Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-345/14/DK
z 3 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 31 marca 2014 r. (data wpływu 3 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie zachowania numeru NIP spółki jawnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2014 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zachowania numeru NIP spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z małżonką prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej powstałej na mocy obligatoryjnego przekształcenia spółki cywilnej. Wspólnikami są Wnioskodawca - mąż (dalej W.M.) oraz jego żona (dalej: J.M.M.). Spółka jest czynnym płatnikiem podatku VAT; prowadzi księgi rachunkowe (tzw. pełna księgowość). W skład majątku wchodzą nieruchomości. Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. Od 2013 r. spółka jawna posiada dwóch wspólników, małżonków J.M.M. i W.M. Na koniec 2014 r. żona Wnioskodawcy – J.M.M. (ze względu na stan zdrowia i zamierzony wyjazd, co uniemożliwi prowadzenie spraw spółki) planuje wystąpienie ze Spółki. Wnioskodawca W.M. planuje na mocy art. 66 KSH zwrócić do sądu o przyznanie prawa do przejęcia majątku Spółki z obowiązkiem rozliczenia się z występującym wspólnikiem zgodnie z art. 65 KSH. Art. 65 § 1 KSH stanowi, iż w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Żona Wnioskodawcy chce mu przekazać ogól praw i obowiązków. Celem takich działań ma być utrzymanie przedsiębiorstwa spółki w dotychczasowym kształcie i kontynuowanie prowadzonej działalności jako jednoosobowej działalności gospodarczej (zgodnie z par. 7 pkt 2 umowy spółki). Przeniesienie to zgodnie z KSH (Art. 10 KSH) i umową spółki nastąpiłoby na mocy umowy darowizny. Umowa ta, sporządzona na piśmie, zostanie zgłoszona w stosownym czasie na odpowiednim druku Naczelnikowi Urzędu Skarbowego.

W.M. będzie tę działalność prowadził nadal, natomiast J.M.M. nie będzie prowadziła działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może, po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy przez sąd, prowadzić działalność pod tym samym numerem NIP?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Po przyznaniu przez sąd Wnioskodawcy majątku spółki (i przekazaniu mu przez żonę darowizny udziałów) z prawem kontynuowania działalności (co wywiera skutek z chwilą uprawomocnienia się wyroku sądowego) Wnioskodawca złoży w sądzie rejestrowym wniosek o wykreślenie spółki z KRS i zgłosi wpis do CEDG jako przedsiębiorca będący osobą fizyczną i jako kontynuujący działalność powinien działać pod tym samym numerem NIP (powinien złożyć zgłoszenie aktualizujące), m.in. ze względu na interes prawny i gospodarczy. Powyższe ma na celu wstąpienie w prawa i obowiązki spółki jawnej przez jednego ze wspólników. Tym samym umożliwi to utrzymanie przedsiębiorstwa spółki w dotychczasowym kształcie i kontynuowanie prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, która przybiera inną formę organizacyjną.

W postanowieniu z 19 grudnia 2007 r. (V CSK 343/2007), Sąd Najwyższy wskazał, że w przypadku przekształcenia na podstawie art. 66 KSH spółki osobowej w przedsiębiorcę jednoosobowego ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym. Wspólnik, który przejął majątek spółki, wstępuje w ogół praw stanowiących część lub cały prawnie wyodrębniony majątek poprzednika. Art. 66 jest ustawowym wyrazem sukcesji uniwersalnej. Wspólnik przejmuje cały majątek spółki w celu kontynuowania jej działalności bez jakichkolwiek ograniczeń.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1314 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o NIP”, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.

Powyższe oznacza, że każdy podmiot, który należy do jednej z ww. kategorii, jest obowiązany do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego. Należy podkreślić również, że nie jest prawnie dopuszczalna sytuacja nadania jednego NIP dwóm podmiotom (z których jeden jest podatnikiem np. podatku od towarów i usług, a drugi płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych), jak również posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej nadanym innemu podmiotowi. Numer identyfikacji podatkowej nie może być używany w oderwaniu od nazwy podmiotu, która występuje w decyzji administracyjnej o nadaniu NIP.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o NIP podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o NIP Numer Identyfikacji Podatkowej nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

  1. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy;
  2. przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

Do celów identyfikacji podatkowej za przekształcenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uznaje się również wpis spółki cywilnej do rejestru na podstawie art. 26 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) (art. 12 ust. 1a ustawy o NIP).

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ww. ustawy w przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika, nadany NIP wygasa, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 1 i 1a.

Ponadto w myśl art. 12 ust. 3a ustawy o NIP sądy rejestrowe są obowiązane, w terminie 14 dni od dnia wykreślenia podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, do przekazania informacji o wykreśleniu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na ostatni adres siedziby podmiotu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o NIP podmioty, o których mowa w art. 6 ust. 1, 1a i 10, mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca wraz z małżonką prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Spółka jest czynnym płatnikiem podatku VAT, a od 2013 r. posiada dwóch wspólników (Wnioskodawcę oraz jego małżonkę).

Na koniec 2014 r. żona Wnioskodawcy ze względu na stan zdrowia i zamierzony wyjazd, co uniemożliwi prowadzenie spraw spółki, planuje wystąpienie ze Spółki.

Wnioskodawca planuje na mocy art. 66 KSH wystąpić do sądu o przyznanie prawa do przejęcia majątku Spółki z obowiązkiem rozliczenia się z występującym wspólnikiem zgodnie z art. 65 KSH.

Żona Wnioskodawcy chce mu przekazać ogół praw i obowiązków. Celem takich działań ma być utrzymanie przedsiębiorstwa spółki w dotychczasowym kształcie i kontynuowanie prowadzonej działalności jako jednoosobowej działalności gospodarczej (zgodnie z par. 7 pkt 2 umowy spółki).

Przeniesienie to zgodnie z KSH (Art. 10 KSH) i umową spółki nastąpiłoby na mocy umowy darowizny.

Wnioskodawca będzie tę działalność prowadził nadal, natomiast jego żona nie będzie prowadziła działalności gospodarczej.

Wątpliwości Wnioskodawcy odnoszą się do kwestii, czy po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy przez sąd, może prowadzić działalność pod tym samym numerem NIP.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której obecnie prowadzona działalność gospodarcza w formie spółki jawnej przestanie istnieć, a kontynuować ją będzie Wnioskodawca jako osoba fizyczna i były wspólnik tej spółki.

Mając na uwadze cytowany art. 12 ust. 1 ustawy o NIP, z którego jednoznacznie wynika, że NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego (z wyjątkiem przypadków konkretnie w tym przepisie wymienionych, które w przedmiotowej sprawie nie mają zastosowania), należy stwierdzić, że jeżeli Wnioskodawca będzie kontynuować działalność gospodarczą spółki jawnej jako osoba fizyczna zobowiązany jest prowadzić tę działalność pod własnym numerem identyfikacji podatkowej.

Z chwilą ustania bytu prawnego spółki NIP nadany tej spółce wygasa, o czym stanowi powołany w niniejszej interpretacji art. 12 ust. 2 ustawy o NIP. Zatem Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadząca działalność nie ma prawa się nim posługiwać, nawet jeśli w myśl innych przepisów będzie następcą prawnym czy następcą podatkowym przedsiębiorstwa obecnej spółki jawnej. Zmiana numeru NIP nie stoi bowiem na przeszkodzie wstąpieniu w prawa i obowiązki innego podmiotu.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że Wnioskodawca rozpoczynając działalność gospodarczą jako osoba fizyczna po przejęciu majątku spółki będzie zobowiązany, stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o NIP do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego w celu otrzymania Numeru Identyfikacji Podatkowej (jeśli Wnioskodawca jeszcze nie posiada takiego numeru), za pomocą którego będzie się rozliczać jako podatnik. W zaistniałej sytuacji nie będzie możliwa sukcesja NIP spółki jawnej zawiązanej między małżonkami na osobę fizyczną, bowiem nie zachodzi żaden z przypadków określonych w art. 12 ustawy o NIP.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

Jednocześnie tut. organ zaznacza, że przedmiotem niniejszej interpretacji była wyłącznie kwestia objęta pytaniem oznaczonym we wniosku nr 4 w zakresie kontynuacji działalności pod numerem NIP spółki, natomiast wszelkie inne kwestie wskazane przez Wnioskodawcę w stanowisku własnym uznano za uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie kontynuacji działalności pod numerem NIP spółki.

Tym samym przedmiotem niniejszej interpretacji nie była kwestia następstwa podatkowego przejętej przez Wnioskodawcę działalności gdyż nie sformułowano pytania w tym zakresie ani nie przedstawiono własnego stanowiska.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego, bądź zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz.U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w X., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj