Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-473/14-2/PK1
z 23 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2014r. (data wpływu: 28 kwietnia 2014 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów, nabytych uprzednio w drodze wymiany udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 28 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów, nabytych uprzednio w drodze wymiany udziałów.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOP) od całości osiąganych dochodów.

Planowane jest, że udziały w Spółce nabędzie S. sp. z o.o. (dalej: S.), podmiot należący do grupy kapitałowej T. (dalej: Grupa), polski rezydent podatkowy podlegający opodatkowaniu PDOP od całości osiąganych dochodów, będący większościowym (tj. posiadającym ok. 99% akcji) akcjonariuszem S. SA (dalej: Spółka Akcyjna).


W dalszej kolejności zostanie dokonane podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. S. obejmie nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji Spółki Akcyjnej, których wartość na dzień dokonania transakcji będzie równa tub wyższa od wartości nominalnej nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki obejmowanych przez S. Objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny (w postaci akcji w Spółce Akcyjnej) wniesiony do Spółki przez S. odbędzie się w ramach tzw. transakcji wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP. W efekcie, Spółka nabędzie akcje Spółki Akcyjnej i stanie się jej akcjonariuszem, posiadającym w niej bezwzględną większość praw głosu. Ewentualna zapłata w gotówce nie jest przewidywana, jednak gdyby wystąpiła, zostanie dokonana w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej nowych udziałów Wnioskodawcy obejmowanych przez S.. Transakcja będzie spełniać warunki wskazane w art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP, tj.:


  • Wnioskodawca (Spółka Nabywająca) będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu PDOP od całości osiąganych dochodów;
  • S. (Spółka Wnosząca) będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu PDOP od całości osiąganych dochodów
  • Wnioskodawca nabędzie akcje Spółki Akcyjnej od jej wspólnika (S.);
  • w zamian za akcje Spółki Akcyjnej Wnioskodawca przekaże S. własne udziały;
  • ewentualna zaplata w gotówce zostanie dokonana w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej nowych udziałów
  • Wnioskodawcy obejmowanych przez S.;
    Wnioskodawca w wyniku transakcji uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Akcyjnej.

Analogiczna transakcja zostanie następnie przeprowadzona z drugim akcjonariuszem Spółki Akcyjnej, innym podmiotem z Grupy, tj. W. sp. z o.o. (dalej: W.), będącym polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu PDOP od całości osiąganych dochodów. Na skutek transakcji W. obejmie nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji w Spółce Akcyjnej, których wartość na dzień dokonania transakcji będzie równa lub wyższa od wartości nominalnej nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy obejmowanych przez W.. Ewentualna zapłata w gotówce nie jest przewidywana, jednak gdyby wystąpiła, zostanie dokonana w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej nowych udziałów Wnioskodawcy obejmowanych przez W.. Objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny (w postaci akcji w Spółce Akcyjnej) wniesiony do Wnioskodawcy przez W. odbędzie się w ramach tzw. transakcji wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP. Transakcja wymiany udziałów z W. również będzie spełniać warunki wskazane w tym przepisie, tj.:


  • Wnioskodawca (Spółka Nabywająca) będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu PDOP od całości osiąganych dochodów;
  • W. będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu PDOP od całości osiąganych dochodów;
  • Wnioskodawca nabędzie akcje Spółki Akcyjnej od jej wspólnika (W.);
  • w zamian za akcje Spółki Akcyjnej Wnioskodawca przekaże W. własne udziały;
  • ewentualna zapłata w gotówce zostanie dokonana w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej nowych udziałów Wnioskodawcy obejmowanych przez W.;
  • Wnioskodawca, posiadający bezwzględną większość praw głosu w Spółce Akcyjnej, w wyniku transakcji zwiększy ilość posiadanych akcji.

W wyniku opisanej powyżej restrukturyzacji Wnioskodawca nabędzie 100% akcji Spółki Akcyjnej oraz będzie spółką zależną S. (ponad 99% udziałów) i W. (około 1% udziałów).


W przyszłości, Wnioskodawca może dokonać dobrowolnego umorzenia akcji Spółki Akcyjnej w trybie art. 359 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH). Umorzenie to nastąpi za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej umarzanych akcji na dzień przeprowadzenia transakcji.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


  1. Czy w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej (w celu ich umorzenia dobrowolnego) nabytych wcześniej przez Wnioskodawcę w drodze transakcji wymiany udziałów, kosztem nabycia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP, będzie nominalna wartość udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcom w ramach transakcji wymiany udziałów (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDOP)?
  2. W przypadku, gdy stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe, czy przychodem Wnioskodawcy do opodatkowania w związku z planowanym zbyciem przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej w celu ich umorzenia dobrowolnego za wynagrodzeniem, będzie nadwyżka otrzymanego wynagrodzenia ponad nominalną wartość udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydanych udziałowcom w ramach transakcji wymiany udziałów (zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP)?

Stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1


Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym, w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej (w celu ich umorzenia dobrowolnego) nabytych wcześniej przez Wnioskodawcę w drodze transakcji wymiany udziałów, kosztem nabycia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP, będzie nominalna wartość udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcom w ramach transakcji wymiany udziałów (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDOP).


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1


Zasady umarzania akcji reguluje art. 359 KSH, Stosownie do treści art. 359 § 1 KSH akcja może być umorzona w szczególności za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne).

Umorzenie akcji polega na ich prawnym unicestwieniu, implikującym wygaśnięcie wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikającym z akcji. Umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych bądź uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego.


Na gruncie przepisów ustawy o PDOP kwestię umorzenia udziałów (akcji), w zależności od tytułu umorzenia (przymusowe czy dobrowolne), regulują w odrębny sposób art. 10 ust. 1 pkt 1 (umorzenie - przymusowe) oraz art. 12 ust. 4 pkt 3 (umorzenie dobrowolne). W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym m.in. dochód z umorzenia udziałów (akcji). Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP do przychodów nie zalicza się m.in. zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.


W ocenie Spółki, w oparciu o przywołane przepisy, należy uznać, że w celu ustalenia dochodu (przychodu) uzyskanego przez Wnioskodawcę w związku umorzeniem dobrowolnym części akcji (gdy następuje ich odpłatne nabycie) w Spółce Akcyjnej zastosowanie powinien znaleźć art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP, ponieważ art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP stosuje się jedynie przy umorzeniu przymusowym (w przypadku, w którym KSH nie przewiduje nabywania akcji). Stanowisko to znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, które wskazują, że dochód z przymusowego umorzenia udziałów powinien być kwalifikowany jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych, ponieważ jest to odmienia transakcja od zbycia udziałów w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne), do którego ma zastosowanie art, 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP (np. wyrok WSA w Warszawie z 6 lipca 2012 r.( sygn. III SA/Wa 2915/11, wyrok WSA w Poznaniu z 22 marca 2012 r„ sygn. I SA/Po 89/12).

Zgodne z treścią art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP, jeżeli podatnik (tu: Wnioskodawca) dokonuje zbycia na rzecz spółki (tu: Spółki Akcyjnej) akcji w tej spółce celem ich umorzenia i za zbywane akcje uzyskuje wynagrodzenie w wyższej wysokości niż koszt nabycia bądź objęcia tych akcji, to do przychodów tego podatnika (w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PDOP) podlega zaliczeniu tylko nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad koszt nabycia bądź objęcia tych akcji.


Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca nabędzie akcje Spółki Akcyjnej w ramach transakcji wymiany udziałów przeprowadzonej ze S. i W., która będzie spełniać warunki określone w art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP.


Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą aktywa (udziały/akcje) w formie wkładu niepieniężnego (tu: wkładu otrzymywanego/nabywanego przez Wnioskodawcę) przy wymianie udziałów. Wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom (tu: S. i W.) spółki, której udziały są nabywane w zamian za wydanie udziałów (akcji) własnych spółki wymieniającej (tu: Spółka Akcyjna), powiększonej o zapłatę w gotówce, o której mowa w art, 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).


Z wykładni literalnej powołanego wyżej przepisu wynika jednoznacznie, że w przypadku odpłatnego zbycia akcji nabytych wcześniej w ramach operacji wymiany udziałów, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość wydatków na ich nabycie. Wartość ta będzie określona w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki Nabywającej (tu: Wnioskodawcy) wydanych; akcjonariuszom spółki, której akcje są nabywane (skorygowane o wartość ewentualnej zapłaty w gotówce). Stąd, zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione przez Wnioskodawcę przy wymianie udziałów w wysokości nominalnej wartości udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydanych na rzecz S. i W. (akcjonariuszy Spółki Akcyjnej) powinny stanowić koszt nabycia akcji Spółki Akcyjnej uwzględniany przy późniejszym zbyciu tych akcji w celu ich dobrowolnego umorzenia.

Jednocześnie, Wnioskodawca chciałby zwrócić uwagę, że wykładnia literalna przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zgodna z wykładnią autentyczną przeprowadzoną na podstawie treści uzasadnienia do projektu ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, na mocy której wprowadzony został art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Jak wskazano w przywoływanym wyżej uzasadnieniu do projektu ustawy: „obowiązująca regulacja dotycząca kosztów uzyskania przychodów, obecnie zawarta w art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT, dotyczy jedynie ustalania kosztów spółki w przypadku, gdy odpłatnie zbywa ona otrzymane akcie (udziały) spółki nabywającej. (...) Wątpliwości budzi natomiast sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów przez spółkę nabywająca, która w zamian za otrzymane udziały (akcje) wydaje swoje udziały (akcie) wraz z ewentualną zapłatą w gotówce. W dodawanym przepisie art. 16 ust. 1 pkt 8e wskazano, że koszty te będą ustalane w wysokości wartości nominalnej udziałów (akcji) wydanych przez spółke nabywająca (...). Koszty te będą uwzględnianie przy obliczaniu podstawy opodatkowania dopiero w przypadku odpłatnego zbycia nabytych za nie udziałów (akcji)”.


Jak wynika zatem z powołanego powyżej dokumentu, przepis art. 16 ust. 1 pkt 8e został wprowadzony przez ustawodawcę do ustawy o PDOP, aby uściślić, nieuregulowany wcześniej dostatecznie precyzyjnie, sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) otrzymanych w drodze wymiany udziałów - w zamian za wydanie udziałów (akcji) własnych. W świetle powyższego, kosztem poniesionym w celu nabycia przez Spółkę akcji w drodze transakcji wymiany udziałów jest wartość nominalna udziałów wydanych Udziałowcom Spółki Akcyjnej przez Spółkę. Koszt ten będzie mógł zostać uwzględniony jako koszt uzyskania przychodów w momencie odpłatnego zbycia tych akcji w ramach dobrowolnego umorzenia akcji Spółki Akcyjnej.

Na marginesie Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że do omawianej transakcji zbycia przez Spółkę akcji Spółki Akcyjnej celem ich umorzenia nie będzie miał zastosowania art. 15 ust 11 w zw. z art. 15 ust. 1k ustawy o PDOP. Art. 15 ust. 1l stanowi bowiem, że w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, do ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 i 3d, stosuje się odpowiednio przepisy art. 15 ust. 1 k, który w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce (tu: Spółka) objętych w zamian za wkład niepieniężny (tu: akcje Spółki Akcyjnej nabyte przez Spółkę), na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w spółce (tu: Spółka), obliguje do ustalenia kosztu uzyskania przychodów w wysokości nominalnej wartości udziałów (akcji) w spółce (tu: Spółka) albo wartości wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (tu: akcje Spółki Akcyjnej) tzn. zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7.


Wynikająca z powyższych przepisów norma odnosi się zatem jedynie do przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. W opinii Wnioskodawcy, do objęcia udziałów (akcji) dochodzi jedynie w przypadku ich pierwotnego utworzenia/emisji natomiast nabycie jest pojęciem odnoszącym się do transakcji dotyczącej już istniejących akcji. Zasadność powyższego rozróżnienia potwierdza m. in. Andrzej Kidyba w komentarzu do art. 309 KSH zawartym w Wydaniu VIII komentarza do tejże ustawy („Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Tom II. Komentarz do art. 301-633 k.s.h"), Autor twierdzi bowiem, że „Objęcie akcji należy odróżnić [...] od ich nabycia, Ta ostatnia czynność wiąże się z przejściem praw i obowiązków udziałowych na nabywcę, ale są to prawa i obowiązki już inkorporowane w akcji istniejącej (nabycie wtórne). Objęcie związane jest z pierwotnym nabyciem polegającym na objęciu akcji przy utworzeniu spółki lub przy podwyższeniu kapitału zakładowego. Na powyższym tle podkreślić należy, że w omawianym zdarzeniu przyszłym, w zamian za wkład niepieniężny objęte zostaną jedynie nowo emitowane udziały Spółki obejmowane przez S. i W..

Zależność między udziałami objętymi w zamian za wkład niepieniężny a akcjami będącymi przedmiotem wkładu Spółka przedstawiła na schemacie podnosząc, że pytania Wnioskodawcy odnoszą się wyłącznie do akcji Spółki Akcyjnej będących przedmiotem wkładu S. do Spółki (nabytych przez Spółkę), a nie do udziałów Spółki objętych przez S. w zamian za te akcje (wkład niepieniężny).


Ustawodawca wyraźnie rozróżnia aktywa (udziały/akcje) objęte w zamian za wkład niepieniężny (np. wspomniany art. 15 ust. 1k ustawy o PDOP) oraz aktywa (również udziały/akcje) nabyte w ramach wkładu (np. art. 16 ust 1s i art. 15 ust. 1r ustawy o PDOP). Tym samym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przepis art. 15 ust 11 w zw. z art. 15 ust 1k nie będzie miał zastosowania w stanie faktycznym, gdyż odnosi się do praw nie objętych zakresem Wniosku. W szczególności, zbywane przez Wnioskodawcę akcje Spółki Akcyjnej nie zostały przez Wnioskodawcę nabyte w zamian za wkład niepieniężny, czego wymaga hipoteza art. 15 ust. 1l i 1k ustawy o PDOP, lecz jako wkład niepieniężny (Wnioskodawca nie wnosił wkładu, lecz go otrzymał).


Powyższe stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 stycznia 2012 r. sygn. IBPBI/2/423-1289/11/PP, w której Organ odstąpił od uzasadnienia prawnego, uznając za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „Stanowisko Wnioskodawcy, iż podstawą opodatkowania będzie różnica między wynagrodzeniem z tytułu zbycia udziałów w Spółce Nabywanej celem umorzenia a kosztami nabycia tych udziałów w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów w Spółce Wnioskodawcy wydanych udziałowcom Spółki Nabywanej w ramach wymiany udziałów, jest zatem prawidłowe".


Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w opisanym zdarzeniu przyszłym kosztem nabycia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP, będzie nominalna wartość udziałów Wnioskodawcy wydanych akcjonariuszom Spółki Akcyjnej w ramach transakcji wymiany udziałów (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDOP).


Stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2


Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca rozpozna przychód do opodatkowania w związku planowanym zbyciem przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej w celu ich umorzenia dobrowolnego za wynagrodzeniem. Przychód rozpoznany zostanie w wysokości nadwyżki otrzymanego wynagrodzenia ponad nominalną wartość udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydanych na rzecz udziałowców w zamian za nabyte akcje w Spółce Akcyjnej (zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP). W przypadku, gdy nadwyżka nie wystąpi (tj. gdy wynagrodzenie będzie niższe lub równe wartości nominalnej udziałów wydanych wcześniej przez Wnioskodawcę w zamian za wkład w postaci akcji umarzanych), nie powstanie przychód podatkowy.


Uzasadnienie stanowiska wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2


Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Jak wykazano w uzasadnieniu do stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do Pytania 1, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDOP nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m. in. wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).


Treść powyższych przepisów oznacza, że jeżeli podatnik dokonuje zbycia na rzecz spółki akcji celem umorzenia i za zbywane akcje uzyskuje wynagrodzenie w wyższej wysokości niż poniesione przez niego koszty nabycia tych akcji, to do przychodów tego podatnika (przychodów w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PDOP) podlega zaliczeniu tylko nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad koszt nabycia tych akcji.


W przypadku zaś, kiedy podatnik dokonuje zbycia na rzecz spółki akcji celem umorzenia i za zbywane akcje uzyskuje wynagrodzenie w niższej wysokości niż poniesione przez niego koszty nabycia tych akcji, to wówczas - stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP - całe uzyskane przez podatnika za zbywane akcje wynagrodzenie nie podlega zaliczeniu do przychodów tego podatnika.

Tym samym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przypadku gdy wynagrodzenie z tytułu umorzenia akcji będzie wyższe niż wydatki na nabycie akcji w Spółce Akcyjnej w ramach transakcji wymiany udziałów, tj. wyższe niż nominalna wartość udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydanych na rzecz S. i W. w zamian za akcje Spółki Akcyjnej, to Wnioskodawca wykaże przychód podatkowy jedynie w wysokości nadwyżki uzyskanego wynagrodzenia ponad wartość nominalną udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydanych w ramach transakcji wymiany udziałów.


Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, przykładowo w:


  • interpretacji indywidualnej Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 lipca 2013r., sygn. IPPB5/423-256/13-2/MK, w której Organ odstąpił od uzasadnienia prawnego, uznając za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „podstawą opodatkowania w przypadku umorzenia udziałów/akcji w Spółce Zbywanej, zbycia udziałów/akcji Spółki Zbywanej celem ich umorzenia lub jej likwidacji, będzie nadwyżka uzyskanego w ten sposób wynagrodzenia lub wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją, ponad nominalną wartość udziałów wydanych przez Spółkę wskutek wymiany udziałów. Jeżeli wynagrodzenie lub wartość wspomniana powyżej, nie będzie wyższa od nominalnej wartości udziałów wydanych przez Spółkę wskutek wymiany udziałów, Wnioskodawca nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu pdop";
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 kwietnia 2012 r., sygn. ILPB3/423-24/12-3/JG, w której Organ stwierdził, że jeżeli: 1) „wynagrodzenie uzyskane z odpłatnego zbycia akcji (udziałów) będzie wyższe niż poniesione przez Wnioskodawcę wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych udziałowcom Spółki w zamian za udziały (akcje) nabyte w ramach wymiany udziałów”, to wówczas „do przychodów Wnioskodawcy zaliczeniu podlegać będzie tylko nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych udziałowcom w zamian za akcje (udziały) nabyte w ramach wymiany udziałów”; 2) „wynagrodzenie uzyskane z odpłatnego zbycia akcji (udziałów) będzie niższe lub równe poniesionym ww. wydatkom”, to wówczas „całe uzyskane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie nie będzie podlegało zaliczeniu do jego przychodów”.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca rozpozna przychód do opodatkowania w związku z planowanym zbyciem przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej w celu ich umorzenia dobrowolnego za wynagrodzeniem, w wysokości nadwyżki otrzymanego wynagrodzenia ponad nominalną wartość udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydanych na rzecz udziałowców w zamian za nabyte akcje (zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP).


Natomiast, jeżeli wynagrodzenie okaże się niższe lub równe nominalnej wartości udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydanych w ramach transakcji wymiany udziałów (za akcje, które następnie Wnioskodawca zbywa), nie powstanie przychód podatkowy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj