Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-654/14-2/MT/MM
z 12 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z 9 lipca 2014 r. (data wpływu 14 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 lipca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawczyni jest rolniczką rozliczającą się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych. Od zakupionych przez Wnioskodawczynię towarów i usług do gospodarstwa rolnego odlicza podatek VAT, natomiast od sprzedaży towarów pochodzących z gospodarstwa podatek VAT Wnioskodawczyni odprowadza do Urzędu Skarbowego. Obecnie Wnioskodawczyni postanowiła poszerzyć swoją działalność rolniczą, o pozarolniczą działalność gospodarczą i rozpocząć działalność agroturystyczną.

Wnioskodawczyni posiada dom z dużym poddaszem. Poddasze przez wiele lat było niewykończone, ale teraz Wnioskodawczyni postanowiła go wykończyć i przeznaczyć dla turystów. Będą 4 pokoje 4 osobowe. W każdym pokoju łazienka w pełni wyposażona o wysokim standardzie. Pokoje również wyposażone i wykończone komfortowo. W przedpokoju (holku) będzie znajdować się aneks kuchenny wyposażony w: mikrofalówkę, kuchenkę gazową, zlewozmywak, zmywarkę. Dodatkowo do dyspozycji gości będą zakupione: serwis obiadowy 12 os. x 2 kpl. sztućce 12 os. x 2 kpl., garnki emaliowane x 2 kpl.

Pokoje będą wyposażone w meble wysokiej jakości np. narożniki skórzane, ławostoły, szafy, szafki nocne, pufy. Jeden pokój będzie wyposażony w duże łoże małżeńskie, toaletkę, duże lustro, krzesła z podłokietnikami. Pokój ten ma przypominać apartament. W każdym pokoju będzie telewizor 32 cal, radiomagnetofon, czajnik elektryczny. W jednej z łazienek będzie pralka automatyczna i suszarka do suszenia upranych rzeczy. W pokojach, na podłogach będą dywany, na łóżkach pledy wełniane i pościel: kołdry puchowe, poduszki z pierza, poszwy, poszewki i prześcieradła. W pokojach będą ławostoły, dlatego Wnioskodawczyni planuje kupić obrusy i bieżniki. W łazienkach będą komplety ręczników bawełanianych. Na całym piętrze są dwa balkony, będą zakupione stoły i krzesła, aby stały na tych balkonach i będą służyły gościom.


Wykończając część domu przeznaczoną dla turystów będzie wykonane:

  • ocieplenie dachu (izolacja pianką),
  • strop nad poddaszem i ocieplenie go watą mineralną,
  • tynki wewnętrzne i okładziny poddasza – pokoje, tapeta, łazienki i płytki,
  • posadzki na poddaszu – w łazienkach i holku płytki, pokoje - podłoga bambusowa,
  • tarasy (balkony) – balustrady metalowe posadzki – płytki,
  • stolarka drzwiowa – drzwi pokojowe + futryna x 4, drzwi łazienki + futryna x 4,
  • instalacja centralnego ogrzewania, instalacja wodno – kanalizacyjna,
  • instalacja elektryczna,
  • wyposażenie łazienek (kabina pryszcznicowa, umywalka, WC).

Aby zachęcić jak najbardziej przyszłych gości do odwiedzenia i pozostania jak najdłużej, Wnioskodawczyni postanowiła zakupić powozy konne i wozić turystów po pięknej ulicy. Jeden powóz, bardzo wysokiej klasy, służyć będzie do przejażdżek do pobliskiego miasteczka. Drugi powóz bardziej terenowy przeznaczony będzie do wyjazdów po okolicznych wsiach, polnych drogach. Ostatni powóz to ogromna frajda dla przyjeżdżających do nas dzieci. Będzie to mała bryczka do kucyków przeznaczona do przewożenia dzieci. Zimą Wnioskodawczyni chce organizować kuligi. Będą zakupione sanie konne 9-cio osobowe. 20 m. od domu Wnioskodawczyni znajduje sie staw i sąsiadująca mała rzeczka. Wnioskodawczyni chciałaby to wykorzystać, dlatego ma w planach zakup rowerków wodnych 2 i 3 - osobowych oraz kajaków 1 i 2 - osobowych oraz przyczepki do przewożenia kajaków, aby móc zorganizować przebywającym gościom spływ kajakowy. Aby zachęcić do pozostania jak najdłużej, przy pobycie powyżej 5-ciu dni będzie przejazd bryczkami gratis i zostanie zorganizowany 1 spływ kajakowy oraz możliwość pływania na rowerkach wodnych. Aby zabawy w wodzie były bezpieczne Wnioskodawczyni zakupi także kamizelki ratunkowe i koło ratunkowe. Dla turystów ma zamiar kupić także 6 rowerów, aby mogli sami organizować sobie wycieczki rowerowe.

W planach również Wnioskodawczyni ma zbudować altankę i grilla z prawdziwego zdarzenia, a dla dzieci zorganizować plac zabaw ze zjeżdżalnią, trampoliną, huśtawkami itp.

Czasy są bardzo trudne, dlatego musi być wiele atrakcji, aby turyści zechcieli przyjechać i być jak najdłużej. Pokoje komfortowo wyposażone + bryczki + rowerki wodne + sanie + kajaki + plac zabaw dla dzieci + altanka + grill to wszystko razem może dać sukces. Jeśli Wnioskodawczyni będzie miała dużo gości i będą długo, to podatek który odprowadzi do Urzędu Skarbowego też będzie duży. Na przyszłą działalność Wnioskodawczyni złożyła wniosek do ARiMR, aby skorzystać z programu: ,,Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Niedawno wniosek został zaakceptowany i Wnioskodawczyni podpisała umowę z ARiMR. Obecnie stara się o kredyt na realizację tego projektu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy jako czynny podatnik podatku VAT Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia podatku VAT z następujących towarów, które będą służyły do działalności agroturystycznej: zakup mebli wysokiej jakości np. narożnik skórzany, łoże małżeńskie, szafy, szafki nocne itp., meble kuchenne do aneksu w holku, mikrofalówka, kuchenka gazowa, zmywarka, klimatyzator (awaryjnie przenośny na upał), pralka automatyczna, suszarka, zakup telewizorów, radiomagnetofonów, czajników elektrycznych, wykończenia części domu przeznaczonego dla turystów w tym: ocieplenia dachu, wykonania stropu nad poddaszem, tynków wewnętrznych i okładzin poddasza, wykonania montażu podłóg na poddaszu zarówno płytek jak i podłogi bambusowej, wykonania balustrady na tarasach i płytek na posadzkach na tarasach, montażu i zakupu stolarki drzwiowej, wykonaniu instalacji C.O. i wodno-kanalizacyjnej, a także elektrycznej oraz wyposażenia łazienki, zakupu powozów konnych: komfortowego powozu VIS-A-VIS, powozu terenowego i konnego do kucyków, sani konnych, przyczepki na kajaki, kajaków wodnych, rowerków wodnych, kamizelek asekuracyjnych, koła ratunkowego, rowerów, wioseł, zakupu altanki, zakupu grilla, trampoliny, huśtawek, zjeżdżalni dla dzieci?


Stanowisko Wnioskodawczyni:


Wnioskodawczyni uważa, że ma prawo do odliczenia podatku VAT na wyżej wymienione towary, ponieważ zakupiony towar będzie służył do czynności opodatkowanych podatkiem VAT - art. 86 ust. 1.

Jako podatnik czynny, Wnioskodawczyni będzie odprowadzała podatek VAT od sprzedaży wynajmu pokoi. Wiele atrakcji, komfortowo wykończone i wyposażone pokoje przyciągną wielu gości i będzie duża sprzedaż, a podatek VAT do odprowadzenia też wtedy będzie większy.

Wnioskodawczyni planuje pobierać opłatę od wypożyczenia rowerków wodnych czy bryczek i wtedy też podatek VAT będzie odprowadzała do Urzędu Skarbowego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) i b) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, że można odliczyć w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Aby zatem podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych inwestycji, inwestycja ta musi być związana z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przy czym związek ten powinien mieć charakter bezsporny.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni poniesie wydatki na wykończenie części domu, która przeznaczona będzie dla turystów. Wnioskodawczyni zakupi meble wysokiej jakości np. narożnik skórzany, łoże małżeńskie, szafy, szafki nocne itp., meble kuchenne, mikrofalówkę, kuchenkę gazową, zmywarkę, klimatyzator, pralkę automatyczna, suszarkę, telewizory, radiomagnetofony, czajniki elektryczne. Ponadto poniesie wydatki dotyczące wykończenia części domu przeznaczonego dla turystów w tym: dokona ocieplenia dachu, wykonania stropu nad poddaszem, tynków wewnętrznych i okładzin poddasza, wykonania montażu podłóg na poddaszu, zarówno płytek jak i podłogi bambusowej, wykonania balustrady na tarasach i płytek na posadzkach na tarasach, montażu i zakupu stolarki drzwiowej, wykonaniu instalacji C.O. i wodno-kanalizacyjnej, a także elektrycznej oraz wyposażenia łazienki. Wnioskodawczyni zakupi także powozy konne: komfortowy powóz VIS-A-VIS, powóz terenowy i konny do kucyków, sanie konne, przyczepki na kajaki, kajaki wodne, rowerki wodne, kamizelki asekuracyjne, koła ratunkowe, rowery, wiosła. Dokona również zakupu altanki, grilla, trampoliny, huśtawek, zjeżdżalni dla dzieci. Wydatki, o których mowa powyżej będą - jak wskazała Wnioskodawczyni – wydatkami związanymi z czynnościami opodatkowanymi. Jak wynika z okoliczności wskazanych przez stronę, Wnioskodawczyni będzie dokonywała wynajmu pokoi oraz rowerków wodnych i bryczek i z tego tytułu będzie odprowadzała podatek należny.

Z uwagi na przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że Wnioskodawczyni będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane z działalnością agroturystyczną. Zakupione towary i usługi do prowadzenia działalności agroturystycznej będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ponadto Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Zatem Wnioskodawczyni będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie towarów związanych z adaptacją poddasza i jego wyposażeniem.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww.ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj