Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-524/14/SD
z 10 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 4 kwietnia 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca powinien naliczać podatek dochodowy od osób prawnych w związku z wykonaniem przyłącza kanalizacyjnego na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca powinien naliczać podatek dochodowy od osób prawnych w związku z wykonaniem przyłącza kanalizacyjnego na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wykonał przyłącza kanalizacyjne do budynków mieszkalnych. Z właścicielami będącymi osobami fizycznymi zawarto umowę na odbiór ścieków socjalno-bytowych.

Przyłącza kanalizacyjne stanowią własność Wnioskodawcy. Budowę przyłączy kanalizacyjnych Wnioskodawca pokrył w 100% z własnych środków. Nieruchomości, do których wykonano przyłącza, stanowią własność prowadzących działalność gospodarczą. Wnioskodawca nie zawierał umowy na budowę przyłączy kanalizacyjnych z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, jak również z ww. umów nie wynika, że po wybudowaniu przyłącza kanalizacyjnego stanowić ono będzie własność Wnioskodawcy. Przyłącza te umożliwiły pozyskanie większej ilości kontrahentów korzystających z sieci oraz wywiązanie się z zapisów umownych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dotyczących efektów ekologicznych zrealizowanych inwestycji. Wnioskodawca wskazał również, że ww. przyłącza stanowią mienie Wnioskodawcy, a poniesione z tego tytułu koszty są ujmowane przy kalkulacji taryf za 1m3 ścieków. Wnioskodawca z tego tytułu będzie osiągał przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wykonane przez Wnioskodawcę przyłącza kanalizacyjne, obejmującego odcinki od budynku do sieci podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinien naliczać podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), ponieważ ww. przyłącza stanowią jego mienie, a poniesione z tego tytułu koszty są ujmowane przy kalkulacji taryf za 1 m3 ścieków. Wnioskodawca z tego tytułu będzie osiągał przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepisami prawa podatkowego, o których mowa w ww. art. 8 Ordynacji podatkowej jest m.in. ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851, dalej „ustawa o pdop”), w której w Rozdziale 5 Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników, zawarte są przepisy dotyczące zasad obliczania, poboru i odprowadzania do właściwego urzędu skarbowego podatku lub zaliczek na podatek przez płatników.

Zasadą jest, że obowiązek prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania, obliczenia i zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych ciąży na podatnikach. W szczególności, są oni zobligowani do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (art. 25 ustawy o pdop) oraz składania urzędom skarbowym zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym i wpłaty podatku należnego (art. 27 tej ustawy). Wyjątek od powyższej zasady tzw. samoobliczenia (samowymiaru) podatku dochodowego dotyczy należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, w przypadku których ustawodawca nałożył obowiązki płatnika na podmioty wypłacające te należności.

I tak, zgodnie z art. 26 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o pdop, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e.

Jednocześnie należy wskazać, że należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1, na które wskazuje art. 26 ust. 1 omawianej ustawy, dotyczą:

  • opodatkowania określonych kategorii przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1, uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 (art. 21 ust.1);
  • opodatkowania dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 22 ust. 1).

Tylko wypłata tych kategorii należności wiąże się z nadaniem wypłacającej je osobie prawnej statusu płatnika podatku dochodowego od osób prawnych, co tym samym nakłada na nią obowiązek obliczenia i poboru należnego zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat.

Mając na względzie cyt. przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że nawet gdyby osoby opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych w związku z wykorzystaniem przyłącza, o którym mowa we wniosku uzyskały przychód z tytułu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop, to na Spółce (wykonującej przyłącza) nie ciążyłyby obowiązki płatnika. Innymi słowy, nawet w sytuacji powstania po stronie ww. podmiotów przychodów w związku z wykonaniem przyłącza, Wnioskodawca i tak nie byłby zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzania zaliczek na podatek z tego tytułu.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie wskazać należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj