Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1385/13/AJ
z 24 marca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2013 r. (data wpływu 20 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:


  • sposobu rozliczenia podatku należnego z faktur wystawionych na dzień przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę kapitałową – jest prawidłowe,
  • sposobu rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych w dniu przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również z faktur otrzymanych po dniu przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ale przed otrzymaniem przez nią NIP – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 grudnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku należnego z faktur wystawionych na dzień przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę kapitałową oraz podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych w dniu przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również z faktur otrzymanych po dniu przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ale przed otrzymaniem przez nią NIP.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca – jednoosobowy przedsiębiorca (księgi rachunkowe), który jest opodatkowany podatkiem liniowym, przekształcił się w spółkę z o.o. w dniu 31 października 2013 r. (data wpisu przez Sąd nastąpiła w dniu 31 października 2013 r. o godz. 16-tej). Jeszcze w tym dniu przed południem zostały wystawione przez jednoosobowego przedsiębiorcę faktury oraz paragony fiskalne dokumentujące sprzedaż i wydanie towaru, a także zostały odebrane faktury VAT związane ze sprzedażą opodatkowaną Wnioskodawcy. Ponadto już po dniu 31 października, ale przed nadaniem spółce NIP (i rejestracji w podatku VAT), wpłynęły faktury zakupowe wystawione na Wnioskodawcę.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


Czy podatek należny wynikający z faktur wystawionych w dniu 31 października oraz paragonów fiskalnych powinien być rozliczony przez Wnioskodawcę ?

Czy podatek naliczony z faktur otrzymanych przez Wnioskodawcę w dniu 31 października może zostać rozliczony przez Wnioskodawcę?

Czy podatek naliczony z faktur otrzymanych przez Wnioskodawcę po dniu 31 października, ale przed nadaniem NIP Spółce może zostać rozliczony przez Wnioskodawcę?


Zdaniem Wnioskodawcy, podatek należny wynikający z wystawionych w dniu 31 października faktur oraz paragonów fiskalnych powinien być rozliczony przez niego. Podobnie podatek naliczony z faktur otrzymanych przez Wnioskodawcę w dniu 31 października a także otrzymanych w okresie po dniu 31 października do czasu otrzymania przez Spółkę NIP – może zostać rozliczony przez Wnioskodawcę.

Z art. 5841 § 1 Kodeksu spółek handlowych wynika, że przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Oznacza to, że w przedstawionej sytuacji do przekształcenia doszło w dniu 31 października 2013 r. dopiero z chwilą wpisu.

Z jednej strony – stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z drugiej strony – zgodnie z art. 96 ust. 6 ww. ustawy – w przypadku, gdy podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jest zobowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego, zgłoszenie to stanowi podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

W dniu 31 października faktycznej dostawy dokonał podatnik jako jednoosobowy przedsiębiorca. Zatem, jeśli sprzedaje przedsiębiorca – osoba fizyczna to on powinien rozliczyć zarówno podatek należny, jak i naliczony ujęty do 31 października włącznie, ale również i w okresie do otrzymania NIP przez Spółkę powstałą z przekształcenia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:


  • prawidłowe w zakresie rozliczenia podatku należnego z faktur wystawionych na dzień przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę kapitałową,
  • nieprawidłowe w zakresie rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych w dniu przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również z faktur otrzymanych po dniu przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ale przed otrzymaniem przez nią NIP.


Zgodnie z art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.) przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, 675 i 983) – (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

W myśl art. 584¹ § 1 ww. ustawy przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jak stanowi art. 584² § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 5842 § 2 Kodeksu spółek handlowych).

Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej (art. 5842 § 3 Kodeksu spółek handlowych).

Jednocześnie art. 5844 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że do przekształcenia przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.

Z powyższych unormowań Kodeksu spółek handlowych wynika, że skutkiem przekształcenia prowadzonej przez osobę fizyczną działalności gospodarczej w spółkę kapitałową (tj. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) jest sukcesja uniwersalna.

Art. 5842 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Oznacza to, że spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, jednakże z następującym zastrzeżeniem – chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Jednakże przewidziana w art. 5842 Kodeksu spółek handlowych sukcesja uniwersalna nie obejmuje praw i obowiązków na płaszczyźnie prawa podatkowego. Kodeks spółek handlowych przewiduje sukcesję na płaszczyźnie prawa handlowego w przypadku przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową. Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych tzw. sukcesji podatkowej, gdyż nie przewiduje tego ustawa Ordynacja podatkowa. Sukcesja podatkowa ma miejsce tylko, gdy konkretne zdarzenie skutkujące przejściem praw i obowiązków podatkowych znalazło się w przepisach Ordynacji podatkowej. Tymczasem w aktualnie obowiązującym stanie prawnym, w ustawie Ordynacja podatkowa, nie ustanowiono zasad następstwa prawnego wszystkich praw i obowiązków podmiotu przekształconego w zakresie przepisów prawa podatkowego, jak ma to miejsce w przypadku np. przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Ordynacja podatkowa wskazuje konkretne przypadki, zakres sukcesji oraz podmioty, które stają się z mocy prawa następcami prawnymi podmiotów przekształcanych, dzielonych lub łączonych.


Stosownie do art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:


  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych
  • wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.


W myśl art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:


  1. innej osoby prawnej (osób prawnych);
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).


Zgodnie z art. 93a § 1 ww. ustawy osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:


  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
  • wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.


W myśl art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:


  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:


    1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    2. spółki kapitałowej;


  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.


Zgodnie z art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 ww. ustawy).

Stosowanie zaś do art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształconego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

W świetle powyższego, przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową jest szczególnym typem przekształcenia, gdyż w tym przypadku brak jest zasady kontynuacji (istnienie tego samego podmiotu, ale w innej formie organizacyjnej) jak przy przekształceniu spółek prawa handlowego skoro w miejsce osoby fizycznej wchodzi osoba prawna.

Powołany przepis przewiduje, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powstała w wyniku przewidzianego przez przepisy prawa trybu przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, staje się sukcesorem jej praw w zakresie prawa podatkowego. Z powyższego wynika zatem, że przedmiotem sukcesji nie będzie odpowiedzialność za zobowiązania i zaległości podatkowe przekształconego przedsiębiorcy.

Należy jednak zauważyć, że od 1 lipca 2012 r. obowiązuje art. 112b Ordynacji podatkowej, na podstawie którego, spółka powstała z przekształcenia przedsiębiorcy odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Kwestia wejścia w prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego w jednoosobową spółkę kapitałową jest więc ukształtowana specyficznie. Ustawodawca nie zdecydował się na uznanie spółki za sukcesora na zasadach takich, jak w przypadku innych podmiotów prawa handlowego, a więc zarówno uznając sukcesję zupełną (prawa i obowiązki), jak i automatyczną, nie wymagającą wydawania decyzji przez organ podatkowy. Aktualnie, o ile sukcesja praw następuje z mocy ustawy, o tyle przejęcie zobowiązań odbywa się na zasadach obowiązujących osoby trzecie, a więc wymaga wydania odrębnej decyzji na podstawie art. 108 § 1 Ordynacji podatkowej. Zatem w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, nie następuje pełna sukcesja podatkowa – nie obejmuje ona bowiem zobowiązań, a jedynie prawa.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą przekształcił się w spółkę z o.o. w dniu 31 października 2013 r. (data wpisu przez Sąd). Jeszcze w tym dniu przed południem zostały wystawione przez jednoosobowego przedsiębiorcę faktury oraz paragony fiskalne dokumentujące sprzedaż i wydanie towaru, a także zostały odebrane faktury VAT związane ze sprzedażą opodatkowaną Wnioskodawcy. Ponadto już po 31 października, ale przed nadaniem spółce nr NIP (i rejestracji w podatku VAT), wpłynęły faktury zakupowe wystawione na Wnioskodawcę.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) należy wskazać, że stosownie do zapisu art. 15 ust. 1, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Natomiast w myśl przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Stosownie do zapisu art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 – jako „podatnika VAT zwolnionego” (art. 96 ust. 4).

Jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany – stosownie do zapisu art. 96 ust. 6 ustawy – zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz brzmienie powołanych przepisów, w szczególności art. 551 § 5 i art. 5842 K.s.h., należy stwierdzić, że w istocie mamy do czynienia z procesem, polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności, w wyniku czego Spółka stanie się sukcesorem praw w zakresie prawa podatkowego Wnioskodawcy – przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną (przedsiębiorcy przekształcanego).

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy również wskazać, że stosownie do art. 37 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121), jednostka organizacyjna uzyskuje osobowość prawną z chwilą jej wpisu do właściwego rejestru, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Wpis do rejestru przedsiębiorstw jest bowiem czynnością o określonych skutkach prawnych. Jego podstawą jest orzeczenie sądowe. Chwilę wpisu należy odróżnić od wydania postanowienia bądź uprawomocnienia się postanowienia sądu. Skutek konstytutywny w postaci uzyskania osobowości prawnej następuje w dniu dokonania czynności wpisu. Konstytutywność wpisu oznacza, że wraz z nim wiąże się powstanie określonego stosunku prawnego. Artykuł 37 § 1 Kodeksu cywilnego przewiduje tylko jeden skutek wpisu do rejestru, jakim jest uzyskanie osobowości prawnej.

W świetle powyższego, chwilą przekształcenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej w jednoosobową spółkę kapitałową, jest dokonanie wpisu nowopowstałej spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, która z tym dniem uzyskuje osobowość prawną.

Postanowienie o wpisie przesyła się właściwemu organowi. Jednocześnie – właściwy organ wykreśla z urzędu przedsiębiorcę (osobę fizyczną) z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Z powyższego wynika, że wraz z przekształceniem przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową dojdzie do zmiany podatnika. Zatem do dnia przekształcenia podatnikiem był przedsiębiorca (osoba fizyczna), a od tego dnia podatnikiem, jest spółka kapitałowa (osoba prawna).

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy należy wskazać, że skoro w dniu 31 października 2013 r. nastąpiło przekształcenie prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, skutkujące dokonaniem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, to z tym właśnie dniem, powstała Spółka uzyskując osobowość prawną stała się podmiotem gospodarczym funkcjonującym zamiast (w miejsce) dotychczas funkcjonującego Wnioskodawcy jako osoby fizycznej. Na gruncie powołanych przepisów nie może bowiem mieć miejsca sytuacja, gdy powstała w wyniku przekształcenia osoby fizycznej jednoosobowa spółka kapitałowa działa równolegle (jednocześnie) z przekształconym podmiotem.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii sposobu rozliczenia podatku należnego z faktur wystawionych na dzień przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę kapitałową oraz podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych w dniu przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również z faktur otrzymanych po dniu przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ale przed otrzymaniem przez nią NIP.

W świetle powołanych przepisów prawa, w odniesieniu do sposobu rozliczenia podatku należnego stwierdzić należy, że skoro – jak wynika z opisu sprawy – w dniu przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę kapitałową, a jeszcze przed dokonaniem wpisu spółki do rejestru, Wnioskodawca dokonywał sprzedaży, tj. wystawił faktury oraz paragony fiskalne dokumentujące sprzedaż i wydanie towaru, to obowiązek podatkowy powstał wobec niego zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru, a co za tym idzie, to Wnioskodawca – a nie Spółka – winien dokonać rozliczenia podatku należnego wynikającego z tej sprzedaży.

Tym samym – w części dotyczącej rozliczenia podatku należnego – stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Natomiast w odniesieniu do sposobu rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych w dniu 31 października 2013 r., jak również po tym dniu ale przed otrzymaniem przez Spółkę NIP, należy stwierdzić, że skoro w tym dniu jako podatnik posiadający osobowość prawną działała Spółka powstała z przekształcenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej, to Spółka, jako sukcesor praw, powinna dokonać jego rozliczenia tego podatku.

Powyższe wynika z faktu, że wskazany podatek naliczony wynika ze zdarzeń mających miejsce w dniu przekształcenia. W tym przypadku, kwestia, o której godzinie został dokonany wpis do rejestru przedsiębiorstw nie znajduje podstaw do uwzględnienia. Zarówno przepisy Kodeksu cywilnego, jak i Kodeksu spółek handlowych stanowią wprost, w jakim momencie dochodzi do zmiany formy prawnej, tj. przekształcenia. Dniem przekształcenia jest bezspornie data wpisu do rejestru przedsiębiorstw, a nie godzina. Tym samym kwestie dotyczące rozliczenia podatku naliczonego należy odnieść bezpośrednio do dnia, w którym miało miejsce przekształcenie a nie do godziny kiedy nastąpił wpis do rejestru przedsiębiorstw.

Mając na uwadze powyższe należało uznać, że zajęte przez Wnioskodawcę stanowisko w kwestii rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych w dniu przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również z faktur otrzymanych po dniu przekształcenia przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, ale przed otrzymaniem przez nią NIP jest nieprawidłowe. Bez znaczenia dla niniejszej sprawy jest bowiem fakt, że w momencie otrzymania wskazanych faktur Spółka nie posiadała NIP.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj