Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-143/14-6/AF
z 6 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2014 r. (data wpływu 20 marca 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 6 maja 2014 r. (data nadania 6 maja 2014 r., data wpływu 9 maja 2014 r.) na wezwanie z dnia 25 kwietnia 2014 r. (data doręczenia 30 kwietnia 2014 r.) Nr IPPB1/415-286/14-2/KS, IPPB2/436-143/ 14-2/AF, IPPP3/443-253/14-2/SM oraz pismem z dnia 29 maja 2014 r. (data nadania 29 maja 2014 r., data wpływu 2 czerwca 2014 r.) na wezwanie z dnia 22 maja 2014 r. (data doręczenia 28 maja 2014 r.) nr IPPB2/436-143/14-4/AF o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy zlecenia oraz sprzedaży walut - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy zlecenia oraz sprzedaży walut.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (Kancelarię Adwokacką) zamierza zawrzeć umowę, której przedmiotem będą następujące świadczenia:


  1. Osoba trzecia (dalej także jako Zleceniodawca) przekaże Wnioskodawcy na rachunek bankowy lub gotówką określoną kwotę pieniężną w walucie obcej.
  2. Wnioskodawca w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy dokona wymiany kwoty określonej w pkt 1 na walutę polską.
  3. Wnioskodawca w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy przekaże kwotę w walucie polskiej na rzecz kontrahenta Zleceniodawcy.
  4. W zamian za wykonanie ww. czynności Wnioskodawca otrzyma od Zleceniodawcy wynagrodzenie.


Przy czym Wnioskodawca nie będzie wykorzystywał przekazanej mu kwoty pieniężnej i zostanie ona zdeponowana na wyodrębnionych rachunkach bankowych (walutowym i po wymianie złotowym). Nadto, wymiana waluty może następować w transzach nie jednorazowo.


Jednocześnie, Zleceniodawca będzie mógł w każdej chwili zażądać zwrotu przekazanych kwot. Po wymianie na walutę polską zwrotowi będzie podlegała kwota uzyskana z wymiany.


Rachunki bankowe Wnioskodawcy będę oprocentowane. Wnioskodawca wypłaci kontrahentowi Zleceniodawcy kwotę powiększoną o uzyskane korzyści wynikające z oprocentowania rachunków bankowych. W razie zgłoszenia, przez Zleceniodawcę, żądania co do zwrotu jego pieniędzy Wnioskodawca wypłaci te kwoty powiększone o uzyskane korzyści wynikające z oprocentowania rachunków bankowych. Nadto, w umowie zostanie zastrzeżone, iż wszelkie pożytki z kwot przekazanych Wnioskodawcy zostaną wydane Zleceniodawcy lub jego kontrahentowi - wg. dyspozycji Zleceniodawcy.


W ocenie Wnioskodawcy zawierana umowa odpowiada w swojej treści umowie zlecenia opisanej w kodeksie cywilnym.


Do wykonania zlecenia Zleceniodawca udzieli Wnioskodawcy stosownego pełnomocnictwa.


Pismem z dnia 25 kwietnia 2014 r. Nr IPPB1/415-286/14-2/KS, IPPB2/436-143/14-2/AF oraz IPPP3/443-253/14-2/SM wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez m.in. wniesienie dodatkowej opłaty w wysokości 80 zł oraz przedłożenie kserokopii dowodu jej uiszczenia lub sprecyzowanie, którego przedstawionego zdarzenia przyszłego dotyczy uiszczona w dniu 18 marca 2014 r. kwota.


Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie, m.in. wnosząc dodatkową opłatę w wysokości 80 zł.


Następnie pismem z dnia 22 maja 2014 r. nr IPPB2/436-143/14-4/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez uzupełnienie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie, czy wymiana walut będzie dokonana na podstawie umowy sprzedaży, czy też na podstawie innej czynności wymienionej w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (należy wskazać jakiej).


Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie pismem z dnia 29 maja 2014 r. wskazując, że w jego ocenie opisana wymiana walut jest dokonywana umową sprzedaży. Takie stanowisko wynika z tego, że Wnioskodawca w zamian za walutę obcą ma otrzymać cenę wyrażoną w walucie polskiej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy kwota wpłacana przez Zleceniodawcę w walucie obcej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym (stanowi przychód Wnioskodawcy)?
  2. Czy kwota wpłacana przez Zleceniodawcę w walucie obcej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  3. Czy zawarta umowa podlega opodatkowaniu według ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
  4. Czy wymiana walut podlega opodatkowaniu według ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
  5. Czy uzyskane odsetki wynikające z oprocentowania rachunków bankowych będą stanowiły przychód Wnioskodawcy?


Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy pytania nr 3 i nr 4 w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.


Zdaniem Wnioskodawcy,


Ad. 3


W ocenie Wnioskodawcy, zawarta umowa nie podlega opodatkowaniu według ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Rzeczony pogląd wynika z tego, że w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie wskazano umowy zlecenia. Nadto, pomimo pewnych podobieństw do umowy depozytu nieprawidłowego, nie jest to tego rodzaju czynność prawna. Zgodnie z treścią art. 845 kodeksu cywilnego za umowę depozytu nieprawidłowego uważa się sytuację, w której przechowawca może swobodnie rozporządzać rzeczą. W przedstawionym przyszłym zdarzeniu przyjęto, że Wnioskodawca nie będzie mógł rozporządzać wpłaconymi kwotami i będzie mógł wykonać wyłącznie czynności określone w umowie – nie będzie przysługiwało mu prawo rozporządzania.


Ad. 4


W ocenie Wnioskodawcy wymiana walut dokonywana przez Wnioskodawcę w imieniu Zleceniodawcy korzysta ze zwolnienia określonego w art. 9 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i jako taka nie podlega opodatkowaniu. Choć w przedstawionym zdarzeniu przyszłym użyto słowa dokona wymiany to jednak faktycznie będzie to sprzedaż waluty obcej, albowiem za walutę obcą Wnioskodawca otrzyma walutę polską.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy
  5. umowy dożywocia
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.


Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).


Podkreślić należy, że ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają tylko rodzaje umów wymienionych w regulacji art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (Kancelarię Adwokacką) zamierza zawrzeć umowę, której przedmiotem będą następująco świadczenia: Osoba trzecia (dalej także jako Zleceniodawca) przekaże Wnioskodawcy na rachunek bankowy lub gotówką określoną kwotę pieniężną w walucie obcej. Wnioskodawca w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy dokona wymiany określonej kwoty na walutę polską. Wnioskodawca w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy przekaże kwotę w walucie polskiej na rzecz kontrahenta Zleceniodawcy. W zamian za wykonanie ww. czynności Wnioskodawca otrzyma od Zleceniodawcy wynagrodzenie. Przy czym Wnioskodawca nie będzie wykorzystywał przekazanej mu kwoty pieniężnej i zostanie ona zdeponowana na wyodrębnionych rachunkach bankowych (walutowym i po wymianie złotowym). Nadto, wymiana waluty może następować w transzach nie jednorazowo. Jednocześnie, Zleceniodawca będzie mógł w każdej chwili zażądać zwrotu przekazanych kwot. Po wymianie na walutę polską zwrotowi będzie podlegała kwota uzyskana z wymiany. Rachunki bankowe Wnioskodawcy będę oprocentowane. Wnioskodawca wypłaci kontrahentowi Zleceniodawcy kwotę powiększoną o uzyskane korzyści wynikające z oprocentowania rachunków bankowych. W razie zgłoszenia, przez Zleceniodawcę, żądania co do zwrotu jego pieniędzy Wnioskodawca wypłaci te kwoty powiększone o uzyskane korzyści wynikające z oprocentowania rachunków bankowych. Nadto, w umowie zostanie zastrzeżone, iż wszelkie pożytki z kwot przekazanych Wnioskodawcy zostaną wydane Zleceniodawcy lub jego kontrahentowi - wg. dyspozycji Zleceniodawcy. W ocenie Wnioskodawcy zawierana umowa odpowiada w swojej treści umowie zlecenia opisanej w kodeksie cywilnym. Do wykonania zlecenia Zleceniodawca udzieli Wnioskodawcy stosownego pełnomocnictwa. W ocenie Wnioskodawcy opisana wymiana walut jest dokonywana umową sprzedaży. Takie stanowisko wynika z tego, że Wnioskodawca w zamian za walutę obcą ma otrzymać cenę wyrażoną w walucie polskiej.


Jak wynika z art. 734 i 735 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., Nr 121), istotą umowy zlecenia jest odpłatne lub nieodpłatne dokonanie określonej czynności prawnej w imieniu dającego zlecenie lub jeżeli tak stanowi umowa w imieniu własnym lecz na rachunek zlecającego. W tym ostatnim wypadku wszelkie nabycie praw lub rzeczy ma charakter powierniczy (fiduicjalny), a przyjmujący zlecenie ma obowiązek wydać zlecającemu wszystko, co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał, chociażby w imieniu własnym (art. 740 zdanie drugie Kodeksu cywilnego).


Istotą umowy zlecenia jest odpłatne lub nieodpłatne dokonanie określonej czynności prawnej w imieniu dającego zlecenie lub jeżeli tak stanowi umowa w imieniu własnym lecz na rachunek zlecającego. W tym ostatnim wypadku wszelkie nabycie praw lub rzeczy ma charakter powierniczy (fiducjarny), a przyjmujący zlecenie ma obowiązek wydać zlecającemu wszystko, co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał, chociażby w imieniu własnym.


Czynność zawarcia umowy zlecenia, nie została wymieniona w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Natomiast, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powyższemu podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży.


Należy wskazać, że w ustawie przewidziano sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych bądź korzysta ze zwolnienia z powyższego podatku.


Zgodnie z art. 9 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku sprzedaż walut obcych.


Podsumowując należy wskazać, że przyjmując za Wnioskodawcą, że zawierana umowa odpowiada w swojej treści umowie zlecenia opisanej w kodeksie cywilnym – powyższa czynność jako nie wymieniona w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wymiana walut zawierania na podstawie umowy sprzedaży, co do zasady, będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy, natomiast na podstawie art. 9 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie korzystała ze zwolnienia z powyższego podatku.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj