Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-498/14/DP
z 17 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2014 r. (data wpływu 23 kwietnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę przekształconą (spółkę komandytowo-akcyjną) na rzecz Wnioskodawcy (akcjonariusza tej spółki) zysku wypracowanego i opodatkowanego przed dniem przekształcenia – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę przekształconą (spółkę komandytowo-akcyjną) na rzecz Wnioskodawcy (akcjonariusza tej spółki) zysku wypracowanego i opodatkowanego przed dniem przekształcenia.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. (dalej: I. S.K.A.) powstałej w 2012 r. z przekształcenia spółki I. spółka jawna.

Wnioskodawcy przysługiwało w spółce I. spółka jawna przed przekształceniem prawo do 50% zysku tej spółki, podobnie jak drugiemu wspólnikowi. Obecnie jako akcjonariusz I. S.K.A. Wnioskodawca ma prawo do 50% zysku przypadającego na akcjonariuszy, przy czym komplementariusz (I. sp. z o.o.) posiada prawo do udziału w zysku w wysokości 20.000 zł określony ryczałtowo w umowie spółki, stąd praktycznie cały zysk przypada akcjonariuszom. Spółka I. S.K.A. od 1 stycznia 2014 r. jest podatnikiem podatku CIT. Przekształcenie I. spółka jawna w spółkę komandytowo-akcyjną poza przyjęciem do grona wspólników komplementariusza (I. sp. z o.o.) dysponującego minimalnym udziałem w zysku, nie wprowadziła zmian w podziale zysku obowiązującym pomiędzy wcześniejszymi wspólnikami spółki jawnej a obecnymi akcjonariuszami spółki komandytowo-akcyjnej, których krąg także nie uległ zmianie (w spółce I. S.K.A. akcjonariuszami jest dwóch dotychczasowych wspólników spółki jawnej).

Na moment przekształcenia I. spółka jawna posiadała zyski z lat przed przekształceniem (tj. do 2012 r.) zaksięgowane w spółce jawnej jako kapitał zapasowy powstały z zysku i następnie zaksięgowane w ten sam sposób w I. S.K.A.. Niepodzielone zyski spółki jawnej zostały opodatkowane jako przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną na zasadach opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej – u jej wspólników a więc u Wnioskodawcy oraz jego wspólnika – zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 10 tej ustawy.

Obecnie wspólnicy, w tym Wnioskodawca, planują w spółce komandytowo-akcyjnej wypłatę zysku z lat poprzednich (powstałego w spółce jawnej w okresie do momentu przekształcenia tj. do dnia 11 grudnia 2012 r.) jako zysku akcjonariuszy, przy czym wypłacony zostanie także zysk powstały po przekształceniu (zysk spółki komandytowo-akcyjnej). Zysk I. S.K.A., w wysokości powstałej w czasie działania tej spółki jako spółki komandytowo-akcyjnej (po przekształceniu) zostanie opodatkowany.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy wypłata akcjonariuszom przez I. S.K.A. – która powstała w wyniku przekształcenia spółki I. spółka jawna – opodatkowanego uprzednio przez wspólników spółki jawnej zysku, uzyskanego w spółce jawnej i przeznaczonego w tej spółce na kapitał zapasowy i tak samo zaksięgowanego w przekształconej spółce komandytowo-akcyjnej, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych u tych akcjonariuszy?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.” przy czym „Przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.” (art. 8 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Należy wskazać, że cytowany przepis nie podlegał istotnym zmianom od dnia 1 stycznia 2004 r., a także we wcześniejszym brzmieniu powodował zbliżone skutki w zakresie opodatkowania wspólników spółek osobowych.

Z przepisu art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 10 tej ustawy wywodzi się generalną zasadę „transparentności” podatkowej spółek osobowych oraz jednokrotnego opodatkowania ich wspólników, która to zasada – do końca 2013 r. – obowiązywała w stosunku do wszystkich spółek osobowych, a obecnie z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej. Zyski spółki osobowej, a więc także spółki jawnej, nie wypłacone jej wspólnikom tylko przeznaczone na kapitał zapasowy spółki, z założenia nie podlegają kolejnemu opodatkowaniu w momencie wypłaty ich do wspólnika w późniejszych okresach rozliczeniowych, podobnie przy likwidacji takiej spółki majątek likwidacyjny, wypłacony wspólnikowi w formie środków pieniężnych, nie podlega opodatkowaniu (art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Pogląd ten znajduje jednoznaczne potwierdzenie w orzecznictwie sądowym i tylko dla przykładu można tu wskazać jeden z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego: „podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka cywilna, która nie posiada podmiotowości prawnej, lecz wspólnicy, którzy obliczają przychody i koszty ich uzyskania generowane przez spółkę w takiej proporcji, w jakiej partycypują w jej zyskach na podstawie umowy spółki (art. 8 ust. 2 u.p.d.o.f.). Późniejszy podział zysku między wspólników jest podatkowo neutralny. Skoro przychody i koszty, a w konsekwencji i dochód spółki, rozliczane są bezpośrednio u każdego ze wspólników, w rezultacie, przyrost majątku spółki następujący w wyniku przekazania zysków spółki na powiększenie jej majątku lub też w wyniku wzrostu cen rynkowych – nie podlega odrębnemu opodatkowaniu.” (Wyrok NSA z 14 czerwca 2014 r. sygnatura: II FSK 325/2010).


Z powyższego wynika, że w sytuacji, w której spółka jawna nie zostałaby przekształcona, wypłata zysków z lat poprzednich, przeznaczonych w tych latach na kapitał zapasowy, nie powodowałaby powstania obowiązku podatkowego u wspólników w roku wypłaty zysków, ponieważ wypłata ta pochodzi z dochodów lat poprzednich już opodatkowanych. Mając na uwadze generalny zakaz podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, należy stać na stanowisku, że fakt przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną nie powinien mieć wpływu na sposób opodatkowania zysków lat poprzednich wypłacanych przez spółkę komandytowo-akcyjną. Tym samym w sytuacji uchwalenia przez spółkę komandytowo-akcyjną dywidendy za 2013 r. jej opodatkowanie powinno przedstawiać się następująco:


  1. dywidenda za 2013 r. wypłacana z zysków spółki komandytowo-akcyjnej powstałych od momentu przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną (od dnia 11 grudnia 2012 r.) powinna zostać opodatkowana na moment uchwalenia dywidendy u każdego z akcjonariuszy, zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r. w sprawie opodatkowania dochodów niebędącego komplementariuszem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej (sygnatura: DD5/033/1/12/KSM/DD-125). Przy czym należy uwzględnić także treść art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. nr 1387), zgodnie z tym przepisem: „Jeżeli spółka komandytowo-akcyjna przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (opodatkowującej dochody spółki S.K.A. podatkiem CIT) posiadała niewypłacone zyski z lat poprzedzających dzień wejścia w życie niniejszej ustawy i spółka ta dokoła po dniu poprzedzającym dzień, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, wypłaty dywidendy lub innego przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, na potrzeby stosowania ust. 2 uznaje się, że w pierwszej kolejności wypłacany jest zysk osiągnięty przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.” Z przepisu wskazanego wynika jednoznacznie, że wolą ustawodawcy jest opodatkowanie dochodów osiągniętych historycznie w sposób właściwy dla momentu uzyskania tego dochodu, tak więc jeżeli spółka komandytowo-akcyjna będąca już podatnikiem CIT wypłaci dywidendę wspólnikom, należy w pierwszej kolejności opodatkować zysk powstały przed zmianą przepisów na zasadach właściwych dla momentu osiągnięcia tego zysku (jednokrotnie u akcjonariusza na którego zysk przypada). Można na tej podstawie wywieść, że zysk I. spółka jawna powstały przed przekształceniem, należy opodatkować także na zasadach właściwych dla momentu, w którym on powstał a więc jednokrotnie u wspólników spółki jawnej, co miało już miejsce w latach powstania zysku (dochodu przypadającego na wspólników spółki jawnej).
  2. dywidenda za 2013 r. wypłacana z zysków spółki jawnej powstałych przed przekształceniem w spółkę komandytowo-akcyjną (do dnia 11 grudnia 2012 r.) powinna pozostać nieopodatkowana na moment uchwalenia dywidendy przez spółkę komandytowo-akcyjną, ponieważ zysk został już wcześniej opodatkowany przez wspólników spółki jawnej i jego opodatkowanie na moment wypłaty dywidendy spowodowałoby niedopuszczalne podwójne opodatkowanie tego samego dochodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

W stanie prawnym obowiązującym przed dnia 1 stycznia 2014 r. wszystkie spółki osobowe nie posiadające osobowości prawnej, nie były podatnikami podatków dochodowych, a dochody spółek osobowych nie stanowiły odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegały natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony był od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej była osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. ww. zasady opodatkowania w dalszym ciągu dotyczą wspólników wszystkich, oprócz spółki komandytowo-akcyjnej, spółek osobowych. Z ww. datą ustawodawca uznał bowiem spółkę komandytowo-akcyjną za (samodzielnego) podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Kwestia będąca przedmiotem złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy sytuacji wypłaty w 2014 r. akcjonariuszom przez I. S.K.A. – powstałej w wyniku przekształcenia spółki I. spółka jawna – opodatkowanego uprzednio przez wspólników spółki jawnej zysku, uzyskanego w spółce jawnej i przeznaczonego w tej spółce na kapitał zapasowy i tak samo zaksięgowanego w przekształconej spółce komandytowo-akcyjnej. W przedmiotowej sprawie koniecznym jest zatem wskazanie zasad opodatkowania dochodów jakie obowiązany był stosować wspólnik spółki jawnej z powołaniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2014 r.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej). Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, przez spółkę niebędącą osobą prawną, należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. W konsekwencji wspólnik spółki jawnej, przychody i koszt podatkowe winien rozliczać w wysokości ustalonej stosownie do jego udziału w spółce i w takim zakresie w jakim, jako wspólnik tej spółki jest upoważniony i obowiązany do rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów tej spółki.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady należą do niego wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

U podatników którzy prowadzą księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów (art. 24 ust. 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W myśl art. 44 ust. 3 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne.


Wysokość zaliczek, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:


  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku;
  2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b;
  3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.


Podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b (art. 44 ust. 3f ww. ustawy).

Zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45 (art. 44 ust. 6 ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c (art. 45 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy).


W myśl art. 45 ust. 4 pkt 1 i 3 ww. ustawy, w terminie określonym w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7, podatnicy są obowiązani wpłacić:


  • różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników;
  • należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, a sumą należnych za dany rok zaliczek.


Z treści powołanych przepisów wynika, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (w tym w formie spółki jawnej), opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności poprzez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym. Jeżeli podatek należny wynikający ze złożonego zeznania jest wyższy od sumy zaliczek wpłaconych za dany rok podatnicy są zobowiązani wpłacić stosowną różnicę.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem (akcjonariuszem) spółki komandytowo-akcyjnej powstałej w 2012 r. z przekształcenia spółki jawnej, której Wnioskodawca był wspólnikiem. Obecnie wspólnicy, w tym Wnioskodawca, planują w spółce komandytowo-akcyjnej wypłatę zysku z lat poprzednich (powstałego w spółce jawnej w okresie do momentu przekształcenia tj. do dnia 11 grudnia 2012 r.) jako zysku akcjonariuszy.

Zgodnie z zasadami opodatkowania wspólnika spółki jawnej wynikającymi z powołanych wyżej przepisów, Wnioskodawca jako wspólnik tej spółki podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W konsekwencji, był zobowiązany do wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatkowego powinien złożyć zeznanie roczne i wpłacić ewentualną różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, a sumą należnych za dany rok zaliczek. Tym samym należny podatek dochodowy z tytułu dochodów osiąganych w latach poprzednich (powstałych w spółce jawnej w okresie do momentu przekształcenia tj. do dnia 11 grudnia 2012 r.) z prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej Wnioskodawca powinien rozliczyć (po uwzględnieniu wpłaconych miesięcznych zaliczek) do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Wobec powyższego, stwierdzić należy, że jeżeli wypłacone na rzecz Wnioskodawcy, jako akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, tytułem zysku spółki jawnej za lata poprzednie, środki pieniężne zostały uprzednio wykazane w złożonych zeznaniach podatkowych, a tym samym opodatkowane, jako dochody z prowadzonej działalności gospodarczej, to późniejsza czynność wypłaty środków finansowych pochodzących z niewypłaconych, a opodatkowanych zysków wypracowanych przed dniem przekształcenia przez spółkę jawną nie będzie rodziła dla Wnioskodawcy, skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wyłącznie – wskazana w pytaniu – kwestia skutków podatkowych wypłaty przez spółkę przekształconą (spółkę komandytowo-akcyjną) na rzecz Wnioskodawcy (akcjonariusza tej spółki) zysku wypracowanego w spółce jawnej i opodatkowanego uprzednio przez Wnioskodawcę, jako jej wspólnika, przed dniem przekształcenia. Kwestia wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę komandytowo-akcyjną nie była natomiast przedmiotem pytania interpretacyjnego przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, wobec tego tutejszy organ nie odniósł się do tego zagadnienia.

Ponadto wskazać należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Jednocześnie informuje się, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych wspólników.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj