Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-469/14/KP
z 18 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 17 kwietnia 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 24 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków za noclegi i wyżywienie udokumentowanych fakturami wystawionymi przez hotele austriackie i włoskie oraz stawki podatku dochodowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków za noclegi i wyżywienie udokumentowanych fakturami wystawionymi przez hotele austriackie i włoskie oraz stawki podatku dochodowego.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka świadczy usługi oznaczone symbolem PKD 7912Z - Działalność organizatorów turystyki. W dniu 2 grudnia 2013 r. Spółka została wpisana do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa.

Od listopada Wnioskodawca zamierza świadczyć swoje usługi na rzecz osób fizycznych na terenie krajów UE. Wnioskodawca zamierza organizować zimowe wyjazdy rodzinne wyłącznie dla polskich rodzin do Austrii oraz Włoch. Wnioskodawca zapewnia klientom zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, opiekę kierownika, który przyjeżdża na miejsce oraz szkolenie narciarskie fakultatywnie z instruktorami narciarstwa, którzy przyjeżdżają z Polski do danego kraju. Klient dojeżdża na miejsce we własnym zakresie (własny samochód, samolot itp.), jak również sam kupuje karnety. Wnioskodawca otrzymuje faktury od hoteli austriackich oraz włoskich za nocleg z wyżywieniem ze stawką VAT danego państwa.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  • Czy spółka powinna opodatkować te usługi ze stawką podatku dochodowego 19%?
  • Czy fakturę z hotelu spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka powinna opodatkować te usługi ze stawką 19%. Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu fakturę z hotelu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; dalej „updop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Natomiast w myśl art. 19 ust. 1 ww. ustawy, podatek, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, wynosi 19% podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu, przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie – wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla ich osiągnięcia.

Regulacje updop przewidują dwie kategorie kosztów: koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami oraz koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami. Jednocześnie pośród przepisów updop brak jest legalnych definicji pojęć bezpośrednie i pośrednie koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z ugruntowanym poglądem, kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. Klasycznym przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami jest relacja, w jakiej pozostają wydatki na nabycie lub wytworzenie jednostki towaru i przychód ze zbycia tej jednostki towaru.

Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, a więc takie, którym nie można przypisać konkretnego przychodu, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie. Kosztami takimi są więc w szczególności wydatki związane z całokształtem działalności podatnika, wynikające z konieczności wywiązywania się przez niego z obowiązków nałożonych innymi przepisami prawa, czy warunkujące prowadzenie tej działalności. Tego rodzaju koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Tym samym nie jest możliwe ustalenie, w którym okresie bądź roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza świadczyć swoje usługi na rzecz osób fizycznych na terenie krajów UE. Wnioskodawca zamierza organizować zimowe wyjazdy rodzinne wyłącznie dla polskich rodzin do Austrii oraz Włoch. Wnioskodawca zapewnia klientom zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, opiekę kierownika, który przyjeżdża na miejsce oraz szkolenie narciarskie (fakultatywnie) z instruktorami narciarstwa, którzy przyjeżdżają z Polski do danego kraju. Klient dojeżdża na miejsce we własnym zakresie (własny samochód, samolot itp.), jak również sam kupuje karnety narciarskie. Wnioskodawca otrzymuje faktury od hoteli austriackich oraz włoskich za nocleg z wyżywieniem ze stawką VAT danego Państwa.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że koszty z tytułu noclegów wraz z wyżywieniem zakupionych przez Wnioskodawcę od hoteli austriackich oraz włoskich na rzecz klientów Wnioskodawcy będą miały związek z przychodem jaki Wnioskodawca osiągnie z tytułu świadczonych usług, a zatem stanowią koszty uzyskania przychodu. Natomiast dochód jaki Wnioskodawca osiągnie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym według stawki 19%

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań przedstawionych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę przedstawionego we wniosku stanowiska prawnego Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj