Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-649/14-2/TR
z 1 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2014 r. (data wpływu 2 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką budowlaną, specjalizującą się w wykonywaniu instalacji elektrycznych. Spółka realizuje jednocześnie kilka umów budowlanych w kilku miejscach Polski. Obecnie czynności budowlane (instalacyjne) w imieniu i na rzecz Spółki wykonują podwykonawcy w ramach umów o współpracę.

Spółka zamierza zatrudnić pracowników w ramach umów o pracę, którzy będą wykonywać analogiczne czynności z zakresu prac budowlanych. W głównej mierze pracownicy będą zatrudnieni na stanowiskach elektromonterów, dla których zakres obowiązków będzie obejmował wykonywanie instalacji elektrycznych i innych prac budowlanych.

Miejscem pracy przyszłych pracowników będzie siedziba pracodawcy. Nowo zatrudnieni pracownicy będą wysyłani do miejsc prowadzenia budów przez Spółkę w różnych miejscowościach Polski w celu wykonywania instalacji elektrycznych i innych prac budowlanych. Każdy wyjazd na budowę będzie odbywał się w ramach podróży służbowej i w związku z tym przyszli pracownicy będą otrzymywać należności z tytułu podróży służbowych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 167).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wypłacone świadczenia z tytułu delegacji służbowych w związku z wyjazdami pracowników budowlanych w podróże służbowe w celu wykonywania zadań służbowych – wykonywania instalacji elektrycznych i innych prac budowlanych poza siedzibę pracodawcy do miejsc, w których Wnioskodawca realizuje kontrakty budowlane będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r. Nr 80, poz. 350, z późn. zm.)?

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia w art. 10 ust. 1 pkt 1 jako jedno ze źródeł przychodów stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracę nakładczą, emeryturę lub rentę.

W art. 12 ww. ustawy zawarte jest uszczegółowienie wskazanego źródła przychodów, a przepis stanowi, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Zatem przychodami ze stosunku pracy będą wszelkiego rodzaju przychody, które pracownik otrzymuje od pracodawcy, w tym również świadczenia z tytułu odbywanych podróży służbowych. Nie oznacza to jednak, że takie świadczenie będzie automatycznie opodatkowane. W ustawie zawarta jest bowiem norma, wynikająca z art. 21 ust. 1 pkt 16, która pozwala na nieopodatkowanie należności otrzymanych w związku z odbywaniem podróży służbowych, pod warunkiem wypłaty świadczeń w granicach wyznaczonych przez inne przepisy prawne, w szczególności rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

W związku z powyższym, świadczenia, które będą otrzymywane przez pracowników budowlanych w związku z odbywaniem podróży służbowych do miejsc wykonywania czynności służbowych poza siedzibą pracodawcy, polegających na wykonywaniu instalacji elektrycznych i innych prac budowlanych, o ile będą mieścić się w granicach wyznaczonych przez powołane wyżej rozporządzenie, będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj