Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-523/14/IB
z 5 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2014 r. (data wpływu do tut. organu 13 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania stypendium otrzymanego w ramach stażu naukowo-szkoleniowego odbywanego w Wielkiej Brytanii - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zwolnienia z opodatkowania stypendium otrzymanego w ramach stażu naukowo-szkoleniowego odbywanego w Wielkiej Brytanii.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest lekarzem pracującym w Klinice Uniwersytetu Medycznego. W 2014 r. został nagrodzony 12-miesięcznym stażem naukowo-szkoleniowym w L. w Wielkiej Brytanii (początek odbywania praktyk 2015 r.), dotyczącym elektrofizjologii klinicznej serca i ablacji przezcewnikowych. Staż został przyznany w drodze konkursu przez Europejską Asocjację Rytmu Serca (European Heart Rhytm Association, EHRA) organ Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC) – towarzystwa naukowego zajmującego się problematyką chorób sercowo-naczyniowych z siedzibą w S. (Francja). Staż będzie polegał na nauce i doskonaleniu technik w zakresie ablacji zaburzeń rytmu oraz prowadzeniu badań naukowych dotyczących tej tematyki (Wnioskodawca będzie zobligowany do opublikowania minimum dwóch prac naukowych). EHRA ufundowała w ramach przyznanego stażu świadczenie pieniężne (stypendium) wyłącznie w celu pokrycia kosztów utrzymania i kształcenia w miejscu odbywania praktyki. Aby otrzymać ww. stypendium w trakcie pobytu Wnioskodawca nie może pracować zarobkowo.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przyjęcie przyznanego stypendium otrzymanego wyłącznie na kształcenie i pokrycie kosztów utrzymania zagranicą, w ramach stażu naukowo-szkoleniowego jeżeli fundatorem jest obca instytucja (spoza państwa – gościa) wiąże się z koniecznością jego opodatkowania czy też pozostaje zwolnione z opodatkowania?


Zdaniem Wnioskodawcy zastosowanie znajduje art. 20 konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych i przyznane stypendium jest wolne od opodatkowania w Polsce i Wielkiej Brytanii.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

Stosownie do art. 20 konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz.U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840) świadczenia otrzymywane na utrzymanie, kształcenie lub odbywanie praktyki przez studenta, ucznia lub praktykanta, który ma lub miał bezpośrednio przed przybyciem do Umawiającego się Państwa miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie i który przebywa w pierwszym wymienionym Państwie wyłącznie w celu kształcenia się lub odbywania praktyki, nie podlegają opodatkowaniu w pierwszym wymienionym Państwie, jeżeli świadczenia te pochodzą ze źródeł spoza tego Państwa.

Zgodnie z pkt 3 Komentarza do art. 20 Modelowej Konwencji w sprawie podatku od dochodu i majątku OECD artykuł obejmuje jedynie wypłaty otrzymywane na utrzymanie, kształcenie lub szkolenie. Nie ma więc zastosowania do wypłaty lub jakiejś jej części, która jest wynagrodzeniem za usługi świadczone przez odbiorcę i która jest objęta art. 15 (lub art. 7 w przypadku wolnych zawodów). Fakt, że kwota wypłacona jest podobna do kwoty wypłaconej osobom, które świadczą podobne usługi, a nie są studentami lub praktykantami, może na ogół wskazywać, że wypłata jest wynagrodzeniem za świadczone usługi. Wypłaty na utrzymanie, kształcenie lub szkolenie nie powinny przekraczać poziomu wydatków, jakie prawdopodobnie mogą być poniesione w celu zapewnienia odbiorcy utrzymania, kształcenia lub szkolenia.

Poza tym, aby art. 20 umowy znalazł zastosowanie płatność otrzymana na utrzymanie, kształcenie lub odbywanie praktyki musi być dokonywana ze źródeł położonych poza terytorium tego Umawiającego się Państwa, na terytorium którego rezydent drugiego Umawiającego się Państwa pobiera naukę lub odbywa praktykę.

Jednocześnie artykuł ten w odróżnieniu do innych artykułów MK OECD nie zawiera normy rozdzielającej jurysdykcje podatkowe pomiędzy Umawiające się Państwa, ale wprowadza zwolnienie z podatku świadczeń otrzymanych na utrzymanie, kształcenie lub odbywanie praktyki w państwie, w którym student, stypendysta, uczeń lub praktykant przebywa wyłącznie w celu kształcenia, odbywania praktyki lub szkolenia. Oznacza to, że świadczenia te są zwolnione z podatku w państwie odbywania nauki lub praktyki, pobierania kształcenia (państwo goszczące). Analizowane postanowienie w umowie nie stanowi jednak – wbrew stanowisku Wnioskodawcy – o zwolnieniu z opodatkowania również w państwie rezydencji.

Reasumując, zawarta w ww. przepisie norma dotyczy należności otrzymywanych przez studentów, uczniów lub praktykantów na utrzymanie, kształcenie lub odbywanie praktyki i dotyczy zwolnienia z opodatkowania w państwie, w którym student, uczeń lub praktykant przebywa wyłącznie w celu kształcenia się lub odbywania praktyki oraz w sytuacji, gdy należności te pochodzą ze źródeł położonych poza tym państwem.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca w ramach stażu naukowo- szkoleniowego odbywanego w Wielkiej Brytanii będzie otrzymywał na pokrycie kosztów utrzymania i kształcenia świadczenie pieniężne (stypendium) ufundowane przez Europejską Asocjację Rytmu Serca (European Heart Rhytm Association, EHRA) organ Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC) – towarzystwa naukowego zajmującego się problematyką chorób sercowo-naczyniowych z siedzibą w S. (Francja). Staż będzie polegał na nauce, doskonaleniu technik w zakresie ablacji zaburzeń rytmu oraz prowadzeniu badań naukowych dotyczących tej tematyki (Wnioskodawca będzie zobligowany do opublikowania minimum dwóch prac naukowych).

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca nie będzie zatem przebywał w Wielkiej Brytanii wyłącznie w celu kształcenia się lub odbywania praktyki, ale również w celu prowadzenia badań naukowych i z tego względu nie znajdzie zastosowania art. 20 ww. konwencji.

Przedstawione we wniosku stypendium otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce nie zostało wymienione w artykułach konwencji, a tym samym stwierdzić należy, że stanowi przychód objęty art. 21 ust. 1 ww. konwencji i podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

Stosownie bowiem do art. 21 ust. 1 ww. konwencji części dochodu, inne niż dochód wypłacany przez trust lub z majątku spadkowego w wyniku zarządzania tym majątkiem, bez względu na to gdzie powstają, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej Konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Końcowo, zaznaczyć jednak należy, że ostatecznie dochody podlegają opodatkowaniu w danym państwie tylko wtedy gdy ustawodawstwo wewnętrzne tego państwa przewiduje opodatkowanie tego rodzaju dochodów. W przypadku ich przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania w tym państwie, nie może być mowy o ich opodatkowaniu wyłącznie na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj