Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-21/12/MK
z 14 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-21/12/MK
Data
2012.05.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
piasek
podatek od czynności cywilnoprawnych
roboty budowlane
rolnicy
wywóz


Istota interpretacji
Czy czynność jednorazowego przyjęcia ziemi (piasku) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2012 r. (data wpływu – 16 lutego 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 kwietnia 2012 r. (data wpływu – 7 maja 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności jednorazowego przyjęcia ziemi (piasku) – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności jednorazowego przyjęcia ziemi (piasku).

Wniosek uzupełniono w dniu 7 maja 2012 r.


W przedmiotowym wniosku oraz w piśmie uzupełniającym przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca, jako rolnik prowadzący gospodarstwo sadownicze, nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgłosiła się do Niego firma wykonująca w sąsiedztwie prace budowlane, która zobowiązana była m.in. do wywozu ziemi (piasku) z wykopu pod obiekt budowlany, z propozycją jednorazowego przyjęcia ziemi (piasku) za opłatą. Ze względu na wielkość posiadanego gospodarstwa i związane z tym możliwości zagospodarowania nadwyżki ziemi (piasku) poprzez uzupełnienie ubytków i nierówności, Wnioskodawca zgodził się na ww. ofertę.

Opisanej we wniosku czynności dokonano w oparciu o ustną umowę o jednorazowe przyjęcie piasku, czego potwierdzeniem jest wystawiona przez Wnioskodawcę, jako podatnika podatku od towarów i usług, faktura VAT ze stawką 23%. Podatek VAT z tego tytułu został przez Niego odprowadzony w grudniu 2011 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy czynność jednorazowego przyjęcia ziemi (piasku) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, uzasadnionym jest potraktowanie opisanej czynności jako pojedynczej transakcji między dwoma podmiotami, a w konsekwencji podlegającej przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponadto – w opinii Wnioskodawcy – powyższa transakcja nie różni się niczym od np. transakcji zakupu samochodu od innej osoby, którą to transakcję bez wątpliwości kwalifikuje się pod jurysdykcję ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1, tj.:


  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.


Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają także zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób, to dla oceny czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że do Wnioskodawcy zgłosiła się firma wykonująca w sąsiedztwie prace budowlane, która zobowiązana była m. in. do wywozu ziemi (piasku) z wykopu pod obiekt budowlany, z propozycją jednorazowego przyjęcia ziemi (piasku) za opłatą. Ze względu na wielkość posiadanego gospodarstwa i związane z tym możliwości zagospodarowania nadwyżki ziemi (piasku) poprzez uzupełnienie ubytków i nierówności, Wnioskodawca zgodził się na ww. ofertę.

Opisanej we wniosku czynności dokonano w oparciu o ustną umowę o jednorazowe przyjęcie piasku, czego potwierdzeniem jest wystawiona przez Wnioskodawcę, jako podatnika podatku od towarów i usług, faktura VAT ze stawką 23%. Podatek VAT z tego tytułu został przez Niego odprowadzony w grudniu 2011 r.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz obowiązujący stan prawny, należy stwierdzić, że dokonana w oparciu o umowę ustną czynność jednorazowego przyjęcia ziemi (piasku) nie należy do katalogu czynności cywilnoprawnych wskazanych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jak również nie odpowiada ona elementom przedmiotowo istotnym chociażby jednej z czynności ujętych w tymże katalogu W szczególności nie można jej zakwalifikować jako umowy sprzedaży (uregulowanej w art. 535–602 K.c.), bowiem skutkiem zawarcia tejże umowy jest zobowiązanie się sprzedawcy do przeniesienia własności rzeczy lub prawa na kupującego oraz zobowiązanie się kupującego do zapłacenia sprzedawcy umówionej ceny, a w rozpatrywanej sytuacji nie dość, że Wnioskodawca przyjął ziemię (piasek), to jeszcze otrzymał za to stosowną opłatę, czyli w tym wypadku nie był zobowiązany do zapłacenia ceny.

Analizowaną czynność nie sposób również rozpatrywać jako umowę zamiany (art. 603-604 K.c.), której istotą jest wymiana dóbr bez wykorzystania w tej operacji ekwiwalentu w postaci pieniądza.

W konsekwencji dokonana na podstawie ustnie zawartej umowy czynność jednorazowego przyjęcia ziemi (piasku) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj