Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-102/12/MT
z 19 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-102/12/MT
Data
2012.04.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej


Słowa kluczowe
podatek
przekształcanie
spółdzielnie
sukcesja


Istota interpretacji
Problem sukcesji podatkowej w przypadku przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę kapitałową.



Wniosek ORD-IN 1004 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2012 r. (data wpływu: 23 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej sukcesji podatkowej w przypadku przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę kapitałową - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sukcesji podatkowej w przypadku przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę kapitałową.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskująca o wydanie interpretacji podatkowych Spółdzielnia pracy, zgodnie z przepisami art. 203e – 203x ustawy Prawo spółdzielcze zamierza dokonać przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z planowanym przekształceniem po stronie Spółdzielni zrodził się szereg wątpliwości natury podatkowej.


W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.


Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia spółdzielni pracy, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółdzielni pracy...


Zdaniem Wnioskodawcy, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia spółdzielni pracy, zgodnie z dyspozycją art. 93a § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółdzielni pracy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zasady sukcesji podatkowej w prawie polskim zostały uregulowane w Rozdziale 14 Działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). W zawartych w nim przepisach art. 93 – 93e, ustawodawca wymienił katalog sytuacji, skutkujących tego rodzaju sukcesją, tj. wstąpieniem sukcesora w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki innego podmiotu. Jednym z wymienionych przez ustawodawcę przypadków sukcesji podatkowej jest zawiązanie (powstanie) osoby prawnej w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej.

Zgodnie bowiem z art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby prawnej. Powołany przepis – na mocy art. 93d Ordynacji podatkowej – ma przy tym zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Rozważając problem zakresu sukcesji podatkowej, w szczególności znaczenie określenia „wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby prawnej”, należy podkreślić, że przepis art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej statuuje ogólną zasadę sukcesji podatkowej w związku ze wskazanym przekształceniem.

Jednocześnie, ustawodawca zastrzegł jednak - w treści art. 93e Ordynacji podatkowej - że przepis ten (podobnie, jak pozostałe przepisy art. 93-93d) stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.


Z treści art. 93e Ordynacji podatkowej wynika zatem, że mogą istnieć wyjątki od zasady sukcesji podatkowej. Wyjątki takie mogą być ustanowione w przepisach:


  • odrębnych ustaw, w tym również ustaw podatkowych,
  • umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Szczególne przepisy ustawowe albo postanowienia ww. rodzajów umów międzynarodowych mogą zatem wyłączać (ograniczać) wynikającą z art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej zasadę sukcesji podatkowej w odniesieniu do określonych praw lub obowiązków podatkowych podmiotu, który uległ przekształceniu.

Przykładem takiego ograniczenia jest chociażby regulacja art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), zgodnie z którą przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.

A zatem, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby prawnej, z zastrzeżeniem art. 93e Ordynacji podatkowej.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym dojdzie do przekształcenia Spółdzielni pracy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Możliwość i tryb przekształcenia szczególnego rodzaju spółdzielni, jakim jest spółdzielnia pracy w spółkę prawa handlowego został uregulowany w Dziale VI Tytułu II ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (j. t. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.).

Zgodnie z art. 203f tej ustawy, spółdzielnia pracy (tj. spółdzielnia, której przedmiotem gospodarczej działalności jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków - art. 181 Prawa spółdzielczego, a zarazem osoba prawna - art. 11 § 1 Prawa spółdzielczego) może być przekształcona w spółkę handlową (spółkę przekształconą).


W myśl art. 203e pkt 1 Prawa spółdzielczego, spółka handlowa oznacza przy tym spółkę w rozumieniu art. 4 § 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, ze zm.), tj.:


  • spółkę osobową - spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną,
  • spółkę kapitałową - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.


Stosownie do art. 203g Prawa spółdzielczego, przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę handlową następuje z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla z rejestru spółdzielnię. Przepis art. 203h § 1 tej ustawy stanowi natomiast, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółdzielni. Spółka przekształcona pozostaje w szczególności podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które przysługiwały spółdzielni przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowią inaczej (§ 2). Członkowie spółdzielni uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (§ 3). Na mocy art. 203h § 5 omawianej ustawy, spółka przekształcona ma przy tym obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy obok nowej firmy z dodaniem wyrazu „dawniej”, przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia.

Jak wynika z przepisów Prawa spółdzielczego, podmiot przekształcany nie podlega procesowi likwidacji. Prowadzona przez niego działalność będzie kontynuowana w innej formie prawnej.

Wobec powyższego, jak słusznie wskazał Wnioskodawca, przekształcenie Spółdzielni pracy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, przeprowadzone na zasadach określonych przepisami Prawa spółdzielczego, będzie mieścić się w zakresie zastosowania interpretowanego art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstanie w wyniku przekształcenia Wnioskodawcy – jako osoba prawna (co wynika z art. 12 Kodeksu spółek handlowych) zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej – wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Wnioskodawcy (przekształconej Spółdzielni pracy).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10 – 562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj