży i dopiero wtedy nieruchomość ma zostać wydana Wnioskodawczyni jako kupującej, z przeznaczeniem na działalność gospodarczą (budowa hali magazynowej i biura). Wnioskodawczyni prowadzi pod firmą I. handel hurtowy i jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że Wnioskodawczyni jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotowa nieruchomość, po nabyciu będzie w całości wykorzystywana na cele prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

  1. Czy dostawa gruntu ujętego w rejestrze gruntów jako nieruchomość rolna, objętego w dacie zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży decyzją o warunkach zagospodarowania obejmujących inwestycję w postaci budowy hali magazynowej oraz budynku biurowego jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy nabywca takiej nieruchomości nabywa prawo do obniżenia podatku należnego o uiszczony w cenie w/w nieruchomości?
  3. Czy zaliczka uiszczona na poczet ceny przed uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy i przed dostawą nieruchomości opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. pytanie 1:

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług dostawa gruntów stanowiących tereny budowlane jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Za grunt budowlany uważa się grunt określony jako budowlany w planie miejscowym, a w razie jego braku objęty decyzją o warunkach zabudowy. Datą dostawy jest moment przeniesienia na nabywcę prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel (czyli mówiąc prosto: przeniesienia prawa własności w przypadku umowy sprzedaży). Jeśli zatem w dacie zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży grunt będzie posiadał charakter budowlany (art. 2 pkt 33 ustawy w obecnym brzmieniu), z datą zawarcia umowy powstanie obowiązek podatkowy, a sama sprzedaż obłożona będzie podatkiem VAT.

Ad. pytanie 2:

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czyn¬ności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15. W związku z faktem, iż nabycie ww. gruntu obłożone jest podatkiem VAT, a nabycie następuje dla wykonywania działalności gospodarczej (handel hurtowy), Wnioskodawczyni jako kupująca uprawniona będzie do obniżenia podatku należnego o kwotę uiszczonego w cenie za ww. grunt podatku naliczonego.

Ad. pytanie 3

Stosownie do przepisu art. 19a ust. 8 ustawy z dniem uiszczenia (przed dokonaniem dostawy) zaliczki obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje co do uiszczonej części. W niniejszej sprawie problem polega na tym, iż w dacie zapłaty zaliczki grunt nie był terenem budowlanym, stanie się nim dopiero po tej dacie, a przed datą dostawy. Nie można zatem mówić o wstecznym istnieniu obowiązku podatkowego, gdyż obowiązek ten w dacie zapłaty zaliczki nie powstaje (grunt nie jest terenem budowlanym w rozumieniu ustawy). Tym samym zapłata takiej zaliczki nie jest obłożona podatkiem od towarów i usług (obowiązek podatkowy co do niej nie powstaje).

Odpowiadając na zadane pytanie Podatnik stwierdza:

Ad pytanie 1:

dostawa gruntu spełniającego w dacie dostawy przesłanki definicji terenu budowlanego (art. 2 pkt 33 ustawy w brzmieniu obecnym) jest opodatkowana podatkiem VAT, nawet jeśli w dacie zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży grunt nie spełniał powyższych przesłanek.

Ad pytanie 2:

nabywca wskazanego w punkcie 1 gruntu, jeśli nabycie ma związek i zostało dokonane na cele prowadzonej działalności, ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony uiszczony w cenie ww. gruntu.

Ad pytanie 3:

nie powstaje obowiązek podatkowy co do zaliczki uiszczonej przed uzyskaniem przez grunt statusu terenu budowlanego, na poczet ceny, jaka ma być zapłacona na podstawie umowy sprzedaży zawartej już po uzyskaniu przez grunt wspomnianego statusu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest:

  • nieprawidłowe w zakresie:

- braku obowiązku opodatkowania zaliczki uiszczonej na poczet ceny przed uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy i przed dostawą nieruchomości oraz

  • prawidłowe w zakresie:

- opodatkowania dostawy gruntu objętego w dacie zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży decyzją o warunkach zagospodarowania
- prawa do obniżenia podatku należnego o uiszczony w cenie nieruchomości, którą zamierza zakupić.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Natomiast towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z kolei art. 15 ust. 2 ustawy stanowi, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Art. 29a ust. 1, stanowi, że podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Ustęp 6 pkt 1 tego artykułu stanowi, że podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie, stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy, którego zdanie wstępne zostało zmienione art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1608) od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Należy zauważyć, że oprócz stawki podstawowej, o której mowa w ww. art. 41 ust. 1 ustawy, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki obniżone, jak również zwolnienie od podatku VAT.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Należy zauważyć, że zwolnienia od podatku mają charakter wyjątkowy i powinny być traktowane jako odstępstwo od ogólnej zasady opodatkowania każdej odpłatnej dostawy. Zatem powinny one być stosowane ściśle. Powyższe oznacza, że zwolnienie przysługuje względem takiej dostawy, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlane. Zatem ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym, itp.

Definicja terenów budowlanych zawarta została w art. 2 pkt 33 ustawy. Stosownie do treści tego przepisu, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W myśl art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.), ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:

  1. lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;
  2. sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

Z powyższych przepisów wynika, że o przeznaczeniu danego terenu decyduje plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 23 stycznia 2014 r. Wnioskodawczyni jako kupująca zawarła umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru gruntów jako nieruchomość rolna. Zgodnie z ustaleniami ze sprzedawcą nieruchomość ma zostać podzielona, na część przeznaczoną do sprzedaży ma zostać wydana decyzja o warunkach zabudowy i po podziale oraz uzyskaniu powyższej decyzji ma zostać zawarta umowa przyrzeczona sprzedaży i dopiero wtedy nieruchomość ma zostać wydana Wnioskodawczyni jako kupującej, z przeznaczeniem na działalność gospodarczą (budowa hali magazynowej i biura). Wnioskodawczyni prowadzi pod firmą Y i jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wątpliwości po stronie Wnioskodawczyni dotyczą kwestii opodatkowania sprzedaży opisanej we wniosku nieruchomości – działki niezabudowanej – opodatkowania zaliczki uiszczonej na poczet ceny oraz w związku z tym prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z tą transakcją.

Zdaniem Wnioskodawczyni nie powstaje obowiązek podatkowy co do zaliczki uiszczonej przed uzyskaniem przez grunt statusu terenu budowlanego. W dacie zapłaty zaliczki grunt nie był terenem budowlanym stanie się nim dopiero po tej dacie, a przed datą dostawy, nie można zatem mówić o wstecznym istnieniu obowiązku podatkowego, gdyż obowiązek ten w dacie zapłaty zaliczki nie powstanie (grunt nie jest terenem budowlanym w rozumieniu ustawy). Natomiast dostawa gruntu spełniającego w dacie dostawy przesłanki definicji terenu budowlanego jest opodatkowana podatkiem VAT.

W odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego, zadanego pytania oraz stanowiska Wnioskodawczyni dotyczącego opodatkowania zaliczki na poczet ceny sprzedaży terenu niezabudowanego, na podstawie zawartej przedwstępnej umowy sprzedaży, z uwagi na treść obowiązujących przepisów należy stwierdzić, że otrzymana zaliczka, w momencie jej otrzymania, podlega opodatkowaniu według podstawowej stawki podatku w wysokości 23%.

W dniu 23 stycznia 2014 r. Wnioskodawczyni jako kupująca zawarła umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru gruntów jako nieruchomość rolna.

Ustalono także, że nieruchomość ma zostać podzielona, na część przeznaczoną do sprzedaży ma zostać wydana decyzja o warunkach zabudowy i po podziale oraz uzyskaniu powyższej decyzji ma zostać zawarta umowa przyrzeczona sprzedaży i dopiero wtedy nieruchomość ma zostać wydana Wnioskodawczyni jako kupującej, z przeznaczeniem na działalność gospodarczą. Oznacza to, że w chwili zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży przedmiotowy teren będzie objęty decyzją o warunkach zabudowy, co jest elementem zdarzenia przyszłego.

Należy podkreślić, że niezależnie od postanowień przedwstępnej umowy sprzedaży zasadą jest, że do opodatkowania zaliczek ma zastosowanie taka sama stawka jak do towaru, który jest przedmiotem dostawy. Tym samym, decydujące znaczenie będzie miała zasadnicza umowa i przeznaczenie terenu w momencie realizacji umowy przyrzeczonej.

Analizując przepisy w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy gruntu niezabudowanego należy podkreślić, że zwolnienie od podatku obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) wyłącznie w sytuacji, gdy nie są one przeznaczone pod zabudowę.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku jednoznacznie wynika, że w chwili zawarcia umowy przyrzeczonej przedmiotowy teren będzie już objęty decyzją o warunkach zabudowy (strony ustaliły że sprzedający uzyska decyzję o warunkach zabudowy – budowa hali magazynowej i biura), więc nie będzie spełniał warunków do zwolnienia, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Kwalifikacja podatkowa gruntu do celów podatku VAT nie zmieni się na dzień zawarcia umowy przyrzeczonej na skutek wydania decyzji o warunkach zabudowy, gdyż w momencie zawarcia umowy wstępnej założono, że w chwili zawarcia umowy przyrzeczonej przedmiotowy teren będzie objęty decyzją o warunkach zabudowy.

Faktyczne opodatkowanie transakcji stawką podatku w wysokości 23% będzie wynikiem przeznaczenia sprzedawanego terenu w momencie realizacji przyrzeczonej umowy sprzedaży.

Należy zauważyć, że takie ujęcie przyrzeczonej umowy sprzedaży, która będzie zrealizowana jeśli będzie już wydana decyzja o warunkach zabudowy w stosunku do sprzedawanego terenu, będzie odzwierciedlało rzeczywisty charakter planowanej transakcji i będzie opodatkowane prawidłową stawką podatku w odniesieniu do całej zapłaty w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy.

Zatem skoro przedmiotem sprzedaży (planowanego nabycia przez Wnioskodawczynię) będzie działka niezbudowana dla której będzie wydana decyzja o warunkach zabudowy to należy stwierdzić, że sprzedaż tego gruntu będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 w powiązaniu z art. 146a pkt 1 ustawy, tj. 23%.

Jak już to wyjaśniono wcześniej, zasadą jest, że do opodatkowania zaliczek ma zastosowanie taka sama stawka jak dla towaru, który jest/ma być przedmiotem dostawy. Ponieważ w momencie dostawy dla terenu będzie już wydana decyzja o warunkach zabudowy a stawka podatku dla takiego gruntu wynosi 23%, to zaliczka w momencie jej uiszczenia przez Wnioskodawczynię i dotycząca planowanej transakcji przyrzeczonej terenu, dla którego zgodnie z założeniem będzie już wydana decyzja o warunkach zabudowy, powinna być również opodatkowana stawką podatku w wysokości 23%.

W opisanej sytuacji bez znaczenia jest to, że teren objęty przedwstępną umową, na moment jej podpisania nie spełniał definicji terenu budowlanego z art. 2 pkt 33 ustawy.

W kontekście powyższych ustaleń obowiązek podatkowy w stosunku do zaliczki otrzymanej w związku z zawarciem umowy sprzedaży powstanie na podstawie obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, w dniu jej otrzymania, i zaliczka w tym momencie powinna zostać opodatkowana stawką podatku w wysokości 23% jako zaliczka dotycząca dostawy terenu, który w momencie zawarcia umowy przyrzeczonej będzie objęty decyzją o warunkach zabudowy.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w kontekście pytania 1, że dostawa gruntu spełniającego w dacie dostawy przesłanki definicji terenu budowlanego (art. 2 pkt 33 ustawy w brzmieniu obecnym) jest opodatkowana podatkiem VAT, nawet jeśli w dacie zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży grunt nie spełniał powyższych przesłanek, jest prawidłowe.

Natomiast stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zagadnienia podniesionego w pytaniu 3, że nie powstaje obowiązek podatkowy co do zaliczki uiszczonej przed uzyskaniem przez grunt statusu terenu budowlanego, na poczet ceny, jaka ma być zapłacona na podstawie umowy sprzedaży zawartej już po uzyskaniu przez grunt wspomnianego statusu, jest nieprawidłowe.

Przechodząc do kwestii prawa do obniżenia podatku należnego o uiszczony w cenie nieruchomości, należy wskazać, że podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia czyli sprzedażą generującą podatek należny.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy.

W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług w przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo bądź niepodlegające opodatkowaniu, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi. Ustawa wyłącza możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni, która jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, planuje kupić nieruchomość dla której zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy (budowy hali magazynowej i biura). Przedmiotowa nieruchomość, po nabyciu będzie w całości wykorzystywana na cele prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Analiza przedmiotowej sprawy wskazuje, że nieruchomość którą planuje Wnioskodawczyni nabyć służyć będzie jej działalności generującej podatek należny, czyli pozostanie w związku z czynnościami opodatkowanymi. Zakup nieruchomości będzie w całości związany z wykonywaniem przez Wnioskodawczynię czynności opodatkowanych podatkiem VAT, ponieważ nabycie to następuje wyłącznie dla wykonywania działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT (handel hurtowy).

W konsekwencji z uwagi na spełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawczyni – zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku VAT – stosownie do zapisów art. 86 ust. 1 ustawy, przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, który będzie zawarty w cenie nabywanej nieruchomości.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2 jest prawidłowe.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy jest:

  • nieprawidłowe w zakresie:

- braku obowiązku opodatkowania zaliczki uiszczonej na poczet ceny przed uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy i przed dostawą nieruchomości oraz

  • prawidłowe w zakresie:

- opodatkowania dostawy gruntu objętego w dacie zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży decyzją o warunkach zagospodarowania
- prawa do obniżenia podatku należnego o uiszczony w cenie nieruchomości, którą zamierza zakupić.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz.U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj