Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-647/14/AK
z 5 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2014 r. (data wpływu 16 maja 2014 r.), uzupełnionym w dniu 28 lipca 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży gruntu zabudowanego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 28 lipca 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży gruntu zabudowanego.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Gmina, zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, zamierza dokonać sprzedaży w trybie przetargu działki przeznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Działka posiada powierzchnię 6.673 m², oznaczona jest w ewidencji gruntów numerem 3316 o użytku Bi- inne tereny zabudowane.

Część działki to teren zabudowany czterema budynkami o łącznej powierzchni zabudowy ok. 1.360 m². Na terenie tym zlokalizowany jest murowany pawilon handlowy o powierzchni zabudowy 46 m² oraz trzy budynki magazynowo-warsztatowe (pełniące kiedyś funkcję zaplecza administracyjno-warsztatowego Spółdzielni ...). Pierwszy budynek o powierzchni zabudowy 757 m² (kubatura 3.406 m³) jest murowany, częściowo podpiwniczony. Fundamenty, ściany piwnic, ściany zewnętrzne i wewnętrzne oraz filary murowane z cegły ceramicznej na zaprawie cementowo-wapiennej. Konstrukcja dachu - wiązary drewniane deskowe, pokrycie z papy bitumicznej na deskowaniu. Budynek wyposażony w czynną instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Obecnie wschodnia część użytkowana jest jako sklep meblowy, w części środkowej i zachodniej znajdują się nieużywane pomieszczenia po pubie. Dwa pozostałe budynki wykonane zostały w systemie gospodarczym o charakterze obudowanych wiat. Jeden z tych budynków posiada powierzchnię zabudowy 448 m² (kubatura 645 m³). Konstrukcję tego obiektu stanowią jednospadowe lekkie dźwigary kratownicowe oparte na murowanych filarach od strony południowej i słupkach stalowych od strony północnej. Obudowę wiaty od strony północnej stanowią stalowe blachy płaskie i wrota stalowe. Pozostałe obudowy i wewnętrzne ściany działowe murowane z cegły. Pokrycie stanowi falista blacha stalowa na drewnianych płatwiach wykonanych z desek. Drugi budynek posiada powierzchnię zabudowy 109 m² (kubatura 518 m³). Konstrukcję stanowią jednospadowe, lekkie stalowe dźwigary kratownicowe oparte na słupkach stalowych. Obudowa - cegły ceramiczne, bloczki betonowe, płaskie betonowe płyty ogrodzeniowe, wrota stalowe, wewnętrzne ściany działowe murowane z bloczków betonu komórkowego. Wrota stalowe. Pokrycie budynku stanowią faliste płyty azbestowo-cementowe leżące na dźwigarach. Pomiędzy budynkami znajduje się plac manewrowy wykonany z trylinki. Na terenie tym znajduje się również jeden obiekt nietrwały -kiosk.

Druga część działki to teren składający się z dwóch placów. Jeden plac w południowej części działki o nawierzchni gruntowej, trawiastej pełni funkcję ogólnodostępnego placu zabaw. Drugi plac to teren pełniący funkcję terenu zielonego z przecinającymi go dwiema drogami o nawierzchni betonowej. Drogi te stanowią nieformalną komunikację. Na obszarze tym znajduje się zróżnicowane zadrzewienie (klony pospolite, jesionolistne, kasztanowce, brzoza, tawuła, żywopłot-tawuła, jaśminowiec, stare drzewa owocowe). Nieruchomość jest częściowo ogrodzona. Część ogrodzenia wykonana jest z ramek z kątowników stalowych wypełnionych drucianą siatką, część ze stalowej siatki na słupkach stalowych zabetonowanych, część z ogrodzeniowych płyt betonowych oraz cegieł.

Od 1992 r. zabudowania oraz plac manewrowy są wynajmowane i wydzierżawiane poszczególnym ich użytkownikom.

Gmina nie ponosiła wydatków na ulepszenie znajdujących się na działacie obiektów, w stosunku do których przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego, które stanowiłyby co najmniej 30% ich wartości początkowej oraz nie przysługiwało Gminie odliczenie podatku przy nabyciu tej nieruchomości.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż działki nr 3316 będzie korzystała za zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż działki 3316 jest w istocie sprzedażą gruntu zabudowanego budynkami i budowlami i korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. l pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki i budowle rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W myśl ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.


W rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że obiekty, o których mowa we wniosku są budynkami lub budowlami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409, z późn. zm.).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj