Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-590/14/MU
z 26 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2014 r. (data wpływu 6 czerwca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 sierpnia 2014 r. (data wpływu 18 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 sierpnia 2014 r. (data wpływu 18 sierpnia 2014 r.).


We wniosku tym oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca będący Uniwersytetem jest publiczną uczelnią akademicką i stanowi integralną część narodowego systemu edukacji i nauki. W dniu 6 listopada 2012 r. została zawarta umowa na dofinansowanie projektu pt. „R ... ” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pomiędzy Województwem a Wnioskodawcą.

Projekt pt. „R ... ” realizowany jest w ramach środków POKL - Priorytet VIII „Regionalne kadry gospodarki", Działania 8.2 „Transfer wiedzy”, Poddziałania 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw”.

Celem głównym projektu jest zwiększenie transferu wiedzy i wzmocnienie powiązań sfery B+R, służące rozwojowi gospodarczemu regionu poprzez przyznanie stypendiów doktoranckich i udzielenie wsparcia towarzyszącego 50 osobom realizującym prace badawcze w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych matematyczno-przyrodniczych i technologicznych, zgodnych z RSI - Regionalną Strategią Innowacji Województwa do 2020 r.


Natomiast celami szczegółowymi projektu są:


  1. zwiększenie potencjału komercjalizacyjnego 40 realizowanych w województwie prac badawczych w naukach matematyczno-przyrodniczych i technologicznych, zgodnych z Regionalną Strategią Innowacji Województwa do 2020 r. przez przyznanie stypendium 36 uczestnikom studiów doktoranckich realizowanych w regionie i 14 osobom zatrudnionym w województwie, które mają otwarty przewód doktorski,
  2. zwiększenie wiedzy i umiejętności z zakresu komercjalizacji wyników prac B+R (poświadczone zaświadczeniem) 45 z 50 stypendystów projektu przez udział w 40-godzinnym szkoleniu i przygotowaniu biznesplanu/strategii komercjalizacji wyników prac B+R,
  3. zwiększenie szans na komercjalizację wyników prac B+R realizowanych w ramach doktoratu przez 15 z 50 stypendystów projektu przez prezentację biznesplanu/strategii komercjalizacji wyników prac B+R 2 potencjalnym odbiorcom w ramach spotkania brokerskiego.


Zgodnie z obowiązującym regulaminem rekrutacji do ubiegania się o stypendium doktoranckie uprawnione są następujące osoby:


  1. doktoranci, którzy są uczestnikami stacjonarnych i niestacjonarnych studiów doktoranckich (studiów III stopnia) w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572 z późn. zm.), prowadzonych przez uczelnie i jednostki naukowe działające na terenie województwa w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych matematyczno-przyrodniczych i technologicznych
  2. inne osoby (nie wymienione w pkt 1), zatrudnione na podstawie stosunku pracy na terenie województwa, w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 późn. zm.), których przewód doktorski został wszczęty zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595 z późn. zm.), nie później jednak niż do dnia podjęcia uchwały o nadaniu stopnia doktora, realizujące prace badawcze w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych matematyczno-przyrodniczych i technologicznych


Stypendia doktoranckie mogą być przyznawane osobom, które łącznie spełniają poniższe warunki:


  1. wykażą zgodność prowadzonych prac badawczych ze strategicznymi branżami gospodarki z Regionalną Strategią Innowacji Województwa do 2020 r.,
  2. prowadzą prace badawcze, które charakteryzują się potencjałem wdrożeniowym, mogącym przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstw i podniesienia ich innowacyjności,
  3. prowadzą prace badawcze charakteryzujące się wysokim poziomem naukowym i zaawansowanym poziomem realizacji.


W ramach ww. projektu o stypendium mogą ubiegać się osoby, które otrzymują wsparcie o charakterze stypendialnym finansowanym ze źródeł Europejskiego Funduszu Społecznego i/lub ze środków publicznych innych niż EFS otrzymywanych w okresie trwania niniejszego projektu. Jednak wysokość stypendium przyznanego w ramach niniejszego projektu zostanie pomniejszona o wysokość otrzymywanego wsparcia na zasadach dopełnienia w taki sposób, by stypendysta w sumie otrzymał za miesiąc kwotę stypendium wynoszącą średniomiesięcznie nie więcej niż 3.000 zł brutto. Stypendium przyznane będzie maksymalnie na okres 12 miesięcy.

Doktoranci i inne osoby, którym Wnioskodawca będzie wypłacał stypendia doktoranckie, będą uczestnikami projektu pt. „R ... ” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Stypendia doktoranckie będą stanowiły pomoc udzieloną w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm).


Wobec powyższego zadano następujące pytanie:


Czy od wypłaconych stypendiów doktoranckich doktorantom i innym osobom należy potrącić zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych środków finansowych otrzymanych przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Ponieważ stypendium doktoranckie finansowane jest z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który jest współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a doktoranci i inne osoby otrzymujące stypendium są uczestnikami projektu w związku z tym na podstawie przytoczonych przepisów Wnioskodawca uważa, że stypendia doktoranckie podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym i tym samym nie jest zobowiązany do potrącania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od ww. świadczenia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.).

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.) przez środki europejskie rozumie się środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4.

Uwzględniając powyższe, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (w tym Europejskiego Funduszu Społecznego) - wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

Zauważyć należy również, że zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęci są uczestnicy projektu. Przez uczestników projektu, o których mowa w przywołanym wyżej przepisie, należy rozumieć osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będący Uniwersytetem jest publiczną uczelnią akademicką i stanowi integralną część narodowego systemu edukacji i nauki. W dniu 6 listopada 2012 r. została zawarta umowa na dofinansowanie projektu pt. „R ... ” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pomiędzy Województwem a Wnioskodawcą.

Projekt pt. „R ...” realizowany jest w ramach środków POKL - Priorytet VIII „Regionalne kadry gospodarki", Działania 8.2 „Transfer wiedzy”, Poddziałania 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw”.

Celem głównym projektu jest zwiększenie transferu wiedzy i wzmocnienie powiązań sfery B+R, służące rozwojowi gospodarczemu regionu poprzez przyznanie stypendiów doktoranckich i udzielenie wsparcia towarzyszącego 50 osobom realizującym prace badawcze w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych matematyczno-przyrodniczych i technologicznych, zgodnych z RSI - Regionalną Strategią Innowacji Województwa do 2020 r.


Zgodnie z obowiązującym regulaminem rekrutacji do ubiegania się o stypendium doktoranckie uprawnione są następujące osoby:


  1. doktoranci, którzy są uczestnikami stacjonarnych i niestacjonarnych studiów doktoranckich (studiów III stopnia) w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572 z późn. zm.), prowadzonych przez uczelnie i jednostki naukowe działające na terenie województwa w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych matematyczno-przyrodniczych i technologicznych
  2. inne osoby (nie wymienione w pkt 1), zatrudnione na podstawie stosunku pracy na terenie województwa, w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 późn. zm.), których przewód doktorski został wszczęty zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595 z późn. zm.), nie później jednak niż do dnia podjęcia uchwały o nadaniu stopnia doktora, realizujące prace badawcze w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych matematyczno-przyrodniczych i technologicznych


Stypendia doktoranckie mogą być przyznawane osobom, które łącznie spełniają poniższe warunki:


  1. wykażą zgodność prowadzonych prac badawczych ze strategicznymi branżami gospodarki z Regionalną Strategią Innowacji Województwa do 2020 r.,
  2. prowadzą prace badawcze, które charakteryzują się potencjałem wdrożeniowym, mogącym przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstw i podniesienia ich innowacyjności,
  3. prowadzą prace badawcze charakteryzujące się wysokim poziomem naukowym i zaawansowanym poziomem realizacji.


W ramach ww. projektu o stypendium mogą ubiegać się osoby, które otrzymują wsparcie o charakterze stypendialnym finansowanym ze źródeł Europejskiego Funduszu Społecznego i/lub ze środków publicznych innych niż EFS otrzymywanych w okresie trwania niniejszego projektu. Jednak wysokość stypendium przyznanego w ramach niniejszego projektu zostanie pomniejszona o wysokość otrzymywanego wsparcia na zasadach dopełnienia w taki sposób, by stypendysta w sumie otrzymał za miesiąc kwotę stypendium wynoszącą średniomiesięcznie nie więcej niż 3.000 zł brutto. Stypendium przyznane będzie maksymalnie na okres 12 miesięcy.


Doktoranci i inne osoby, którym Wnioskodawca będzie wypłacał stypendia doktoranckie, będą uczestnikami projektu pt. „R ... ” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Stypendia doktoranckie będą stanowiły pomoc udzieloną w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm).

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że do stypendiów doktoranckich wypłaconych doktorantom i innym osobom biorącym udział w projekcie finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, będzie miało zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osoby te będą bowiem uczestnikami projektu, a ww. stypendia będą stanowiły dla nich pomoc udzieloną w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, tj. Europejskiego Funduszu Społecznego. Zatem, w związku z wypłatą stypendiów korzystających ze zwolnienia przedmiotowego, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od ww. świadczeń.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj