Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-593/14-2/PS
z 14 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2014 r. (data wpływu 25 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku rozliczania podatku dochodowego w Polsce z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego od spółki komandytowej za przejęcie nieograniczonej odpowiedzialności jako komplementariusz - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dnu 25 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku rozliczania podatku dochodowego w Polsce z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego od spółki komandytowej za przejęcie nieograniczonej odpowiedzialności jako komplementariusz.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Niemiecka spółka (zwana dalej „R.” lub „Spółka komandytowa”) nabyła w tym roku nieruchomość położoną w Polsce osiąga przychód z wynajmu tej nieruchomości. W R. komandytariuszami są X. GmbH oraz Y. GmbH, natomiast komplementariuszem R. jest wnioskodawca, niemiecka spółka O. (haftungsbeschränkt) zwana dalej „Wnioskodawcą” lub „Spółką”.

Zgodnie z Umową spółki R. sporządzoną zgodnie z niemieckim prawem Wnioskodawca - jako komplementariusz - nie wniósł żadnego wkładu do spółki R.-1 ani nie ma żadnego udziału w jej zyskach ani stratach (100% udziału w zyskach i stratach posiadają ww. komandytariusze R. -1). Zgodnie z postanowieniami umowy Spółki R. za objęcie nieograniczonej odpowiedzialności jako komplementariusz Wnioskodawca otrzymuje od R. roczne wynagrodzenie w wysokości: 5.000 Euro netto oraz z tytułu poczynionych wydatków ryczałtową kwotą w wysokości 2,5% na ich pokrycie, naliczana od wynagrodzenia określonego powyżej. Wynagrodzenie to płatne jest niezależnie od wyników Spółki komandytowej i jej działalności w Polsce. Przewidziana w Umowie spółki funkcja (odpowiedzialność osobista za działania Spółki komandytowej) jest pełniona przez Wnioskodawcę na terenie Niemiec.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczania podatku dochodowego w Polsce z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego od Spółki komandytowej za przejęcie nieograniczonej odpowiedzialności jako komplementariusz?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 6 ust. 1 polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z dnia 14 maja 2003 r. (zwanej dalej: „Umową”) dochód osiągany przez osobę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego, położonego w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie. Zatem dochód osiągany z nieruchomości położonej w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce. Zatem zysk osiągany przez Spółkę komandytową podlega opodatkowaniu w Polsce.


Art. 5 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (j.t. Dz.U.2011.74.397 z późn. zm., dalej zwanej: „Ustawą o CIT”), stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału, w ten sam sposób rozliczanie są koszty uzyskania przychodów, wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zwolnienia i ulgi podatkowe oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną (art. 5 ust. 2 Ustawy o CIT). Zatem całość zysków opodatkują w Polsce komandytariusze Spółki komandytowej posiadający 100% udziału w jej zyskach i stratach, natomiast na Wnioskodawcy nie będzie obowiązek rozliczenia Spółce ciążył obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce z tytułu otrzymania przychodu z nieruchomości położonej na terytorium Polski.


Choć Wnioskodawca, jako wspólnik nie ma udziału w zyskach Spółki komandytowej, to jednak otrzymuje od niej coroczne wynagrodzenie. Należy jednak zauważyć, że nie jest to udział w zyskach Spółki komandytowej, a za przejęcie nieograniczonej odpowiedzialności za jej działalność. Wynagrodzenie to jest płatne niezależnie od wyników osiąganych przez Spółkę komandytową. Czynności składające się na przedmiotowe wynagrodzenie wykonywane są na terenie Niemiec. Reasumując wynagrodzenie to jest finansowane z środków Spółki komandytowej, lecz nie stanowi dochodu z nieruchomości w rozumieniu art. 6 ust. 1 Umowy, lecz jest przychodem uzyskanym przez Spółkę w wyniku usług świadczonych na terytorium Niemiec (przejecie nieograniczonej odpowiedzialności za działalność Spółki komandytowej).


Zgodnie z art. 7 ust. 1 Umowy zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Konsekwentnie wynagrodzenie Wnioskodawcy niemieckiego rezydenta podatkowego, nieprowadzącego działalności na teranie Polski - otrzymywane od niemieckiej Spółki komandytowej z tytułu odpowiedzialności komplementariusza powinno, jako zyski przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 7 ust 1 Umowy, podlegać opodatkowaniu wyłącznie w miejscu rezydencji podatkowej Wnioskodawcy, czyli na terenie Niemiec.


Zatem zdaniem Wnioskodawcy nie jest on zobowiązany do rozliczania podatku dochodowego w Polsce z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego od Spółki komandytowej za przejęcie nieograniczonej odpowiedzialności jako komplementariusz. Stanowisko wnioskodawcy znajdzie potwierdzenie w stanowisku reprezentowanym przez Dyrektora Izby skarbowej Warszawie w interpretacji z dnia 16 czerwca 2009 r. (IPPB5/423-158/09-3/AJ).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie objętym przedmiotem zapytania uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj