Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-314/14/EJ
z 11 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 marca 2014 r. (data wpływu 14 marca 2014 r.) uzupełnionym pismem z 20 maja 2014 r. (data wpływu 27 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ramach realizacji projektu pn. „…” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ramach realizacji projektu pn. „…”. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 20 maja 2014 r. (data wpływu 27 maja 2014 r.).

W przedmiotowym wniosku, doprecyzowanym w piśmie z 20 maja 2014 r. został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 20 września 2012 r. Wnioskodawca (Szpital) podpisał umowę z Centrum ... o dofinansowanie projektu pn. „…”. Projekt realizowany jest w ramach działania 12.1 Rozwój systemu ratownictwa medycznego, priorytet XII – Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia Programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007–2013. Kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 2.786.509,91 PLN. Instytucja zarządzająca przyznała na realizację projektu dofinansowanie w wysokości 2.368.533,42 PLN, co stanowi 85% wydatków kwalifikowalnych.

Podstawowym przedmiotem działalności szpitala według PKD jest udzielanie świadczeń zdrowotnych i promocja zdrowia – PKD 8610Z – Działalność szpitali. Są to usługi zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Szpital prowadzi także działalność opodatkowaną – dzierżawa powierzchni. Szpital jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Projekt obejmuje remont pomieszczeń oraz zakup sprzętu medycznego dla S. Wyremontowane pomieszczenia oraz zakupiony sprzęt nie będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej – nie będzie przedmiotem usług na rzecz obcych podmiotów. Będzie on wykorzystywany jedynie do świadczenia usług medycznych w ramach umowy z NFZ.

Szpital wykonuje czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Szpital refakturuje częściowo zakup mediów (woda, ścieki, energia). Obniżenie kwoty podatku należnego następuje tylko do wysokości podatku wykazanego w ww. fakturach. Wnioskodawcy przysługuje także prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony według wskaźnika proporcji ustalonego dla sprzedaży mieszanej ustalonej na podstawie obrotu sprzedaży opodatkowanej. Podstawa działalności szpitala – usługi medyczne jest zwolniona od podatku od towarów i usług i w związku z tą działalnością nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego. Zakupy związane z usługami medycznymi nie dają prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony, ponieważ są one wykorzystywane do czynności nieopodatkowanych.

W piśmie z 20 maja 2014 r. Wnioskodawca wskazał dodatkowo, że w ramach realizowanego projektu wykonany został remont pomieszczeń S. związany z prowadzoną działalnością medyczną szpitala z zakresem obejmującym wymianę stolarki okiennej, drzwi, wymianę posadzki oraz malowanie ścian. Zakup sprzętu medycznego w ilości ok. 220 sztuk służy do świadczenia usług medycznych w zakresie ochrony zdrowia, które są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (doprecyzowane w piśmie z 20 maja 2014 r.):

Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego z tytułu remontu pomieszczeń S. oraz zakupu sprzętu medycznego czy też stwierdza się brak możliwości odliczenia podatku naliczonego w zakresie ww. projektu?

Wnioskodawca w piśmie z 20 maja 2014 r. doprecyzował pytanie wskazując, że pod pojęciem „odzyskania” należy rozumieć możliwość odliczenia podatku naliczonego.

Zdaniem Wnioskodawcy, szpital nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ponieważ zakupiony sprzęt oraz wyremontowane powierzchnie mają związek tylko z czynnościami zwolnionymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca realizuje projekt pn. „….” Podstawowym przedmiotem działalności szpitala jest udzielanie świadczeń zdrowotnych i promocja zdrowia. W ramach realizowanego projektu wykonany został remont pomieszczeń S. związany z prowadzoną działalnością medyczną szpitala z zakresem obejmującym wymianę stolarki okiennej, drzwi, wymianę posadzki oraz malowanie ścian. Zakup sprzętu medycznego w ilości ok. 220 sztuk służy do świadczenia usług medycznych w zakresie ochrony zdrowia, które są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Wyremontowane pomieszczenia oraz zakupiony sprzęt nie będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych zakupów towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia czyli sprzedażą generującą podatek należny.

Analiza przedmiotowej sprawy wskazuje, że związek taki nie występuje. Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, że remont pomieszczeń S. związany jest z prowadzoną działalnością medyczną szpitala. Zakup sprzętu w ilości ok. 220 sztuk służy do świadczenia usług medycznych w zakresie ochrony zdrowia, które są zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Należy więc stwierdzić, że nie została spełniona w przedmiotowej sprawie przesłanka z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunkująca prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ towary i usługi zakupione w ramach realizacji projekt pn. „…” nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonania czynności opodatkowanych, generujących podatek należny.

Z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją ww. projektu.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy jest za prawidłowe.

Końcowo zauważa się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w kwestii czy Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, gdyż nie było to przedmiotem wniosku, nie zadano pytania w tym zakresie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj