Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-264/14/WRz
z 4 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura 4 marca 2014 r., uzupełnionym 26 maja 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie określenia momentu utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia momentu utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 14 maja 2014 r. Znak IBPBI/1/415-264/14/WRz wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 26 maja 2014 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W związku z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych ratownika medycznego Wnioskodawca w lipcu 2013 r. zmienił wpis w ewidencji działalności gospodarczej poszerzając zakres prowadzonej działalności gospodarczej o usługi w zakresie opieki zdrowotnej (PKD 86). Do dnia sporządzenia ww. wniosku nie wykonał żadnej usługi z tego zakresu. Jednak podpisał kontrakt ze szpitalem, który z dniem 1stycznia 2014 r., może być realizowany wg potrzeb - prawdopodobnie z początkiem marca 2014. Wnioskodawca wykonuje obecnie jedynie usługi cateringowe. W piśmie z 23 maja 2014 r, stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że czynności opieki zdrowotnej, o których mowa we wniosku są sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 86.90.14.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W którym momencie utracę prawo do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych:

  • w momencie wpisu do CEIDG usług związanych z ochroną zdrowia,
  • w momencie podpisania kontraktu,
  • czy w momencie wykonania pierwszej usługi związanej z opieką medyczną?

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej utraci w momencie wykonania pierwszej usługi związanej z opieką medyczną. W związku z tym cześć roku - obejmująca okres wykonywania wyłącznie usług cateringowych zostanie opodatkowana ww. ryczałtem (formularz PIT-28), a pozostała część roku, po dacie wykonania usługi medycznej (ratownictwo medyczne) zostanie opodatkowana wg „zasad ogólnych” (formularz PIT-36).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do treści art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podkreślić jednakże należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) tej ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. W załączniku tym, pod poz. 49 wymieniono dział 86 PKWiU, tj. usługi w zakresie opieki zdrowotnej z zastrzeżeniem, że wyłączenie nie dotyczy pozarolniczej działalności gospodarczej świadczonej w ramach wolnych zawodów. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, użyte w ustawie określenie wolny zawód oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu. Wskazane we wniosku sługi w zakresie pogotowia ratunkowego, włączając usługi zespołów ratownictwa medycznego (PKWiU 86.90.14) objęte działem 86 PKWiU, nie mieszczą się w pojęciu czynności przypisanych ww. wolnym zawodom, a zatem świadczenie ich wyłącza Wnioskodawcę z możliwości opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Również podmiot na rzecz którego mogą być wykonywane ww. usługi jest objęty zakresem wyłączenia zawartym w cytowanym wyżej przepisie.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4 ( m.in. wymienionej w załączniku nr 2 do ustawy), traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Przy czym, stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy, użyte w ustawie określenie podatek dochodowy na ogólnych zasadach oznacza podatek dochodowy od osób fizycznych, opłacany przy zastosowaniu podstawy obliczania podatku, o której mowa w art. 26 ustawy o podatku dochodowym, i skali, o której mowa w art. 27 ustawy o podatku dochodowym,

Ponadto w myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy, w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi - chyba że jest zwolniony z tego obowiązku - i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług cateringowych. Rozszerzył on jednak swoją działalność o usługi w zakresie opieki zdrowotnej, przy czym pierwszą usługę w ww. zakresie miał wykonać (na podstawie zawartej 1 stycznia 2014 r. umowy) początkiem marca 2014 r.

Wobec powyższego w momencie uzyskania przychodu z tytułu wykonania pierwszej usługi związanej z opieką zdrowotną, co może ale nie musi być tożsame z momentem jej wykonania, Wnioskodawca utracił (utraci) prawo do opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i od tego dnia obowiązany jest opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach oraz zaprowadzić właściwe księgi podatkowe. W konsekwencji do tego dnia (utraty prawa do opodatkowania w formie zryczałtowanej) przychody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej mogą być opłacane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - ( przychody te należy wykazać w zeznaniu rocznym składanym na formularzu PIT-28). Natomiast dochody uzyskane od tego dnia podlegają opodatkowaniu na tzw. zasadach ogólnych, a więc wg określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skali podatkowej (dochody te podlegają wykazaniu w zeznaniu składanym na formularzu PIT-36).

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy, że prawo do opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych utraci „w momencie wykonania pierwszej usługi związanej z opieką medyczną i że po dniu wykonania usługi medycznej (…) zostanie opodatkowany wg zasad ogólnych”, uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj