Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-571/14-4/WS
z 5 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2014 r. (data wpływu 5 maja 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 lipca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konsekwencji podatkowych nabycia udziału w nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konsekwencji podatkowych nabycia udziału w nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego z dnia 5 czerwca 1991 r. jest współwłaścicielem w udziałach wynoszących 2/4 części na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej, niezabudowanych działek: nr 6 o powierzchni 0,6198 ha, nr 4 o powierzchni 1,2534 ha, nr 3/1 o powierzchni 0,4162 ha, nr 3/2 o powierzchni 0,5924 ha, nr 3/3 o powierzchni 0,4380 ha, nr 3/4 o powierzchni 0,6197, nr 3/5 o powierzchni 0,5760 ha, nr 3/6 o powierzchni 0,0866 ha, o łącznej powierzchni 4,6021 ha, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą. W dniu 10 kwietnia 2014 r. na mocy umowy odpłatnego częściowego zniesienia współwłasności, zawartej w formie aktu, Wnioskodawca nabył do majątku wspólnego wraz z małżonką wyłączne prawo własności działki nr 6, 4 i nr 3/3, o łącznej powierzchni 2,3112 ha. W związku z faktem, że łączna powierzchnia nieruchomości przewyższała o 101,5 metry kwadratowe część należną Wnioskodawcy obliczoną zgodnie z posiadanymi udziałami, wypłacił on pozostałym współwłaścicielom kwotę 32.480,00 zł tytułem spłaty, stosownie do ich udziałów we współwłasności nieruchomości.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawca podlega obowiązkowi podatkowemu zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie nabycia do majątku wspólnego wyłącznego prawa własności, w zakresie udziałów jemu przysługujących?
  2. Czy Wnioskodawca podlega obowiązkowi podatkowemu zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie nabycia do majątku wspólnego wyłącznego prawa własności, w zakresie nadwyżki, w porównaniu do przysługujących jemu udziałów?

Zdaniem Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1 nie podlega on obowiązkowi podatkowemu wynikającemu z przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1991 r. Nr 80, poz. 350). W art. 10 powyższej ustawy wyliczony został katalog źródeł przychodu. W przedmiotowej sprawie nastąpiło odpłatne częściowe zniesienie współwłasności po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa do nieruchomości. Tym samym, nie miało miejsca odpłatne zbycie, które przewiduje ustawa. Nie zostało także wskazane, że nabycie wyłącznego prawa własności stanowi dochód, bowiem nieruchomość ta, przed zawarciem umowy, była we współwłasności Wnioskodawcy. Podkreślić należy fakt, że Wnioskodawca podlega jedynie obowiązkowi zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 1, art. 6, art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959, ze zm.), który został już uregulowany do rąk płatnika, którym w przedmiotowej sprawie był notariusz, przed którą zawarto umowę odpłatnego częściowego zniesienia współwłasności w dniu 10 kwietnia 2014 r.

W kwestii drugiego pytania Wnioskodawca uważa, że nie podlega on obowiązkowi podatkowemu wynikającemu z przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1991 r. Nr 80, poz. 350). Co prawda nabył prawo własności w zakresie przewyższającym jego udziały w nieruchomości, jednak dokonał tej czynności odpłatnie, a co za tym idzie poniósł dodatkowe koszty. Wobec czego fakt nabycia udziałów nieruchomości, przewyższających jemu przysługujące, nie podlega opodatkowaniu, bowiem w związku z poniesieniem kosztów w celu spłaty pozostałych współwłaścicieli, koszt nabycia i samo nabycie znoszą się wzajemnie, bowiem nie nastąpiło fizyczne wzbogacenie z tej czynności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały określone źródła przychodów. Stosownie do art. 10 ust. 1 źródłami przychodów są:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
  2. działalność wykonywana osobiście;
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza;
  4. działy specjalne produkcji rolnej;
  5. (uchylony)
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,
      • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;
  9. inne źródła.

Stosownie do art. 11 przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jak z powyższego wynika zakresem przedmiotowym ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęte są wyłącznie dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. Choć ustawodawca na gruncie tej ustawy nie wymienia w sposób enumeratywny zakresu przedmiotowego podatku, to z całą pewnością należy stwierdzić, że opisane we wniosku nabycie nieruchomości w efekcie zawarcia odpłatnego częściowego zniesienia współwłasności nie spełnia dyspozycji żadnego ze wskazanych w art. 10 ustawy źródeł opodatkowania. W szczególności, opisanej we wniosku sytuacji nie można postrzegać przez pryzmat art. 10 ust. 1 pkt 8, gdyż norma ta dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Zatem, nabycie nieruchomości (bez względu na sposób, tzn. odpłatnie, czy nieodpłatnie) nie stanowi źródła przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nabycie przez Wnioskodawcę do majątku wspólnego wyłącznego prawa własności udziałów jemu przysługujących, a także nadwyżki w porównaniu do udziałów przysługujących nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W rezultacie, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ponadto informuje się, że dołączony do wniosku dokument (kserokopia aktu notarialnego umowy odpłatnego częściowego zniesienia współwłasności) nie podlegał weryfikacji w toku niniejszego postepowania, gdyż upoważniony do wydania interpretacji indywidualnej organ podatkowy orzeka tylko i wyłącznie w obrębie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Co oznacza, że organ rozpatrujący konkretną sprawę nie ma możliwości modyfikowania (uzupełniania, odtwarzania) stanu faktycznego tej sprawy, nie prowadzi również postępowania dowodowego w trybie działu IV Ordynacji podatkowej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj