Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-194/14-6/AP
z 31 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2014 r. (data wpływu 3 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.) oraz pismem z dnia 23 lipca 2014 r. (data wpływu 28 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków ponoszonych w związku ze studiami po rozpoczęciu działalności gospodarczej - jest prawidłowe,
  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków poniesionych w związku ze studiami przed rozpoczęciem działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 2 czerwca 2014 r., Nr IPTPB1/415-194/14-2/KC na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 9 czerwca 2014 r., następnie w dniu 16 czerwca 2014 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 13 czerwca 2014 r.).

Następnie pismem z dnia 4 lipca 2014 r., Nr IPTPB1/415-194/14-4/KC na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, ponownie wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 18 lipca 2014 r., następnie w dniu 28 lipca 2014 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 24 lipca 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2008 r. Wnioskodawca ukończył technikum elektroniczne. Następnie w 2012 r. ukończył studia I stopnia na kierunku elektronika i telekomunikacja na Wydziale Elektrotechniki Informatyki i Automatyki Politechniki X.

W roku 2012 Wnioskodawca podjął studia II stopnia w trybie zaocznym na kierunku informatyka na Wydziale FTIMŚ Politechniki X.

Z dniem 1 stycznia 2014 r., Wnioskodawca jako osoba fizyczna rozpoczął prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nie zatrudnia On i nie zamierza zatrudniać pracowników. Głównym przedmiotem działalności określonym we wpisie do CEIDG jest „Działalność związana z oprogramowaniem” (PKD 62.01.Z). W ramach działalności Wnioskodawca m.in. rozwija systemy informatyczne. Księgowość prowadzona jest na zasadach ogólnych (kpir). Faktura za studia II stopnia za rok pierwszy została wystawiona w 2013 r. Wnioskodawca obecnie jest studentem ostatniego roku studiów II stopnia, a faktura za odbyte studia powinna zostać wystawiona w czerwcu 2014 r.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 13 czerwca 2014 r. Wnioskodawca dodał, że wydatki, o których mowa we wniosku nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej. Następnie Wnioskodawca wskazał, że:

  • prowadzi działalność gospodarczą zgodnie z CEIDG - Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD) 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem,

Wnioskodawca nadmienił następnie, że faktura za studia II stopnia semestr 1 i 2 została wystawiona 8 lipca 2013 r., natomiast faktury za studia II stopnia semestr 3 i 4 nie zostały jeszcze wystawione. Faktury zostaną wystawione najprawdopodobniej w czerwcu albo lipcu 2014 r.

Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że w planie studiów na kierunku Informatyka znajdowały się następujące przedmioty:

  • semestr 1:
    • Modelowanie i analiza systemów informatycznych;
    • Projektowanie zespołowe systemów informatycznych;
    • Rozszerzone modelowanie systemów baz danych;
    • Rutowanie i przełączanie w sieciach komputerowych;
    • Zaawansowane systemy grafiki komputerowej;
    • BHP;
    • Język obcy dla celów akademickich i zawodowych;
  • semestr 2:
    • Hurtownie danych;
    • Systemy informatyczne;
    • Teoria podejmowania decyzji;
    • Programowanie aplikacji internetowych;
    • Przetwarzanie obrazu i dźwięku;
    • Security of Information Systems;
    • Wielowarstwowe aplikacje sieciowe;
  • semestr 3:
    • Gospodarka elektroniczna;
    • Metody sztucznej inteligencji w ekonomii i zarządzaniu;
    • Sterowanie przepływem informacji w przedsiębiorstwie;
    • Systemy komputerowe w bankowości;
    • Zarządzanie projektami handlu elektronicznego;
  • semestr 4:
    • Prawne i społeczne aspekty informatyki;
    • Eksploracja danych internetowych.


Dodatkowo Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku z dnia 23 lipca 2014 r. wskazał, że w dniu 22 lipca 2014 r. obronił pracę magisterską i tym samym zakończył studia II stopnia w trybie zaocznym na kierunku informatyka na wydziale FTIMS Politechniki X.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy prowadząc działalność gospodarczą Wnioskodawca może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów koszty ponoszone z tytułu opłat czesnego za studia II stopnia, prowadzone w trybie zaocznym o specjalności informatyka?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012 r., poz. 361), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konieczną przesłanką do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu. Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki: pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, być właściwie udokumentowany. Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w związku z podjęciem studiów, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie: czy takie wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej, i które mają z nią związek, czy takie wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc, które co do zasady mają charakter osobisty. Zatem, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie, które pozwolą nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

W przedmiotowej sprawie bez wątpienia wykształcenie Wnioskodawcy (wykształcenie elektroniczne) różni się od wykonywanej pracy w sposób zasadniczy (głównym przedmiotem działalności określonym we wpisie do CEIDG jest ,,Działalność związana z oprogramowaniem”). Rozpoczęty kierunek studiów II stopnia, w tym program studiów odpowiada profilowi prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza ma i będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu (np. poprzez wpływ na zakres oraz jakość świadczonych usług), ewentualnie na zachowanie źródła tego przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, konieczność wcześniejszego odbycia studiów dla uzyskania wiedzy niezbędnej do prowadzenia działalności jest warunkiem koniecznym należytego wykonywania pracy, a zatem koszty poniesione na ich uzyskanie stanowią nieunikniony wydatek związany jednoznacznie z przyszłymi dochodami, mimo że w części zostały poniesione wcześniej, tj. w okresie poprzedzającym rozpoczęcie działalności. Pozyskiwana wiedza przyczynia się i pomaga zrozumieć szereg mechanizmów programistycznych, lepiej poruszać się na rynku informatycznym, prowadzić rozmowy z kontrahentami, a zdobywana na studiach wiedza teoretyczna w ramach prowadzonych zajęć m.in. z przedmiotów takich jak: systemy informatyczne, programowanie aplikacji internetowych, security of information systems, modelowanie i analiza systemów informatycznych, projektowanie zespołowe systemów informatycznych, rozszerzone modelowanie systemów baz danych, zaawansowane systemy grafiki komputerowej, wielowarstwowe aplikacje sieciowe, metody sztucznej inteligencji w ekonomii i zarządzaniu oraz inne przedmioty, stanowią niezbędny element, który przyczynia się do prowadzenia działalności.

Ukończenie studiów pozwoli bardziej rozwinąć działalność, oferować profesjonalne i kompleksowe usługi, co w sposób bezpośredni będzie miało wpływ na wysokość uzyskiwanych przychodów. Nauka na Politechnice Łódzkiej na kierunku informatyka wpływa na profesjonalność świadczonych przez Wnioskodawcę usług, a tym samym konkurencyjność działalności. Ponadto wpływa na zwiększenie ilości kontrahentów oraz możliwość świadczenia szerszego rodzaju usług, przede wszystkim tworzenie od podstaw oprogramowania, rozwijania go, a następnie tworzenia innowacyjnych produktów przy pomocy języków programowania taki jak: Java, Pyhton i Objective – C.

Należy wskazać, że wydatki ponoszone na studia mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu, gdy warunek związku przyczynowo - skutkowego z przychodem będzie spełniony. Muszą one być bezwzględnie związane z nabywaniem umiejętności i wiedzy potrzebnej do prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Nie może budzić żadnych wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie programowania może być wykorzystywane jedynie przez osobę posiadającą szczególną wiedzę.

W związku z powyższym, zdobywanie wiedzy i umiejętności, jest potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej tego typu, ma związek z tą działalnością, a wydatek ten nie służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą i nie ma charakteru osobistego. Poniesione wydatki na studia mogłyby zostać uznane za wydatki mające charakter osobisty tylko w przypadku, gdyby ponosząca je osoba nie zamierzała prowadzić działalności gospodarczej jako przedsiębiorca, lecz jedynie traktowała odbyte szkolenie jako zdobycie dodatkowej wiedzy, niewykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej.

W niniejszej sprawie wydatki z tytułu czesnego na studia mają charakter kosztów specjalistycznego szkolenia zawodowego, niezbędnego dla osiągnięcia świadczenia usług programistycznych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w sytuacji posiadania wykształcenia elektronicznego. Wymaga bowiem podkreślenia, że podejmując studia II stopnia i zamierzając przystąpić do egzaminu magisterskiego na kierunku informatyka, a następnie prowadząc działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, Wnioskodawca podejmował wszystkie ww. działania wprost w celu osiągania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, rozpoczęte studia II stopnia na kierunku informatyka są integralną częścią charakteru wykonywanej działalności gospodarczej, a poniesione koszty z tytułu opłat czesnego, jako przydatne do prawidłowego wykonywania działalności gospodarczej stanowią koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie zauważyć należy, że możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności wydatków poniesionych przed rozpoczęciem tej działalności, istnieje zarówno wobec wydatków poniesionych w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostaną przychody z działalności, jak i wydatków z lat wcześniejszych. Treść art. 22 ust. 1 ww. ustawy, nie wyklucza bowiem możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych w innym roku podatkowym niż osiągnięte przychody.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków ponoszonych w związku ze studiami po rozpoczęciu działalności gospodarczej - jest prawidłowe,
  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków poniesionych w związku ze studiami przed rozpoczęciem działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23, i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów tak, aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:

  • celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy, katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów
  • musi być prawidłowo udokumentowany.

Powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku przede wszystkim musi istnieć źródło przychodów. Z zasadą tą, skorelowane są przepisy ustanawiające reguły potrącania wydatków w określonym czasie.

Stwierdzenie bowiem, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszt uzyskania przychodów stanowi niezbędną przesłankę odliczenia ich przez podatnika od osiągniętego przychodu.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów magisterskich nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Do stwierdzenia, czy poniesiona przez Wnioskodawcę opłata za studia magisterskie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

  • czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca w 2008 r. ukończył technikum elektroniczne. Następnie w 2012 r. ukończył studia I stopnia na kierunku elektronika i telekomunikacja. W roku 2012 Wnioskodawca podjął studia II stopnia w trybie zaocznym na kierunku informatyka na Wydziale FTIMS Politechniki X. W dniu 22 lipca 2014 r. obronił pracę magisterską i tym samym zakończył studia II stopnia w trybie zaocznym na kierunku informatyka.

Z dniem 1 stycznia 2014 r., Wnioskodawca jako osoba fizyczna rozpoczął prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nie zatrudnia On i nie zamierza zatrudniać pracowników. Głównym przedmiotem działalności określonym we wpisie do CEIDG jest „Działalność związana z oprogramowaniem”. W ramach działalności Wnioskodawca m.in. rozwija systemy informatyczne. Księgowość prowadzona jest na zasadach ogólnych (kpir). Faktura za studia II stopnia za rok pierwszy została wystawiona w dniu 8 lipca 2013 r. Natomiast faktura za studia II stopnia semestr 3 i 4 zostanie wystawiona najprawdopodobniej w czerwcu albo lipcu 2014 r. Przedmiotowe wydatki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że jeżeli program studiów Wnioskodawcy jest bezpośrednio związany z zakresem prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu (np. poprzez wpływ na zakres oraz jakość świadczonych przez Wnioskodawcę usług), ewentualnie na zachowanie źródła tego przychodu, nie ma przeszkód prawnych, aby zaliczyć wydatki związane z tymi studiami (czesne za semestr 3 i 4) do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te, jako przydatne do prawidłowego wykonywania działalności gospodarczej mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, jednak pod koniecznym warunkiem ich należytego udokumentowania.

Przy czym podkreślić należy, że to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Odnosząc się jednak do wydatków wskazanych we wniosku (czesne za semestr 1 i 2), które zostały poniesione przez Wnioskodawcę przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, stwierdzić należy, że nie mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w tej działalności.

Przedmiotowe wydatki nie spełniają bowiem przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro wydatki zostały poniesione przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, to brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ich poniesieniem, a uzyskiwaniem przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w późniejszym okresie.

Zatem koszty poniesione przed rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie mogą obiektywnie przyczyniać się do osiągnięcia przychodu, bądź też służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, jakim jest pozarolniczą działalność gospodarcza.

Końcowo zauważyć należy, że w przedmiotowej sprawie, mając na uwadze treść art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), tut. Organ wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego, które przesądziłoby, że poniesiony wydatek spełnia warunki uznania za koszt podatkowy. Do postępowania w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego:

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj