Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-99/12/JK
z 15 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP3/443-99/12/JK
Data
2012.06.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Opodatkowanie akcyzą wyrobów akcyzowych --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
dokumentacja
węgiel


Istota interpretacji
Dokumentowanie obrotu wyrobami węglowymi przez pośredniczący podmiot wglowy.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2012 r. (data wpływu 26 marca 2012 r.) sprecyzowane pismem z dnia 6 czerwca 2012 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania obrotu wyrobami węglowymi przez pośredniczący podmiot węglowy za pomocą dokumentu dostawy wyrobów węglowych - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 marca 2012 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania obrotu wyrobami węglowymi przez pośredniczący podmiot węglowy za pomocą dokumentu dostawy wyrobów węglowych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Spółka dokonuje obrotu węglem objętym pozycją CN 2701. Na podstawie art. 16 ust. 3a ustawy o podatku akcyzowym Spółka powiadomiła właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze prowadzenia działalności jako pośredniczący podmiot węglowy oraz posiada potwierdzenie przyjęcia tego powiadomienia. Spółka dokonuje zakupu węgla od dostawców zagranicznych. Kontrahent zobowiązany jest dostarczyć towar do przejścia granicznego. Zgodnie z treścią umowy opartej na warunkach DAP, miejscem sprzedaży towarów nie jest terytorium kraju, ani terytorium Unii Europejskiej. Następnie, Wnioskodawca dokonuje odprawy celnej wyrobów węglowych, a następnie przewozi je na place składowe. Składowany węgiel jest z kolei sprzedawany odbiorcom na podstawie umowy sprzedaży. W toku wskazanych czynności Spółka wystawia dokument dostawy wyrobów węglowych - zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Dz. U. Nr 160, poz. 1075. ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem.


Ad. 1

W przypadku importu wyrobów węglowych dokument dostawy jest wystawiany w dwóch egzemplarzach. W dokumencie dostawy, którego wzór został określony w załączniku 1a do rozporządzenia jako podmiot wydający w dokumencie dostawy wyrobów węglowych w pkt 3 wpisywany jest pośredniczący podmiot węglowy - Wnioskodawca - będący właścicielem węgla, pomimo iż faktyczne wydanie węgla następuje za pośrednictwem podwykonawcy (agenta celnego) działającego na podstawie pełnomocnictwa (przedstawicielstwo bezpośrednie), który dokonuje odprawy celnej wagonów z węglem. W opisywanej sytuacji nie następuje przemieszczenie wyrobów węglowych.


Ad. 2

W przypadku przemieszczania wyrobów węglowych od granicy kraju na plac składowy Spółki (plac składowy należący do Spółki lub jej podwykonawcy) dokument dostawy jest wystawiany w czterech egzemplarzach. W tym przypadku, w dokumencie dostawy jako podmiot wydający wyroby węglowe wpisywany jest pośredniczący podmiot węglowy będący właścicielem węgla - Wnioskodawca - pomimo, iż faktyczne wydanie węgla następuje za pośrednictwem podwykonawcy (przeładowcy), działającego na podstawie upoważnienia, który wystawia dokument dostawy oraz wydaje wagony z węglem polskiemu przewoźnikowi.


Ad. 3

W przypadku przemieszczania sprzedanych przez Wnioskodawcę wyrobów węglowych, ze stacji nadania - porcie należącym do podwykonawcy Spółki - do pośredniczącego podmiotu węglowego lub podmiotu zużywającego korzystającego ze zwolnienia od akcyzy, dokument dostawy jest wystawiany w czterech egzemplarzach. W tym przypadku w jako podmiot wydający w dokumencie dostawy - w pkt 3 - wpisywany jest pośredniczący podmiot węglowy będący właścicielem węgla - Wnioskodawca - pomimo iż faktyczne wydanie węgla następuje za pośrednictwem podwykonawcy (załadowcy węgla - podwykonawcy Spółki), który nadaje wagony i wydaje je przewoźnikowi do nadania.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w przypadku importu wyrobów węglowych prawidłowe jest wpisywanie w pkt 3 dokumentu dostawy nazwy i adresu - Wnioskodawcy jako pośredniczącego podmiotu węglowego będącego właścicielem węgla, pomimo iż faktyczne wydanie węgla następuje za pośrednictwem podwykonawcy (agenta celnego), który wydaje wagony z węglem polskiemu przewoźnikowi...
  2. Czy w przypadku przemieszczania wyrobów węglowych z placu na plac (bez sprzedaży) jest prawidłowe wpisywanie w pkt 3 dokument dostawy nazwy i adresu - Wnioskodawcy jako pośredniczącego podmiotu węglowego będącego właścicielem węgla, pomimo iż faktyczne wydanie węgla następuje za pośrednictwem podwykonawcy (przeładowcy), który wydaje wagony z węglem polskiemu przewoźnikowi...
  3. Czy w przypadku przemieszczania sprzedanych przez Wnioskodawcę wyrobów węglowych jest prawidłowe wpisywanie w pkt 3 dokumentu dostawy nazwy i adresu pośredniczącego podmiotu węglowego będącego właścicielem węgla (Spółki), pomimo iż faktyczne wydanie węgla następuje za pośrednictwem podwykonawcy (przeładowcy), który wydaje wagony z węglem polskiemu przewoźnikowi...


Stanowisko Wnioskodawcy.

Ad. 1

W ocenie Spółki, w przypadku importu wyrobów węglowych prawidłowe jest wpisywanie w pkt 3 dokumentu dostawy nazwy i adresu Wnioskodawcy będącego właścicielem węgla, pomimo iż faktyczne wydanie węgla następuje za pośrednictwem podwykonawcy (agenta celnego), który wydaje wagony z węglem polskiemu przewoźnikowi.


Ad 2

W przypadku przemieszczania wyrobów węglowych z placu na plac (bez sprzedaży) prawidłowe jest wpisywanie w pkt 3 dokumentu dostawy nazwy i adresu Wnioskodawcy będącego właścicielem węgla, pomimo iż faktyczne wydanie węgla następuje za pośrednictwem podwykonawcy (przeładowcy), który wydaje wagony z węglem polskiemu przewoźnikowi.


Ad 3

W przypadku przemieszczania sprzedanych przez Wnioskodawcę wyrobów węglowych do pośredniczącego podmiotu węglowego lub podmiotu zużywającego korzystającego ze zwolnienia od akcyzy prawidłowe jest wpisywanie w pkt 3 dokumentu dostawy nazwy i adresu Spółki, pomimo iż faktyczne wydanie węgla następuje za pośrednictwem podwykonawcy (przeładowcy), który wydaje wagony z węglem polskiemu przewoźnikowi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 1a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), zwanej dalej ustawą, za wyroby akcyzowe uważa się wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy, przy czym wyroby energetyczne, określone w poz. 19-21 tego załącznika są wyrobami węglowymi. W poz. 19 ww. załącznika pod kodem ex CN 2701 wymieniono węgiel; brykiety, brykietki i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla - jeżeli są przeznaczone do celów opałowych, natomiast w poz. 21 pod kodem CN ex 2704 00 koks i półkoks, z węgla, węgla brunatnego (lignitu) lub torfu, nawet aglomerowany; węgiel retortowy - jeżeli są przeznaczone do celów opałowych. Stosownie do objaśnień do załącznika nr 1 do ustawy, ex - dotyczy tylko danego wyrobu z danej pozycji lub kodu.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 23a ustawy, pośredniczącym podmiotem węglowym jest podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju, dokonujący sprzedaży, dostawy wewnątrzwspólnotowej, nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu lub eksportu wyrobów węglowych, podlegających zwolnieniu od akcyzy.


Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy, zwalnia się od akcyzy:


  1. sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju przez pośredniczący podmiot węglowy pośredniczącemu podmiotowi węglowemu lub podmiotowi korzystającemu ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 2;
  2. dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy;
  3. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy lub podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 2;
  4. import wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy lub podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 2;
  5. eksport wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy.


Ponadto, w myśl ust. 2 cytowanego artykułu zwalnia się od akcyzy wyroby węglowe zużywane:


  1. w procesie produkcji energii elektrycznej;
  2. w procesie produkcji wyrobów energetycznych;
  3. przez gospodarstwa domowe, organy administracji publicznej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, podmioty systemu oświaty o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.), żłobki i kluby dziecięce, o których mowa w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, poz. 235, Nr 131, poz. 764 i Nr 171, poz. 1016), podmioty lecznicze, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887, Nr 174, poz. 1039 i Nr 185, poz. 1092), jednostki organizacyjne pomocy społecznej, o których mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, ze zm.), organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, ze zm.);
  4. do przewozu towarów i pasażerów koleją;
  5. do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej;
  6. w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb, oraz w leśnictwie;
  7. w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej; procesy mineralogiczne oznaczają procesy sklasyfikowane w nomenklaturze NACE pod kodem DI 26 „produkcja produktów z pozostałych surowców niemetalicznych” w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 3037/90 z dnia 9 października 1990 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (Dz. Urz. UE L 293 z 24.10.1990, str. 1, ze zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 02, t. 04, str. 177, ze zm.);
  8. przez zakłady energochłonne do celów opałowych;
  9. przez podmioty gospodarcze, w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.


Zgodnie z art. 31a ust. 3 ustawy, warunkiem zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 1, jest: pisemne powiadomienie właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy, o którym mowa w art. 16 ust. 3a; posiadanie, przez pośredniczący podmiot węglowy, pisemnego potwierdzenia powiadomienia o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy, o którym mowa w art. 16 ust. 3b; dołączenie do przemieszczanych wyrobów węglowych dokumentu dostawy.

Stosownie do art. 31a ust. 7 ustawy, dokument dostawy powinien być przechowywany do celów kontroli przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokument dostawy potwierdzony przez odbiorcę.

Wskazać należy, iż wzór dokumentu dostawy wyrobów węglowych oraz zasady jego stosowania zawarto w treści przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Dz. U. Nr 160, poz. 1075 ze zm.), zwanym dalej rozporządzeniem. Instrukcję wypełnienia dokumentu dostawy wyrobów węglowych - załącznik 1a - zawarto w jego treści.

Zgodnie z treścią § 2 w ust 1 pkt 5 rozporządzenia, dokument dostawy jest wystawiany przez pośredniczący podmiot węglowy, w przypadku: dostarczania sprzedanych przez niego wyrobów węglowych podmiotom uprawnionym do zwolnienia, importu, eksportu, nabycia wewnątrzwspólnotowego i dostawy wewnątrzwspólnotowej tych wyrobów, a także w przypadku zwrotu tych wyrobów przez ich odbiorców do podmiotu pośredniczącego.


W myśl § 2 ust. 6a rozporządzenia, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 lit. a, dokument dostawy jest wystawiany w czterech egzemplarzach, z których:


  1. pierwszy jest przeznaczony dla pośredniczącego podmiotu węglowego albo dla podmiotu korzystającego ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2 ustawy, do których są przemieszczane wyroby węglowe;
  2. drugi jest dołączany do przemieszczanych wyrobów węglowych i po potwierdzeniu ich odbioru przez pośredniczący podmiot węglowy albo podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2 ustawy, jest niezwłocznie zwracany pośredniczącemu podmiotowi węglowemu, który wystawił dokument dostawy;
  3. trzeci jest przeznaczony dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który wydaje wyroby węglowe;
  4. czwarty jest przeznaczony dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który wystawił dokument dostawy.


Z kolei, zgodnie z treścią § 2 w ust. 6d rozporządzenia, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 lit. b i c oraz pkt 6, dokument dostawy jest wystawiany w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy jest dołączany do przemieszczanych wyrobów węglowych, a drugi jest przeznaczony dla podmiotu dokonującego nabycia wewnątrzwspólnotowego, dostawy wewnątrzwspólnotowej, importu lub eksportu wyrobów węglowych. Po przemieszczeniu wyrobów węglowych do miejsca ich odbioru albo dostawy:


  1. podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu wyrobów węglowych potwierdza odbiór tych wyrobów na dokumencie dostawy dołączonym do przemieszczanych wyrobów węglowych i dołącza go do drugiego egzemplarza dokumentu dostawy;
  2. podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu wyrobów węglowych potwierdza przemieszczenie tych wyrobów do odbiorcy na posiadanym dokumencie dostawy, po ich przemieszczeniu do odbiorcy.


Z opisu wniosku wynika, iż Wnioskodawca, jako pośredniczący podmiot węglowy, zajmuje się obrotem węglem klasyfikowanym do pozycji CN 2701 Spółka zamierza dokonać importu, a następnie sprzedaży wyrobów węglowych. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii prawidłowego wypełnienia dokumentu dostawy wyrobów węglowych w zakresie pkt 3. W ocenie Spółki, w przypadku importu wyrobów węglowych; przemieszczania wyrobów węglowych od granicy na plac składowy Wnioskodawcy lub jego podwykonawcy oraz przemieszczania sprzedanych przez Spółkę wyrobów węglowych w pkt 3 dokumentu dostawy należy wskazać nazwę i adres Spółki.

Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze stanowiskiem Spółki wyłącznie w zakresie dotyczącym sposobu wypełniania dokumentu dostawy wyrobów węglowych w przypadku przemieszczania sprzedanych przez Wnioskodawcę wyrobów węglowych do pośredniczącego podmiotu węglowego lub podmiotu zużywającego korzystającego ze zwolnienia od akcyzy.

Natomiast należy uznać za nieprawidłowe stanowisko Spółki w części dotyczącej dokumentowania obrotu za pomocą dokumentu dostawy w toku opisanej we wniosku czynności importu oraz przemieszczania wyrobów węglowych od granicy kraju na plac składowy Wnioskodawcy lub jego podwykonawcy.

Wskazać w tym miejscu należy, iż zgodnie z art. 31a ust. 3 pkt 3 ustawy, warunkiem zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych jest między innymi dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentu dostawy. Dokument dostawy służy zatem do udokumentowania przeznaczenia przemieszczanych wyrobów węglowych i potwierdzenia ich dostarczenia do podmiotu, który je odbiera. W opisanej we wniosku sytuacji, dokument dostawy wystawia się i dołącza do wyrobów węglowych w przypadku, gdy wyroby te są dostarczane - przemieszczane - do pośredniczącego podmiotu węglowego lub podmiotu korzystającego ze zwolnienia od akcyzy.

Zatem w przypadku, gdy Wnioskodawca dokonuje importu wyrobów węglowych i przy tym nie przemieszcza tych wyrobów oraz gdy będące przedmiotem importu na granicy kraju wyroby węglowe Spółka przewozi do miejsca składowania (Spółki lub jej podwykonawcy), skąd nastąpi ich sprzedaż - nie ma wówczas obowiązku wystawienia dokumentu dostawy. Jednakże podkreślić należy, że Spółka jako pośredniczący podmiot węglowy stosując zwolnienie od akcyzy, o którym mowa w art. 31a ust. 1 pkt 1 ustawy, powinna wypełnić pozostałe wymogi określone w ustępie 3 wskazanego artykułu.

Natomiast obowiązek wystawienia dokumentu dostawy i dołączenia go do przesyłki wyrobów węglowych, w opisanym we wniosku zdarzeniu, wystąpi w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju i przemieszczeniu tych wyrobów do innego pośredniczącego podmiotu węglowego lub podmiotu korzystającego ze zwolnienia od akcyzy, o którym mowa w art. 31a ust. 2 ustawy. Wówczas Wnioskodawca wystawia dokument dostawy wyrobów węglowych w czterech egzemplarzach, w którym w pkt 1-4 wpisuje swoje dane.

W związku z powyższym, z uwagi na fakt, że tutejszy organ nie mógł zgodzić się ze stanowiskiem Spółki w pełnym zakresie, stanowisko to należało uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy opisanych we wniosku zdarzeń przyszłych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa - art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj